W A0. 1841. LEYDSCHE J C O U R A IV T. VRIJDAG, 5§S NEDERLANDEN. Leyden, 28 Januari). Men meldt uit 's Gravenhage, dat er in dell avond van den tytien dezer, t>(j HH. KK. HH Prins en Prinse» Frederik der Nederlanden eene luisterrijke aoirée is gehouden, welke door alle de leden van het Koninglijke gezin, -benevena omstreeks 500 aanzienlijke personen, is bijgewoond. Men verzekert, dat tot leden eener door Zijne Maj. benoemde Com missie, om de hier te lande bestaande wetten op de militie eo schutterijen te herzien, onder anderen, ook benoemd zouden zijn de Generaal-Majoor lilt, Directeur-Generaal van Oorlog; de Generaal-MajoorNepveu, van den generalen staf, en de Majoor Fersleegdie bij het Departement van Oorlog geplaatst is. Zijne Maj. heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgenoodigd te onderzoeken, of ook de stoeterij van het Rijk te Borculo zou kunnen worden opgeheven. Aan den tot Schout-bij-nacht bevorderden Kapitein ter zee D. Buys is eervol ontslag verleend als Bevelhebber van Zijner Majs. fregat de Sambre, welk bevel inmiddels aan den Kapitein-Luitenant ter zee, dienende als tste officier op genoemden bodem, F. IF. Freudenbergis opgedragen. Zijne Maj. heelt tot Consul-Generaal voor het Groot-Hertogdom Luxemburg te Amsterdam benoemd, den heer Leo Lippmann aldaar. Men verneemt, dat bij eene circulaire aan de hoofden der departemen ten van algemeen bestuur ia kenbaar gemaakt, dat het Zijner Majs. opmerk, saamheid heeft getrokken, dat door die hoofden, op bepaalden tijden, voor dragten tot gratificatiën, ten behoeve hunner ambtenaren, worden gedaan; dat Zijne Maj., wat het verledene betrof, dezelve had ingewilligd; dat Hoogst, dezelve echter verlangde, dat dergelijke voordragten voor het vervolg niet meer zouden worden gedaan, latende het overigens aan de hoofden der voor. melde departementen over, om ten behoeve van zoodanige ambtenaren, die uit hoofde van hunne geringe bezoldiging, aanspraak op lotsverbetering heb. ben, bij het vaststellen van volgende begroeiingen',een verhoogd tractement voor te dragen, mits die uitgetrokkene sommen voor de betaling dier ambte. naren, werkelijk tot dat einde worden gebezigd. Het heelt Zijne Maj. Koning fPitlem Frederik, Graaf van Nassau, goedgunstig behaagd, den boog-edel-gestr. heer Thesaurier D, Ragay te magtigen, om aan den heer Commissaris van Politie Behr eene gift van ƒ300 te doen toekomen, om te worden uitgereikt aan de Commissie te Schevenin. gen, die zich heiast heeft met het inzamelen van bijdragen ten behoeve van de nagelatene betrekkingen der visschers, die met de pink de Frouw Pieternel/a zoo rampapoedig zijn omgekomen. Deze gift getuigt op nieuw van de mensch- Levendheid van den voormaligen Koning. In de duinen van Scheveningen is het lijk van een pasgeboren kind gevonden, met eenige voorwerpen bedekt. Uit Dordrecht meldt men van den 27sten dezer: Het ijs in de Noord blijfc nog altoos hangen, en ook op de zooeenaamde oude Mass had het zich tot gilleren nog niet opgeruimd. Deze omstandig- beid heeft nog altoos het hervatten van de stoomboot-dienst tusschen deze stad en Rotterdam, zoowel als de volvoering der tegen gisteren aangekon. digde heropening van de stoombootvaart tusschen Rotterdam en Antwerpen, verhinderd. Daar ondertusschen gisteren, en wel me; behulp van menschen handen, bekostigd door een van Vlaardingen naar Antwerpen met visch be stemd schip, het ijs zich op de Oude Maas geheel opgeruimd heeft, zoo zal waarschiinlijk morgen de stoomboot-dienst van Rotterdam op Antwerpen over de Oude Maas, kunnen in werking gebragt worden; terwijl men zich vleit, dat de Dordsche stoomboot Vrijdag op de gewone uren de vaart op Rotterdam wederom zal kunnen aanvangen. De waterstand der rivieren is overal, sedert onzen vorigen, sterk vallende. De Boven-RhUn, de Main en de daarin uitloopende kleine rivieren zijn bin ren derzelver oevers weergekeerd, en te Keulen was den 2gsten dezer de hoogte van het water nog maar 17 voet, terwijl de rivier bestendig vallende bleef. De vjl opzerriYjeren is allerwege mede aanmerkelijk,- en reeds Maan dag avond daardoor ook onze achterstad geheel yan het overtollige water bevrijd geraakt. Op de Lek is den a+sten dezer te Vreeswijk het eerste vaartuig gepas- leerd, komende van Schoonhoven en gedestineerd naar Arnhem, enden25sten een ander schip, komende van boven en bestemd naar