A°. 1£41. LBYDSCÜB WOENSDAG, 'Y ■«s*. i COURANT, 1? FEBRUARIJ. NEDERLANDEN. Leyden, i6 Februarij. Men meldt uit *s Gravenhage, dat er in den avond van den isden dezer, bij den Russischen Minister aan het Nederlandsche Hof, Baron von Maltitz, eene zeer luisterrijke partij heeft plaats gehad, welke met de hooge tegen# woordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin, en alle de leden van het Koninglyke gezin is vereerd geworden. Het Corps Diplomatique, de Ministers,, de leden van den Raad, der Staten-Generaal en van den Raad van State, burgerlijke en militaire overheden en hooge ambtenaren, enz,, woonden dit schitterend bal bij. Ruim 400 personen waren in de prachtige zalen van den Gezant vereenigd. Zijne Maj., de Prinsen en vele hooge personen waren in Russische kleederdragt uitgedoschc. De grootste leven digheid en vreugde heerschten op dit feest. Ververschingen werden in de zalen in overvloed aangeboden; een keurig souper werd er gebruikt, voor het Koninglijke gezin was tot dat einde eene bijzondere zaal ingerigt. Tot laat in den nacht wijdde men zich aan den dans. Bij Koninklijk besluit van den i2den dezer, is de heer Mr. Daam Foc- kewa, vroeger lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd tot lid van den Raad van State. Bij Zijner Majs. besluit van den 6den dezer, N°. 40, zijn de heeren T. sisser en /Ide J. Orobio de Castro te Amscerdam, tot leden van de Hoofd. Commissie tot de Zaken der Israëliten benoemd. Als Consul-Generaal van het Groot-Hertogdom Luxemburg te Amster dam, is erkend de heer Leo Lippmann Zijne Maj. heeft nog benoemd: Tot Grootkruis der orde van den Ne. derlandschen Leeuw, den Graaft Bomfin, President van het Ministerie van Hare Maj, de Koningin van Portugal; tot Commandeur dierzelfde orde, den Burggraaf de Carreirabuitengewoon Gezant en gevolmagcigd Minister van gemelde Hare Maj. te Parijs; tot Grootkruis der orde van den Nederland schen Leeuw, Don Joaquin Maria de Ferrer, eersten Secretaris van Staat en van Buitenlandsche Zaken van Hare Maj. de Koningin van Spanje, vice- President van den Raad van het Ministerie; tot Commandeur dierzelfde orde Don Hypolito de Hoyos, eerscen Officier bij den eersten Secretaris van gemelde Hare Maj., «rn tot Zaakgelastigde bij het Hof van Zweden, den Graaf R. A. C. de Hewricourtthans Raad van Zijner Majs. Gezantschap bij dat Hof. Z. K. H. Prins Fredertk der Nederlanden zou, ten behoeve van 's Rijks schatkist, afstand gedaan hebben van zijn tractement als Admiraal der vloot. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal den pden Maart wederom bijeenkomen en aan dezelve dadelijk eene wet worden voorgelegd tot op- heffing van den bijzonderen en exceptionnelen toestand, waarin het Hertog, dom Luxemburg zich als nog bevindt. Naar men verneemt, is bij resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financiën bepaald dat nier meer zal worden gevorderd 5 ten 100 van de opbrengst der loten bij particuliere loterijen uitgegeven; de voldoening van welke 5 ten 100 als eene voorwearde der toestemming werd opgelegd bij het vergunnen tot het houden van zoodanige loterijen, en zulk» omdat de redenen dier vordering hebben opgehouden, en buitendien dezelve ceae aoort van belasting is niet bij de wet daargesteld. De Hooge Raad heeft den itfden dezer uitspraak gedaan in de zaak van den Tolk der Vrijheid. De Raad heeft alle de middelen tot cassatie, zoo wel die door den Procureur-Generaal bij het Hof van Groningen, als die, welke door de beide veroordeelden E. Meeter en J. H. Bolt regen het arrest van het Provinciaal Hof van Groningen zijn aangevoerd, verworpen en alzoo het arrest van dat Hof, houdende veroordeeling dier beide personen, bevestigd. De Staats Courant van gisteren bevat omtrent den toestand der rivie fen, onder dagteekening van den I4den dezer, het volgende: Volgens de heden ontvangen berigten was het water op den Rhijn te Keu. len, van den iiden op den iaden dezer, 3 voet 9 duim gewassen. Te Emmerich, aan het Lobith en te Huihuizen was het ijs in beweging geweest, doch had zich weder vastgezet met verhooging van waterstand. In het Bij'andsche kanaal hadden verstoppingen plaais, zoo als dan ooit de Oude Rhijnmond met 65 duin en een verval van 33 duim werkte. Over hec algemeen hadden zich voor ais nog geene