.,Zoj de natiën zijn, wat zij zijti wllleh, zijn zij dan nietmagtlg, tenminste geacht (toor eerlijkheid en welberadenheid? Er zijn oógenblikkenwaarop natiën geen offer, hoe groot het zijn mag, mogen schuwen, te weien, wanneer de eer zulks van haren Vorst en van hare regering vordert. Wan neer het opperhoofd van den staat, krachtens zijne magtsvolkomenheidzich persoonlijk verbinden moet, mag het geene zwarigheid maken zulks te döen vooral wanneer het belang en aanzien des lands het hem ten wet maken. In het jaar 1809, toen het koninkrijk een derde deel van zijn gebied vetloren had, bevond het zich met de daad in toestand van oorlog met al de bondgenooten van een magtig rijk. Door verdeeldheden verscheurd, zonder buicenlandschen bijstand, werd het weldra aan een handelsstelsel onderwor pen, waardoor het met Engeland in vijandschap geraakte. In dezen toe stand der zaken organiseerde Karei XIII niet zoozeer deszelfs oogenblikke- lijke middelen, deszelfs uitgebluschte hoop, maar veelmeer deszelfs toe komst. Toen ons leger naar Duitschland vertrok, werd aan hetzelve reeds door niet weinigen hetzelfde lot voorspeld gelijk dat, hetwelk vier jaren te voren vernietigd geworden was. Doch zegevierende keerde het terug zonder door het gevolg zijner verrigtingen den geringsten rouw aan het vaderland ie bereiden. De Rijksstanden, die in het jaar 1829 van de ontwerpen on- derrigt werden, die buitenlands tegen de besluiten van 1809 gemaakt werden, erkenden de diensten, welke de Regering aan de natie bewezen had, door dezelve voor de rampen te bewaren, die vele andere natiën getroffen hebben. Zoo al natiën, even als bijzondere menschen, behooren te vermijden, zich door persoonlijke geraaktheid te laten wegslepen, zjjn nogtans de eenen zoowel als de anderen gedwongen maatregelen te nemen, welke ook aan de stelligste vijanden de 0 trtuiging geven van het vast besluit eener Regering, die zich in hare regten gekrenkt ziet. Zoodanig was de houding uwer Re gering sedert 1811. Aan die houding heeft Zweden het aanzien, hetwelk het geniet, en de ontzaggelijke voordeelen die daaruit voorgekomen zijn, te danken. Er was eene bijzondere bescherming des Aimagtigen noodig om die Regering in staat te stellen, aan de natte zoo beslissende uitkomsten voor te leggen. Vergelijkt, Mijne Heeren, uwe tegenwoordige rijkdommen met de schildering, welke, na de onwenteiing van 1809, aan den Rijksdag voor- gelegd werd, en gij znlt de klaarblijkelijkste bescherming van den Aller, boogsten weten te waardeeren. Sedert 25 jaren heb ik den vurigsten wensch gekoesterd, om aan het hoogste Rijssgerigt de onafhankelijkheid en de waarborgen te vereenen, welke alle overige Geregtshoven in Zweden en in al de andere Europesche Staten deelachtig zijn. Door mijne boodschap van 1823 heb ik mijne wen- schen aan den dag gelegd en de redenen mijner vorderingen opgegeven. Ik heb het weigerende antwoord der Rijksstanden geëerbiedigd, zonder echter de grondstellingen van maatschappelijke orde, welke zij aanvoerden, te dee- len. I>e overwegingen over het wezen onzer Staats-insteliingen, waaraan gij "u gednrende dezen Rijksdag overgegeven hebt, geven mij aanleiding om te gelooven, dat het denkbeeld eener zoo wenscbenswaardige verandering u niet ontgaan zou zijn. Om uwe zittingen, vooral na zulk eenen langen duur, niet nog ce rekken, heb ik het voornemen mijne gedachten te dezen opzigte aan het committé der wetten mede te deelen, en behoude mij voor met de Rijksstanden, op den eerstvolgtnden Rijksdag daarover mij te beraden, indien het namelijk JGode zoo behagen mag; zoo niet, zal ik, in eene betere we. reld, den Aiinagtige bidden, dat hij de natie verlichten moge, en haar voor alle volgende tijden liefde tot geregtigheid inboezeme, als ook de kracht om dezelve te willen, en den moed om er voor uit te komen. „Gij zijt getuigen