Rotterdam. In de Nijmeegtehe Courant van den a7tten dezer leest osen Sedert onze laatste, heeft zich de waterstand in onze rivier dermate ver. beterd, dat men reeds de geheele kade kan passeren. Hpnderden wardelaars wemelden dan ook gisteren langs dezelve, om de schade, door de ijsschollen aangebragt, op te nemen, Hoezeer deze schade ook groot kan gpnoemd worden, en verscheiden huigen veel hebben geleden, is dezelve gering te noemen, wanneer men de verschrikkelijke ijsmassa in aanmerking neemt, die langs dezelve is afgeyoerd, en mag men zich verheugen, dat de ijsgang gl-ene ergere gevolgen heeft gehad. De kade is deerlijk geteisterd en zal aanzienlijke herstellingen vqrderen. Bij het afdrukken onzer vorige Courant, op Vrijdag avond 1. I., meldden wij, dat de hoogte der rivier de Waal was 6 el 36 duim, en heden morgen, tem acht ure, was dezelve 5 el, dus een verschil van 1 el 36 duim. Bij he t afdrukken dezgr, fen 4 ure, is de hoogte 4 el 74 duim en blijft het Waiter nog vallende. tOergelijke berigten ontvangen wij ook van alle rivieren, waardoor de he- zoi gdheid vo.or overatrooming voor het oogenblik geheel is verdwenen. De atra atweg van bjer op Cjeye ja weder berijdbaar, even als andere wegen, die ovfiratrpomd waren. Te Keulen stond het water den 27Sten, dea namid. dag* te." 3 Wt». 16 yoet 4 duim. T'.ef gevolge van het «terk vgllepde wgter ia op heden door den Inspecteur van dep waterstaat^ den heer AGoedkoop, de algemeene rivier-correspon dentie' in deze proyjncie opgeheven, zoodat de dijks-legeringen allen zijn ingetrokken. Reno filtering (kwel) door den dijk te Winasen, bij de Jan-Bossche kolk (wiel),, is door zenen kweldam behoorlijk voorzien, daar in de laatste drie dagen slochta een bajve Nederlandsche dnim was is bespeurd, hetwelk even Wel dooi het vallende buitenwater zeer is begunstigd; dat op deze plaats werkelijk een zuiger in den dp heeft bestaan', lijdt geen twijfel, daar het water in deze wiel van d,en 22Sten tot den 24sten 1 el 25 duim is gewassen, en de kle ur van het water in dezelve met het waaiwater overeenkwam. Alle bowenlandsche tfldingen zijn zeer geruststellendede dijken z(jn alge. meen in goeden staat, met uitzondering van eenige door kwelling. >s JANUARIJ. In den tweeden overlaat In den Öoysclieti Dijk is Zondag den \pien 1.1.* bij het losgaan der rivier, een doorbraak ontstaan van 70 ellen lang en op ééne plaats 6J el diep, zijnde de mipst diepe plaats 3 el. De Meersluis, het inundatie-water loozende, werkte dezen morgen, ten 8 ure, naar bui* ten met verval van <55 duim. Uit Zalt-Bommel schrijft men van den 26 Jannarfi: Van den I7den tot den 23Sten dezer zijn de dpwachten in den Bomme- lerwaard betrokken geweest. Het water is thans weder beneden noodpeil. Ons eiland is even gelukkig voor doorbraken gespaard geworden als de ove rige bedreigde gedeelten van Nederland. Dankbaar mogen wij ons verheugen dat de gevaren afgewend werden, welke in Frankrijk en Duitschland zqo vele millioenen schade berokkenen. Deze stad heeft behalve voor de afwending van groote algemeene rampen, zich nog te verheugen, in het, wederom, zoo doorslaand nuttig gebleken, daarstellen van eenen dijk buiten, en het verhoogen der stads ingangen in vérband met het verleggen der stads uitwateringen, welke aanzienlijke ver beteringen door onzen Burgemeester, Mr. J. Thooft, uitgedacht en bezorgd werden, en ons thans zoo tl niet voor inundatie van een gedeelte der stad, dan toch voor het onaangename van kistingen, in de straten, gevrijwaard hebben, terwijl vele onzer, die zonder dien, hadden moeten waken, nu Zorgeloos ter ruste gaan konden. Uit Zwolle meldt men van den 25 Januarij: Het ijs bij Zalk ot de zoogenaamde ijsdam is Zondag opgeruimd. De Snip- peling-overlaat ia Zaturdag beginnen te werken, en heeft Zondag avond we- der opgehouden. Op de rivier is thans nog een weinig drijfiji, hetwelk van de invallende vo'st komt, doch men heeft alle reden te hopen, dat het ge. vaar van de rivier den IJssel voorbij isdaar het water van boven steeda vallende blijft. Het water op de rivier de Vecht Is echter buitengewoon hoog. Uit 's Hertogenbosch méldt men van den nësten dezer, dat de toestand van het water voor die stad niet was verbeterd en bij voortduring de be- droevendste uitzigten opleverde, door toenemen der bovenrivieten in aanwas. Nog meldt men uit die stad het volgende: Men verneemt met