Zin een nader en meer volledig onderzoek wierd onderworpen. Door stil zwijgend in deze zaak te berusten, zou men vermeenen eene te groote' verantwoordelijkheid op zich te laden. Aan het einde van dit zeer uitgebreide centrale verslag, waarvan hier slechts de hoofdtrekken zijn medegedeeld, Itomc voor de volgende verklaring des Ministers van Financien: De Minister verklaart dat het niet voorkomen bij de wet op de middelen over 1841, van den post welke voor 1840 was gebragt onder N°. 6 van artikel I der wet van den 30 Mei 1840, Staatsblad N°. 15), niet zal pre judicieren aan de sustenuen, welke later zouden mogen worden gevoerd, ten aanzien van de aanspraak oer Schatkist, op de voortduring van de inkom aten der domeinen aan Z. K. H. Ptins freder ik der Nederlanden, ovcrgedra gen, bij de wet van den 25 Mei 1816, Staatsblad N°. 25), of van een gedeelte derzelve. „'s Grasenhage17 December 1840. (,getj Rochussen." Vervolgens zijn alle de bepalingen, in het ontwerp vervat, nopens 10 op centen, van de gemeente belastingen af te trekken, door de Regering inge trokken en als niet voorgedragen beschouwd, De vergadering is tot Maan dag gescheiden. Zijne Maj. heeft een besluit genomen, waarbij bepaald worde, dat op parides, waar schutterijen en troepen der staande armee zich bevinden, het commando door den officier der schutterij, hooger in rang zijnde, zal wor den gevoerd, doch, bij gelijkheid in rang, door den militairen officier. Zijne Maj. heeft benoemd: tot Chef van den Staf van Z. K. H. den Prins van Oranje, Luitenant-Generaal der infanterie, den Majoor bij den generalen staf H. F. Baron Forstner van Dambenoy, thans Chef van den Staf -der 2de divisie infanterie, uic welke betrekking hij eervol is ontslagen; en 'tot Chef van den Staf van Z. K. H. Prins Alexander, Luitenant-Generaal Inspecteur-Generaal der cavallerie, den nden Kapitein van den genetalen «taf J, G. F. V. Baron de Constant Rebeeque, thani Chef van den Staf der -brigade zware cavallerie, uit welke betrekking bij eervol is ontslagen. Zijne Maj. beeft aan den Generaal-Majoor O. J. H. van Limburg Stirum -vergund, het aannemen en dragen der versierselen van Ridder der tweede Masse van de Guelphen-orde, alsmede van die van Commandeur der eerste klasse van de Huis-orde van den Gouden Leeuw, welke hem respectivelijk door den Koning van Hanover en den Keurprins en Co-Regenc van Hessen zijn geschonken. Men verzekert, dat er onlangs van de zijde der Hooge Regering, aan de Gouverneurs der provinciën eene aanschrijving zou zijn gezonden, waarbij zij nitgenoodigd worden, om bij de verkiezingen tot leden van de Kamer, in de vergadering der Staten van de provinciën, daarian geen deel te nemen. Het zon ten gevolge dezer aanschrijving geweest zijn, dat Graaf van der DuynGouverneur van Zuid Holland, zich, bij de jongste verkiezing der Staten, van het medertemmen heeft onthouden. Het Dagblad van 's Gravenhige bevat onder anderen het volgende: Sinds eenigen cijd is in deze Residentie, in de zaal boven het Boter- huis, ter bezigtiging gesteld eene zeer kunstrijke afbeelding en relief van Venetië. Vier bekwame bouwkunstenaars, door verschillende andere knuste naars ondersteund, hebben gedurende veertien jaren aan dit proefstuk van geduld en fijne behandeling geaibeid, waardoor de schoone stad op een schaal van het 540ste deel hater werkelijke grootte, in al hare bijzonderhe den voor den