der Godsdienstige plegtlgheid geweest, door welke mijn Kleinzoon de banden naauwer toegeknoopt heeft, die den Christen met des. zelfs Schepper verbinden. Zoo even hebt gij ook den eed vernomen, wel. ken hij aan mij heeft afgelegd. Moge dit oogenblik in zijn en in uwer har. ten geprent blijven en aan elk in het geheugen roepen, dat de Voorzienig, heid de volken en de Vorsten zegent, welke godsdienst en waarheid steeds tot rigtsnoer nemen. Krachtens 109 der acte van constitutie verkondig ik u,Mijne Heeren, dat uwe zittingen gesloten zijnen terwijl ik u van mijne algemeene Ko. ringlijke welwillendheid verzekere, bid ik God, zijnen hemelschen zegen over de Vereenigde Koningrijken uit te storten." ücic.sb'waSv'draór £ffn'&^uVeFnemWt0"teruggerolpmf,1Vhe?weTk'be8lote'n "ha? geen Gezant meer naar Zweden te zenden. Ten gevolge daarvan werd ook de Zweedsche Gezant te 's Gravenhage te Stokholm terug verwacht Den i4den dezgr maand Junij, had men te Stokholm een zonderline schouwspel gezien, namelijk eene welgelukte proef om op het water te loo- pen. De uitvinder hiervan is de, ook door andere met schranderheid gedane ontdekkingen bekende Luitenant Hbokenberg en de uitvoerder een der onder- wijzers aan de zwemschool alhier, de heer Gjêrke. Het aangewende middel bestaat In twee kleine schuitvormige schoenen, 6 i 7 Zweedsche ellen lang •en 4 duim breed, ongeveer naar de beb .tde tkidor of sneeuwschoenen ge- lijkende. Met hulp dezer werktuigen heeft de heer Cjtrke, en ook een, B%. itlstierra, met eenen sigaar in den mond en eenen naar een bootsriem ge. lijkCnden stok in de hand, ten aanzien van duizenden, op het Maler-meer waar het met sterken stroom in de haven van Stokholm valt, met het uiterst gemak heen en weder gekuijerd. Het gezigt van de dns zich bewegende personen, vooral wanneer men op eenigen afstand de watersohaatsen niet zien kon, was allerzonderlingst. PORTUGAL. Lissabon den 14 Junij. De tijdingen van deze dagteekening berlgten dat de Ministeriele krisis eindelijk afgeloopen was en er zich een Kabinet nit de partij der Charusten had gevormd, zijnde de heeren Jaaquim Antonio de Aguiar, President van den Raad en Minister van Binnenlandsche Zaken- Jntonto Jozi dc Avila, Financien; Graaf Fllla Real, Oorlog; k. de Fomeca MagalhaesBuitenlandsche ZakenCosta Cabral, JustitieJosé Fereira Pes tana. Marine Er blijven dus slechts twee leden van het oude Kabinet aan namelijk de heeren Cabral 'en MagalhaesDe hoofdtrek in de Staatkunde der nieuwe Ministers, ingevolge de daarvan gedsne aankondiging in de Kamer der Gedeputeerden, bestaat in het terugtrekken van het zoo gehate wets- omwerp op de militie en eene belofte van inkrimping der openbare uid-aveD Bij de eerste worsteling in de Kamer, namelijk over de noodzakelijkheid of- de Minister Cabral zich aan eene herkiezing moest onderwerpen, omdat hii aanvankelijk zijne demissie had gegeven, werd door de oppositie met 62 tegen 29 stemmen verklaard, dat eene herkiezing niet noodzakelijk was. Men ee loofde dan ook, dat het tegenwoordige Ministerie over eene aanzienlijke meerderheid in de Kamer zou kunnen beschikken. DUITSCHLAND. ZijneMaj.de Koning van Pruissen heeft, onder dagteekening van 2A Mei het volgende Kabinecs-bevel uitgevaardigd! Aan de beetwortelsuikerfabrijkanten in de provincie Saksen, die het aan mij gerlgte voorstel van den 29sten der vorige maand hebben onderteekend geef ik te kennen, dat het belasten der beecworcelsuikerfgbrijkatie, volgens' de met de overige tolverbonds-Staten getroffen overeenkomsten, in alle od zigten deszelfs voortgang moet hebben, doch dat de vraag, in hoeverre en op welk tijdstip in het belasten der inkomende koloniale suiker verandering kan worden gebr.gt, nog in beraadslaging ligt, maar dat voorloopig in aan merking kan worden genomen, dat eene verhooging der tariefgelden op de voor