te A\ IMI L E Y D S C II S V R IJ D A G, Item ^1., COURANT. it JUNTJ. öüftgemeeter en wethouders der stad leyden, Gehad hebbende het verzoek van Bernardus van Dorsten, wonende binnen deze ktad, strekkende ter bekoming van de vereischte vergunning, om in dcszelfs huizinge, jjtaande en gelegen aan de Zuidzijde van de Breedestfaat, oin de Hoek der Ketelboetel- stee®, Wijk IV. N°. 2pb:, eene Banket- en Koekbakkersovente mogen doen plaatsen; Gezien Zijner Majesictrs besluit van den 31 Januarij 1824-, rakende vergunningen ter opfigting van sommige Fabrijken en Tfafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarby belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners der Huizen, naast het bovengemelde Perceel gelegenten opzigte der inforinatien de commodo et incOmmododoor de Commissie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, óp Dingsdag den i$den Junij aanstaandedes middags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren te gen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengenterwijl bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden, tegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Ley denden 3den Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve v. p uttrammir' Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, Gehad hebbende het verzoek van L. A. AppunN, Smitwonende binnen deze Stad, op de Langebrug, strekkende ter bekoming van de vereischte vergunning om inde huizinge, staande en gelegen op de Hooigracht, Wijk 7 N°. 813, eene Smederij te mogen oprigten; Gezien Zijner Majesteits besluit van den 31 January 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengeu bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners der huizen, naast het bovengemelde Perceel gelegen, ten opzigte der informatie» de commodo et incommodödoor de Commissie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 15 Junij aanstaandedes mid- dags ten twaalf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij gemelde Commissie in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzy gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Leydenden 3den Juny 1841. L Burgemeester en Wethouders voortiöemd J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammet. NEDERLANDEN. Lev den, 10 Junij. Heden mmiddag om 3 ure reed onze stad door, mee gevolg, Hare Maj. de Koningin, vergezeld van Hoogstderzelver dochter Prinses Sophia, zich van 's Gravenliage haar Soestdijk begevende. Daar het de eerste reis was dat Hare Maj. als Koningin onze stad doortrokhad de Koninglijke Paarden-Post. iiieeSter ff. L. Burgers een bijzonder schoon vierspan in gereedheid gehou. dehgele garelen om hebbeDde met oranje linten versierd. H. M. werd in onze stad op hec eerbiedigst begroet, hetgeen door H. M. op het vrien. delijkste bekhtwoord werdi - Wij vernemen, dat HH. leden dér studêntenEerewacht aan hunnen onder-commandantden heer P. M. Nblthentuster gedachtenis van zijne betrek. Vine op 1. I. 1 Junij, eene gouden horologie-ketting hebben vereerd. Ver. der hebben voornoemde heeren, die tot de Eerewacht behoord hebben, Maandag nacht eene serenade onder fakkellichc gebragt aan de Dames, welke bij het uitreiken van den standaard, ten huize van den Rector Mag. oificua, tegenwoordig zijn geweest. Uit 'sGravenhage meldt men van den roden dezer: Zijne Maj. de Koning vertrekt beden avond naar Rotterdam, om zich met de stoomboot naar Nijmegen te begeven. Zijne Maj, heeft erkend als Nederlandsch Consul-Generaal in het Ge. roeenebest van Haïti den heer C. H, V, Oldenburg. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje worden eerlang, met den jongen Print, Hoogstderzelver zoon, uit Stuttgardt in deze Residentie terug verwacht. Men verzekert echter, dat HH. KK. HH. spoedig daarna weder deze hofstad verlaten en eene nieuwe reis aannemen zouden. De Commissie der tentoonstelling van schilderijen te *s Gravenhage heeft berigt, dat dezelve nog ééne week, en dus tot den ipden dezer, zal geopend blijven. [n hat dagblad van 'sGravenhage leest men het volgende: Wij zjjn in de gelegenheid geweest een afdruk te zien van het afbeeldsel des Konings en haut relief, hetwelk dezer dagen te Utrecht, bij gelegenheid van Zr. Ms. bezoek in die stad, in het openbaar is gedrukt en rondgedeeld. De heeren Schultze en Foermans, die verleden jaar aldaar een fraai