NEDERLANDEN. Lexden, 3 Junij. Op Hen ïsten dezer maand zijn door den Ed. Achcb. Raad de heeren P. du Ricu en Mr. J. LCremer van den Bergh van Heemstededie ais Leden van de Staten der Provincie Znld-Holland met i Julij aanstaande moeten aftreden, op nieuw als zoodanig benoemd. Uit 'sGravenhage meldt mem van den 3 Junij: Bij Koninglijlt besluit is onlangs bepaald dat de thans bestaande garni2oens- troepen te Heusden en Vere, mitsgaders de artillerie garnizoens-couipagnie worden gesupprimeerd; dat het garnizoens-bataljon bestaan zal uit vier coni- pagniën, welke in zoodanige plaatsen gestationneerd zullen zijn, als het be. lang van de dienst noodzakelijk zal doen achten; dat het bevel over twee dezer compagniën naar verkiezing aan den Majoor, Lnitenant-Colonel of Colonel, zal kunnen wotden opgedragen; dat de onder-officieren en verdere manschappen van de gesupprimeerde gamizoens-troepenin de positie, waarin zij zich thans bevinden, bij tie nieuw te formeren compagniën zullen worden ingedeeld; dat de onder-officieren en manschappen van de garnizoens troepen, die thans met hunne huisgezinnen in de koloniën der maatschappij van weldadigheid gevestigd zijn, bij de compagniën, waarbij zij behooren zullen worden gevoerd dat tot fiet toelattjn van manschappen bij het garnizoens-batal jon, de bepalingen vastgesteld bij de besluiten van 24 Januarij 1814, van 19 Februarij 1825 en van 1 Julij 1829, bij voortduring in acht zullen worden genomen; dat het teekenen van verhoogde rangen en het dragen van de daaraan verbondene distinctive teekenen, hetwelk bij de vroegere organieke hesluiten, betrekkelijk de gsrnizoens-compagniënzoowel voor de officieren als voor de onder-olficigren en verdere manschappen is bepaald, wordt afge schaft, zullende in het vervolg bij die compagniën geene overplaatsingen meer geschieden dan in den rang, of graad, welke men het laatst bjj een der corpsen van het leger fieeft bekleed; dat de officieren en vérdere man schappen, thans zoodanige titulaire rangen bekleedende, die echter zullen blijven behouden; dat het garnizoens-bataljon bij de regimenten infanterie* door het Denartement van Oorlog daartoe te designeren, in administratie zal worden gevoerd. De heer J..J. Dodt van Flensburg is door Zijne Ma], benoemd tot Lector in de Hoogduitsche taal, en de heer James Pending, tot Lector in de En. gélsche taal en letterkunde aan de Utrechtsche Hoogeschool. Zijne Maj. heeft ontslagen als Kapitein b(j de dienstdoende schutterij te Rotterdam H. E. Scott, en aldaar benoemd tot Kapitein den isten Luitenant J. J. M. van Heeltot isten Luitenant, den 2den Luitenant Mr. TT7. Suer mondt, eii tot nJen Luitenant, den schutter J. J. van Overzee. Bij die te 'sGravenhage: tol 2de Luitenants, de schutters Mr. .7. fleydanus, IV. R. Baron van Tuytlvan Seroo.kerken en ZuylenMr, E. Berkman de Weert en Mr. A. R. Pisser; en bij de Compagnie arrillerie van gemelde schutterjj: tot 2den Luitenant, den schutier J. H. Pauw. Door Zijne Maj. is aan den heer Mr. J. van der Sleyden, Griffier der Staten van Zuid-Holland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking, met toekenning van pensioen. Den isten uezer heeft Zijne Esc. de nieuw benoemde Minister van Binnenlandsche Zaken, Baron Schlmmelpenninck van üer Oye van de Poll, zijne functien aanvaard, De drie en twintigste vergadering der Evangelisch Luthersche Synode, is gisteren geopend geworden door Zijne Exc. den Minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., verge zeld door den heer Secretaris en Adviseur van dit Departement. De leden dezer Synode zijn: Ds. J. Decker Zimmerman, President, van UtrechtDs. G. P. Sartorius, Vice-President en Ds../. C. LomanSecretaris, beide van Amsterdam; Ds. R. T. F. Readier, Secundus-Secretaris, van's Gra. venhage; Professor J. T. Pluschke, van AmsterdamDs J. G. E. P.Fort- meijervan Rotterdam, Ds. H. J. Matthesvan Leyden; Ds. J. G. Lier rus van Haarlem; Ds. G. Eek/tart, van Groningen; de heeren H. H. Klijn, Mr. A. J. Lublik en H. F. Eijbeualle van Amsterdamde heer C. A. L. Sander, van Rotterdam; de heer J. P. Mend, van *s Gravenhage; de heer J.G. Onnen van Utrecht, en Professor J. Nieuwen/suis, van Leyden. I11 de vergadering der Ridderschap van de provincie Zuid-Holland, op eergisteren in deze Residentie gehouden, zijn tot leden van de Staten dier provincie herkozen de drie aftredende leden: Jhr. E. van der Dussen, Jlrr. P. H. van de Wall en C. C. