plaats is verbrand 500 tonnen, op de veenplaats N°. 16, toebehoorande aan A, Boon1500 tonnen, op de veenplaats N°, 15, coebeboorende aan H, H» Spier500 tonnen en op dezelfde plaats, van A. Prins2000 tonnen turf, alle van 2de soort, derde klasse. Deze brand is zeer waarschijnlijk ontstaan door de veenarbeiders, die de gewoonte hebben, om op hec blopte vrgén hun kofli]wa:er te koken. Door den hevigen wind verspreidde zifih wijd en zijd; doch door aangebragte hulp, is hetzelve spoedig gebjusclir. Den ï2den dezer is te Maastricht de tentoonstelling der vporcb'réii,gs,e^ len van knnst en nijverheid in hec Hertogdom Limburg, dpor.de zorg en in het locaal van de Maatschappij der Vrienden van Wetenschappen en Kunsten geopend geworden. Aiie berigten komen daarin overeen^lat deze tentpoo srelling verre de verwachting overtreft. Er komt ihaDS te Brussel eene pracht-uitgave in het licht .van Hooffs Nederlandsche Historiën. De tekst wordt zorgvuldig afgedrukt volgens de uitgave van Amsterdam 1703, en hec geheel zai met 700 platen en vignetten versierd worden door Jozef CoomansIedere aflevering bevat 64 bladzijden en kost één gulden. Het gecal van dercig afleveringen zal niet worden te .boven gegaan. De eerste aflevering bevat 24 groocere en kleinere platen en de geheele onderneming wordt met zorg uitgevoerd. Een zonderling ver. schijnsel, terwijl vóór 1830 de uitvoering der Nederduicsche taal in België onder de grieven gerekend werd. Den i7den dezer waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam, als volgt: pCc. Werkl. Schuld 52r*ff, 5 pCt.99j; Kansb. 25r36Hana.-Maatscii. 165!» Ard. Coup. 195. T U R K Y E. Van de Turksche grenzen worde van den 3den Mei geschreven, dat de Porte aan de Gezanten der Europesche Mogendheden de vraag had gerigt; hoe hunne Hoven handelen zouden, wanneer Mihemed-Ali de hem nagedane concessien nog niet als genoegzaam beschouwde en meerdere wilde erlangen Deze vraag was bijzonder tot den FranscheB Gezant gerigt geworden; die zou geantwoord hebben, dat hij hieromtrent geene beslissing doen kon, aan gezien hij geene instruc ien deswege van zijn Hof had ontvangen. De ant woorden van de overige Gezanten waren ook niet bekend. Nog schrijft men van dezelfde dagteekening, dat de Consuls der groote Europesche Mogendheden, ten gevolge van den gunstigen keer, welken de iEgyptische zaken genomen hadden, zich gereed maakten van Komtantinopel naar Alexandrie terug te keeren. Op Kandia moet zich de opstand meer en meer verbreiden hoewel de Ijlegering van Griekenland alle mogelijke middelen aanwendt, dat er van hare onderdanen geene bezendingen van manschappen en amunitie naar Kandia ge daan wordt. De opstandelingen voeren een vaandel met de kleuren van Frankrijk, Engeland en Rutland, en een voorloopig bewind zorgt voor de behoeften der gewapende benden. Ten aanzien van het gevecht tusschen den Pacha van Nissa en de opstandelingen in Bulgarie, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, wordt nog nader het volgende berigt: Het gevecht tusschen de Albanische troepen van den Pacha van Nissa en de bij Alexinezze verschanste Christelijke opstandelingen, hetwelk den 30 ^.pril niet ver van onze grenzen voorviel, is zeer bloedig geweest. De Christenen streden met moed, maar hunne manschappen waren te zeer ver strooid om zich met goed gevolg tegen de geslóte.ie rijen der Albaniers te kunnen verdedigen De insurgenten, die hunne vrouwen, kinderen en