typo. graphisch etablissement hadden opgerigt, en met het beste gevolg de Con. grevedrukkerij (het drukken met velerlei kleuren) hadden ingevoerd, waren voornemens om ook eene stereocypgieterij daar te stellenen den haut relief- druk hier te lande mede In te voeren. Zij hadden zich namelijk op eene reize door Duitschland met de daartoe benoodigde kennis gemeenzaam ge maakt. Zij waren gereed met hunne gieterij en bezig eenige reliefplacen ce vervaardigen, toen hun de mare ter ooren kwam, dat Zijne Maj. de Koning Utrecht met een bezoek zou vereeren. Zij vormden nu het planom het portret des Konings en haut relief te drukken, en wel bij de algemeene feestvreugde, in het openbaar. Voor hunne drukkerij werd eene pers op eene stellaadje geplaatst; bij het aanvan- gen der illuminatie, werd door de wakkere gezellen nu dapper afgetrokken, ten einde aan de overgroote vraag om exemplaren, die gratis werden afge. leverd, te kunnen voldoen. Te eigenaardiger was deze openbare druk, welke aan het feest van Haarlem herinnert, omdat het eenen in ons Vaderland nog geheel onbeoefenden cak van drukkunst gold, en te voegzamer alzoo, om dien als 'tware in te wijden mee het portret des Konings, ala een bewijs van achting en hulde. Genoemde drukkers hadden het geluk, dat hunne graveurs hec portret zeer gelijkende troffen, hetgeen des te moeijelijker was, dewijl er van Zijne Maj. geen afbeeldsel en profil bestond. Het werd eenige malen afgegoten, en na eenige zwarigheden te hebben overwonnen, was men den nacht vóór 's Ko. Dings komst gereed, en werd een voorraad ter ronddeeling vooruic gedrukt, waarna bij het aanbreken van den dag de pers op de stellaadje werd gesteld, eg her geheel met vlaggen en bloemkransen versierd. Omstreeks 10 ure des fflorgens, terwijl Ztjne Maj. den statigen intogt deed, lieren zij het publiek door aanplakbiljetten verwittigen, dat men bij hen om niet portretten zou bekomen. Talloos was de menigte, die zich nu rond de met lust bewogen pets verzamelde, en in den namiddag begon de uitdeeling aan de juichende bevolking. Om het gedrang eenigzini af te leiden begonnen de heeren drukkers de uitdeeling van boven uit hunne woningen. Du gedrang eu de zucht om de beeldtenis van den Koning te bekomen, waren zoo groöt otii der de steeds aangroeijende menigte, dat een post van niet minder dan 18 man bij hunne woning moest gesteld worden, om de orde te handhaven. Te midden dezer vreugde, verspreidde zich omstreeks 11 ure het gerucht, dat Zijne Maj. de Kade, waar deze drukkerij gevestigd is, zou passeren, en werkelijk verscheen de Koning spoedig daarna. De heerèn Schultze en Foermans boden Hoogstdenzelven de hiervoren berchreven beeldtenis in zil ver op bronzen grond, in eene daarvoor ingerigte sierlijke portefeuille, aan. Met zigtbaar welgevallen nam Zijne Maj. het geschenk aan, en vertrok min zaam groetende, dewijl gedrang en gejuich niet toelieten, een enkel woord te spreken. Omstreeks middernacht werd met het drukken opgehouden, daar de krschten der werklieden uitgeput waren, dewijl zij bijna 3,400 por- tretten gedrnkt hadden, die alle tot het laatste toe uitgedeeld waren. Uit Rotterdam meldt men van den 9den dezer: Van goederhand verneemt men, dat de Senaten der drie hooge scholen in ons Vaderland ernstige adressen aan Zijne Maj. den Koning hebben inge diend, strekkende tot behoud van de grondslagen, waarop het vaderlandsch schoolwezen rust, als in de naauwste betrekking staande met de dierDaarste regten en gewigtigste maatschappelijke belangen der natie. Nog meldt men uit die stad: Gisteren morgen omstreeks 3J uur sloeg te Brielle de bliksem in den schoorsteen van den grooten kerktoren, welke dadelijk vuur vatte, maar door doelmatig aangebragte hulp spoedig werd gebluscht. Hoewel deze donderbui, bij een hevigen wind, van zwaren hagel en een geweldigen storc- regen vergezeld ging, heeft men op dit oogenblik verder aldaar van geene IChade of ongelukken iets meer vernomen. Opmerkelijk is het, dat op den 12 Augustus 1763, en andermaal op den 12 Augustus 1787, op hetzelfde tijdstip en uit dezelfde windstreek, hec koepeldak en de schoorsteen door den bliksem werd in brand gezet, die in laatstgenoemd jaar met aangebragte zoetemelk werd overwonnen, en of schoon de makelaar toen na eenigen tijd brandens afbrak en al brandende eerst op den koepel en zoo over de balustrade aan de