A". IM1. LEYDSCIIE COURANT. 10 MAART. NEDERLANDEN. T U R K Y E. WOENSDAG, tf izsnt&üS' ejx-jbg,. 'f Jf5V- ir. *xr - Leyden, g Maart. Men meldt uit 's Gravenhage van den 8sten dezer, dat in het aan de Tweede kamer der Staten-Generaal aan te bieden ontwerp tot opheffing van den bij. zonderen en exceptionelen regtstoestand van het Hertogdom Limburg, onder anderen zal worden voorgesteld, om het tijdstip, waarop de Nederlandsche wetten en verordeningen in werking zullen komen, en de Belgische wetten en verordeningen zullen worden afgeschaft, door den Koning zal worden vast gesteld doch derzelver in werklngbrenging en afschaffing tot stand moeten gebragt zijn, in den loop van 12 maanden, te rekenen van den dag der af. kondiging der voor te dragene wet, H. K. H. de Prinses van Oranje is wederom geheel hersteld en heeft laatstleden Zondag de morgen-godsdienstoefening bijgewoond. Zijne Maj. zou dezer dagen een besluit genomen hebben, betreffende de organisatie van het wapen der infanterie, waarbij hetzelve wordt zamen. gesteld uit een regiment grenadiers, een regiment jagers en tien regimenten ▼as linie. Tot directeur van het Koninglijk kabinet van schilderijen in de Residen. lie, mitsgaders tot mede-directeur der verzameling van schilderijen op het Paviljoen te Haarlemis door Zijne Maj. benoemd de heer J. Z. Mazel, Rasd van Legatie, Referendaris bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, en zulks in plaats van Jhr. Steengracht van Oost-Capelleaan wien, op liet daartoe door hem gedane verzoek, een eervol ontslag uit die betrek, king is verleend, onder betuiging van 's Konings bijzondere tevredenheid, voor de langdurige en belanglooze diensten, door hem in beide die hoedanig heden bewezen. Men verneemt, dat Zijne Maj. aan Hoogstdeszelfs Kamerheer, den Graaf de Larrej, eervol ontslag uit die betrekking, en hem den titel van Kamerheer honorair heeft verleend. Tot Burgemeester en Secretaris der onlangs vereenigde gemeenten Teraar en Vrijhoeven (Zuid-Holland) is, naar wij vernemen, door Zijne Maj. be noemd de heer Z. E. van Dam. Naar men verneemt heeft Zijne Maj. den Hoogleeraar J. C. B. Bernard Inspecteur-Generaal der geneeskundige dienst, eervol uit die betrekking ontslagen, en denzelven gepensioneerd, en Doctor P. L. Beckers, eersten officier van gezondheid bij het bureau van de geneeskundige dienst bij het leger, tevens belast met het toezigt over het magazijn van geneesmiddelen, benoemd tot Inspecteur-Generaal der geneeskundige dienst van het leger. Bij Koninglijk besluit is, met wijziging in zoo verre van Zijner Majs. besluit van den ar April 1831, bepaald, dat de uniform, kleeding en onder, scheidingsteekenen voor het personeel van de geneeskundige dienst der land- magt, voortaan eene wijziging zullen ondergaan, en dat, onder anderenvoor de officieren van gezondheid en paarden-artsen bij het leger, de epauletten zullen worden ingevoerd. Zijne Maj. heeft aan Zijne Exc. den Minister van Buitenland«che Zaken van H. M. de Koningin van Spanje, den heer dc Ferrer, het Grootkruis vau de orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken en aan den heer Hippe litode Hoyosonder-Secretaris van hetzelfde Ministerie ,de Commandeurs-orde. Den 37sten Julij 1840 is Zijner Majs. schooner Castor, onder bevel van den Luitenant ter zee der iste klasse, van Hasselt, op een koraal-rif, niet op de kaarten aangewezen, in de Oost-Indische wateren, in de straat Riouw totaal verongelukt. Het Journal de la Hay van heden bevat het volgende: Onderscheiden vreemde dagbladen bevatten eene voorgewende briefwisse ling uit *s Gravenhage, volgens welke het besluit van de heeren L.C. Luzac en D. Fockema, om Zijne Maj. te verzoeken van ontslagen te mogen zijn van de hooge functiën, tot welke Hoogstdezelve hen geroepen had, zijne oorzaak zou vinden in de tegenwoordige zamenstelling óf van het Ministerie, óf van den Staatsraad. Wij zijn gemagtigd te verklaren, dat al hetgeen ten dien aanzien verspreid is, geheel en al is bezijde de waarheid. De staatkunde is geheel en al vreemd aan het besluit van den heer Fockemaen wat den heer Luzac aangaat, het zal genoegzaam zijn, ten einde de valschheid van hetgeen betrekkelijk hem geschreven is, zonneklaar te maken, te doen op- merken, dat hij in zijne betrekking als Staatsraad in buitengewone dienst, een dadelijk deel aan de gewigtige werkzaamheden van den Raad neemt. Wij vernemen zelfs, dat