fcrüfiérftegertrg heeft hlersan toegegeven nier uit weifeling msar nit 7t'cht pw bet algemeen overleg te bevorderen. Zijne Exc. doet voorts op. merken bet- gtoot verschil, dat er bestaat tnsschen eene Consignatie-kas en eéné bewas/plaats van gelden. Ééne Consignatie-kas is voldoende, doe meer men-d-ie kassen vermenigvnldigt, hoe meer men kwade praktijken in ije 'bartd vie'rkt. -"Overigens gelooft Zijne Exc, niet dat van de Consignatie zulk een ruim gebruik zal gemaakt worden. Immers legt art. 450 Burgerlijk Wetboekden Voogden en Curators de verpligting op, om, indien zich onder de goederen van den minderjarige Certificaten van de nationale schuld bevinden, de overschrijving daarvan op het grootboek, ten name van den minderjarige, te bewerkstelligen. Er blij ven aizoo over de effecten aan toonder van vreemde Mogendheden, Wat de eersten betreft, hun getal is zeer gering, en wat de laatsten aangaat, de zelve zijn geenszins zoo zeer verspreid, dat men daarvan groote bijdragen kan verwachten. Zijne Exc. gelooft dan ook, dat eene enkele bewaarplaats in iedere hoofd plaats van het gewest in den regel genoegzaam is; de mogelijkheid is ech ter gelaten om er ook in elk arrondissement eene te vestigen. Na nog eenige beschouwingen over dit ontwerp, komt Zijne Exc. tot de slotsom dat, voor het oogenblik, geene verpligting bestaat om de regeling der geldelijke consignation daar te stellen. Zijne Exc. verklaart, dat de wet van 28 Nivöse. XlIIde jaar, omtrent dit onderwerp, nog bestaat, en nooit is ingetrokken; dat bij de opheffing van het Amortisatie-Syndicaat, de ver. pligtingen, welke dier instelling waren opgelegd, en alle daaruit voortvloei jende regten, op de Regering zijn overgegaan; dat die verpligtingen van het Amortisatie-Syndicaat alzoo nog bestaat. Later zal zich intosscben mis. schien de mogelijkheid van die regeling der geldelijke consignatien opdoen. Bij de daarstellsng van eene Amortisatie-kasdie Zijne Exc. hoopt, dat eenmaal xal V/orden opgerigt, en veel zal kunnen amortiseren, zal daartoe de gunstige gelegenheid bestaan. Zijne Exc. de Minister van Justitie zegt mede dat de wet van Nivóse nog bestaat en van kracht is, als bevattende drieërlei soorten van consignatien. Uit hetgeen bij de daarstelling van de nieuwe Nederlandsche wetgeving is ge- schied, ontleent Zijne Exc. de gevolgtrekking dat het stelsel van itilzwij, geilde en geregteiijke verbanden niet moet voortgezet worden. Men heeft nu, om te getnoet te komen aan den drukkenden last, die op de schouders der voogden rust, ten gevolge van art. 391 der burgerlijk wetboek, de mo. gelijkheid willen openlaten om de effecten, aan minderjarigen toebehoorende, in een openbaar depót in bewaring te geven. Geheel in het belang der voogden wordt deze bepaling voorgesteld. Zij kunnen er echter al of niet gebruik van maken. Er heeft hier te lande steeds een sterk vooroordeel bestaan tegen alle inmenging van het hooger gezag in alle zaken van voog. dijen en administratien voor minderjarigen. Dit moet bij de beoordeeling van deze voordragt niet uit het ook worden verloren. Zijne Exc. gelooft dezel. ve allezins de aanneming waardig. Met 48 tegen 7 stemmen wordt de voordragt werkelijk aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Buma, Binkes, van AkerlakenModderman, Tromp, van Hoorn van Burgh en Dyckmeester. Hierna is de vergadering gescheiden. (In den loop van den dag zijn echter de leden weder opgeroepen tot het houden van eene zitting op aanstaanden Maandag ten half elf ure, alsdan zal waarschijnlijk het verslag der centrale afdeeling over het eetie of andere aanhangige ontwerp van wet, worden uitgebragt.) Zijne Maj. de Koning heefr heden, i'd een plegtig gehoor, Mgr. Cam paccini ontvangen, die de eer gehad heeft, als buitengewoon Gezanc van den Heiligen Stoelaan Zijne Maj. zijne geloofsbrieven te overhandigen. Men verneemt, dat Zijne Maj. dezer dagen, Mr. A. If. Huidekoper lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalop het daartoe door den. zeiven gedane verzoekeervol heeft ontslagen uit zijne betrekking van Reg. ter in de Arrondissements-Regtbank te Amsterdam. Hare Maj. de Koningin heeft gisteren het paleis der schoone kunsten, aan den Boschkant, met een bezoek vereerd.