be^cnouwer bloot ligt. Kunstenaars van den eersten rang heb ben daarover hunne bewondeting en goedkeuring betuigd; en bij de tentoon stelling van dit kunststuk in Weenen, heeft Vorst ven Metternich hetzelve in bijzondere besche.ming genomen, door het in eene zijner paleizen voor de beschouwing van kunstenaars en nieuwsgierigen te doen plaatsen. H. K. H. Prinses Sophia heeft hetzelve onderscheidene malen met de meeste aandacht gade geslagen, en voorzeker zal het publiek dezer Residentie de gelegen beid niet laten voorbijgaan, om, gedurende de expositie van het kunstge wrocht, Venetië alhier, hetzelve te gaan bezigtigen en te bewonderen hoe de stolp zoowel als de wereldberoemde paleizen, over de 18,000 huizen, 3,000 straten, 102 kerken, 340 bruggen, enz., hier tot in de minste bij zonderheden zijn voorgesteld. Naar men verneemt, bestaat er gedurende de stremming der vaart, ten gevolge van de vorst, te Scheveningen thans gelegenheid, om boter, kaas en andere levensbehoeften en voorwerpen naar België, Frankrijk, Engeland en elders buiten 's lands te vervoeren. Geschikce vaartuigen zjjn daartoe voorhanden. Reeds zijn er eenigen van voor Scheveningen, wel beladen, vertrokken. Urt Rotterdam meldt men van den 18 December: Gisteren hebben de wel ed. zeer gel. heeren Grosham en de Vrij hnnne Lectoraten aan de Clinische School alhier aanvaard, in tegenwoordigheid der Commissie van Bestuur en van een groot aantal toehoorders van verschil, lende stsnden. Beide spraken bij die gelegenheid eene korte redevoering uit, de eerste over de geneeskundeen als wetenschap en als kunst beschouwd j de tweede over het nut, dat de beoefening der scheikunde aan de menschelijke maatschappij in het algemeen heeft toegebragt en nog verder belooft toe te brengen. Volgens de officiële opgave wegens den stand der rivier de Maas, was dezelve aan de peilichtil te Grave, des morgens ten 8 ure, op den I7den December 176 el. Voor die stad zit de rivier vast. Er wis eene vaart -door het ijs gemaakt, waardoor de passage geregeld geschiedt. Uit Vreeswijk schrijft men van den I5den December: De rivier ia voor ruim de helt: der breedte met drijf ijs. De schotbalken zijn voor de groote sluis geplaatst. De schipbrug is weggenomen. De pas. lage geschiedt thans door middel van de zeilpont. De hoogte van het wa ter is heden 3 el, 83 duim onder nul of noodpeil; sedert de laatste 24 uren gewassen 9 duim. Den ifiden December was het water in de Lek 3 el 89 duim onder nul; in de laatste 24 uren gevallen 4 duim; de Lek half overdekt met ijs. Den I7den December 3 el 70 duim onder nul; in de laatste 24 uren gewassen 19 duim. De Lek is vol drijfijs, Uit Nijmgen meldt men van den i8den, dat het ijsin de rivier de Waal zeer sterk was toegenomen, zoodat hetzelve zich spoedig zou zetten. Op den Yssel te Kampen heeft het zich reeds Maandag I. i. gezet en later op vele plaatsen daarboven. T U R K Y E. Over Engeltnd en Oostenrijk heeft men berigten ontvangen, welke mel den, dat de Sultan de vervalling-verklaring van Mehemed-Ali van het Stad- "houderschap van Egypte, zoti bandhaven, en dus in het vredes-contracc tussrhen den Commodore Napier en Beghos-Bey gemaakt, niet zou berus ten. Of evenwel de Sultan deze bepaling had vernieuwd voor hem dat con tract bekend was geworden, of na hetzelve, bleek nog niet duidelijk. Volgens geruchten zouden de Naplusiers de Egyptische bezetting van Jerusalem gevangen genomen en die stad bezet hebben. Over het leger van Jbrahim-?