A# 1£4i. LEYDSCIIE COURANT. VRIJ DAG, NEDERLANDEN. 19 FEBRUARIJ. Ley den, 18 Februarij, Het Militair Concert, op gisteren avond door het corps Muzijkanten der Elhier garnizoen houdende afdeeling Kurassiers N°. 3, ten voordeele der Armen gegevenheeft de aanzienlijke «om van Zeven Honderd Twee en Tachtig Guldens en Veertig Cents opgebragt; welke som op heden aan oen Heer Bur. gemeester dezer Stad ter hand gesteld zijnde, onder de gesubsidieerde Arm. besturen der Stad zal worden verdeeld. Men meldt uit 's Gravenhage van den 18 Febrnarijs Het gecostumeerd balgisteren avond door Z. K. H. den Prins va» Oranje gegeven, Is zeer luiscerrgk geweest. De meeste leden van de Koninglijke familie, het Corps Diplomatique enz. bevonden zich daarop. Zijne Maj. heeft den heer Auguste de Gonzenbaehdie als Gevolmagtigde van wege het Zwitsersch Genootschap onderhandeld heeft over de onlangs tus. schen de Nederlanden en Zwitserland geslotene en wederzijds bekrachtigde handelsovereenkomst, benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Zijne Maj. heeft aan den Gezantschaps-Secretaris Jhr. J. C. Gevers vergund het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Anna, *de klasse, hem door Zijne Maj. den Keizer van Rusland verleend. Ter vervulling der vacaturen, welite met den istenjanuarij II. ontstaan zijn in de provinciale collegien van toezigt op de Kerkelijke administratien der Hervormden,- zijn door Zijne Maj. in Zuid-Holland benoemd: Jonkheer L. R. Gevaerts, lid van de Gedeputeerde Staten, en Baron C. C. van Boet zeiaar, lid der Ridderschap en der Provinciale Staten. Zijne Maj. heeft benoemd tot Ontvangers van 's Rijks Belastingen te Charlois, den heer van Kommenhoven, thans ontvanger te IJsselmonde; te IJsselmonde, den heer van der Min, thans als zoodanig te Bleskensgraaf; en ce Bleskensgraaf, den heer P, van der Tak, vroeger ade Luitenant bij de mobiele Zuid-Hollandsche schutterij. i Bg Koninglijk besluit is het tarief van salarissen voor de hypotheek bewaarders, ingaande met den isten Maart aanstaande, vastgesteld. Zijne Maj. heeft aan den heer J. Lion te Leeuwarden, eene grati ficatie geschonken, als een blijk van tevredenheid over het aan Zijne Maj. aangeboden dichtstuk: Hulde aan Willem II. Zijne Maj. heeft voor de armen in het Groot-Hertogdom Luxemburg 1500. gegeven De Aartspriester en overige geestelijken der Hollandsche zending zullen aan den Vice-Superior dier zending, Z. H. E. A, Antonucei, bij zijn vertrek als Bisschop naar Moniefeltrl, in de Republiek San Marino, een geschenk aanoieden, als een duurzaam aandenken en bewijs van erkentelijkheid. Overeenkomstig de bevelen des Konings, medegedeeld door Zijne Exc. •den Minister van Financiën, bij circulaire van den I3januarij 1841, N°. 652 .en door Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij missive van den aosten dier maand, N°. 69, heelt de Staatsraad, Gouverneur van Zuid- Hollan.l, aan de gemeentebesturen zoo der steden als ten platten lande be ltend gemaakt, dat het Zijne Maj. heeft oehaagd vast te stellen, dat de be palingen, vervat in het tweede lid van het Konitiglijk besluit van 27 Msart 1825, N°. ia6, en in het besluit van den 30 September 1828, N°. 115, be treffende de oplegging, ten behoeve van *s Rijks Schatkist, van eene jaar- lljksche uitkeering van vier ten honderd van de huurwaarde der onroerende goederen, in de doode hand overgaande, buiten verder gevolg zullen worden gelaten, en dat voortaan ook aan de tot hiertoe, uit krachte van die beslui ten, opgelegde verpligting tot uitkeering der vier ten honderd geen verder gevolg zal worden gegeven. Naar aanleiding hiervan, zijn de gemelde besturen uitgenoodigdom ook ■de administratien van armen-, gods- of weeshuizen, diaconien, kerken en andere dergelijke publieke gestichten of instellingen van liefdadigheid, welke de zaak zou mogen aangaan, van het vorenstaande te willen onderrigten; kunnende alsnu al de voorschriften, inopens dit onderwerp bestaande, ais vervallen worden beschouwd; terwijl geene invorderingen, te dezer zake, meer zullen plaats hebben, zoowel tea aanzien van het toekomende, als met betrekking tot hetgeen, voor het verledene, nóg niet mogt zijn betaald. Intusscnen zijn al de bepalingen, inzonderheid die, vervat in het Provin tiaal blad van 1835, N3. 