|Hare Maj. heeft er omstreeks twee oren doorgebragt, om de voornaamste stukken, die de tentoonstelling versieren, te bezigtigen. Hare Maj. heeft de levendigste belangstelling voor alle deze schoone voortbrengselen der kunst becoond en heeft bij herhaling aan de leden der Commissie Hare Koninglijke tevredenheid betuigd zoowel over de kunststukken, welke ten toon gesteld zijn, als over de smaakvolle wijze, waarop de zaal is ingerigt. Uit Woetden schrijft men van den 18 Mei: Heden passeerde hier nre Zijne Maj. de Koning. Onder het uitspannen werd Hoogstdezelve aan het Posthuis, waar zich eene wacht bevond, door het stedelijk Bestuur en het corps officieren begroet. Tegen het oogenblik vin Zijne Maj. komst werden de klokken geluid; de hoornblazers van het garnizoen hieven het Volkslied aan. Niemand was met het uitsteken van vlaggen en het groenmaken der huizen achtergebleven. Van den Helder wordt van den ai Mei berigcdat dien dag aldaar aan- gekomen wt Z. K. H. de Prins de JoinviHeCommandant van het Fransche Iregat, la B He Poule, vergezeld van de brik le CajfardCommandant Lugeol. Z. K. H. werd bij zijne aankomst op de reede gesalueerd door de aldaar lig. gende schepen en vaartuigenhetgeen op de gebruikelijke wijze werd be. antwoord. Zondag werd Z. K. H. te Amsterdam verwacbr. De Utrechtsche Courant van II. Vrijdag deelt nog geene nadere bijzon, derheden mede, omtrent de tegenwoordigheid van Zijne Maj. den Koning in die stadmaar vermeldt de volgende alphabetische benoeming door Zijne Maj. gedaan tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw: M. A. van der Bank, Predikant der Waalsche gemeente; Mr. P. A. Bee- laerts van Oosterwijk, lid van Gedeputeerde Staten; C. J. van der Meulen van MaarssenbroekRaad der stad; Mr. P. J. J. RamRaadsheer; R. van Rees, Professor in de Wis- en Natuurkunde; H. J. Roijaards; Professor in de Theologie; F. G. Graaf van Limburg Stirum, Luitenant Colonel der schut, terijG. A. Vermeulen, Aartspriester; Mr, R. van der foort, Wethouder. De Commandanten der eerewachen, de heeren F. H. C. Baron van Heec. keren van Brandsenburgen E. Baron de IVendt van Sijtzama hebben van Zijne Maj. den Koning elk een diamanten ring ten geschenke ontvangen. Verder leest men in dat blad het volgende Wij vernemen, dat de gekostumeerde voorstelling van den Plegtigen inlogt van ifillem II Graaf van Holland, Rtomsch Koning, binnen Utrecht, in 1249, door de heeren Studenten ter gelegenheid der viering van het vijf-en-twintig, ste verjaarfeest van liet herstel der Utrechtsche Hoogeschool op 2 Junjj eerstkomende zal gegeven worden, i Uit Zeist schrijft men van den 15 Mei: Gisteren namiddag had alhier een vreeselijk ongeluk plaats, hetwelk de geheele gemeente met weemoedige aandoening vervulde. Een meisje, oud 9 jaren, dochtertje van Anthonij van Klooster, een geacht inwoner dezer plaats, speelde in de nabijheid der ouderlijke woning aan de vaart van het slot, die aldaar eene diepte van 14 voet op moerassigen grond bevat. Het zorgeloos kindje schiet voor over in het water. Een vlugge jonge tuinier van 20 jaren, Teunis van Tellingen genaamd, werkt in de nabijheid, zier liet geval, werpt zijn buis en gereedschap af, springt naar het kind, grijpt t terstond onder de eene arm en werkt met de andere naar den oever. Nog :na minuut en het kind is gered. Maar de moeder heeft voor hare woning weinige schreden van daar, de kreet gehoord en den toestand van haar kind gezien. In vertwijfelde moederliefde ijlde zij derwaarts en stort zich onbe- dachcziam