T U R K Y E. Zijne Maj. heeft tefoema MMé rustende schu rsrij in Zuid-Holland; Tot Kapiteins, J. van Rifn én IV. A. A. Huijgemtot iste Luitenant», C. J. Bailee en A. M. Gewin ftoi aJe Luitenants, li. A. KloppenburgJ. E. Loier en 7". Smith} tot Auditeur-Militair bij den scnuttersraad, Mr, G, A. S. Huijgens, Ontslag is verleend op derzelver verzoek aan A. Meent, Kapitein en J, G. van der Stoep, Isten Luitenant. De Surnumerairen J. C. A. van der Meer van Kuiterte Utrecht, en H. van der Ven, in Noord-Brabandzijn naar Zuid-Holland vetplaatst. Men verneemt met belangstelling, dat Je executeuren-testamentair van wijlen Jonkhr. Nicolaas Steengracht d'Ootterlandin leven lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalonlangs in deze Residentie overleden, aan de «Igemeene armen-commissie alhier hebben doen toekomen de aanzienlijke gifc van duizend gulden. De heer B. J. van lieve heeft een buitengewoon fraai schilderstuk ver vaardigd, voorstellende een gezigt op Scheveningen vin oen kant van den vuur. toren genomen. De compositie van hetzelve is zeer gelukkig en schoon en daarenboven bijzonder getrouw. De contrasten brengen eene bewonderens waardige uitwerking te weeg. De badinrigtinghet pavilloen, gezegd der Koningin, het kleine pavilloen, een gedeelte van de dtnnen, het strand, de zee, bet panorama van het dorp Scheveningen, dat alles te zamen genomen levert een heerlijk gezigt op. De lucht vertoont een bewolkt azuur, in de schoonste overeenstemming met de overige stoffaadje. De toon der schilderij is krachtig, het koloriet tegelijk schitterend en natuurlijk, het geheel vol uitdrukking. In één woord, dit nieuwe stuk van den heer van Hove is een der keurigste en volmaaktste, welke het penseel van dezen even arbeidzamen als bekwamen schilder heeft opgeleverd. Uit Dordrecht schrijft men van den assten dezer: De peiling van het ijs op de rivier voor deze stad, is heden als volgt: buiten den Rledijk so, buiten het Melkpoortje 19}, buiten het Groothoofd ai, achter de Harmonie 19J, buiten de Blaauwpoort 23}, buiten de Maze- laarspoort si buiten de Vuilpuort 21en buiten de Kaikhaven 19} Neder- landsche duimen. Uit Frsneker meldt men van den 17 December: Nadat het geheele Stndenten-corps, door het uitsteken van nationale vlag. gen, had doen zien, dat het heden een feestdag was, zoo werden Franekers ingezetenen echter niet weinig verrast, toen zij opden avond getuigen mog- ten z|jn van een luisterrijk Carnevalhetwelk door de keuze der costumes, de juiste orde, bij den geheelen optogt in acht genomen, en de verplaatsing in het karakter, hetwelk werd voorgesteld, de algemeene goedkeuring in de ruiuste mate heeft mogen wegdragen. Eene ontelbare menigte zoo van hier als van elders was te zamen gevloeid, toen circa zeven ut e des avonds «ene sclioone muzijk zich liet hooren, waarop aanstonds de gemaskerde troep volgde, begeleid door een schitterend licht, verspreid door fakkels en flambouwen. De trein werd geopend door twee ruiters, rijk uitgedost, de een voorstel lende een ridder uit de 16de eeuw, de andere een prachtig gekleeden Turk. De beschrijving van den gansclien optogt zoude te wijdloopig worden, ech ter kunnen wij niet af om van de meest uitstekende costumes en decoratien eenige melding te maken, als daar zijn: van een Spaansch ridder nit den tijd van het hof van Philipt den tweeden, met zijnen page, Bacchus, op een daartoe ingerigten toestel, zittende op een ton, Si/enus, dezen volgende, gezeten op een ezel, terwijl niet minder opmerking verdienden: de kleedin gen van een' ouden Vrieseen Spaanschen bandiet en een hoofdman der boog. schutters. De optogt, gelijk hij door ruiters werd geopend, werd ook alzoo door drie wel opgezetene mannen gesloten. De trein heeft meermalen de slid doorkruist, en het