opgeschoven Ijs nog niet geschieden, zoodat de correspondentie tiaar Emme rik over Doesborg gaat. Uit Arnhem meldt men van den t7den dezer: De ijsdam, welke zich bij Malburgen had gevormd, en groote bekomme ring verwekte, is gepasseerden nacht met groot geweld losgebroken. Hec water dien nacht 65 duim gewassen zijnde, is door den buitengewoon hoogen waterstand, die toen ruim 6 Ncderl. ellen bereikt had, het lage gedeelte der stad geheel onder water gezet. Den 18 February. Het ijs, hetwelk zich bij Wageningen tot eene aan. merkelijke hoogte had opeengestapeld, is losgeraakt, en het water dezen nacht 57 duim gevallen. Men meldt uit Rotterdam van den ipden dezer, dat, volgens hetgeen aldaar gezegd werd, het bezoek van Zijne Maj. den Koning in de eerste helft der volgende maand zou plaats hebben. Te Utrecht hield den iaden I. 1. het school van teeken- bonw- ert meetkunde, hetgeen van stadswege bekostigd wordt, hare jaarlijksche verga, dering en prijsuitdeeling. De dubbele zilveren medaille werd van Rijkswege' toegekend aan J. van Straaten voor het ontwerp van een gebouw geschikt voor een stedelijk entrepöt. De loterij van vrouwelijke handwerken te Middelburg heeft 930.15 voor de armen opgeleverd. Uit Groningen meldt men, dat aldaar den 18 Februarij overleden is in den hoogen ouderdom van 104 jaren, mejufvrouw E. P. Riedel, die, hoewel met vele rampen gedurende haar leven hebbende te worstelen gehad, sedert verscheidene jaren ten gevolge van een beenbreuk niet gaan of staan kunnen, de en ook reeds haar gezigt hebbende verloren, echter steeds een voorbeeld van te vredenheid en opgeruimde godsvrucht was geweest, zoodat men een waar genoegen in haar bijzijn smaakte en zij door hare huisgenooten envrien. den in eene hooge mate bemind en geëerd werd. Uit Oostroosbeke meldt men het volgende: In de vorige week is alhier op de hoeve van den heer P. de Smedt, door den slagter van Meulebeke, Xavier Perschuirc, een monstervarken geslagt. Dit dier was 27 maanden oud; de lengte, van den snnit tot aan den staart, zonder dezen mede te rekenen, was 11 voet; om het midden van het lijf bedroeg de dikte 7} voet; de omtrek van de hals was 5 voet; het vet was 3$centimetres dik; en de zwaarte van dit geheele monster, in het bijzijn van vele getuigen uil deze en andere gemeenten gewogen, bedroeg441 Ned.pond. AMERIKA. Berigten uit New-York tot den ifiden Jannarij melden, dat men zich aldaar zeer bezig hield met de zaak van M'Leoa, die, zoo als gemeld is geworden wegens het in 1837 op het grondgebied der Vereenigde Staten in brand ste ken van de stoomboot Caroline, thans gevangen genomen, en niet order borg togt vrijgelaten is, zooals verkeerd was gemeld. De Engelsche Gezant te Washington had aan den Noord-Amerikaanschen Secretaris van Staat eene nota gezonden, waarin onder anderen het volgende voorkomt: Ik heb met diep leenwezen vgrnomen, dat de voorzitter der Vereenigde Staten er niet toe besluiten kan, om de vrijheid weder te geven aan een Britsch onderdaan, die ten onregte van moord en brandstichting wordt be. schuldigd, daar hij, door mede te weiken tot de vernieling vaneen vaar tuig, dat zeerooverij dreef, niets anders heeft gedaan, dan aan de bevelen zijner Regering te gehoorzamen. Ik zie daaruit zeer ernstige en zeer beden* kelijke gevolgen te gempei. De Gezant betuigt vervolgens zijne groote bevreemding over de klagten der Amerlkaansche Regering betrekkelijk eene daad, welke hij in het breede verdedigt, en met stuitende uittarting voegt hij er