op den naderenden redder met het kind, zij klemt zich aan beiden vast, waardoor den jongeling alle vermogen, om naar den oever te werken, werd benomen, en de drie aan elkander geklemde voorwerpen zinken naar den grond! Door het nanstrengen van alle krachten gelukt het den wakke ren jongeling, om zich met moeder en kind weder naar boven te werken, maar de worsteling der moeder hondt niet op en andermaal zinken zij te za. men naar beneden. De moedige redder behoudt zijne bewustzijn en verzat meir zijne laatsre krachten, om nogmaals zijne poging te herhalen, maar nu laar hem de waarschijnlijk magteloos geworden moeder, altoos nog aan haar kind geklemd, los, en de jongeling schiet alleen naar boven, waar hij, op het punt om zelf te bezwijken, door de hulp der toegevloeide menigte gelukkig wordt gered! Dadelijk worden nu alle pogingen aangewend, om moeder en kind uic de diepte op te halen, welke dan ook gelukken, maar heiaas! te vergeefs. Alle middelen der kunst worden beproefd, maar het was te laat. Onberadené moederliefde heeft haar kind met zich zelve van het leven beroofd en eend van droefheid verpletterde vader met drie moederlooze weezen niets overgea laten dan tranen, om hun ontzettend verlies te bewenen 1 Uit Middelburg schrijft men van den iöden dezer het volgende: Vrijdag I. 1. werd alhier voor het Provinciaal Geregtshof van Zeeland, on.- der eenen ontzetcenden toevloed van lieden uit alle rangen en standen, dtf zaak behandeld ten laste van Jacobus Baert, oud 40 jaren, arbeider, gebo. ren re Hengstdijk, laatst woonachtig te Ellewouisdijkals beschuldigd van moedwilligen doodslag, mee voorbedachten rade en geleider lage, op de per. sonen van Batten Zuidvteg, oud 74 jaren, en Janna Zuidweg, oud 72 jaren, in derzelver woning onder Ellewoursdijk, in den avond van den 23 Decern ber 1. I., onmiddellijk opgevolgd door diefstal uit die woning, van een aantal goederen, aan de verslagenen toebehoorende. Nadat des voormiddags, dos schrijft men deswege uit Middelburg, ver scheidene der processale stukken waren voorgelezen, de getuigen gehoord en de beschuldigde ondervraagd was, die ook nu, even als vroeger, zijne misdaad omstandig beleed, echter volhoudende, dac hij daartoe vooraf gee. nerlei opzet gehad of eenig plan beraamd had werden des namiddag» ten half zes ute de pleidooien aangevangen en tot negen ure voortgezet. Krach, tig en met hoogen ernst werd de beschuldiging met al derzelver omstandig, heden geadstrueerd door den Advocaat-Generaal. Even krachrjg en ernstig werd de beschuldigde door cjen hem ambtshalve toegevoegden Advocaat, Mr. van Diggelen, verdedigd, die, zonder iets van de bewezene daadzaken tegen te spreken, of zich te ontveinzen, dat eene veroordeeling tot de dood. straf den beschuldigde wachtende was, evenwel dezen meer als een diep ongelukkig en beklagenswaardig, dan wel als een afgerigt misdadiger voor. stelde, en vooral met nadruk en klem trachtte aan te toonen, dat de zoo verzwarende omstandigheden van voorbedachten rade en geleider lage, te eenemale onbewezen waren. Hierop werd de uitspraak van het arrest tegen Zaturdag, des namiddags ten een ure bepaald, als wanneer de beschuldigde is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, onmiddellijk opgevolgd door diefstal, gepleegd bjj nacht in een bewoond huis, en te dier zake veroordeeld tot de doodstraf met den strop en in de kosten van den processe, met verklaring, dat bet den hove niet overtuigend bewezen is, dat de beschuldigde den doodslag met voorbedachten rade en geleider lage heeft gepleegd. Eene hartelijke en roerende coespraak van den voorzitter, Jhr. Mr. A. P. van Doorn, zoo aan den veroordeelde als het aanwezige publiek, beslooc dit merkwaardig en treurig regtsgeding, gedurende den loop van hetwelk de beschuldigde telkens door gewelddige gemoedsaandoeningen werd overstelpt, en steeds het diepst en