grijs- aarcis, hunne roerende have, ja zelfs hunne kudden tegen den woedenden aanval der wreede Muzelmannen te verdedigen hadden, moesten onderdoen. Vreesselijk misbruikten de Aibaniërs de behaalde overwinning. Zij vermoord (Jgp kinderen en weêriooze ouden, doorregen eiken gevangene, die met de wapenen in de hand gevat werd, staken de dorpen die zij vermeescerden in den brand, verkrachtten de gevangene vrouwen en meisjes en wierpen ze dan in de vlammen der brandende huizen. Tusschen 30 en 30 plaatsen zijn eene prooi der vlammen geworden; echter hebben de Christenen ten deele zeiven hunne woonplaatsen in brand gestoken, waaruit zij bij de nadering ijer Turken vlugiten, en waar zij genoodzaakt waren de zieken, en alles wat Zich niet door eigene kracht verwijderen kon, achter te laten. Bij Alexi. tjezze baanden de overwonnenen zich met den moed der vertwijfeling eenen weg door drie dubbele rijen, om deels naar het gebergte deels naar Servie ré vlugten. De laatstgenoemden werden grootendeels door de vervolgenden ueêrgehouwen; het gebergte daarentegen bereikten velen en wel niet alleen diegenen die bij Alexinezze gestreden hadden, maar ook de meeste bewoners der in opstand zijnde districtendie aan dat gevecht geen deel konden nemen, zoodat tegenwoordig vele duizenden menschen zonder huisvesting en levens, middelen ronddwalen en eenen uitweg zoekenom zich met de Christenen der naburige Pachaltks te kunnen vereenigen. SPANJE. De eedaflegging van den nieuwen Regent, Esparterozal den toden Mei met veal plegiigheid plaacs hebben, en alsdan zal het Ministerie worden georganiseerd, uit hetwelk men meent, dat allen zuilen verwijderd worden, die niet voor het eenhoofdig Regentschap gestemd waren. Onder de srem- men, die over den te benoemen Regent werden uitgebragt, merkre men er ook 5 op ten voordeele van de gewezen Koningin-Regentes. De Ftansche bladen beschouwen algemeen de benoeming van Espartero als Regent, het gevolg van de kuiperijen der Engelschen. 1— Berigten van den 10 Mei meldendat Espartero dien dag werkelijk den gevorderden eed afgelegd en terstond daarop in het Koninglijk paleis zjjnen intrek had genomen. Bij gelegenheid van die plegtige gebeurtenis is in alle kerken een Te Deum gezongen. Men meentdat Espartero den titel van Koningiijke Hoogheid zal voeren. Zonder tusschenkomende -omstandigheden blijft Espartero nu Regent tot 10 October 1844, omdat dan, volgens de we!, de niiuderjarigneiu van Koningin Isabella ophoudt, die den 10 October 1830 geboren is. Hij blijft tevens het opperbevel over het leger behouden. Thans zullen de Cortes, volgens de wet, moeten overgaan tot het kiezen van eenen Voogd over de minderjarige Koningin, omdat de betrekking van Voogd en Regent niet in éénen persoon mag vereenigd zijn, zoo name. lijk niet de vader of moeder der minderjarige tevens met de voogdij be last is. DUITSCHLAND. De Graaf van Munch-HellinghauzenPresident 'van den Dtiitsche Bonds vergadering, is door Z. M. dén Keizer van Oostenrijk tot Staats-Minister vlerheven. Z. M. de Koning van Pruissen heeft aan den kunstschilder J. Liepmann welke de kunst heeft uitgevonden, om van schilderstukken afdrukken te ma ken, een jaargeld van 500 thl, toegelegd, onder voorwaarde dat de uitvinder het geheim van zijne kunst aan den Staat zal afstaan. Omtrent het gesloten handelstralttaat tusschen Pruissen en Engeland, hetgeen echter nog van beide kanten moet geratificeerd wordenwordt