spraak, de regtmatige vreugde deed kennen, welke Noord-Brabands ingezê' tenen bezielde, nu 2ij Neêrlands held ais Koning in hun midden mogren zien, terwijl de Burgemeesters der beide genoemde gemeenten, alsmede de Predikant, Zijne Maj. op eene toepasselijke wijze complimenteerden; zeer minzaam werden deze aanspraken door Zijne Maj, beantwoord, en zij wer. den telkens vervangen door het herhaald gejuich van eene talrijke daar ver zamelde schare volks; ook hadden de inwoners van Moerdijk hnnne blijd. schap buitendien aan den dag gelegd, door het uitsteken van vlaggen en wimpels en het groenmaken hunner huizen, zoo als trouwens overal, waar Zijne Maj. vervolgens doorkwamhet geval wasterwijl eene fraaije eere poort op het scheidingspunt der gemeenten Klundert en Hooge en Lage Zwaluwe geplaatst was. Aan den Zevenbergschen hoek, waar mede eene eerepoort was opgerigt, werd Zijne Maj. door den heer Burgemeester van Zevenbergen aan het noofd van het gemeente-Bestuur, door de geestelijken der Hervormden en Roomich Katholijken kerken, alsmede door onderscnei dene ambtenaars opgewacht en begroet, zoo als ook te Terheijdeplaats had, waar vier eerepoorten waren opgerigt, en waar eene ontelbare schare volks zich voor het Raadhuis verzameld had, waar de plaatselijke Autoriteiten benevens de geestelijken der beide gezindheden Zijne Maj. opwachtten en bij zijne aankomst komplimenteerden'. Tusschen half vier en vier ure reed Zijne Maj. langs deze vesting, verwisselde vervolgens aan het begin van den Te. teringschen dijk van paarden, en zette van daar, na met de minzaamste be. woordingen van den heer districts-Commissaris de Grez, die Zijne Maj. tot hiertoe gevolgd was, te hebben afscheid genomen, Hoogstdeszeifs reizenaar Tilburg voort. Overal waar de Koning doorkwam, heeft het luide gejuich, van het langs den weg geschaarde of op een of ander punt verzamelde volk, Zijne Maj. moeten overtuigen van het genoegen dat deze provincie smaakt, nu zij den vroeger als Kroonprins reeds zoo beminden Vorst, als Koning mag begroeten. Uit Tilburg schrijft men van dezelfde dagteekening: Zijne Maj. de Koning is heden namiddag ten zes ure alhier aangekomen en aan Hoogstdeszeifs paleis afgestapt; de geestdrift waarmede de vader des Vaderlands is ontvangenis onbeschrijflijk; terwijl het gebulder van het kanon, hetwelk de aankomst van Zijne Maj. op Tilburgs grondgebied aankondigde, het luiden der klokken en het geroep van hoera en Leve de Koning! de lucht deed weergalmen. Zijne Maj. heeft den 3osten, ten huize van den Pastoor J. Zwijsen aodientie verleend. De te Tilburg commanderende officier der schutterij, J. N. Diepen, is door Zijne Maj. tot Ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw benoemd, en de Commandant van de eerewacht heeft van Zijne Maj. een brillanten ring ontvangen. Te 's Hertogenbosch zonden Zijne Maj. en de Prinsen ook feestelijk worden ingehaald; aldaar was eene eerewacht, uit 29 leden bestaande, op. getigt. De treinwaarmede Zijne Maj. zou worden ingehaald, was de volgende; 1. Een detachement infanterie. 2. De Regering, gezeten in acht koetsen. 3. Het muzp van het corps ligte dragonders, N°. 4. - 4. Een detachement van de garde d'honneuq. 5. Zijne Maj. de Koning en Hoogstdeszeifs militaire huis, te paard. 6. Een detachement garde d'houneur. 7. Op de flanken, regis en links de Koning, acht garde d'honneur. 8. Een detachement kavallerie, 9. Een bataillon infanterie zou geschaard staan buiten de poort, een ba. taiilon infanterie en artillerie op de markt, van af den triumfboog tot in de lijn naar de hoofdwacht. 