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam. Dienzelfden dag zijn door den stedelijken Raad dezer Residentie tot leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland herkozen de aftredende heeren: Jhr. .7. Quarks ran Ujford en Mr. D. van de Wynpersseen is in plaats van den heer Mr. A. Bachman van Schipluiden en Hodenpyl, die verzocht had, wegens zijne hooge jaren, niet verder in aanmerking te itomen, als zoodanig benoemd Jbr. L. de Witte van Citters. Onlangs is alhier in het licht verschenen de 's Gravenhaagsche Stads en Residentie-Almanak, waarvan de uitgave is vertraagd geworden ten ge volge der menigvuldige veranderingen, die er in dit jaar in al de rubrieken zijn voorgevallen en gebragt. I11 dit jaarboekje treft men onder anderen aan: de opgave nopens de Vor stelijke huizen in Nederland en in Europa, die der Staats-ambtenaren en hooge collegien; Departementen van algemeen Bestunr, de Gezanten, Con. suis en Agenten van en in Nederland, de postkantoren in het Rijk, gewes telijke en plaatselijke Besturen des Rijks, het Regtswezen in Nederland en Nederlandsch-Indie, burgerlijke en militaire Besturen in Indie, enz. enz. Dit handboekje is voor een ieder, die eenige zaken in deze Residentie, te verrigten heeft, hoogst nuttig en als het ware onmisbaar. Op den isten dezer is in de vergadering van kiezers, hoofdplaats AL Ülasserdam, benoemd tot lid der Staten van de provincie Zuid-Holland, de heer C. Az Rijken van Alblasserdam, Burgemeester van Oud-Alblas, wo. bende te Alblasserdam. Xïit Rotterdam meldt men van den 2den Junfl: In de vergadering van den Raad dezer stad, gisteren gehouden, zijn tot leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland herkozen de heeren B. J. C. Baron Mackay, J. T. Wilkens en F. van PólienhovenJr. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid Holland is, van wege de stad Schiedam, bij continuatie, verkozen de heer S. Ryubende. In het district, hoofdplaats Oud-Beiierlandis, in gelijke betrekking, in plaat» van het aftredend lid, den heer K. Boogaard, benoemd de heer J. .C ynn Andel, lid der Commissie van Landbouw, Notaris te Klaaswaal. in het district, hoofdplaats Strijen, in plaats van het aftredend lid, den heer J. M. Stoopde heer A. van Drie/, Burgemeester te Puttershoek. Men meldt uit Amsterdam van den isten Junij: In de vergadering van den Raad dezer stad, zijn tot leden van de Stated der Provincie Noord-Holland herkozen de heeren Jonkh. Mr. G. F. Elias F. van der Oudermeulen, P. van Lennep, A. Willink, P. Hart sen en J. Hooft van Pree land, en is in plaats van den heer Mr. G. Elias gekozen de heer Mr. A. Bicker, Jr. In de gewone vergadering der RHderschap van de provincie Noord- Holland, dien dag te Amsterdam gehouden, zijn tot Leden der Provinciale Staten herkozen de heeren Mr. T. W. Baron van Stirum en E. L. Baron van Tuyl van Seroosierken. Op den Haarlemmer spoorweg zijn in Mei II. vervoerd 38,437 reizigers en is ontvangen 18,010.40. Het geheele jaar vervoerd 94,515 personen en ontvangen 45,267.95. Z. K. (1. de Prins de Joinville is den 30 Meina Haarlem bezocht ie hebben, aan den Helder teruggekeerd en heeft zich aan boord van la Belle Poule begeven, welke morgen naar Terre-Neuve vertrekken zal. In den nacht van Maandag op Dingsdag is in het dorp Schelluinen brand ontstaan, welke, eerst ontdekt toen er aan geen vermeesteren meer te den. ken viel, binnen zeer korten tijd zes huizen, waaronder dat van den Burge meester en den schoolmeester, met al het zich daarin bevindende huisraad enz. in de asch legde. Hetgeen het vreesselijke van deze ramp vermeerdert, is, dat eene vrouw, te Giessendam woonachtig, doch daar bij hare betrek- kingen gedurende de Pinksterdagen verwijlende, jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Waar de braad ontstaan is en wat aanleiding tot denzelven gegeven heeft, is Onbekend. Uit Kuilenburg schrijft men van den 31 Mei: Gisteren avond ontstond tusschen twee ingezetenen uit deZe gemeente twist in eene herberg even buiten deze stad gelegenweldra werden de twistende handgemeen, met dit treurig gevolg, dat de een zijn zakmes trok en zijne wederpartij overhoop stak. Volgens het oordeel van deskundigen, is de wond midden in het hart toegebragt, zoodat de dood oogenblikkelijk hierop moet gevolgd zijn. De verslagene, vader van vijf onmodige kinderen, die door zijnen dood in volsDgene armoede