sche Interventie. Het onlangs toecestsin verhoogd jsargeld van den Genual der Koningin schijnt de ontevredenheid d er partij nog te hebben vermeerderd. In Londen, waarover deze berigten ontvangen waren, verwondetde men zich zeer over den loop, welke de zaak nam; vooral omdat de Koningin van Porciigal nog onlangs inde aanspraak, waarmede zij de Cortes sloot verklaard heeft, dat de aangelegenheden omtrent de vrije vaart der Douro eene der eerste te behandelen zaken in de eerste nieuwe zitting zijn zou. Sommigen meenen, dat, indien Engeland zich Portugal en Frankrijk Spanje aantrok, hierdoor eene nieuwe botsing tusschen die beide groote Mogendhe den zou kunnen ontstaan. Hare Maj. de Koningin heeft eenige besluiten uitgevaardigd, waarvan het eerate schorst de Habeas-Corptts-Akt; en de onschenbaarheid der bijzondere woonhuizen voor den tijd van veertien dagen, te rekenen van den I3den dezer, voor welken maatregel de Regering hare redenen aan de Cortes zal openleggen, ate den 2 Jannarij 1841 zullen zamenkomen. Het tweede bevat, dat al de personen, die publieke ambten bekleeden en tot de krijgsdienst geschikt zijn, binnen den tijd van drie dagen dienit moe. ten nemen in de twee bataljons nationale vrijwilligers, genaamd het bataljon oer Koningin en het commercieële bataljon, op straffe van afgezette worden. Het derde beveelt de gemeente-besturen in geheel het land, om alle jonge manspersonen, van 18 tot 25 jaren, die tot de krijgsdienst geschikt en niet krachtens de wet, van dezelve vrijgesteld zijn, in de dienst te pressen, ten einde daardoor het leger op het compleet van oorlog te brengen, en voorts eene premie van 4800 reis (ruim 13.) uit te loven voor eik, die vrij willig dienst neemt (te weten binnen 14 dagen). Hetzelfde decreet roept op hunne posten terug alle officieren, onder-officieren en soldaten, die met ver lof afwezig zijn, met bedreiging dat zij, die niet binnen de veertien dagen gekomen zijn, als deserteurs beschouwd zuilen worden. Hec vierde biedt pardon aan alle deserteurs, die vrijwillig in hunne gele. deren terugkeeren. Het Engelsch blad de Timesbevat over het aanhangig geschil het volgende: Het oorspronkelijke tractaat betrekkelijk de Donro-vaart, ia in Augustus 1835 gesloten en bij hetzelve eene gemengde Commissie benoemd geworden, ten einde een tarief en de daarmede in verband scaande verordeningen vast e (tellen. De eerstbenoemde Commissarissen vergaderden dienvolgensen na beraadslaagd te hebben kwamen zij toe zekere besluiten, die, toen zij aan de Portugeiche Regering werden voorgelegd, door dezelve verworpen wer den. Alstoen werden de zittingen van dezelfde of van andere Commissarissen wane het blijkt niet duidelijk welke hervat en ten langen laatste de termen tusschen hen vastgesteld. Over deze laatste wijziging van liet tractaat werd, in de nu onlangs geëindigde zitting der Portugesche Cortes, aan hen ver. tlag ingeleverd. De vertraging, die in het bediscutieien dezer zaak door de Pottugesche wetgeving plaati had, is door de Spaansche Regering opgevat als een grond van kiagten van den ernstigsten aard niettegenstaandede verklaring in de troonrede door de Koningin, bij het sluiten der zitting gehouden, dat zulks een der voorname onderwerpen van discussie zou zijn in de nieuwe zitting, welke den aden der aanstaande maand beginnen moet Zoo diep ge- voelig zijn de Spanjaarden over dit uitstel, dat zij, naar men zegt, aan de Portugesche Regering eene nota gezonden hebben, in welke behalve daarin vervarte voor Portugal hoonende uitdrukkingeneene verklaring gedaan wordt, dat, bijaldien de Regering harer aliergetronwate Majesteit niet, binnen den zeer korten tijd van vijf en twintig