eerst stil gestaan bij den waardigen en beminden oud Hoogleeraar de Crane, welke door eene Commissie uit het Studenten-Corps namens hetzelve werd gecomplimenteerd. Van hier begaf men zich naar den Hoogleeraar Juijnbollwelke met Z. H. Geleerden* eervol beroep naar Gro. ningen werd geluk gewenschtnaar den oudsten Hoogleeraar S. Ens, welke zoo vele jaren tot bloei van het Athenaeum is werkzaam geweest, en nog altijd, onder het klimmen der jaren, met den meesten ijver de belangen van de wetenschappen en hare beoefenaren voorstaat, om Z. H. Gel. van de warmste hoogachting verzekering te geven; naar den Hoogleeraar Schotten, om Z. H. Gel. met de aanvaarding van zqne hoogstgewigtige betrekking geluk te wenschen; na vervolgens voor de woningen van de overige Profes, soren muzijk te hebben gemaakt, begaf men zich naar het stadhuis, om de hoofden der Regering (hiertoe welwillend en vereerend op deze plaats zamen. gekomen,) en corps, hulde, hoogachting en gehoorzaamheid aan te bieden. Gul was zoowel hier als elders het onthaal, en zeer zeker hebben HH. Stu. denten de volste overtuiging ontvangen, dat gepaste feesten, waarbij orde en eensgezindheid beerscht, altijd de goedkeuring wegdragen van overheden en leermeesters. Uit Arnhem meldt men van den 24 December: Gepasseerden Dlngsdag werd alhier van Epe gevankelijk binnen gebragt de persoon van A. van den Beid, een ^1 jarige grijsaard. Omtrent dezen persoon verneemt men, dat hg zich op Zondag den aosten December in den vroegen morgen had schuldig gemaakt aan het in brand steken van twee woningen, en wel van den daglooner B. Bomhoff en van den landman Vorsselman, welke laatste veel vee op stal had; gelukkig is evenwel de meeste inboel gered. Genoemde van den Beid werd intusschen bij eene derde woning bezig ge. vonden, waarop hij dadelijk is gearresteerd. Hij is een door de diaconie bedeelde, en heeft eene huisvrouw van 69 jaar. De redenen van dit schrik, keljjk wanbedrijf zijn onbekend. De Utrechtsche Courant van den assten dezer, deelt de volgende berig. ten omtrent den staat der rivieren mede: Vreeswijk den 21 December. Het water staat heden alhier 3 el 24 duim onder nul; in de laatste 24 uren gevallen 5 duim. Sedert Zondag middag is men begonnen de Lek met rijtuig en paarden te passeren, echter niet met Diligences. Wijk den 22 December. Van af even boven Wijk tot aan het Bensichenw sche veer, steeds open water; verder bovenwaarts tot boven de Grebbe be sloten rivier. De hoogte des waters is 4 el 11 duim; gevallen in de laatste 24 uren 4 duim. Vreeswijk den 24 December. Gisteren stond het water 3 el 28 duim on- der nul; in de laatste 24 uren gevallen 4 duim; en heden 3 el 31 duim on der nul; in de laatste 24 uren gevallen 3 duim. De Lek wordt reeds door Diligences gepasseerd. Men meldt uic Nijmegen van den 24«en dezer: Het ijs in de rivier de Waal heeft zich, in den nacht tusschen Oingsdag en Woensdag II., even beneden de stad, aan het fort Kraijenhoif, en even zoo ver boven de stad, aan Sprokkelenburg, vastgezet, zoodat alhier open water is en de passage geregeld door schuiten wordt onderhouden. Uit Maastricht schrijft men van den 24 December: Men verneemt dat de zeer eerw. heer Paradis, Deken van de hoofdkerk te Roermonde, benoemd is tot het vicariaat-generaal in Neérlands-Limburg, met den titel van Bisschop in partibus hermenienuten dat de zetel van die vicariaat te Roermonde zal gevestigd worden. Deze benoeming is mee hec meeste genoegen in hec Hertogdom ontvangen. Uit Konstantinopel schrijft men van den 2den December: Wij hebben alhier berigten uit Beyruth tot den i8den dezer, welke ons tieuwe overwinningen te kennen geven. De eene stad na de andere valt io hsnden der geallieerden. Balbek, Jaffa, Jernzalem en Kaiffa zQa door de Turksche troepen bezet. De