A0. 1M1 LEYDSCHfi JOTflb öWl N T maandag, W'vfT 15 MAART. BO rgemf. este r en wlthóüders .der stad leyden, Van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt kennis bekomen hebbende, Hat binnen deze Stad zoogenaamde Suikererwten worden verkocht, waarvan de bestand- Heelen, na scheikundig onderzoek, bevondèn zijn, eëne niet geringe hoeveelheidSpaanscli groen te bevatten Hebben gemeend, de Ingezetenen defcer Stad te moeten waarschuwen vödr liet gebruik, niet alleen van de aangeduide Suikererwtenmaar in het algemeen van alle geverwde Suikerwarenwelke als hoogstnadeelig en gevaarlijk voor de gezondheid moeten worden beschouwd en waaruit dë schroomelijkste gevolgen zouden kunnen geboren worden. Leyden den 8sten Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve v, PuttkammJer, Burgemeester en Wethouders der Stad LÉydeJn, Gehad hebbende het verzoek van Jacoöus Marck, Falrijkant in gebteid'e Wollen en Scaijetten Kousenwonende binnen deze Stad aan de Oude Vest, Wijk VI. N°. 1150* strekkende ter bekoming van de vereischte vergunning om in zijn bovengemeld huis eene Wasch en Verwketel te mogen doen plaatsen; Gezien Zijner Majesteits besluit van den 31 Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting Vari sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot'het hooren der Eigenaars en Bewoners der huizennaast het bovengemelde Perceel gelegenten opzigte der infonnatien de commodo et incommodo^ door de Commissie yan Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 16den Maart aanstaandedes iniddags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in tfc brengenterwijl bij Veïzuim daarvan, zij gehouden zullen worden, tegen de inwilliging van hetzelve zich liet te hebben verzet. Leyden den uden Maart 1841. J. G. Dfc iÏEY. Ter ordonnantie van dezelve v. Puttkammer, NEÖERLANDEN. Leyden, 14 Maart. Men meldt uit 's Gravenhage van den i3den dezer, dat Zijne Maj. onlangs Van het zegel en dé registratie vrijgesteld heeft de gezondheids-verklaringen, dóór de gemeente-Besturen af te geven, bij den uitvoer van vee naar de Piuis. (iiche grenzen, zoo als die door de Pruissische Regering worden gevorderd. Bij Koningljjk besluit zijn de aandeelen der Arrondissemebts-Inspecteurs van de belastingen in de boeten, reeds vroeger bepaald in evenredigheid dier boeten, alsnu tot vaste sommen teruggebragthetgeen de onpartijdige beoordeeling der bekeuringen niet weinig zal bevorderen. Langs eenen buitengewonen weg verneemt men, dat de Raad der stad 's Gravenhage door Zijne Maj. getnagcigd geworden is, tot de overdragt aan Hoogstdenzelven vin het gebouw in de Residentie, thans gebruikt wordende als Konihglijke schouwburg. Zijne Mai. heeft Vriidae den HoMandschen Schouwburg, waar een bencflc ten voordeele van de weduwe Stooptndaal gegeven wérd, met Hoogst- deszelfs tegenwoordigheid vereerd, en na Hoogstdeszelfs verwijdering een geschenk in goud aan genoemde weduwe doen toekomen. Zijne Maj. heeft den Baron de Smeth van rllphen op zijn verzoek eer. vol als buitengewoon Kamerheer ontslagen. Zijne Maj. heeft aan den Gouverneur-Generaal van de West-Indie, den Schout-bij-Nacht J. C.Rijk, vergunning verleend tot het dragen van de Commandeurs-orde vsn het Legioen van Eer. Al» Gonvernetir-Generaal voor de Oost-Indie wordt genoemd de Gene. rial List. Zijne Maj. heeft aan den heer C. Quintus van Pelt eervol ontslag ver. leend als Notaris te Katwijk aan den Rhijn. Zijne Maj. heeft het Departement van Oorlog gemagtigdom zoodanige miliciens der bij de onderscheidene corpsen ingedeelde ligtingen van 1838 en 1839, die, krachtens speciale beschikkingen, In het genot van bepaald ver. lof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, op den 25sten Maart aanstaande, mitsgaders van de manschappen der ligtïng van 1840, in gelijk geval verkee rende, op den isten Julij daaraanvolgende, respectivelijkvoor den tijd van drie maanden, in werkelijke dienst te doen opkomen. De Gouverneur van Zuid-Holland, deze begeerte Zijner Maj. ter kennis van de plaatselijke Besturen brengende, heeft hun tevens berigt, dat door hem de noodige maatregelen zijn genomen, ten einde de daarbij belangheb bende Besturen eene nominative opgave ontvangen van zoodanige miliciens van de ligtingen van 1838 en 1839, als op den nssten Maart aanstaande, in werkelijke dienst moeten opkomen; zullende dezelve voor de bedoelde Be stnren