dagen, orivoorwaarueiijk de termen, waarom trent de Commissarissen overeengekomen zijn, ratificeert, Spanje militair ge1 weid zal bezigen om haar daartoe te noodzaken. Te zelfder tijd is door de Spaansche Regering eene nota en memorandum van dergelijken aard aan Groot-Btitannie gezonden, naar men zegt, van dat land verlangende, dat hec dit beroep op wapenen billijke. De Portugesche Regering heeft zich even zeer aan dit land als aan haren oudsten Bondgenoot gewend, hopende op tusschenkomst en ondersteuning tegen dezen aanval, ofschoon zij middeler wijl geene maatregelen verzuimt, die strekken kunnen om Portugal ie ver. dedigen, bijaldien de zaken den ergsten keer namen. Over het gewigt dezer omstandigheden is het overbodig iers te zeggen. Vooral zijn wij nog bezwaarlijk in bezit van de genoegzame middelen om over de volstrekte vraag van regt oordeel te vellen, eene vraag, welke toch een naauwkeurig inzigt vercischt in den toestand van de beide landen, zoo met opzigt tot landbouw en handel, alt tot staatkunde; maar wjj kun nen ons niet onthouden, aangemerkt den trotschen en gebiedenden toon, wel. ken Spanje aangenomen beeft, sterk over te hellen, om te gelooven, dat de geheele zaak niet anders is, dan een voorwendsel, door deszelfs militairen Dictator Espartero bij de hand genomen, om aanrandingen te ondernemen, door welke hij hoopt, zich bij het volk bemind en gezien te maken, doch die, aangemerkt de beperkte bekwaamheid, welke hij tot nog toe aan den dag gelegd heefc, waarschijnlijk in het eind op niecs anders zullen uitloo. pen, dan op zijnen val en zjjn verderf. .DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn van den 23 December: De Vorst Bisschop van Breslau, heeft aan Zijne Maj, ontslag verzocht van zijn Bisschoppelijk ambt. Zijne Maj. heeft hem die verleend, doch te. vens benoemd tot werkelqken Geheimraad, met behoud van zijne Vorstelijke waardigheid. Te Berlijn ia in het licht gekomen een boek, getiteld: Kritiek van het Evangelie van Johannes, door den Protestantschen Doctor in de Godge. leerdheid Brunon Bauerdat grooten opgang maakt. De schrijver, die Hoogleeraar te Bonn was, nadert veel in zijn gevoelen hec systeem van Doctor Strams te Stuttgardt. In Beijeren was onlangs op nieuw een gedeelte van de verlofgangers onder de wapenen geroepen. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 23 December. Hoewel men verwacht had, dat Ha,e Maj. lich reeds te Windsor zou bevonden hebbenzoo is zij hierin tot nog toe door de strenge koude verhinderd geworden alles echter wordt tot hare ontvangst gereed gehouden. Hare Maj. heeft aan alle officieren, die deelgenomen hebben aan de verovering van de piiatsen langs de Syrische kustenRidder-orden geschonken en velen in bnnne rangen verhoogd. F R A N K R IJ K. Parijs den 24 December. Het hótel der Invaliden wordt zoo drnk be. zocht, dat men den 22Sten maatregelen ter bewaring der orde heeft moeten nemen. Den ganschen dag zijn kreten van: Oorlog! Weg met Guizttl door een aantal bezoekers, ook op de straat, aangeheven. De heer Thiers is door de Commissie belast met het onderzoek, be. crekkelijk de wet voor een crediec van 140,000,000 fr. voor de vestingwer. ken van Parijstot haren Voorzitter benoemd. Den 23iten was de Kamer in hare bureaus vergaderd, om het wetsont werp betreffende de buitengewone en supplementaire crediecen voor het jaar 1841, te onderzoeken. Die credieten, welke eene som van 206,780,990 francs beloopen, zijn het gevolg der gesteldheid, waarin Frankrijk verkeert. Eens de limpulsie aan de wapeningen te land en ter zee gegeven zijnde, heeft de Staat zich daardoor behoeften en verpligtingen geschapen,waaraan men bezwaarlijk kan voldoen. De