me. degedeeld, dat hetzelve vooral daarom gesloten is, om de bepaling weg te nemen, dat Pruissische schepen met geene Pruissiscbe lading belast, in En. geische havens aankomende, meer inkomende regten moeten betalen, dan indien zij in Pruissische havens zijn belast. De concessien, welke aan En- geland wederkeerig worden toegstaan, bestaan in het aanvoeren van suiker en rijstop den voet van de meest begunstigde natiënin de havens van Pruissen. Men meent waarschijnlijk, dat met het voorjaar van 1842 eene geregelde stoomvaart op den Main zal aangelegd worcien. Te Aschaffenburg had mei daartoe voor eene aanzienlijke som ingeschreven en zouden ongetwijfeld de steden W.urzburg, Schweinfurt en Boaiberg reeds uitgenoodigd zijn, om de nog .ontbrekende gelden aan te vullen. Er was oen 3den Mei eene inteekeningsiijst geopend voor den aan te leggen spopr.weg tusschen Saksen en Beueren, welke denzelfden dag reees ,yvas volgeteekecd. Uit Napels heeft men te Frankfort den I2den Mei, de tijding ontvan gen, dat de zwavel-quaestie is beslecht en dat Z. M. de Koning van Napels den tol op de z.vavei bij uitvoer voor meer dan de helft verminderd heelt. Z. M. de Keizer van Rusland heeft, bij gelegenheid van het huwelijk van zijnen zoon, onderscheiden belangrijke gunstbewijzen aan zijnePoolsche onderdanen toegestaan. Verscheiden personen, naar Siberie verbannan, heb ben of geJieele kwijtschelding of vermindering van straf ontvangen. GROOT BRITANNIE. Londen den 16 Mei. Woensdag 11. heeft de Koningin op het paleis van St. James een lever en Vrijdag een prachtig bal en souper ten Hove gegeven.. De beraadslagingen in het Lager-Huis over de vermindering van de belasting op de suiker duurden steeds voort. De Kanselier van den Exche quer heeft 1. I. Donderdag de tegenwerpingen der behoudende partij beant woord. Hij betoogde hoofdzakelijk, dat de staat van het land veel erger was, toen de Hertog v«n Wellington en zijne vrienden het bewind verlieten, dan tegenwoordig, en dat de beweringen der oppositie met zichzelve in te genspraak waren, naardien of de verminderde regten op vreemde suikers dg West-Indische koloniën niet zouden benadeelen, of de invoer van elders door die vermindering toe zou nemen, en de schatkist alzoo beduidend ge. stljfd worden, terwijl de tegenpartij volhield, dat genoemde kolomen daar door zwaar lijden moesten, zonder dat de schatkist er iets bij won, Einde lijk beschuldigde hij de oppositie, dat zij de voorstellen der Regering be streed, zonder zelve andere middelen tot verbetering der financien aan de hand te geven. Te Dubiin is een adres aangenomen, aan de Koningin te zenden, met verzoek om nooit meer Ministers van de Tory-partij te nemen. De berigten, dat oe stoomboot the President in de West-Indië was aangescormd, zijn onwaar bevonden Het huis van den kortelings overleden President der Vereenigde Staten Harrison, te Ohio, is kort na zijnen dood tot den grond toe afgebrand. Brieven uit Jamaika klagen over de toenemende luiheid en ongebonden, beid der vrij gemaakte slaven. Denemarken zou besloten hebben, zijne beide kleine en onbeduidende bezittingen in Oost-Indië, welke aan de Deensche Regering tot hiertoe meer gekost, dan opgeleverd hebben, namenlijk Serampore in Bengale en Tran. quebar in zuidelijk Karnatik, aan de Britsche Compagnie af te staan. F R A N K R IJ K. Parijs den 16 Mei. In de volgende week zal waarschijnlijk de Kamer van Afgevaardigde hare werkzaamheden