de heer Luzac tot Commissaris benoemd is, om, met twee andere leden, het rapport van den Staatsraad te redigeren, betrek, kelijk een nieuw ontwerp van wet over de personele belasting. Van den gden Maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden, zijn er vier ontwerpen ingekomen, als: i°.een, nopens de invoering der Nederlandsche wetgeving in Limburg; 20. een, betrekkelijk de regterlijke organisatie van Holland en Limburg; 30. een, nopens verdeeling van dat Hertogdom Limburg in regterlijke kantons; en 40. een, betrekkelijk de consignatie van effecten ten behoeve van minderjarigen, ter voldoening aan het burgerlijk wetboek. Dezelve zijn verzonden aan de afdeelingen, die zamengesteld zijn als volgt: tste afdeeling van Nes en Luyben2de afdeeling Bruce en van Dam3de afdeeling Luzac en Schimmelpenninck4de afdeeling van Rappard en Star Busman; en 5de afdeeling Gevers en Kniphorst. Vervolgens zijn er twee Commissien benoemd tot het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden uit Holland en Overijssel. Na onderzoek der geloofsbrieven, werd de Graaf van Rechteren, gekozen lid uit laatstgemeld gewest, toegelaten, doch nopens de leden uit Noord-Holland kverd besloten, dat onderzoek voorloopig uit te stellen en dat wel tot na den afloop der te houden discusslen over het requaest van den heer Lipman, tegen de wettigheid der plaats gehad hebbende verkiezingen, daar de Gou. Vemeur der provincie daarbij mede gestemd had. Op dat requaest is rap. port uitgebragt en heeft de Commissie het nederleggen van het verzoek ter griffie voorgesteld.—Morgen zullen de beraadslagingen deswege bij de Ka. mer plaats hebben. Is ingekomen eene missive van de Algemeene Rekenkamer, daarbij berig. rendedat er eene vacature in dat collegie ontstaan is. Onderscheidene verzoekschriften, om bij de aanvulling daarvan in aanmerking te komen, zijn aan de Commissie verzonden. Morgen ten n ure zal de vergadering weder bijeenkomen. Uit Rotterdam wordt van den 8sten Maart het volgende gemeld: Het bevestigt zich, dat het bezoek van Zijne Maj. den Koning aan deze stad nu stellig tegen Woensdag den i/den dezer is toegezegd, terwijl men zich met dat van Hare Maj de Koningin ditmaal nog niet schijnt te mogen vleijen. Zijne Maj. moet voornemens zijn, onder anderen de fabrijk van de Nederlandsche stoomboot-maatschappij op Fijenoord te bezoeken, en reeds eenige dagen geleden hebben zich verscheiden jongelieden van deftlgen hüize tot een gezelschap vereenigd, dat zich met de eer vleit Hoogstdenzelve der. waarts te zullen overbrengen. Van Regeringswege zullen de voornaamste publieke gebouwen prachtig worden geïllumineerd; ook spreekt men van de oprigting eener smaakvolle eerepoort, aan de Schie, nabij de Heulbrug. Terwijl het wel geen twijfel lijdt, of alle ingezetenen zullen het voorbeeld van stadswege gegeven, door eene algemeene verlichting volgen, bestaat, naar men verneemt, bij de bewoners der Boompjes en van verschelden voor. name havens het plan tot eene eenparige illuminatie, langs de huizen of kaai. jen, voor gemeenschappelijke rekening. Men verneemt, dat de geregelde stoomvaart-dienst tusschen Gouda en deze stad eerstdaags een aanvang zal nemen. Men meldt uit Amsterdam van den 8 Maart: Onder voorzitting van den heer Mr. H. Six van Hillegom, werd op heden alhier de dertiende openbare vergadering gehouden, van de vierde klassd des Koninglijk-Nederlandschen Instituuts van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten. De voorzitter dezelve met eene gepaste rede geopend hebbende, verzocht daarna den vasten Secretaris der klasse, den heer J. de Hos IVx., te willen voorlezen het verslag der werkzaamheden gedurende den laatstverloopen tijdkring. Na hetzelve deed de heer den Tex mededeeling van het besluit der klasse, nopens de ingekomen antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen, blijkende uit hetzelve dat de klasse aan geen der drie ingekomen schilderstukken, noch ook aan het model voor een standbeeld van Prins IHillem I, de uitge. loufde gouden medaille heeft kunnen toewijzen; doch dat zij echter aan den vervaardiger der schilderij, gekenmerkt met het motto: Solitudo etperseveran- tiageliik ook aan den maker van het model, voor een standbeeld van Prins IHillem I, ieder een zilveren medaille en daar benevens eene remuneratie vau f 150 aanbiedt, indien zij hunnen naam aan de klasse willen kenbaar maken. Vervolgens werd