genoegen, dat het aan Zijne Maj. heeft behaagd te vergunnen, dat het aan den hoogwaardigen heer van den Braak, Pastoor der Roomsch-Katholijke gemeente te Hedikhuizen en overste der geestelijken van de voormalige abdij van Berno, onverlee worde gelaten dep titel van Prelaat (e voeren, en zich als zoodanig te doen inhuldigen en mijteren. Den ggsten dezer is het ijs in de Zuiderzee losgeraakt; niettegenstaande den zwaren ijagang hebben zich tot nog toe geene zwarigheden opgedaan, als dat eenige punten van het paalwerk te Diemmerdam zijn afgesneden en hier en daar oit de glooijing ateenen gerukt zijn. De U.rechtsche Studenten-Almanak van dit jaar geeft het getal der studenten op als volgt: 115 in de Godgeleerdheid, 164 in de Regtsgeleerd. heid, 113 in de Geneeskunde, 32 in de Letteren en 10 in de Philosophic, te zameu 434. OOSTvINDIE, De Avondbode van heden deelt de volgende berigten uit Oosc-tndlë mede: Omtrent oen stand van zaken op het eiland Sumatra luiden de berigten over bet algemeen gunatig. Op Padang was een gedeelte teruggekomen van de troepen, die tot de expeditie tegen Sinkel waren gebruikt geworden. Dezelve waren verder naar hunne standplaatsen, in de bovenlanden, alwaar de meest gewenschte rust bleef heerschen, doorgetrokken. Men meldde almede van Padang, dat de maatregelen tot eene geregelde invoering en verdere uitbreiding in de zuidelijke districten van Padang, zoo wel als in de bovenlanden, van onderscheiden cultures, zoo als van de koffij en de peper, werden voortgezet, en dat, hoezeer de aanvankelijk vetkregen goede resultaten ook op eenen eindelijken goeden uitslag deden hopen, de toestand echter dier districten, en de weinige kennit, welke mgn daarvan bezat, niet dan eenen langzamen vooruitgang toelieten. Zoo als wij hfi eene vorige gelegenheid medegedeeld hebben, zou de Commissaris van het Gouvernement op Sumatra, dp heer Raad van Ipdië Mr. P. Merkut, zich, waarschijnlijk met Zijner M*D- stoomschip Pheniof, naar Palembang bege.en, na vooraf Benkpelenter regeling van de zaken zlfaar. te Rebben aangedaan. De zending van dien hoogen ambtenaar zoude, zoo als men meende, spoedig volbragt zijn. Van Benkoelen had men vernomen, dat het district Cauer, den 29 Junij, door een 500 al Passumahs was overvallen, terwijl ook hec landschap Llnoiv was overrompeld door 20o|Paasumahsaangevoerd door zekeren Pangeran Poeting en eenen Priester, genaamd Nainai Toean Berdjangoet. Deze benden hadden «enige gebouwen en inlandache praauwen vernielddoch de noodige maatregelen waren genomen, om de ruzt iu die streken op eene krachtdadige wijze te herstellen. Van Timor wordt geschreven.dat deFnnjche oorlogs-eorvetten P Astrolabe en la Zilée ,1 onder bevel van den Kapitein ter zee Dumont tPUrvitlealdaar den 22 Junij waren gearriveerd. Genoemde schepen moeten in de straat Torris zeer met slecht weder hebben te worstelen gehad, daar zij 4 ankéri verloren hadden. De heer tUrville was, bij zijne komst te Timor, zeer zieken had op zijne reize 4 officieren en 40 man der equipsgie verloren. Hij dacht, na eenige dagen toevenaden steven naar Isle de France te wenden. De gezagvoerder en een gedeelte der equipagie van het Engelsche bark. schip Fairy Queen, welke bodem, van Sidney naar Batavia bestemdinde nabijheid der Kangean-eilandenonder Sumanap, was vastgeraakt en door de opvarenden verlaten, «aren te Batavia aangekomen. Ook meldde men van Soerahaya het stranden bij de gezegde eilanden van nog een Engelsch achjp, John Barre) genaamd. Het gedrag van de bevolking dier eilanden, met opkigc tot bet eeratgemeid vaartuig, schjjnt aanleiding te hebben gegeven tot een onderzoek. Aan eenige in Indië aanwezige agenten van vreemde schepen is, ter ver. dere openbaarmaking door Lloyds te Lqnden, onder het oog gebragt, dat in het geval van het overkomen van eenig ongeluk aan vaartuigen, in de nabijheid dier eilanden, het beter zou zijn, adsistentie te vragen van Suroa. nap, alwaar alle middelen daartoe voorhanden zijn, dan te Soerahaya, zoo als gewoonlijk pleegt te geschieden, uit hoofde van de meerdere afgelegen, heid dezer lairste plaats. Zr. Ms. brik de PanterKapitein-Luitenant ter zee L- J. d* friese, wa» den iz Ju lij van Borneo's westkuit te Batavia teruggekomen, yn den »3»ten daaraanvolgende op eenen kruiitogt naar atraat Sunda vertrokken, teven»

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1