verschijnselen opge. daan, die eenen ongnnstigen afloop konden doen voorzien. In die va* heden ieesc men, onder dagteekening van den I5den dezer: Volgens de heden ontvangen berigten, was de Rhijn te Keulen op den I3den dezer, weder 1 voet 8 duim gerezen en stond toen aan de peilschaal aldaar op 10 voet 3 duim. De verdere berigten van den Boven-Rhijn, de Waal, den Neder-Rhijn, Lek en Maas, houden in, dat op die rivieren het ijs hier en daar eenige oogenblikken in beweging is geweest, doch algemeen nog vastzat met aanhoudenden was van den waterstand. De toestand der hoofdrivieren doet zich tot dus verre niet ongunstig voor. Het ijs blijft bovenwaarts lang zitten, terwijl het meer benedenwaarts door den krachtigen dooi verzwakt wordt, waardoor, wanneer hec daar in be. weging komt, de opruiming gemakkelijk zal worden gemaakt. Gisteren ten 12 ure, had men ce Arnhem 3 kanonschoten van de zijde van Nijmegen gehoord, hetgeen deed veronderstellen, dat daar hec ijs losgegaan, of althans in werking gekomen is. De berigten uit Lent van gisteren ontbre ken tot op dit oogenblik. De waterhoogte van de rivier de Maas aan de peilschaal te Grave, was den 14 Februarij's morgens ten 8 ure4.73 el. Hec ijs was dien morgen even in beweging geweest, waardoor de passage voor rijtuigen en vee geheel ibleef gestremd en de passagiers en goederen niet dan moegelijk met de ijs- ■schouw werden overgebragc. Men meldt uit Rotterdam van den isden dezer, dat, wegens den aanhou denden dooi, de stadsbruggen, welke toegang naar het ijs op de Maas gaven, dien dag werden weggenomen. Uit Dordrecht meldt men van den isden dezer: r Zaturdag II., toen de laatste peiling heeft plaats gehad, was hec ijs op de rivier voor deze stad verminderd op eene dikte van 17 tot 19 Ned. duimen, en gisteren morgen zijn, ten gevolge der menigvuldige dooigaten, de plan ken uit voorzorg ingetrokken. Heden wordt echter de rivier nog in alle riatingen met schietschouwen gepasserd. Te Nijmegen is den I4den dezer, omtrent den middag, het ijs met weinig aanwas van water losgeraakc en zonder opkruijing doorgedreven. Voor Arnhem is de Rhijneen klein eind wegs beneden de stadafgeschoven. Uit Amscerdam meldt men van den I3den dezer: Heden overleed alhier de heer Willem Willink, Staatsraad in buitengewone dienst en oud-Wethouder dezer stad, in den gezegenden ouderdom van bijna 91 jaren. Hij was een man van kunde, braafheid en godsdienstigheid, hec Vaderland en deze stad ren rilt, teregt hooggeacht wegens liefdadigheid en deelneming in hei goede en edelaardige. Ook is aldaar dezer dagen overleden de Israëliër E. J. L. de Vries, han. delaar in paarlen en edelgesteenten, welke, bij uitersten wil, de helft var» zfin zeer aanzienlijk vermogen aan de onderscheiden Armbesturen dier stad vermaakt heeft. Op den huize Evenberg, nabij het voor eenige jaren opgerigre Nijver, dai, in Overijssel, is den i3den dezer overleden de heer Th. Unsworthdie aldaar buitengewoon heeft medegewerkt, om, door het oprigten of verbete. ren van fabrijken, den bloei dier inrigting te doen toenemen. Uit Brussel meldt men, dat het nog ongeplaatste gedeelte van de lee- ning van 82,000,000 fr, 30,000,000 fr. bedragende, thans bij de gebroeder» Rothschild geplaatst was. T U R K Y E. In de Allgemeine Augsb. Zeitung vindt men eenen brief uit Londen van den 3den Februarij, waarin gemeld wordt, dat het in bezit nemen van Sr, Jean d'Acre door Engelsche troepen, thans een ontweip van diplomatische onderhandelingen geworden is, daar de vraag werd opgeworpen, of het niec doelmatiger zijn zou, dat die vesting door Turksche troepen bezet werd. Lord Palmerston zou te kennen gegeven hebben, dat hij dit laatste zeer goedkeurde en bereid was dadelijk bevel te geven, dat de Engelsche troepen die vesting verlieten, zoodra naar het oordeel der Porte de tijd ddir zou zijn, waarop die troepen, zonder nadeel der Turksche Regering, dezelve zouden kunnen verlaten. Lord Palmerston zou echter daarbij den wensch te kennen gegeven hebben, dat ook ddn de Oostenrijksche troepen de vesting Salda zouden verlaten, welke thans grootendeels door dezelve bezet was. RUSLAND. In het Russisch Gouvernement Wilna zijn, wegens de ontdekking van eene zamenzwering, verscheiden gevangennemingen gedaan; onder de ge vangengenomen personen behoort eene Graaf