Minister van Oorlog begroot dan ook de buitengewone uitgaven voor het volgende jaar op 110,098,587 francs.. De Minister van Marine vraagt 38,220,667 boven en bchaive zjjn gewaon budget, willende hij het effectief der vloot brengen tot 525 vaartuigen, na. melijk 20linieschepen, waaronder vier driedekkers, 22 fregatten, 43 oorlogs korvetten en groote brikken, 105 vaartuigen van minderen rang en 35 stoom- schepen met eene bemanning van 44,131 man. Er zijn tciren Februarij eerstkomende door den Minister van Oorlog 600 tenten beste'.!. Den !7den dezer is Hare Maj. de gewezen Koningin Regentes vsn Spanje van Touirn naar Italië overgestoken. Bijna alle personen, die, op aanduiding van den moordenaar Dartnks waren gevangen genomen, zijn weder op vrtje voeren gesteld, daar hij hen slechts schi.n; aangegeven re hebben om de instructie zijner zaak te rek ken. De openlijke behandeling van zijne zaak schijnt op den I5den Jannarij eerstkomende te zullen beginnen. In een der dagbladen leest men het volgende: Het Ministerie van Oorlog heeft aan verschillende regimenten, die zich naar Parijs moesten begeven, ren einde aan de versterkingswerken te arbei den, tegenbevel gezonden, als ook aan die, welke reeds op marsch waren. Men schrijft dit besluit toe aan ernstige wanorde, die bij eenige bataljons, welke in den omtrek in de barakken gelegerd zijn, zoude hebben plaats ge had, welke wanorde waarschijnlijk tot oorzaak heeft de slechte wijze der ligging. In een der bladen leest men het volgende: Gedurende het leven van Keizer Napoleon hebben er vaak in de maand December een aantal gelukkige en ongelukkige gebeurtenissen plaats gehad, die eenen grooten invloed op zijn lot hebben uitgeoefend. In de maand De cember 1799 is het consulair Gouvernemenc wettiglijk gevestigd; in 1800 is de eerste Consul, in diezelfde maand, en bijna dagelijks, gelukkig aan hec helsch werktuig van de straat St. Nicaise ontsnapt; oen 2 December 1804 is hij als Keizer gekroond; den 2 December 1806 heeft hij den slag var: Austerlitz gewonnen; den 4 December 1808 is hij de hoofdstad van Spanje binnengerukt; den 16 December 1809 heeft de echtscheiding tusschen oen Keizer en de Keizerin Josephine plaats gehad; drie jaren later, den 20 De cember 1812 is hij, zijn leger in Rusland achterlatende, te Parijs gekomen. Nu ook is in de maand December zijn stoffelijk overschot herwaarts overgebragt. De heer Jacobi, van Touts, heeft bfi de Fransche Akademie der we. tenschappen dezer dagen een' jongen herder uit de omstreken van Tours ge. brigt, in wien hij de gaaf had waargenomen, om zeer gemakkelijk de za. mengestelde getal-rekeningen te volbrengen. De manier, door den jongen Mandeux gebezigd, zai door de Akademie nader onderzocht worden, maar, voor dat zij die zaak in handen eener Commissie, de heeren Arago, Cauchj Serres, LoinviUe en Sturm stelde, deed de voorzitter de twee volgende via. gen aan Mandeux: Hoeveel is het vierkant van 756? en liet kind antwoordde even snel 571,536. Hoeveel minuten znn er :n 52 jaren? Het kind, dit vraagstuk te eenvou. dig vindende, antwoordde in zeer weinige oogenblikken52 jaren, van 365 dagen elk. bevatten 27,331 200 minuten en 1,639 872/300. De Maarschalk KalUe heeft onder dagteekemng van den 8 December het volgend berigt aan de Regering doen geworden: Sedert de afzending der laatste berigten is de provincie Algiers volmaakt rustig gebleven. Het naar Belida gezonden convooi heeft eenige Arabieren op de vlakte bespeurd. Eene naar Fondouck gezonden mobile colonne is door de vallei van Oued Kaddara getrokken, zonder vjjinden te ontmoeten. In de provincie Oran heeft de Generaal Lamoricilre eenen strooptogc naar den kant van Rio