10. De schutrertj van af den eereboog in de Verwerstraat tot aan het hek van het hótcl, de muzijk aan het hoofd. Zullende overigens de eerewacht der schutterij binnen het hek van het Tiótel geplaatst worden, en de dienst buiten het paleis verrigten. De binnendienst van de paleis, zou door 4 gardes d'honneur verrigt worden. De stoet zon zich begeven door de Vugterstraatover de markt naar de Hinthamerstraat en verder door de Peperstraat naar het hótel van Z. Exc. den Ileere Staatsraad-Gouverneur; op welke wegen, op onderscheiden af. standen eer- en triumfboogen zijn opgerigt. Den ipden dezer is alhier, nadat daartoe vooraf's Konings bewilliging is verleend opgerigt eene naamlooze maatschappij of vennootschap van ver. zekering tegen zee- en rivierschaue. Zij zal bestaan onder de benaming van; Hoord-Brabandsche zee- en rivier-assurantiezullende de zetel gevestigd ztjn te 's Hertogenbosch. Het kapitaal der maatschappij bestaat in eene som van f 200,000, verdeeld in 40 aandeelen van ƒ5000; zullende echter niemand van meer dan twee aandeelen houder mogen zijn. De maatschappij is aange gaan voor 25 jaren. Directeur der maatschappij is de heer J. A. Spyers; Commissarissen zijn de heeren: Jhr. Mr. E. J. P. van Meeuwen, JF. L. VenterMr. J. B. van Son en Mr. P. Verhellouw, AMERIKA. Uit New-York heeft men het berigt ontvangen van het onverwacht over lijden van den onlangs als President der Vereenigde Staten opgetreden Generaal Harrison. De volgende proclamatie is daarvan te \Vashington ,den 4 April in het licht verschenen. „De Voorzienigheid, in hare hooge wijsheid, IV. H. Harrison, wijlen den President der Vereenigde Staten, plotselings aan deze wereld onttogen hebbende, zoo hebben wij, in het afzijn van het Congres, en van den Vice. President, die zich van den zetel van het gouvernement verwijderd bevindt, het van onzen pligt geacht, dit smarlijk verlies bij aankondiging aan het land bekend te maken. „Hij is in deze stad, op het paleis van het voorzitterschap, overleden, den vierden dag van April, in het jaar onzes Heeren 1841, dertig minuten voor één ure in den morgen. „Het volk der Vereenigde Staten, even als wij, verslagen over eene zoo onverwachte en zoo treurige gebeurtenis, zal er eenigen troost in vinden, te vernemen, dat zijn dood zoo zacht en gelaten is geweest, als zijn leven vaderlandslievend, nuttig en eervol geweest Is; dat zijne laatste woorden de vurigste wenschen hebben bevat voor de duurzaamheid der staatsregeling en de handhaving der ware beginselen. In het oogenblik des doods, even als gedurende zijn leven, heeft het geluk van dit land de eerste plaats in zijne gedachten vervuld. Daniel Wf.bster Secretaris van Staat; Thomas Ewing, Secretaris van de SchatkistJohn Bell, Secretaris van Oorlog; J. J. Crittenden, Advocaat-Generaal; Francis Granger, Directeur der Posterijen De Generaal was den 9 Februarij 1773 in het Graafschap Charles-City in Virginie geboren en dus 68 jaren oud geworden. Zijnen roem heeft hij vooral behaald in de oorlogen tegen de Engelschen in 1811 1813. Door zijnen dood gaat het Voorzitterschap over op den Vioe-President John Tjler, dien men meent, dat geheel andere gevoelens, dan den overledene is toegedaan en in den geest gestemd is van den voorlaatsten President van Buren, zoodat men hieruit wederom andere beschikkingen, dan Harrison zou genomen hebben, ten aanzien van het gemeenebest der Vereenigde Staten verwachr. In de zaak van den gevangengenomen. Mac-Leod, was deze verande. ring gekomen, dat zijne advocaten bewerkt hadden, dat zijn regtsgeding niet voor de regtbank van Lackport, maar voor het Opperste Geregtshof der Vereenigde Staten te New-York zou behandeld worden. SPANJE. Den 22 April zou in de Kamer der Afgevaardigden eene gemengde Com. missie uit beide Kamers benoemd worden, om gemeenschappelijk te over. ■wegen over de wijze van het kiezen een» Regentschaps. Iti