oostzijde langs den toren naar beneden tuimelde, werd echter niemand van de zich in grooten getale onder den toren bevindende personen gekwetst. Men verwacht Zijne Maj. te Maastricht bepaald op den i4den dezer. Uit die stad wordt het volgende berigt: Bij gelegenheid van Zijner Majs. komst, zullen aan Hoogstdenzelven door eene Commissie worden aangeboden de plannen en bescheiden van eenen spoorweg van hier naar Aken, roet eenen zijtak naar de kolenmijnen van Kerkraede en daarop de Koningljjke goedkeuring worden verzochtindien dit project tot stand kan komen, wordt de Zuid-Willemsvaart met den Rijn verbonden eu aan deze stad een aanzienlijk voordeel coegebragt. CHINA. Door de Èngelsche bladen worden onderscheiden rapporten medegedeeld vin den Admiraal Gordon Bremer. In een derzelvena gewag gemaakt te hebben, dat, toen de forten aan de Bogue veroverd waren, er geruchtan liepen, dat men de Ëngelschen wederom in het geheim lagen legde, gaac hjj aldns voort: Deze handelingen, zoo regtstreeks strijdig met de vredelievende verzeke. ringen, waarmede de Chinezen altijd zoo verbazend mild zijn, leiden mij toe het besluit, dat wij de krijgsverrigtingen moesten voortzetten, op het gevaar af der Verdelging van de tweede stad van het Keizerrijk; eene gebeurtenis, waarvoor uitermate vee! waarschijnlijkheid bestaat, zoo omdat Canton thans door de Overheden verlaten is, als omdat men van de lagere volksklassen aldaar, welker slechtheid tot een spreekwoord geworden is, de grootste bui. teniporigheden kan verwachten. De verantwoordelijkheid daarvan zou echter op het hoofd der Chinesche Overheden nederkomen. Zijn rapport eindigt aldus: Dus zijn, voor de eerste maal in de geschiedenis van China, oorlogssche. pen onder de wallen van Canton gebragt, en dat langs kanalen en riviertak. ken, die nog nooit door een vreemd schip waren doorkliefd. Ik geloof dat de Chinezen met de diepce hunner prachtige rivier niet genoeg bekend wa- ren; voorzeker hadden zij geen denkbeeld, dat de tweede stad des Rijks door oorlogsschepen kon worden aangetast; ik vertrouw, dat dit feic een gepasten invloed op de Overheden zal uitoefenen, en ik twijfel er niet aan, dat de langmoedigheidaan den dag gelegd jegens eene stad, die zoo volko. men aan onze genade is overgeleverd, als deze, door de meer verhevene standen der maatschappij, die alles te verliezen hebben, op prijs zal worden gesteld, alsmede dat de goedwilligheid van het Britsche karakter meer vol komen zal worden begrepen, dan ooit in dit land het geval is geweest. Hec vreugdewekkend schouwspel van het leggen onzer schepen in deze stelling heeft men alleen aan de onvermoeide inspanning der Kapiteinen, officieren en manschappen, tot het peilen der binnenwateren, door welke zij den weg gevonden hebben, te danken; hebbende men geene enkele maal een Chine- schen loods gebruikt. De Ministeriële Globe, welke die rapporten mededeelt, laat daarop volgend De thans bekende omstandigheden kunnen niet nalaten, eene verandering in geheel het Chinesche Keizerrijk voort te brengen. Indien de Keizer een. voudiglijk tot de door Kapitein Elliott geslotene overeenkomst ware toege treden, die dan toch voor hem veel voordeeliger is, dan voor ons, zouden zijne onderdanen de regten van zijn regerend stamhuis als onaangerand geble ven beschouwd hebben; maar de vijandelijkheden, waartoe men ons dwingt, zullen ons ook nooozaken, om den kring onzer krijgsverrigtingen uit te brei. den. Ons blijft slechts de keus, om China en den handel met dat land geheel te laten varen, of den Keizer met het pistool op de borst tot toegevendheid te dwingen. Uit dit artikel van den Globe wil men opmaken, dat het voornemen bestaac om de residentie van den Keizer, Peking, zelve aan te tasten en alzoo hem tot toegevenheid te dwingen. T U R K Y E. Een groot getal troepen was gedurende den |oorlog tegen Syrië van onder, scheiden schepen gedeserteerd, doch spoedig weder gevangen genomen; thans is over die deserteurs uitspraak gedaan en zij zijn tot levenslange en langdurige galeistraf, verachtelijke werkzaamheden in de kasernen en tot stokslagen ver oordeeld. De doodstraf is over niemand uitgesproken. De Allgemeine Zeitung bevat onder dagteekening van Parijs van denf 1 sten Junij een nieuw document der Oostersche quaestie, zijnde eene no$

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1