de nieuwe prijsvraag in het vak der bouwkunst, zijnde eene kweekschool voor zeevarenden, door den Secretaris medegedeeld, en daarna deze openbare vergadering door den voorzitter, met dankzegging aan de genoodigden voor de eer hunner tegenwoordigheid, gestoten. Uit Utrecht meldt men van den 6den dezer het volgende: De voorheen zoo bloeijende Utrechtsche wol- of Vluismarkt wordt doof ons stadsbestuur en door het Utrechtsche departement der maatschappij tot bevordering van nijverheid zoo veel mogelijk aangemoedigd. In 1840 zijn premien uitgedeeld, en voor 1841 zijn dezelve vermeerderd, als twee pre. mien van f 50. en f 25 aan degenen, die de meeste wol van 21 Mei tot 25 Junij zullen hebben aangevoerd, mits niet minder dan 500 en 250 Neder, landsche ponden; twee premien van f 50 en f 25 aan degenen, die voor de beste kwaliteit den hoogsten prijs hebben verkregen, en eene premie van f 50 aan dengene, die gednrende den loop der markt van 21 Mei tot zjjunij de meeste wol zal hebben aangekocht, mits niet minder dan 2000 Ned. pon den. De markt wordt genoud.n op Vrijdag en Zaturdag van elke week, te beginnen met 21 Mei en eindigende 25 Junij, van *smorgens 10 tot 3 ure, op de Nieuwe Kade, bij de Waard Barrière, alwaar een vereischt lokaal aan wezig is, om de wol te kunnen opslaan en bergen, en werwaarts dezelve met wagens en schepen gemakkelijk kan worden gevoerd. Uit Kampen meldt men van den óden Maart: Nadat de gemeenschap met Schokland gedurende 14 dagen was afgebroken geweest, kwamen hier gisteren eenige Schokkers met eene ijsschuit. De langdurige winter heeft het gebrek aan de eerste levensbehoeften op Schok, land weder tot eene bedroevende hoogte doen klimmen. Achter bet eiland zat het ijs tot Urk nog vast, doch de harde wind van den afgeloopen nacht heeft eene aanmerkelijke opruiming te weeg gebragt. AMERIKA. De Bank der Vereenigde Staten heeft den 4den Februarij voof de derde maal hare betalingen moeten schorsende kassier van die Bank heeft daarop het volgende bekend gemaakt: In eene heden gehoudene buitengewone vergadering van den Raad der Bank van de Vereenigde Staten, is met algemeene stemmen het volgende besluit genomen: Overwegende, dat de Bank der Vereenigde Staten, ter nakoming van hare jegens het publiek aangegane verbindtenissen, ter goeder trouw en op eene liberale wijze, eene poging heeft gedaan, om hare betalingen in specie te hervatten en te doen voortduren; zoo zelfs, dat zij sedert den I5den Januari) in gereed geld betalingen heeft gedaan, die te zamen het bedrag van zei millioen dollars veeleer te boven gaan, dan daar beneden blijven, en over. wegende, dat de door die bank gedane poging tot handhaving harer betalin. gen in specie, door de voorbedachtelijke ophooping en de buitengewone invordering van bestaande verbindtenissen magteloos is gemaakt; Zoo is beslotendat door de Bestuurders alle pogingen zullen worden ge daanom de uitstaande schulden der bank in te vorderen en hare bezittingen te gelde te maken, met het doel om de betalingen in specie zoo spoedig doenlijk te hervatten. Latere berigten tot den I4den Februarij loopende, melden, dat, ter oorzake van den gevangen genomen Engelschman Mac Leod, wegens den brand der Amerikaansche stoomboot Carolineeene vrij lievige opschudding te Lockport, waar hij gevangen zit, heeft plaats gehadomdat de Regering hem op borgttogt wilde loslaten. Het volk heeft zich daartegen verzet, heeft een kanon tegen den ingang der gevangenis geplaatst, en uit hetzelve herhaalde malen geschoten, om schrik te verwekken. De Regering heeft zich daartegen niet durven verzetten. De Jury van beschuldiging had Mac Leod aan moord schuldig verklaard. Men heeft over Gaza berigten ontvangen van de troepen van Ibrahint- Pacha, op hunnen marsch van Damaskus naar fEgypte. Op denzelven hebben zij de stad Jericho, waaruit, zoo gemeld wordt, eenige geweerschoten op dezelve gelost werden, geheel in de asch gelegJ. Verder zon digt bij Gaza de Oostenrijksche Generaal Jochmus Ibrahim-Vschz ontmoet en hem gesom. meerd hebben de Syrische troepen naar hunne haardsteden te laten terugkee- ren. Dit had Ibrahim geweigerd en daarop was er een gevecht voorge. vallen, waarin hij veel verlies had geleden. Overigens heerschte onder z®ne overgeblevene troepen de grootste wanordeen zou welhaast gebrek aaia levensmiddelen bij dezelve plaats grijpen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1