hiernevens worden gevoegd, terwijl eene gelijke opgave, wat de llgting van 1840 betreftte bekwamer tijd zal worden verzonden. In overeenstemming met de door het Departement van Oorlog gegeveoe bevelen, en na gehouden overleg met den Generaal-Mijoor, Provincialen Commandant in Zuid-Hollandverzoekt de Gouverneur de gemeentebesturen wijders om, voor zooveel zulks hunne gemeente mogt betreffen, zorg te willen dragen, dat de opgeroepene miliciens, die niet regtstreeks naar hunne corpsen werden gedirigeerd, om aldaar op den 25 Maart aan te komen, op de volgende dagen en uren aan het Gouvernetnents-Huts te *s Gravenhage worden overgebragt, ten einde van daarnaar hunne bestemming te vertrekken als: divisie pontonniers en vierde afdeeling infanterie, op Woensdag den 24 Maart; tweede en negende afdeeling infanterie, op Dingsdag den 23 Maart; derde afdeeting infanterie en regiment dragonders N°. 4, op Maandag den 22 Maart; en vijfde aideeling infanterie, op Donderdag den 25 Maart, allen des morgens ten tien ure. Voorts is aan de gemeentebesturen ten ernstigste aanbevolen, om door alle gepaste, ter hunner beschikking staande middelen te bevorderen, dat de mansehappen vooral naanwkeurig op den bepaalden tijd ter bestemder plaatse aankomen. Ten slotte zijn de gemeentebesturen herinnerd geworden aan de bestaande voorschriften, nopeDs het reisgeld, te verstrekken aan de miliciens, die regtstreeks naar hnnne corpsen vertrekken. - De Ópper-Kamerheer heeft bekend gemaakt, dat het Hof op gisteren den rouw heeft aangenomen, wegens het overlijden van H. D. H. de Prinses Douairiire Amalia Charlotte kVilhelmina Leuisa van Anhalt Bernburg Schaumburg, geboren Prinses van Nassau, als een vervolg van den reeds bestaanden, voor den tijd van drie weken, als, den middelbaren voor de twee eerste weken, en den ligten rouw voor de laatste. Zijne Exc. de Prins de ChimajBelgisch buitengewoon Gezant en ge. volmagtigd Minister aan het Nederlandsche Hof, is heden met zijne gemalin; nit deze Residentie vertrokken. Zijne Exc. is voornemens omstreeks drie maanden afwezig te blijven. Aanstaanden Maandag ten een ure zat de Tweede Kamer der Staten- Generaa! eene algemeene zitting houden. Waarschijnlijk zal daarin mededee. ling gedaan wotderi van het antwoord van Zijne Exc. den Minister van Bin. neniandschc Zaken, op het door de Kamer aan Zijne Exc. toegezonden adres van den heer Lipman. De afdeelingen van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal hebben zich gisteren en heden bezig gehouden met het onderzoek der ontwerpen van wet, nopens de krankzinnigen en betrekkelijk de consignatie van effecten tea be. hoeve van minderjarigen. Het ontwerp »an wet, laatstleden Dingsdag in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Geueraalbetreffende de regterlijke organisatie der provin. cie Zuid-Holland, Noord-Holland en Liraburg, en sommige punten, de dienst der Justitie betreffende, bevat, onder anderen, de volgende bepalingen: Het regtsgebied van het voor de provincie Holland ingestelde Provinciaal Geregtshof wordt beperkt tot de provincie Zuid-Holland, en zal het gemelde Geregtshof voortaan den naam voeren van Provinciaal Geregtshof van Zuid- Holland. De criminele regtbank in Holland wordt afgeschaft. In de provin. cie Noord-Holland wordt een Provinciaal Geregtshof gevestigd. Hetzelve zal zijnen zetel houden te Amsterdam, en zal zijn te zamengesteld uit één President, één Vice-President, negen Raadsheerenéén Procureur-Generaal twee Advocaten-Generaal, één Griffier en twee Substituten-Griffiers. In de provincie L'mburg wordt mede een Provinciaal Geregtshof gevestigd. H'tzelve zal gézeteld zijn te Maastricht, en zal bestaan uit één President, éëi Vice-President, zeven Raadsheeren, één Procureur-Generaal, één Ad. V iCaat-Generaal, één Griffier, één o( ten hoogste twee Substituten-Griffiers. In de provincie Limburg zullen twee Arronaissements-RegtDanken bestaan; dezelve zuilen gevestigd zijn, de eene te Maastricht en de andere te Roer. monde. De eerstgemelde zal bestaan uit één President, vier a vijf leden, ééh Griffier, één Subsiituut-Officier, één Griffier en één Substituut-Griffier. De laatstgemelde zal bestaan uit één President, drie leden, één Officier, één Substituut-Officier, één Griffier en één Substituut-Griffier. Bij den Hoogen Raad zal een derde Advocaat-Generaal worden aangesteld, op gelijke