Salada ondernomen, die volkomen gelukt is. De Kalifa van Hemsem heeft onze afdeeling niec ernstig durven aantasten, en de troe. pen zijn voor het begin van den regentijd te Oran ternggekeerd. Alle de uit hec binnenland ontvangen berigten stemmen daarin overeen, dat de toestand van Abdei-Kader zeer bedenkelijk is. De depêches van den den Consui-Generaal des Konings te Tanger bevestigen de vroeger bij mij ontvangen berigten. B E L G I E. Den 24 December heeft de Kamer der Vertegenwoordigers hec omwerp van wet met algemeene stemmen aangenomen, waarbij bepaald wordt, üac oe sterkte van het leger in 1841, 80,000 man zal bedragen. Het ontwerp van eene provisionnele crediei-wec voor het Departement van Oorlog, is ook met groote meerderheid «ingenomen. De Kamer der ,Gedeputeerde heefc gisteren, zonder beraadslaging, een. pang de provisionele credieten, door de Minisrerien van Binneniandsche ZaaenFinancien en Openbare Werken aangevraagd, tot het dekken der onkosten over de twee eerste maanden van 1841aangenomen. Ook heefc dezelve hec ontwerp van wet op de granen, zoo ais hetzelve door den Senaat was veranderd goedgekeurd. De partij der geestelijkheid schijnt meer en meer magc in de Kamer te krijgen, zoodat, indien dezelfde iets met ernst vordert, zij steeds haar oog. merk bereikt; onder anderen is onlangs nog 100,000 fr. aan hec Seminarium van St. Trond toegewezen, rot schadevergoeding voor de verliezen, welke hetzelve wegens de omwenteling geleden had; hoewel de andere partij ge. wild had dat die vergoeding behoorde begrepen te worden in de algemeene schadevergoeding voor al de verliezen, welke bjj de omwenteling en ten ge. volge van dezelve ziin geleden. De Sociiti de Midicine te Gent heeft den officier van gezondheid der 2de klasse oij de Nederlandsche Marine, H. A, Schreuder, tot haar corres. ponderend lid benoemd. MENGELINGEN. EGYPTE, uit een commercieel en industrieel oogpunt beschouwd. (Tweede Artikel.) Mehemed-Ali, een speculant van niet gewone soort, die op elke mogelijke wijze zijne nijverheid tracht te verheffen, herinnerde zich, dat de opium van Thebals voorheen op de markten van Europa zeer gezocht was. Om nu de sedert lang in verval geraakte cultuur dezer plant weder op te beuren, liet hij uit Syrië zaakkundige Armeniërs naar Egypte komen, om eene nieuwe wijze der bereiding in te voeren, welke in het volgende bestaat: Tegen hec einde van October, wanneer de wateren afgeloopen zijn, beploegt men iwee- maal eenen goeden daartoe gekozen geelachtigen grond, en zaait de opium- korrels met wac fijn gemaakte aarde van dien akker daarop. Deze handel, wijze maakt het gebruik der egge onnoodig. Reeds na verloop van veertien dagen komt de plant, ter dikte van eenen halm, ce voorschijn, en verkrijgt in twee maanden tijds hare natuurlijke hoogte van ongeveer vier voet, mec breede ronde bladen tot aan den wortel bezet, en één of meer vruchten, ter grootte van eenen kleinen citroen. Dan maakt men daarin dagelijks vóór zonnen-opgang insnijdingen, en vangt het daaruit loopende vocht in potje* op; het is eerst wit, doch wordt weldra donker bruin, en verkrijgt «tevig. heid; uit deze massa worden kleine broodjes gekneed, in de bladen van den itrnik gewikkeld, en zoodanig ter markt gebragt. Uit hec merg verkrijgt men goede lampolie, en de bladen zijn uitmuntend geschikt voor brandstof. Een gewone oogsr levert 15 620,000oka (40i 50,000pond) van dit product. Nog eenveudiger is de behandeling om bet salpeter te verkrijgen. Bijn« alle streken van Egypte zijn meer of minder salpeterachtigmaar voornt. melijk de omstreken van Kahira, op den regeer Nyl-oever, welke van die

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3