raffinaderijen ingevoerd wordende ruwe suiker tot dusverre nog in eeenen deele op het oog wordt gehouden. Er is thans een protoko! der Duitsche Bondsvergadering bekend ge. maakt van 22 April, waarbij besloten wordt om aan den heer Jehan Philip H'agner, van Frankfort, uitvinder van een middel tot het bezigen van Eiec tro-Magnetismui als Beweegkracht, toe te kennen eene som van homlerdttui zend guldens, voor het opehbaren van zijn geheim. De heer iVagner zal ethter vooraf op zijne kosten eene Electro-Magnetische machiene op eene groote schaal, zoo als zij b. v. voor locomotiven zou noodig wezen, bon wen, en het nuc en de aanwendbaarheid derzelve aan eene doordë Bondsver. gaderirg te benoemen Cotrtmissie doen blijken. Als een bewijs van de toeneming der bevolking In Berlijn wordt op. gegevendat sedert 5 jaren aldaar 1500 nieuwe huizen zijn aangebouwd en de prijs der huizen met was verhoogd. Men schrijft uit Weenen, dat de Overheid aldaar eene fabrijk van val. sche banknooten heeft ontdekt, welk schandelijk werk in een katoentabrijlt in Bohemen verrigt werd, en waardoor reeds eene som van 80,000 H. was gebeurd. Het verbod van nitvoer van paarden uic Beijeren Is wederom cwed maanden verlengd. Uit Dusseldofp meldt men van 23 Jnntj: UitPesth wordt, onder dagteekening van den I3den dezer, geschreven, dat Hongarijen welligt op het punt is, van een einde te zien komen aan de over. oude veete, die den adel en den landbouwer zoo lang verdeeld heeft, en die haren oorsprong had gevonden in de ongelijke regten van den ver overaar en heer en den overwonnene en lijfeigene. Een der hoofdpunten van nijd en afgunst bestaat hierin, dat de adel vrij is van alle belasting en de burger en boer onder den overmatigen last daarvan gebukt gaat. Niet ten onrCgie zegt men, dat in Hongarijen de stelregel geldt: Die iets heeft, betaalt niets; maar die niets heeft, wordt met belastingen geslagen. Jn het Presburger Komitaac is, een paar jaar geleden, eene uitnoodiging aan den grondbezittenden adel verschenen, om deel ie nemen aan het beta, len van een jaarlijksch onderhoudsgeid voor de weilanden, hetwelk men voor. nemens is, in evenredigheid van de sterkte des veestapels, daar te stellen. Thans worden deze, aanvankelijk vrijwillige bijdragen, reeds ais een gevestigd regt beschouwd, en naar bevind van zaken omgeslagen en geïnd. Te Pesth zelf beeft de vrijheid van belasting, welke de adel plagt te ge. nieten, een nog sierker schok ontvangen in den onlangs bij den Landdag doorgeganen maatregel, dat aan de nieuwe aldaar gemaakte kettingbrug de edelman het tolgeld even zoo goed als de boer moet betalen. Dit nieuw aangenomen beginsel is daarom van een des te grooter nut, dat volgens de vroegere wetieder slechts eenigzins deftig gekleed persoon zichonder voorwendsel van tot den adel te behooren, tolvrij hield, terwjjl de tol van ieder minder goed gekleed mensch, den armen daglooner, het barrevoets gaande kind en den ellendigsten bedelaar strengelijk werd afgevorderd, eene onbillijkheid waartegen geen ander middel uit te denken zou zjjn geweest, dan van te eischen dac ieder edelman zjjne adeldoms-brieven sceeds bij zich zoude dragen. De nieuwe kettingbrug, die deze verbetering zal aanbrengen, zal over 5 of 6 jaren volcooid kunnen zjjn. Sedert eenigen tijd begeeft zich een vrij aanzienlijk getal landverhuizers uit Rhijn- Hessen naar de zuidelijke gedeelten van Rusland. Bij een door den Paus goedgekeurd besluit van 21 April heeft de Ge» neraal-Congregatie der Roomsche en algemeene Inquisitie de aanwending van het magnetismus voor ongeoorloofd verklaard. De Grootvorst-Troonopvolger van Rusland is met zijne Gemalin den i4den dezer uic Moskau ce Petersburg in welstand teruggekomen. GROOT-BRITANNIE. Londen den 24 Junij. De troonrede van Hare Maj. tot prorogering van het Parlement, in onze vorige hoofdzakelijk medegedeeld, was in baar geheel de volgende: Mylordi en Heeren! „Na den cegenwoordigen staac van 's lands aangelegenheden In rijpe over. weging re hebben genomen, ben ik cOc het besluie gekomen, om het parle ment te prorogeren, met oogmerk, om tot eene onmiddellijke ontbinding vin hpfTPltfo 4 - yap, hetzelvp "vy. *1 miiB u4_, mijne bezorgdheid dat in tTe'bè'hoeftên van's lands diensc~zaïworden*vobrziM OD eene wiifi. die minder he7urarA»H ia An.:__ ...