Oginkskj, aanzienlijk grond» bezitter. Door een' mechanicus te Petersburg, met name Weschniakof, is een nieuw verwaimmgsmiddel uitgevonden. Dit middel, door deszelfs uitvinder de naam van Caroolein gegeven, is op eene stoombooc beproefd, en men heelt bevonden, dat men 4J pond van die Carbolein per paardenkracht ver. stokende, dezelfde kracht ooec en zelfs het rad nog eene keer sneller in de minuut rondataaic, dan wanneer men 9 pond steenkolen per paardenkracht verstookte. Daar dit nieuwe middel nagenoeg voor denzelfden prijs alt de steenkolen zal kunnen afgeleverd worden, gelooft men hetzelve voor stoom- booten, die lange zeereizen doen moeten, dubbel voordeeiig, Uit Koppenhage meldt men het volgende: De heer Claudius Martin Hjorth, Secretaris der directie van het corpt ar. lilieiic, heelt eene scootnöooc uitgevonden, welke zich door het digtsce ijt eenen weg kan banen, en dat wel met zoodanige snelheid, dat zij die van ongehinderde vaart schier evenaart. De heer Hjorth heefc aan de generale directie der posterijen een model dezer stoomboot geleverd, hetwelk uit ijzer vervaardigd is en 520 paardenkracht bezit. Nadat deze directie het model ter oiïdeizueking had gegeven aan een committé, uit machinisten enscheeps* uouwlieden zamengesteld, heeft zij thans den Koning voorgesteld eene zoodanige boot volgens de uitvinding van den heer Hjorth te doen vervaardi. gen, ten einde daarmede den briefpost tusschen de eilanden Seeland ea Funnen gedurende den winter te bezorgen. ZWITZERLAND. Het Bestuur van het kanton Aargau heeft aan de andere kanton» eenen rondgaanden brief gezonden, waarin het, na de medeaeeling der gebeurte nissen, welue in Aargau hebben plaats gehad, de redenen aantoont, wdke hetzelve genoopt hebben, om tot de afschaffing der kloosters over te gaan. Het Bestuur zou nadere inlichtingen omtrent die zaak geven in eene me morie, welke het aan al de kantons zou bekend maken. De buitengewone Landdag is nu volgens berigten uit Lucern tegen den isten Maart bijeen geroepen. Andere berigten echter melden, dat hier- van nog geene zekerheid bestaar. Alle degenen, die in Solothurn waren gevangen genomen, ter zake van de staatkundige gebeurtenissen, die aldaar hebben plaaci gehad, zijn den 7den Februarij op vrije voeten gesteld. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men van den 9 Februarij het volgende: Bij het Ministerie voor kerkelijk zaken in Pruissen is dezer dagen eene afzonderliike afdeeling ter behandeling van de zaken der Katholijke kerk op. gerigt. Te vore* werden dezelve door eenen bijzonderen ambtenaar van dat Ministerie, tot de Roomsch-Katholiike kerk behoorende, behandeld. Ziine Maj. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau, zou, volgen» een schrijven uit Berlijn, die stad bepaaldelijk blijven bewonen. De kamer» van het zoogenoemde paleis der Koningin van Holland aldaar waren op Zijner Majs. kosten zeer smaakvol versierd, om dezelve des winters te kun nen bewonen. Des zomers zou Zijne Maj. zich naar zijne laadgoederen ia Silezie begeven. Den »2den dezer had zich in den Rhijn voor Duiseldorp een zoo on gehoorde ijsdam gevormd, dat het water 2 nren boven die stad, 10 voet hooger stond, dar. voor dezeive. Dezer dagen is in den omtryk van Berlijn een moord gepleegd, die door de bijomstandigheden, welke denzelven vergezeld hebben, ee» nieuw bewij» levert, hoe zulk eene gruwelijke daad zelden onontdekc en ongestraft blQfc. Een jong landmeisje had door erfenis een vermogen van 300 thalers beko men, hetwelk door haren voogd, die Schout van het dorp was, beheerd werd. Het meisje kreeg eene aanbieding, om dit geld op eene voordeelige wijs te Berlijn uir te zetten. Hiervan geeft zij aan haren voogd berigtna eenig weigeren belooft hij het geld oic te betalen en stelt daartoe eenen tijd vasr. De dag gekomen zijnde ligt ook werkelijk de som gereed. Ondertus. schen gedraagt zich de voogd bii de overgifte op eene zeer zonderlinge wijs, en het meisje bevangt een onbeschrijfelijke angst. Ik heb een voorgevoel," roept zij schreijend uit, '„dat wanneer ik met het geld naar de stad ga, ik vermoord zal worden; ik verbeeld mij die vast en kan mti de gedachte niet weder uit het hoofd zetcen" De voogd antwoordt: Gjj rijt eene gelilua.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1