btj: De schooner la Caroline voerde wel is waar de Araerikaansche vlag en bevond zich, ook dit is waar, nabij den Amerikaanschen oever en In de Amerikaansche wateren; maar die vlag dekte vijanden; de wetten der Vereenigde Staten waren op dien oever magteloos; en de Engelsche Over heden waren dus wel gedwongen om de opstandelingen tot op het bevriende grondgebied, waar zij eene schuilplaats hadden gevonden, te vervolgen. De Secretaris van Staat heeft op die nota alleen geantwoord, dat hij met den Engelschen Gezant niet kon twisten over een vraagstukhetgeen te ge. lijk te Londen een onderwerp van onderhandeling en in den Staat van New- York aan de beslissing der regters onderworpen was. De geest van het Huis der Vertegenwoordigers is geheel daarheen ge stemd, om, zonder zich aan Engeland te itoren, de zaak haren regtvaardi gen loop te laten hebben. T R K Y E. Volgena berigten uit de baai van Marmarizza, was den nésten Januari] het grootste gedeelte van de Turksche vloot, door Mehemed-Ali terug gegeven, aldaar reeds aangekomen en had zich met de Engelsche onder Lord Stopford vercenigd. Berigten uit Konstantinopel van den apsten Januarij, maken volstrekt geen melding van eenen opstand, welke, volgens Fransche bladen, aldaar zou voorgevallen zijn. Van de Tnrksche grenzen wordt van den 3den Februarij het volgende gemeld De jongste berigten nit Konstantinopel luiden eenigzins zorgelijk, wegens het vraagstuk, dat nog in geenen deele schijnt beslist te zijn. De voortdurende wapeningen van Mehemed-Alien de gruweldaden door Ibrahim gepleegd, vóór het verlaten van Damaskus, hebben eenen zeer ongunstigen indruk alhier tegen hem te weeg gebragt. Kuiperijen in het Serail verwarren de openlijke aangelegenheden, terwijl persoonlijke ijverzucht tweedragt In deu Divan doet ontstaan; dien ten gevolge, is het noodig, dat er wijzigingen in het personeel van de hooge administratie plaats hebben, eu daardoor misschien de aanhangers van het oude stelsel wederom aan het hoofd zullen worden geplaatst. Bij dergelijken toestand is het treu. rig, dat ook onder de vreemde Gezanten, en zelfs ook onder die der gealli eerden de vroegere eensgezindheid geweken schijnt te zijnen de jonge Sultan in plaats van op eenparige raadgevingen te kunnen steunen, door strijdige ingigten nog meer wordt geslingerd. Het gerucht, betrekkelijk eene Russisch-Fransche alliantie is mede te Konstantinopel verspreidofschoon men aldaar aan geene ernstige verwikkelingen geloof hecht, beweert men evenwel, dat de Vertegenwoordigers van Rusland en Frankrijk zich tot dat doel reeds de hand bieden, ten einde den overgrooten invloed van den En. gelschpn Gezant bij de Porte te verzwakken. ITALIË. Rous den sden Februarij. Zeer gewigtig zijn de betrekkingen, in welke Zijne Maj. de Koning der Nederlanden thans tot het Pausselijke Hof is ge treden. Zoo als bekend Is, werden in het jaar 1822 door den Nederland, schen Gezant alhier. Graaf Remhold, en vervolgens door den Pausselpen Nuntius Natalll, Aartsbisschop van Tyrut, in 's Gravenbage onderhandelin gen wegens het (luiten van een concordaat aangeknoopt, zonder dat dezelve «ot een uitslag leidden. In den jare 1826 werden dezelve hervat door den Nederlandschen Gezant Graaf de Cellei. Ten gevolge van deze onderhande lingen, waartoe van de zijde van het Roomsche Hof de Kardinaal Mauro Capellari, de thans regerende Paus, werd gedelegeerd, kwam eene conventie {18 Junjj 1827) tot stand; welke door den Koning der Nederlanden (den fl5 wefd geratificeerd. Leo