Egyp ische bezettingen van deze steden, te zamen 5000 man, hebben zwakken wederstand geboden. Een groot gedeelte der Egyptische bezetting van Acre is derwaarts terug gekeerd en heeft zich krijgsgevangen gegeven. Die stad heeft thans eene bezetting van 4000 man. fbrahim-Pichz heeft zijnen moed verloren, en tracht slechts naar Egypte terug te keeren. Zijn leger, hetwelk Adana, de bergengten van Taurus, Aintab, Otfa tot aan Jrffa bezette, en in September op 75,000 man begrooc werd, is als door een tooverslag ontbonden en gedemoraliseerd. De bergbe woners hebben de Mogendheden getrouw geholpen en veel tot de vernieti ging der Egyptische benden bijgedragen; men berekent, dat niet minder dan 10,000 Egyptenaren door de bergbewoners zjjn verslagen. Twee maanden zijn voldoende geweest, om de ingebeelde magt van Ibrahim te vernietigen, die zich zeiven den Napoleon van onzen tijd noemde, en om de oogen van al degenen ie openen, die hunne bewondering over het militaire talent van Ibrahim eu over de voortreffelijke organisatie en dapperheid van zjjn leger met zoo vee! geestdrift uitbazuinden, Uit Kreta heeft men belangrijke berigten. De Gouverneur van daC eiland, Mustapha-Pachzheeft ook aan de tweede, van den kant des Sultans hem gedane opvordering, zich aan hem te onderwerpen, geen gevolg ver- leend, hoewel de Sultan, ingeval hij zich onderwierphem levenslang het bewind over Kreta belootde. Alustapha-Pacha beeft, om zich van de on dersteuning der Grieksche bewoners te verzekeren, dezelve gewapend, vele inlandsche Grieksche militairen eenen rang en tractement verleend en de Christen-bewonera nog eenige andere voordeelen toegestaan. Ook heeft hjj eenige van zijne aanhangers beiast, de in Griekenland zich bevindende Kre ten-ers, voornamelijk de militairen, voor zijne dienst te winnen, onder voor waarde, dat zij hem tegen den Sultan en de aan dezen toegedane Turken op Kreta bijstand zullen verleenen. De Grieken hebben de hun aangebodene wapenen aangenomen, met welk doel evenwel, dit zal de toekomst leereu. Voorts zou het berigc ontvangen zijn, dat de Kapitein Vclenxas, door de Grieksche grenstroepen in het naauw gebragt, op het Torksche gebied heeft moeten vlugten, en dat derhalve zijn plan, om in Thessalie te vallen, ganscbelijk schipbreuk leed. De laatste berigten melden, dat de Porte zich jegens de Grieken stren. ger dan ooit betoonde. Te Konstantinopel werd reeds een inkomend regc van 20 pCt. van de voornaamste Grieksche voortbrengselen geheven en de kustvaart was op alle punten verboden. In den Franschen Moniteur leest men het volgend berigt: Ingevolge een besluit van het Britsche Kabinet heeft Lord Palmersten aan de Lords van de Admiraliteit eenen officielen brief gerigt, waarbij hjj hun mededeelt en hon gelast aan den Admiraal Stopford bekend te maken, dat de Regering hare goedkeuring hecht aan het tusschen den Commodore Napier en oen Pacha van Egypte gesloten verdrag. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Reschid-Pzchtzou zjjn de. missie hebben ingediend, doch door eenen eigenhandigen brief van den Sul tan zijn bewogen geworden, om zijn verzoek weder in te trekken, In de Ailgemeine Zeitung leest men bet volgende over den toestand van den Turkschen Divan: In het Serail schjjnt het te koken en te gisten en alles duidt aan dat eene groote krisis zich voorbereidt. Twee elementen staan elkander vijandig tegen over, het Oude en het Jonge Turkije. Aan het hoofd der eene partij ataan Reschid en Achmet Fethi-Pzc\\zaan dat der andere partij Rauf Pacha (de Sadrasan of Grootvisier) en Mustafa-Pzcbz (seraskier of oppernootdder land- magt). Midden tusschen deze beide stelsels bevindt zich TJ/sa-Pachade Muschir van het Paleis en Generaal der Keizerlijke garden. In het Serail van Sultan Mahmoud opgevoed, paart