>cb» zijn de jammerlijkste geruchten in omloop; hetzelve verkeert, zegt men, in eenen hoogst eilendigen toestand, heeft gebrek aan alle benoo- digdheden en wordt dagelijks door desertie verzwakt. De in hetzelve inge lijfde Syriërs en Albanezen moeten zich reeds grootendeels uit de voeten gemaakt hebben en het weinige overblijvende zou uitsluitend uit Egyptenz iZen bestaan. Er wordt op last van den Sultan een halssieraad van juweelen van bet eerste water vervaardigd, als geschenk moetende dienen voor Koningin Victoria. Binnen kort zil te Konstantlnopel de eerste schouwburg gebouwd wor. -den, en;wel in de voorscidPera. PORTUGAL. De berigten uit Lissabon loopen tot 7 Decunher, Aldaar was den tjden ecu tenbode uit Madrid aangekomen, overbrengende zeer ernsiige vertoogen van wege het Spaansche Gouvernement, betrekkelijk de door de Cortes onaf gedane zaak van de scheepvaart op de Douro. Niet alleen had de nieuw benoemde Spaansche Ambassadeur, Senor Aguilar, zijn vertrek naar Portu gal uitgesteld, maar het Spaansche Gouvernement was ook voornemens dwang middelen ie georuiken. De renbode heeft de Hiding gebragt, immers zoo verhaalde men te Lissabon, dat er reeds aanzienlijke Spaansc'ne legercorpsen naar de Pottueesche grenzen op weg zijn, en dat er met ijver aan de ver- sterking van Badajoz gewerkt wordt. Onder deze omstandigheden, schrijfc men, zou er voor de Regering van Portugal, om eenen geareigden oorlog en eene misschien daarmede gepaard gaande revolutie voor te komen, welligc geen ar.der miodel overschieten, dan om, bij Koninglijke ordonnantie, de overeenkomst, door de gemengde Spaansche eu Por.ugescbe Commissie, op dit onderwerp opgesteld, goed te keuren, en dasrmede de schuld van hec gevaar geheel op de Cortes te werpen. Men dacht eenter niet, dat,het Ministerie de verantwoordelijkheid van zoodanige inbreuk op de regten van de Cones op zien zou durven nemen, en men verwachtte dus, dat hetzelve zou aftreden. Baron Rendufe werd gezegd benoemd te zijn om den Koning van Holland met zijne troonsbestijging te gaan geluk wenschen, en zich vervolgens naar Weenen en Berlijn te begeven, om aan die Hoven den weg te banen voor de erkenning van Donna Maria. SPANJE. Het provisionnele Bestuur heelt met 15 Januarjj eerstkomende de vrijwil lige corpsen voet- en paardenvolk ontbonden. De Generaal Espartero is ongesteld. De officieren, die de drukkerij van het dagblad dc Donder vernield heb. ben, zullen geregtelijk vervolgd worden. DU1TSCHLAND. Den i2den December heeft de Kroonprins van Beijeren zijne sedert lang voorgenomen reis naar Griekenland aanvaard. Z. K. H. reist over Italië, van waar hij zich naar eene Grieksche haven zal inschepen. De vrienden des vredes hechten aan de uicvoering van dit reisplan een blijk, dat de staac. kundige hemel op verre na niet zoo bewolkt is als men dit in den laatsten tijd heeft willen doen voorkomen. Intusschen blijkt uit de jongste berigten uit Beijeren, dat de krijgstoebereidselen in geenen deele gestaakt, maar zelfs nog ijveriger dan immer voortgezet worden; eerst bet voorjaar zal ovet hec staken der wapeningen beslissen. Men schrijft uit Bremen, dat van die stad naar New-York eene ge regelde stoomboo.dienst is aangelegd, hetgeen voor Bremen een groot voor. deel ia, daar jaarlijks meer dan 10,000 menschen van die stad