«v wwwwii t«i» a imius uicnftc zaï worden voorzie) op eene wijs, die minder bezwarend is voor de bevolking, hebben mij ge noopt, om tot die middelen, welke de staatsregeling in mijne handen gesteld heefc, de coevlugc re nemen, ten einde mij nopens de denkwijs mjjns volks te verzekeren, ter zake van aangelegenbeden, welke zoo innig mee deszelfs welvaart verbonden zijn. „Ik koester de hoop, dac de gang der openbare aangelegenheden bevor. derd zat worden, en dac geschilten, strijdig met de belangen van eene stand, vastige staatkunde en nuttige maatregelen van wecgeving. uit den weg zul. len geruimd worden door de kracht van een nieuw parlement, hetwelk ik gelasten zal, dat zonder verwijl zal worden te zamen geroepen. „Heeren van het Lagerhuis! „Ik zeg u dank voor de bereidvaardigheid, waarmede gij de sommen, benoodigd voor de burgerlijke en krijgsdienst, hebt ingewilligd. „Mijne Lords en Heeren! „In de uitoefening van mijn regc (tot ontbinding) kan ik geen ander doel henben dan dat, om de regten mijner onderdanen te verzekeren, eu hunne belangen te bevorderen, en ik steun op de medewerking van mijn parlement en op den trouwhartigen ijver mijns volks, dat deze mij zullen schragen in het nemen van zoodanige maatregelen, als noodzakelijk zijn tot handhaving van dat hooge standpunc, onder de overige Natiën der wereld weike hec der Goddelijke Voorzienigheid behaagd heeft, aan dit land aan ce wijzen." Hare Maj., die volkomen welvarend was, werd door PriDs Albert naar den troon geleid, nevens welken hij zelf in eenen armstoel plaats nam. Zij heeft de rede met eene heldere en vaste stem uitgesproken. Het Lager-Huis, dac nu waarschijnlijk den 27sten zal ontbonden wor. den, heeft omstreeks 4 jaren geduurd, hetgeen vrij lang is, daar de duur der zes laatste Parlementen door elkander slechts op 2} jaar kan geschat worden. Men meent,dat dadelijk na de ontbinding.de verkiezingen zullen beginnen en vóór de helft van Julij afgeloopen zjjn, en dat hec nieuwe Parlement reeds in de eerste dagen van October zal bijeenkomen. De laatste berigten uic Londen deelen het berigc mede, dat het La gerhuis door de Koningin ontbondgn is. Onderscheiden der Miniscers doen reeds moeite, om bij de aanstaande verkiezing toe leden van hec Parlement verkozen ce worden; de Torys echter maken op eene aanzienlijke meerderheid staac. Lord Plunkettde Kanselier van Ierland, die deze waardigheid sedert 11 jaren bekleedde, heeft haar nu afgelegd, ten behoeve van den cegenwoor digen l'rocureur-Generaal, Sir Jthn Campbell, die tevens, bij een eergisteren genomen besluit van Hafe Maj., tot den adelstand verheven is, onderden titel van Baron Campbell, van St. Andrews, in het graafschap Fife. De afstand van Lord Plunkett veroorzaakt bij velen groot miinoegen, dewijl zij meenen dat hij door de Ministers daartoe gedwongen is geworden, ten einde een hunner vrienden een winstgevend ambc te bezorgen, alvorens zij weliigc buiten de gelegenheid daartoe geraken. Behalve andere vrij zware branden, die dezer dagen te Londen gewoed hebben, zijn Maandag morgen vier groote pakhuizen, met olie en andere ligt ontvlambare stoffën opgevuld, in Southwark eene prooi der vlammen geworden, en zes en twintig der nabijgelegen woonhuizen aanmerkelijk beschadigd. De berigten van de kolonie der Hollandsche boeren, Port Natal, gaan

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2