volbragt hebben. De Aartsbisschop van Parijs moet bij de Regering sterk aandringendat de zoogenaamde Fransche Kerk van den Abt Chatel mogt gesloten wordan, omdat de leer, die daar gepredikt en de handelingen, die er gedaan worden, verre van de voorschriften der Roomsche Kerk afwijken. Het getal der voorsteden te Parijs zal met twee vermeerderd worden, welke den naam zullen dragen van Napoleon en Maria Amelia. Het onderzoek van hec zoogenaamd republikeinsch complot te Mar seille wordt mee ijver voortgezet; 36 personen zijn wegens die zaak in hechtenis genomen. Getrouwd: Leiden H. van BEECK VOLLENHOVEN, den 14 Mei 1841. M. STADNITSKI. levden den 16. Mei 1841. Heden verloste voorspoedig van een welgeschapen ZOON, JOHANNA TIDEMAN, geliefde Echtgenoote van D. L. van M A R L E. Eenige en algemeene Kennisgeving, zoo Binnen als Buiten deze Stad. Op den huize SCHOONOORD, te Voorhout, UIT de HAND te KOOP, een Maghonijhouc BILLARD, met twaalf KEUEN, RAK. OP- SCHRIJFBORD, BILLARD- en POTBALLEN, alles zoo goed als Nieuw dagelijks te zien op voornoemde Plaats. UIT de HAND te KOOP: een TUIN, staande in de Witte Roo zenlaan, tusschen de Koe- en Witten Poorten der Stad Leyden. Te bevragen bij van den BURG, Mr. Tuinman, in de Ksarcensteeg. VRIJWILLIGE VERKOOPING, op Zaturdag den 22 Mei 1841.de» avor.ds ten 6 ure, in het Heeren-Logement aan den Burg binnen Leyden, van een hecht, sterk, zeer weldoortimmerd en bijzonder wel onderhouden HUIS en ERVE, waarin diverse zoo behangen als onbehangen beneden- en boven- Kamers, waarvan de Zijkamer niet een fraai geschilderd Behangsel is ver sierd, voorts onderscheidene Stookplaatsen, ruime Keuken, Kelder, Provicie- Kamer, Kleetier- en Turfzolders, Binnenplaatsen en velerlei Gemakken, staande en gelegen binnen Leyden, aan de Noordzijde van de Nieuwe Hqo- gewoerd, tusschen de Rijn- en Ktaaijersiraten, geteekend Wijk 3, nommer 353, breeder bij aangeplakte Billetten beschreven. Te bezigtigen daagt voor- en op den Verkoopdag, des voormiddags van 10 tot 12 en des namid dags van 3 tot 5 ure, en zijn inmiddels nadere informacien te bekomen, ten Kantoren van de Notarissen J. P. van KLINKENBERG DOZY so Mr, H* OBREEN, te Leyden. Op Maandag den 24 Mei 1841, des 'smorgens om 10 ure, zal men op her Buitenverblijf BLOEM LUST, buiten de Morschpoort der Stad Leyden, onder Oegstgeest, om Contant Geld, Publiek Veilen en Verkoopen: eenè fraaije collectie WARME KAST- en ORANJE-GEWASSEN, waaronder uitmunten: Strelizia Reginae, Dracaena Draco, Brexia madagascaxiensis bonte Tttcca Draconis, buonapartea juncea, eene zeer groot e AsclepiasCarnota enz. enz.; alsmede eene extra fraaije Chamaerops humilis, hoog van Scam 9 PalmenOranje en Laurierboomen, groote bonte en ordinaire Agaveamericana en eenen Luxida in Tobb.ens, Pinus lor.gifoliaLaurus Camphora en groote Cletfoa arborea, vele soorten AloisCacti, Pelargonia en andere bloeijende Potgewassen. Voorts nog eene gemetselde ENGELSCHE BLOEMENKASTvan 10 Ramen, met Koper Watertoestel, Zijlen, Blinden en toebehooren. Een GEMETSELDE BLOEMENKAST, van 9 Ramen, een DITO BLOEMENBAK, van 8 Ramen,, een BOLLENBAK. van 3 Ramen. Eene Partij STROO- en RIETMATTEN, en netgeen verder ter Verkoop zal worden aangeboden. Alles nagelaten door Wijlen den Wel-Ed. Heer J. KLEYNENBERGH kunnende worden bezigtigd des Vrijdags en Zaturdags vóór de Verkooping, van 10 tot 12 en van 2 tot 6 ure. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2