een Ministerieel blad vindt men de tijding, boswel tiêl aanmerkts dat dezelve nog bevestiging verdient, dat de bekende Cdbtetd tictl ófi Spaansch grondgebied bevond, en aan het hoofd stond van nöö man voet volk en 50 ruiters, allen goed gewapend en uitgerust. De zich te Figtteira» bevindende troepen hadden zich op die tijding in beweging gezet. ITALIË. Men meldt uit Rome van den 20 April, dat de geschillen tusschen Rus» land en het Pauselijke Hof, wegens den om staatkundige redenen uit zjjrt Bisdom verwijderden Prelaat van Podlachie, overeenkomstig den wensch der Russische Regering geheel vereffend waren. Omtrent de onderhandelingen met Don Miguel* om afstand te doen van zijne vermeende aanspraak op de Portugesche kroon, verneemt mendat hij :n dien afstand zou toegestemd hebben, mits hem schadevergoeding |ver. leend werd voor het verlies zijner bezittingen. Uit Napels meldt men van den 17 April: Den 30 Maart werden in onderscheiden deelen van Calabrie en Puglie nieuwe aanschokken opgemerktzonder echter schade aan te rigten; de Vesuvius was in de grootste werkzaamheid en liec eene spoedige uitbarsting verwachten. Aan de vroeger medegedeelde door regen en wind veroorzaakte verwoestingenhebben zich nieuwe, even treurige gebeurtenissen gevoegd. In de gemeente Basilica werden onder anderen in de maand Maart 200 mor* gen lands en met dezelve 350,000 wijnstokken, vele duizende vruchtboomerl en eene massa zaad, dat te veld stond, als ook zes huizen geheel wegge» spoeld. In Lanciano stortten den I2den onderscheidene woningen in, ten gevolge van den sterken regen, en begroeven geheeie gezinnen onder de puinhoopen. DUITSCHLAND. De Deutsche Adelszeitung meldt uit Weenen: Toen, eenige dagen gele- den, eene Engelsche familie in Krain in een bosch kwam, werd zij door roovers overvallen. Zeer duidelijk hoorde men de woorden des aanvoerders: „Slaat de mannen dood tot op den koetsier, en laat de vrouwen gaan." Nadat de rooverbende eene aanzienlijke som gelds weggenomen en de bede der vrouw, om het leven van haar man afgeslagen had, ontkwam de vrouw gelukkig met haar rijtuig naar de naastbij gelegene plaats, en daar de volgende dag een Zondag was, ging zij naar de kerk. Doch hoezeer verschrikte zij, toen zij in den Predikant het hoofd der rooverbende herkende. Terstond verliet zij de kerk en gaf de zaak bij den regeer aan, die er geen geloof aan kon hechten, daar hij den ijver en vroomen wandel des Predikants kende. Doch cm de vrouw te bevredigen, deed men bij den geestelijke eene hnii. zoeking, en vond onder eene valdeur aanzienlijke sommen gelds, wapenen en de rooverkieeding, welke de vrouw terstond herkende. Daarcp werd de Predikant in hechtenis genomen, en hij verbijdt nu zijne geregte straf. De stukken zijn reeds bij de criminele regtbank te Weenen ontvangen. De i4jarige jongeling, die bet kind van den Prins van Pruissen gered heeft (zie ons laatst voorgaand nommer) heeft van den zich te Berlijn be vindende Groothertog van Weimar, Grootvader van het kind, een aanzienlijk kapitaal ontvangen, hetwelk op hem, gedurende zijne minderjarigheid geves- cigd blijft en waarover bij de vrije beschikking zal ontvangen, zoodra hü meerderjarig is. Tegen verwachting was de mis te Leipzig zeer levendig geweest. Uit het Oosten waren vooral vele kooplieden aangekomen. De tijding van de ziekte der aanstaande Gemalin van den Grootvorst- Troonopvolger van Rusland, worde door goed onderrigte personen tegen, gesproken. GROOT-BRITANNIE. Londen den 28 April. Maardag II, is Z. K. H. Prins AlbertGemaal def Koningin, door Lord, fVetlingtonhiertoe door de Koningin getnagtigd met de ordeteekenen van het Gulden Vlies plegtig versierd geworden. Overeenkomstig vroegere bepaling heeft zich eergisteren