zijn gedompeld, was alhier als een oppassend man bekend, die volgens de opgave der gehoorde getuigen niet beschonken wasde dader echter die spoedig is gearresteerd en reeds naar den Heer officier van justitie bij de Regtbahk te Tiel gevankelijk is opgezonden, moet volslagen dronken zijn geweest, en in eene zoo hevige opgewondenheid, dat hij na het plegen van den doodslag, in de herberg teruggekeerd, met den broeder van den vermoorde aan het vechten is ge. raakt en dezen hevig heeft mishandeld. De Groninger Courant bevat nog geene volledige opgaaf van de door ons uit dezelve gemelde vergiftiging van het regenwater in een logement te Lange Akkerschans, hetzij opzettelijk, hetzij bij toeval, doch berigt dac hét meisje, dat vergiftigd was, overleden is, en thans nog wel 20 menschetl aan de gevolgen meer of min lijden, maar toch allen buiten levensgevaar verkeereu. Het geregtelijk onderzoek wordt voortgezet. Ook wordt in die Courant gemeld, dat in den laten avond van den 26 Mei het huis van den arbeider Mense Jans Oosting, te Uithuistermeedenmee al wat zich daarin bevond, is afgebrand. Deze brand werd door de bewoners, welke te bed lagen, onverwacht ontdekt, zoo dat dezelve maar even tijd hadden om te ontvlugten. De oorzaak van den brand was niet bekend. O k was het verbrande niet verwaarborgd. In de voorleden week hebben in de zuidelijke deelen van Belgie en in Fiansch-Vlaanderen Zware onweders gewoed, ten gevolge waarvan, zoo door overstrooming, als door brand, aanzienlijke schade aangerigt is. Den aden Junij waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam, als volgt: 2' pCt. Werkel. Schuld 51}}, 5 pCt. 100; Kansbilj. 24fJ; Hand.- Maatsch. 165,; Ard. Coup. 19I. T U R K Y E. De Allgemeine Zeitung van den 29 Mei bevat: Wij ontvangen zoo even den nieuwen post van Konstantinopel van 12 Mei, De Pofte had den firman betreffende Mehemed-Alinog niet uitgegevendewijl de werkelijke onderwerping van dezen laatste nog niet stellig gevolgd is. Mehemed Ali had eene leening vin 6,000,000 piasters (de piaster geldt 12 centen Neöerl.) aangegaan en tegelijk zeer groote verkoopen van boomwol bewerkstelligd. De tegen de Bulgarische Christenen gepleegde geweldadig. heden waren door ue Porte euvel opgenomen, evenwel was Hussein-Pacha met onbepaalde volmagt bekleed. De Turkscne Pacha's zonde de hen door ReschuTs hervormingen ontnomene besturing der Financien weder terugbeko. men hebben. In berigten uit Ancona van 18 Mei leest men: De laatste tijdingen uit den Archipel spreken zeer stellig van het uitbar. sten van ernstige onlusten in het zuiden van Macedonië. De Christenen schijnen in geheel Turkije in beweging te geraken, ten einde veroetering van hunnen toestand te verwerven. Het voorname vereenigingspunt voor de Macedonische Raja's moet de smalle landtong van het voorgebergte Monte Santo (Athos) zijn, waar zij de reeds van nature sterke stellingen, die zij bezet hebben, zoo wel aan de land- als aan de zeezijde onneembaar trachten te maken. De opstandelingen moeten van den kant der kloosters alle moge. lijke ondersteuning genietenen men beweert zelfs dat een groot aantal Monniken zich aan hen hebben aangesloten. Gelijk men weet wordt hec voorgebergte Athos door 4 of 500 monniken bewoonddie aldaar een 30-tal kloosters hebben. Als een der voornaamste aanvoerders van de Christenen werd zekere Karatasso genoemd. Uit Triest meldt men van 20 Mei: Volgens de brieven van den iaden dezer, die wij uit Athene ontvangen hebben, was het tot dus verre op Kandia nog niet tot bloedvergieten geko. men, daar Mustapha-Vzchz met de grootste gematigdheid te werk gaat, en geene zachte middelen onbeproefd laat, om de rust op het eiland weder te herstellen. Men zag in Kanea met gespannen verwachting nadere depêches uit Konstantinopel te gemoet, en gaf de vrees te kennen, dat Mustapha- Pacha van de Porte den last zou ontvangen, om meer gestrenge maatregelen te nemen. Het op dit oogenblik waarschijnlijk reeds plaats gehad hebbend vertrek van eene aanzienlijke Turksche expeditie versterkt deze vrees, die men ook in Griekenland algemeen koesterde. De roagt der Kandioten worde op 15 k 20.000 man begroot, waarvan er echter slecnts op zijn hoogst 5,000 met geweren gewapend zijn. De Kandioten hebben in den laatsten tijd van het vaste land herhaaldelijk versterking van manschappen ontvangen, nadac

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1