37, nopens den tijd, binnen welken behoort aan. gevraagd te worden de vereischte magtiging tot aanvaarding van goederen, in de zoogenaamde doode hand overgaande, in stand gehleven. De Staats Courant van gisteren bevat omtrent den toestand der rivie. ren, onder oagteeRening van den iöden dezer, het volgende: Volgens de heden ingekomen rlvier-berigten was het ijs van den Boven- Rhijn in Duitschland losgegaan en doorgedreven. Te Ober- en Neder-Hetter xat hetzelve echter nog vast. Meer benedenwaarts was het mede in bewe ging geraakt en weggedreven. Dit was het geval te Emmerick en ook verder op Nederlandsch grondgebied te Spijk en te Lobith. De Overlaat op laatst, gemeld pnnt werkte met 56 duim en een verval van 34 duim. Op de Waal was den igden dezer te Huihuizen het ijs losgegaan en afge dreven, met eene sterke rijzing van den waterstand, ten beloope van 1.64 el in de 24 uren. Later was het wel weder vastgeraakt, doch gisteren groo- tendeels opgebroken, zoodat aan den regter oever nog eene strook ijs zat, doch aan den linker oever geheel open water was. Verder beneden langs Be Waal zat het ijl nog vast. -Op den Neder-Rhijn te Pannerden en Arnhem was het ijs los en drijvende geworden, doch van het Malburgsche veer tot tegenoverCandia vast blijven zitten. Overal op gezegde pnnten was het water sterk gerezen, onder an. deren te Pannerden 1.79 el sedert de laatste 24 uren. Meer benedenwaarts cot aan Wageningen was het ijs nog onbewegelijk. Langs den IJssel was het ijs te Westervoort met eene rijzing van 1.61 el in het etmaal losgegaan, doch later weder vastgeraakt, gelijk ook op alle verdere lagere punten dier rivier de ijsbezetting nog stand hield. Op de Lek en Maas wis het ijs mede onbewegelijk. Sedert de vorige bengten blijkt er dus eene aanmerkelijke opruiming van het gs op den Rhijn, maar vooral op de Waal t* hebben plaats gehad. Wenschelijk blijft het, dat de ijsbezetting te Ober- en Neder-Hetter nog eenigen tijd in rust blijve, immers tot dat het ijs te Huihuizen volkomen is opgeruimd, daar men anders zeer hoog water op den Neder-Rhijn en Lek, bij den ook nog bezetten IJssel, te wachten zou hebben. Volgens de gewone officiële opgave uit Grave, stond de Maas aan de peilachaat aldaar den isden, des morgens ten 8 ure, op 4.12 el en was dus in de laatste 24 uren, 0.39 el gewassen. Te gelijk schrijft men uit Grave: Gisteren avona ten 8 ure is het ijs aan het drijven geraakt. Daarvan is da. delijk het gewone sein gegeven. Het ijs is drijvende gebleven tot 9 ure, en er is daardoor een open vak omstaan, zoouat men heuen (den I5den) tot elf ure voDruenmiddaggeregeld kon overvaren. Toen echter is liet tss op nieuw drijvende geworden en thans voor deze stad geheel weg, zoodat de overvaart ongehinderd plaats heeft. Even beneden de stad, tegenover het huis genaamd de Brouwerij, zit de rivier nog vol ijs. In die van heden leest men, onder dagreekening van den ipden dezer: In de opruiming van het ijs zijn sedert de laatste berigten weinig vorde. ringen waargenomen en op onderscheiden plaatsen bestaan er ijsbezettingen, die het water ophouden. In dezen staat van zaken mag men het gelukkig achten, dat van den Boven-Rhijn nog geen buitengewone aanvoer van wa ter afkomt, dewijl anders, indien de ijsbezettingen daardoor niet verbroken werden, overstroommgen of dijkbreuken zouden kunnen plaats hebben. Of. schoon er dus wel voor het oogenblik geen dadelijk gevaar aanwezig schijnt te zijn, kan men alle vrees nog niet als geweken beschouwen, daar het wa. ter, vooral aan de Neder-Rhijnzijde te Huissen en aan de Lijmer, hoog aan de dijken begint te komen. Uit Dordrecht meldt men van den I7den dezer: Voor deze s ad zit het ijs nog altijd onbewegelijk vast, en wordt hetzelve voortdurend tnet schietsc'nouwen gepasseerd. Lager af in het Mallegat ert de Kil, is het geheel open. Achter het eiland was het dezen morgen vol drijfijs, waarschijnlijk uit de Wetkendamsche Killen. Uit Nijmegen meldt men van den löden dezer het volgende; Laatstleden Zaturdag geraakte het ijs voor deze stad een weinig in bewe. ging, zonder ander gevolg, dan dat hetzelve zich des avonds, te 11 ure, in meerdere mate herhaalde. In den voormiddag te li} ure, van Zondag I. I., ging het ijs werkelijk los en dreef toen door, ten gevolge waarvan de drie nepaalde seinschoten alhier gedaan werden. Evenwel had zich niet meer van het zwakke ijs beneden de Groenlanden losgelaten. Des namiddags, tegen 4 ure, dreef vervolgens het hooger zittende ijs, in groote hoeveel, heid, vootbij, welke ijsgang minderende, tegen den laten avond en midder. nacht zich in dubbele mate herhaalde. Intusschen had zich dit afgekomen ijs tusschen Druten en Deest op- en