hij aan een helder natuurlijk verstand, veel holtakt, wereldkennis en groote werkzaaamheid, In hem zjjn de scherpe overgangen van hec eene stelsel tot het andere als afgeslepen. Hij helt meer tot het stelsel der hervorming over, doch zonder zich geheel en al van de oude denkbeelden ontdaan te hebben, met opzigc tot pirtijhouding evenwel behoort hij bij den Sadrasan en den Seraskier. Het is mogelijk, dat die toe nemende invloed van Reschid- en Achmet-Fcthi-Pichz hem jaloersch gemaakt heeft. Ditmaal nu, zegt men, moet aoor verwijdering dier drie hooge beamb ten uit het bewind aan het oude stelsel de doodsteek gegeven worden. Men wil dat Reschid-Pacha tot Seraakier en Fcthi-Pacba tot Muschir vau het Pa leis bestemd is. Op eenige Turksche schepen, die 1200 man naar Kandia moesten over brengen, zou een opstand uitgebroken zijn; op twee van dezelve zouden de opstandelingen de overhand behaald, de steven naar land gewend en zich daat verstrooid hebben. RUSLAND. Petersburg den I2den December. Volgens berigten uit die plaats zon de aanstaande Echtgenoot van den Grootvorst Troonopvolger, Prinses Maria van Hessen den lyden in den schooc der Gxeksche Kerk worden opgeno men; hare godsdienscige verloving met den Grootvorst zou den volgenden dag plaats hebben. Er beerscht in Rnsland eene strenge vorst; dezelve bleef, sedert den 9den, in volle hevigheid aanhouden. De thermometer van Reaumur teeltende tusschen de 20 en 22 graden onder o. Volgens berigten uit Polen ueemt de Rusaische krjjgimagt in Polen in getalsterkte meer en meer toe. PORTUGAL. Lissabon den 7 December. De zaken zijn tnsschen Portugal en Spanje tot die hoogte gekomen, dat men ieder oogenhlik eene uitbarsting van den oorlog verwachten kan. De berigten, uit die plaats medegedeeld, behelzen, Pat den 7 December een renbode van den Purtugeschen buitengewonen Ge zant te Madrid, Marquis de Saldanha, te Lissabon aangekomen is, met het berigt, dat de Spaansche Regering haar besluit had kenbaar gemaakt, om het tractaat wegens de vrije vaart op de Douro met geweld in werking te doen brengen, bijaldien zulks niet binnen vijf en twintig dagen gewillig ge schied zou zijn. Een leger van twaalfduizend man stond gereed, om naar Badajoz en de zuidelijke provinciën op te rukken, ten einde kracht aan deze eischen bij te zetten. Onmiddellijk was een Kabinetsraad belegd en werd daarin besloten, de tusschenkomst van Engeland, op grond van het tusschen beide Rijken ge sloten verdrag, in te roepen, waarmede de Engelsche Gezant, Lord Howard de iValden, genoegen nam en dadeltjk eene gewapende stoomboot, tot over brenging der depeches, beschikbaar stelde. Den loden leverde de Secretaris der Spaansche legatie het ultlmatnm inr en hielden de Ministers eene conferentie, die door hunne voornaamste aan hangers uit de beide Wetgevende Kamers bijgewoond werd, onder welke de Hertogen van Terceira en Palmella behoorden. Na eene beraadslaging van vier urea, kwam men tot het besluit, maatregelen tot afwering van een inval te nemen, alle ongehuwden tusschen achttien en vijf en twintig jaren onder de wapenen te roepen; alle publieke beambten (regters en hoofden van departementen uitgezonderd), te verpligten, dienat onder de vrijwilli gers te nemen; te Oporto een bataljon uic ambtenaren te vormen, enz. Voorts is last gegeven om de vestingwerken van Oporto te inspecteren, troepen naar de grenzen te zenden, en schepen nit te rusten, om Cadix, Malaga en andere Spaansche havens te blokkeren. Ook sprak men van de benoeming van den Hertog van Terceira en den Marquis de Saldanha toe opperbevelhebbers over de troepen in de noordelijke en zuidelijke provinciën. De oppoiitie-partij in Portugal veriet zich ten sterkste tegen eene Engel.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2