wende als de Advocaat-Generaal, thans bij denzelven fungerende. Daarentegen zal, bij de eerst ontstaande vacature, het getal der Substitnut- Gfiffiers bij den Hoogen Raad op twee worden verminderd. De Griffiers bij de Arrondtssements-Regtbanken zullen zich bij de instruc tie Van strafzaken kunnen doen vervangen door eenen klerk ter Griffie, daar toe op de voordragt van den Griffier door de Regtbank te beëedigen en den ouderdom van 23 jaren hebbende bereikt. Wanneer in bijzondere gevallen de Griffiers en Substituut-Griffiers bij den Hoogen Raad, de Provinciale Ge regishoven of de Arrondissements-Regtbanken worden verhinderd, de dienst op de openbare teregtzimngen of in werkzaamheden tot burgerlijke of han delszaken neirekkelijk, waar te nemen, zullen zij vervanaen worden door een der Raadsheeren, Regters ot Regters-plaatsvervangers, daartoe door den President van het collegie te benoemen. Het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen nopens de consig. natie der effecten aan tooner, welke aan minderjarigen of aan onder curatele gestelde personen toebehooren, bevat de volgende bepalingen: De bewaring der effecten aan tooner, welke, naar de voorschriften van artikel 391 en 506 van het burgerlijk wetboek kunnen worden geconsigneerd, worde opgedragen aan de bewaarders van de hypotheken en het kadaster in de Residentien der Provinciale Geregtshoveo, gezamenlijk met de griffiers dier hoven, onder uitzindering alleen van Drenthe, voor welke provincie de bewaring te Groningen zal plaats hebben. Geene inbewaarneining van stukken of teruggave van dezelve, met uit. zondering van de vervallene coupons van interest, zal mogen plaats hebben, dan onder overlegging van het regterlijk bevel tot consignatie of tot terug, gave, hetzij in ortginali, hetzij in behoorlijk authentiek afschrift, waarin de inbewanng te stellen of terug te geven stukken naauwkeurig zullen moeten zijn omschreven. De coupons van interest zullen na dezelve respective vervaldagen, uiter. lijk binnen acht dagen nadat de aanvrage tot afgifte zal zijn gedaan, aan de daarop regthebbende worden uitgereikt. Wanneer hetzij tot het verkrijgen van stellen nieuwe coupons, hetzij tot eenrg ander einde, de overlegging der effecten of zoogenaamde talons worde vereischt, zal die overlegging of opzending door de bewaargevers zelve en op hunne verantwoording geschieden, doch de tijdelijke afgifte der stukken niet anders kunnen worden gedaan dan krachtens een regterlijk bevelwaarbij tevens zal moeten 2ijn bepaald, binnen welken termijn de stukken weder in bewaring Zullen moeten zijn gebragt. Indien de bewaargevers in gebreke blijven, om de stukken binnen den be. paalden termijn weder in bewaring te brengen, zal de betrokken cantonreg. ter, des noods na verhoor van de personen, bij art. 490 van het burgerlijk wetboek vermeld, kunnen bevelen, dat de hypotheek worde vergroot, on verminderd de verdere maatregelen, welke de toeziende voogd mogt geraden oordeelen, of ieIfs de tnsschenkomsr der bloedverwanten en aangehnwden des minderjarigen of van het Openbaar Ministerie, indien er vermoeden van ontrouw mogt bestaan. De bewaarders van de hypotheken en het kadaster zijn jegens den Staat verantwoordelijk voor al de schade, welke door de Schatkisc zou moeten worden vergoed, ter zake van verliezen, uit verkeerde handelingen of de niet-opvolging van gemaakte bepalingen voortspruitende. Den i2den dezer is overleden de heer IV. Baron Roëll van Hazen- weude, sedert onderscheiden jaren lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het PVeekhlad van. het Regt bevat het volgende: De Hooge Raad heeft in Zijne zitting van den 1 id'en Maart j!., een zeer belangriik arrest gewezen, waarop wij voornamelijk de aandacht der heeren Notarissen willen vestigen. Er is namelijk beslist, dat, volgens de wet op de registratie van 22 Fiimaire 7de jaar, de acten van command of lastgeving slechts aan een vast regt zijn onderworpen, niettegenstaande er geene notifi catie aan den Ontvanger, binnen de 24 uren na de toewijzing, plaats hebbe gehad, wanneer overigens steeds aan de vereischten van art. 69 7 N°. 3 is voldaan. Tot hiertoe was zoowel in Frankrijk als hier te lande begrepen, dat het verzuim dier opgave binnen de 24 uren, de acien van command aan' een proportioneel regt van 4 pCt. onderwierp.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1