XII bekrachtigde dezelve door de hulle: Quod tam diu maximis erat in votis (16 Sept.), die door Zijne Maj. den Ko. ning (a Oct. 1827) werd goedgekeurd. Desniettemin werd het concordaat niet ten uitvoer geleed, en vermoedelp schijnt de hevige partijstrijd tus. schen de Katholpen en liberalen, eh later de revolutie het te hebben ver. hinderd. Nadat nu 13 jaren zijn verstreken, heeft de tegenwoordige Koning der Nederlanden de onderhandelingen wederom opgevat, en schijnt voorne mens te zijn het concordaat van den jare 1827 in zijn* oorspronkelijke!) vorm, slechts met die wijzigingen, welke de sedert ingetreden scheiding van Belgie noodzakelijk ten gevolge moet hebben, ten uitvoer te brengen. De winter heerschte hij het einde der vorige maand in Italië nog met ongewone gestrengheid, en waren de meeste wegen, door de menigte geval, len sneeuw, bijna onbruikbaar geworden. DUITSCHLAND. Waarschijnlijk zal het huwelijk van den Grootvorst Troonopvolger van Rusland met de Prinses Maria van Hessen reeds in de maand April plaats hebben, daar II. Mi de Keizeun zich vroeg naar de badplaats Euis zou be. geven. Ondem sschen was genoemde Prinses, welke zich ce Petersburg oe. vond, den 4den Februarij vrij ernstig ongesteld. Z. K. H. de Aartshert' g Frederik van Oostenrijk, die zich zoo zeer in de expeditie tegen Syrië onderscheiden heelt, is in het begin van Februarij te Weenen teruggekeerd. De Graaf von Wylick undLottum, uit '1 Gravenhagealwaar hijGezanc van Pruissen is, naar Berlijn overgekomen, wegens den dood van ziine moeder, heeft hij zijne aankomst den iöden Februarij ook de treurige tijding moeten vernemen, dat den vorigen dag zijn vader, Koninglijk Geheim-Secre taris en Generaal der infanterie, aan verval van krachten herwenen was. Uit eene opgaaf van den toestand der Akademien in Duitscnland blijkt, dat er in het geheel 9401 Studenten zijn, en wel te Berlijn 1607, te Bonn 600, te Bresiau 629, te Giessen 404, te Göttingen 691te Halle 676, te Heidelberg 701, te Jena 484, te Koningsberg 392, te Leipzig 941, te Mar- burg 287, te Munchen 1515 en te Wnrtzburg 442. Onder dezelve zijn die genen, welke in de regten studeren, het talrijKste, dan volgen de godge. leerden zoowel voor de Protestanten als Roomschgezindenten derde de Studenten in de geneeskunde en eindelijk die in de letteren en wijsbegeerte. GROOT-BRITANNIE. Londen den nSden Februarij. Het gerucht is sedert eenigen tijd in om. loop, dat het Ministerie de Huizen zou ontbinden, ten einde alzoo eene zekere meerderheid in het Lager-Huis te erlangen; doch de meesten denken, dat, indien het tot dien maatregel mogt overgaan, het zich zeer bedrogen zoude vinden, daar het land tegenwoordig meer voor de behoudende dan voor de hervormingsgezinde partij gestemd is. De openbare regtspleging tegen den Graaf van Cardigan, een zeer be mind en schat rijk man, is den ifiden voor het hof der Lords begonnen. Hij wordt ter zake van een tweegevecht beschuldigd en zijn proces is naar de oude manier van procederen van dat Huis, voor hetwelk gednrende 64 jaar zulk eene zaak niet aanhangig was, gevoerd geworden. Ondertusschen is deze zaak spoedig afgeloopen, daar de Advocaat van den Lord bewees, dat de persoon, op welken de Lord volgens de aanklagt zou geschoten heb ben, niet bekend was. Het Huis heeft hem daarop voor onschuldig verklaard. Het Gouvernement zou weder eene kolonie in Nieuw-Zeeland oprig. tenomdat de eerste aldaar opgerigte zulke gunstige resulaten heeft opgeleverd, Volgens bijzondere