in- elkander geschoven, zoodat zich aldaar eene sterke ijsverstopping had geplaatst, ten gevolge aarvan het water alhier Dij aanhoudendheid wies en nog wassende, blijft. Boven Deest was de aandrang van het ijs dermate groot, dat hetzelve, door opwerking op den djjk, dezen voor korten tjjd onbegaanbaar maakte. In den avond van Zondag, te 7 ure, en den volgenden morgen, te half vijf ure, had zich ook bij Tiel eene geringe beweging in het ijs geopen- baard, hetwelk zich, des namiddags te 2 ure, herhaalde, waarop hetzelve, des namiddags, te vijf ure is doorgedreven, hetwelk eenen val van het wa. ter, van 40 duim, te Druten, ten gevolge had. Volgens de laatste berigten van Druten en Deest, heden morgen te 2 ure, keerde de ijsstopping één el water. Tusschen Kekerdom en de Groenlanden, uur boven deze stad, heeft zich gisteren het ijs mede opgestopt, hetwelk geen opstuwing van water veroorzaakt. Ddirboven is, naar de ontvangen berigten, geen ijs meer, en overal blank water. Te St. Goar echter moet een belangrijke ijsbezet. ting bestaan, welke veel water achter zich heeft. De rivier de Maas is gisteren op vele plaatsen in beweging geweest, doch zat gisteren avond, te half 8 ure, van Neder-Asselt tot Drenmel allerwegen nog vast. Men vermoedt eene opstopping tusschen de brouwerg en het Schaar bg Neder-Asselt. Zondag I. I. stelde de rivier de Rhijn zich mede in beweging, doch dreef niet voor des avonds 9 ure door, toen de bepailde seinschoten gedaan wer. den. Na den ijsgang is aldaar weinig ijs gepasseerd. Gisteren (namiddag) zat het ijs benedenwaarts, te Eek en Wiel en te Rhenen, nog vast. Te Wageningen echter had het ijs zich in beweging gezet. Tusschen het Lek. sc'ie Veer en Wageningen heeft zich eene ijsstopping gezet, waarvoor het warer sterk opliep. Uit Arnhem meldt men van den itSden dezer: Aan het Malburgsche veer, een kwartier boven de stad, heeft zich een ijsdam gezet, waardoor het dorp Westervoort, de stad Huissen en omstre. ken onder water staan. Het water heeft heden voor de stad eene hoogte van 5 el 4 palm en 6 duim bereikt, en is in de twee laatste dagen 126 duim gewassen. Uit Zwolle meldt men van den isden Febrnarij: Gepasseerden Zaturdag had alhier een zonderling voorval plaats; de daar toe bevoegde ambtenaren begaven zich naar een ruim een half uur van de stad gelegen buiten,bij een zekeren Bongers, tot boedelbeschrijving, ten ge volge eener separatie van zijne vrouw; zij vonden de deur gesloten, en dezelve willende laten opensteken, werd uit het huis herhaalde malen ge vuurd, doch gelukkig zonder iemand te raken, zoodat zij verpligt waren zich te verwgderen, en begaven zich Zondag morgen vroeg weder met een detachement soldaten en de noodige veldwachters en policie-bedtenden der» waarts, om dien personen te arresteren; hij scheen van hunne nadering ver. wittigddaar ra-n eenfge woorden daarvan op een leitje geschreven vond hij was intusschen gevhigt; men vond in het huis niet minder dan tien ge. weren en pistolen, waarvan acht geladen waren. Naar men uit de provincie Zeeland schrijft, worden de sinds eenige dagen ontvangen min gunstige berigten, omtrent de aldaar te veld staande gewassen, maar al te zeer bevestigd. Uit Znid-Beveriand meldt mendac alle hoop op een' goeden oogst zoo goed als verloren wordt gerekend. Van het koolzaad verwacht men niets, en daar de vroegere resultaten van het zomerzaad mede zeer ongunstig zijn geweest, geloofde men niet, dat de landlieden zich andermaal aan de wisselvallige kans bij den uitzaai van zo merzaad zouden willen blootstellen. Het verlies van deze plant wordt te meer betreurd, daar, door den 'eer geringen voorraad, welligt spoedig eene groote behoefte aan zaad kon ontstaan, Uit Groningen meldt men van den 15 Februari] Heden in den vroegen morgen overleed, na eene korte, maar hevige onge. steldheid de hooggeleerde heer Sihrandus StratinghF.z,Ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw, Hoogleeraar in de faculteit van wis-en natuurkunde, Secretaris der Provinciale Commissie van geneeskundige onder, zoek en toevoorzigtlid vaD het Koninglijk Nederlandsch Instituut, en van vele andere geleerde genootschappen, in den ouderdom van bijna 56 jaren. Zijne uitgebreide kennis der natuurkundige wetenschappen, inzonderheid der schei., kunde en toegepaste natuurkunde, gemakkelijkheid van voordrag:, zoo bllik. baar uit zijne Akademische lessen, en uit de met zoo veel belangstelling en

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1