avond het gezamenlijke Huis der Gemeenten ter nadere overweging van de Ministe. riële billstrekkende ter betere registratie der scemgeregtigden in Ier. land, in comité begeven, en heeft het zich reeds dien avond, bij de be. handeling van de eerste clausule van dezelve, bevestigd, dat de vrees, welke Harer Majesteits Minis ers voor den hevigen cegenscand van dien G. nvernements-maarregel bij vele Patlements-leden hadden, maar al te gegrond was. Op bewuste clausule is namelijk door Lord Howich eenejge. deelteiijke wijziging voorgesteld, welke hoofdzakelijk het te keer gaan van alle bedrog bij het toekennen der stemgeregtigdheid ten doel heeft, doch daar'gezegde verandering geheel roet de inzigten der Ministers in strijd was, hebben Lord Morpeth en Lord Russell te vergeefs alles aangewend om dezelve door de nieerdeniein van flat Huis te doen verwerpen, en is ten slotte Lord Howick's voorstel met 291 tegen 270 stemmen doorgegaan, zoodat Hr. Ms. Ministers bij nie gelegenheid eene minderheid van 21 stemmen bekomen hebben. Eerst heden avond (Woensdag) zal door Lord Russell aan de ge zamenlijke leden van het Hnis der Gemeenten medegedeeld worden, hoe het met de verdere behandeling van dezen Gouvernements-maatregelna de aan. meikelijke verandering, welke dezelve thans reeds ondergaan heeft, gaan zal, en is de Times geenszins vreemd van het denkbeeld, dat deze belangriike minderheid van 21 stemmen Hr. Ms. ministers tot eene ontbinding van het Parlement noodzaken zal, ais eene laatste coevlugt om derzelverMinisteriele betrekking nog voor eenigen tijd te kunnen behouden. G steren avond is er in dit zelfde Huis van wege Mr. Freshfietd aanzoek gedaan, om het onderzoek naar de geschiktste haven in het kanaal tot hec vertrek en de aankomst van de West-Indische post aan een comité van die Huis te onderwerpen, en is ren laatste deze voordragt, tegen den zin van 's Rijks Kanselier, welke liever hec jongst verleggen dier post van Falmouth door Hr. Ms. Ministers onaangeroerd had gezien, met 54 tegen 50 stem. men goedgekeurd. Door eene vergadering van ruim 2000 aanzienlijke personen, te Lon den gebondenis besloten een fonds op te rigten tot daarstelling van nieu we bisdommen in onderscheiden Engelsche koloniën. De inschrijvingen beloo. pen reeds 28,000 de Koningin heeft voor 2,000 ingeschreven. De berigten nic Lancashire, schrijft de Globe, worden meer en meer somber. Beide, fabrijkanten en speculanten, zijn gelijkelijk ontmoedigd. Ter naauwemood heeft men in de affaires eenigen Invloed der bevrediging van China opgemerkc, van welke men een heilzaam uitwerksel op de operatien had gehoopt; en hoezeer de katoen-inzameling, welverre van 2,150,000 ba. ien, de opbrengst van den laatstvorigen oogst, te bereiken, het bedrag van 1,600,000 balen niet zal te boven gaan, heeft zich het onlangs opgekomen vleugje van specolatien in dit artikel niet staande gebonden. De lage prijzen der katoen-garens en der katoenen geweven stoffentegen de prijzen van hec jl, jaa r, moeten de verkoopers eenige hoop geven, en de onverwerkte katoen is, sedert de door de overgroote productief veroorzaakte panieken schrik van 1837 en 1840, nimmer zoo lang in prijs geweest als tegenwoordig.. Alles ter beurza gast eenen kwijnenden gang. Uit de Kaapstad wordt van 23 Februarij gemeld5, dat door de Holland, sche uitgewekenen te Porc-Natal een besluie genomen was, om alle Engel schen uit hun midden te verdrijven en alle Engelsch eigendom verbeurd te verklaren dit berigt echter vond weinig geloof. De Engelschen onderrus- schen in de Kaapstad dringen er sterk op aan dat de uitgewekenen, dei noodt' met geweldonder Engeland» heerschappij worden ternggebragt.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3