hartgrondigst berouw over zijne gruwelijke misdaad betuigde. Uit Zwolle meldt men van den 20Sten, dat Zijne Maj. de Koning ver. moedelijk in de volgende maand de provinciën Overijssel en Vriesland zou bezoeken. Er werden te Zwolle groote aanstalten gemaakt om Zijne Maj. te ontvangen. TT In de twee laatste jaren zijn in Vriesland 108 criminele, 48 correcti. ornele en 31 civiele arresten, en ter Raadkamer 124 gewezen, dus te za. men 311. In het geheel stonden 150 crimineel te regt, en 56 correctionneel. Men schrijft uit Maastricht van 19 Mei: Sedert eenige dagen zijn al de leden der Nederlandsche en Belgische Com. missiën van dilimitatie wederom alhier vereenigd om hunne werkzaamheden voort te zetten en te voleinden. Naar men verzekert is de grensscheiding voor Luxemburg en Limburg geheel afgewerkt en blijft Cf thans maar alleen meer over dezelve tusschen de beide Vlaanderen en Zeeland te regelen, ook hier mede schijnt men reeds verre gevorderd te zjjn. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Zijne Maj. Koning Ifillem I, Graaf van Nassau, met zijne Gemalin cegen het laatst dezer maand naar zjjne goederen in Silezie en Posen op reis gaat. Die goederen zijn onlangs door aanmer. kelijke aankoopen weder vermeerderd geworden; eene koop van 960,000 th. is afgesprongen, omdat de verkooper op de goederen een fidei-commls van 300,000 th. hypothecair wilde houden, waarin de Graaf niet wilde toestem, men, maar alles contant betalen. De Groothertog van Baden heeft aan de Stenden Vergadering doen be. kend maken, dat de Regering het door haar genomen besluit, aangaande de niet toelating tot de Kamer van twee Advocatenniet kan intrekken. Aan de Stenden zou een ontwerp van wet, eene aanvraag bevattende voor een crediet van f 1,000,000, worden aangeboden. Een gedeelte der vuurwerk-afdeeling te Spandau, hetwelk eerst voor. leden jaar nieuw was opgebouwd, is den I4den afgebrand, en daarbij tevens een raket-pers, onlangs nit Engeland overgebragtbenevens eene groote hoeveelheid papier. De schade is zeer aanzienlijk. Uit berigten door den Oostenrijkschen Beobachter medegedeeld, blijkt dat de Christenen in de Turksche provinciën den opstand niet begonnen hebben, dan nadat zij zich bij herhaling zoowel tot den Pacha van Nissa, als toe de Servische Regering gewend hadden, met verzoek, dat de ondragelijke onderdrukking der Turken mogt ophouden. GR OO T-BR IT ANNIE. Londen den 19 Mei. H. M. heeft I. I. Maandag een luisterrgk concert gegeven, waartoe de vreemde Gezanten genoodigd waren. Het Ministerie heeft den i8den dezer in her Lagerhuis eene aanmerke. lijke nederlaag geleden, daar het anti-ministeriele voorstel van den heer Sandon, dat de Kamer geene verandering in de suiker-wetten zou gedoogen^ met 317 tegen 281 stemmen aangenomen Is. Negen nachten Jang hebben de beraadslagingen over dat voorstel geduurd en hetzelve is ten laatste ook zeer ondersteund door den beer Peel. Men twijfelt nu wat de Ministers doen zullen, óf aftreden, óf het Lager- Huis [ontbinden; zeker schijnt het dat zij hunne twee andere ontwerpen van wet, waarvan een is op de vermindering van de inkomende regten op de granen, niet aan de stemming zullen durven onderwerpendaar de Kamer niet eens heeft willen stemmen over eene motie van Lord Russell, waarbij hij de verklaring verlangde, dat eene verandering in de beschermende regten, zonder dadelijke verzwaring der publieke lasten, het geschikste middel wat om de thans bestaande ongelijkheid tusschen uitgaven en inkomsten te her. stellende belangen van den handel te bevorderen en den nood der arbei. dende klasse te verligten. Lord Russell heeft nog na de bovengenoemde stemming te kennen geged ven, dat hij aan het Huis eene tweede gelegenheid zou verschaffen om zijn gevoelen aangaande het thans bestaande Ministerie te doen kennen, namens

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2