berigten van Lissabon tot den 8sten dezer, waren de toerustingen der Portugesche land- en zeemagt, ten gevolge van de laatste depeches uit Madrid, geheel gestaakt geworden. F R A N K R IJ K. Parijs den ipden Februarij. De Commissie van de Kamer der Pairs tot onderzoek van de wet op de versterking van Parijs, telt 4 leden, die er tegen en 3 die er vóór zijn, zoodat het lot van die wet voor als nog onbe slist is; echter meenen goed onderrigte personen, dat de meerderheid van da Kamer der Pairs vóór dezelve zou zijn en wel met 104 tegen 98 stemmen. Den i8den dezer heeft de heer Jouffioyrapporteur der Commissie, belast met het onderzoek van het aangevraagde crediet voor de geheime fondsen, den uitslag van hare werkzaamheden aan de Kamer der Afgevaar digden medegedeeld. Het rapport is zeer merkwaardig en rijk in staatkundige beschouwingen. De beraadslagingen over dat ontwerp zouden Zaturdag beginnen, Zoo men wil zou het tegenwoordig Ministerie voornemens zijn de Ka mer der Afgevaardigden te ontbinden. In de omstreken van Parijs en in de stad zelve hadden groote bewegin gen van troepen plaats, doordien er eene verplaatsing van 100,000 man werd uitgevoerd, ten einde de troepen, die nu reeds eenigen tijd aan de verster. king van Parijs hadden gearbeid, te vervangen. Het bestuur van het Thedtre Frar.fais heeft besloten geene verdere verbindtenis te verleenen aan de beroemde actrice Man, die 46 jaren lang hare theatrale loopbaan met zoo veel roem heeft vervuld. Hetzelfde be stuur heeft ook van de hand gewezen de overdreven vorderingen van de jeugdige actrice Rachel, die zich niet anders wilde verbinden dan voor vijf achtereenvolgende jaren, tegen zestig duizend franken in het jaar. Men zegt, dat deze kunstenares thans eene verbindtenis van een jaar voor Peters, burg zal teekenen, en dat de voorslagen haar van wege Keizer Nicolaat ge. daan, zijn van 250,000 fr. tractement, eene tafel van zes couverts, eenrjjk hotel en een equipage. De administratie van sommige diligences beeft een middel uitgedacht om verwarming in dezelve aan te brengen, hetgeen door heet water ge schiedt en zeer aangenasm en gezond is. Die inrigting wordt door de reizi gers zeer geprezen. Naar berekend wordt zijn van de 36,000 zich in Frankrjjk bevindende Spanjaarden, reeds 12,000 naar hun land terug gekeerd, Volgens een besluit van h«t Spaansche Regentschap, zal de groote hofkerk, weleer aan St. Franciscut toegewijd, tot een nationaal pantheon worden ingerigt, waarin de stoffelijke overblijfsels van Spanjaarden, die zich door kundigheden, deugden en heldenmoed onderscheiden hebben, zullen begraven worden. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam 20 Februarij 1841. Nederlanden. Werkel.Schuld 2J pC. 49?! 50} Dito 5 97|k 97J Uitg. 4 Kans-Biljetten 2i|4 22^ Amort.Syndic, 4}86J4 87 3i7°i* 71 Hand.-Maats. 4J159I4160 O. I. Leening. 5 94JI 94! Aandl.H.Spoorw. 4 Rijn-Spoorw. 4} 4 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 76J4 76^ Rusland. Gb.Y.&C°.i798 5pCt.io4jkio4j 18*5 5 a Ins. en Certif. 64 18ÜS4 -I GebL. 5°ff[ ?7lf ÏT 22 159 94SI 76:1 104: Pruissen, fdeTdl. te Lond. 4pCt. 4 Aandeelen van dito 4 Spanje. Nieuwe 1835*85 5pCt. 22 422J Dito onbep. st.4 Dito passive6 4 <S|| Dito uitgest4— Coupons Ard2If42lT', Oostenrijk. Obl.Gv//& C°. 5 pCt. 4 Certificaten.2}4 - Neg. Metaliek 2}- 4 - Idem5 4 Dito in Lond. 5 4 - Bank-Aktien.3 4 - Napels. Certificaten.5 pCt. 95J4 pöji Dito in Napels. 5 4 Gebl. 6i 96

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3