naar Amerika worden overgevoerd, Uit Frankfort worde bij voortduring gemeld, dat aan de westelijke gren. zen van Duitschland eene sterke krijgsmagt bijeen wordt getrokken. GROOT-BR1TANNIE. Londen den 16 December. Voor de eerste maal na hare herstelling uit het kraambed heeft H. M. gisteren de Godsdienstoefening in haar Paleis van Buckingham bilgewoond de Aartsbisschop van Canterbury verrigtte de diensc. De dag, waarop de doopplegtigheid aan de jonggeboren Prinses zal plaats hebben schijnt nog onbepaald te zijn uitgesteld. Het Gouvernement heeft besloten het leger in de Oost-Indie met 3000 man te versterken. Deze manschappen zullen in Januarij naar Bombay wor den ingescheept. Men heeft in Engeland wederom depeches van de expeditie tegen China ontvangen, waarDij gevoegd is de verklaring van den Schouc bij Nacht Elliottdie hij aan de inwoners van het veroverde eiland Chusan heeft afge vaardigd, waardoor zij in het bezit van nunne goederen worden gehandhaafd en geene meerdere belastingen zullen opbrengen, dan hun door het Chi- neeseh Bestuur opgelegd waren ook alle bestaande wetten en gebruiken blijven in stand gehouden, uitgezonderd elke soort van pijniging. Alle vrees was bij de inwoners van het eiland geweken, en de markt werd rijkelijk van levensmiddelen voorzien. F R A N K R IJ K. Parijs den t8den December. Een der dagbladen geeft de volgende be. sclu ij ving van de plegtige ter aarde bestelling van het lijk van Napoleon: De groote plegtigheid is gelukkig ten einde gebragt. Van des morgens ten 4 ure af werd in alle de wijken der stad door de tam boers appel geslagen en ten ure waren alle de legioenen op hunne ver. zamelplaatsen bijeen. Ten 8 ure bewoog zich deze ontzagchelijke menig e van gewapende burgers naar .de Champs Elysées en den weg van Neuiily, Op denzellden tijd marcheerden de troepen van het garnizoen en der omstre. ken naar de in het programma vastgestelde plaatsen. Ten 9 ure stond eene hegge van drie gelederen, van af de brug van Neuiily tot aan het plein der Invaliden, in orde geschaard. Men rekent, dat in alles 120,000 man zich bij deze gelegenheid onder de wapenen bevonden. Ten 10 ure is de kist die de stoffelijke overblijfselen des voormaligen Keizers bevat, op den vors. teliiken lijkwagen geplaatst. Zoodra dit geschied was, is de flotille de Seine opgevaren, om zich op den weg vinden stoet bij de brug van Jenatebevin. den. Even vóór 11 ure kondigde het geschut het oogenblik aan, dac de stoet zich op weg begaf. Ten 11 ure precies verscheen oe lijkwagen op de brug van Neuiily, begroet doorliet donderend geroep vin: Leve de KeizerLeve Frankrijk! hetwelk uit de ontzagchelijke menigte opging, waarvan de mees- ten tot schreijens toe waten bewogen. De rijkdom en grootheid van den wa. gen zeiven, die 27 mêtres (Ned. ellen) lang, 5 mécres breed en 14 mêtrei hoog is, gaat alle denkbeeld te boven. Hij beweegt zich voort op 4 zwaar en geheel vergulde wielen, en heeft den vorm van een langwerpig vierkant, op welks voorste gedeelte in de gedaante van eenen halven cirkel eene ver. hevenheid is, op welke eene groep van geniussen de kroon van Karei den Grooten opheft. Aan de vier hoeken zijn vier andere geniussen, die in de eene hand guirlandes dragen en in de andere de bazuin des roems houden. Boven den wagen, tusschen eiken der hoeken, prijkt tusschen lauwerkroonen het naamcijfer des Keizers. Alle deze versierselen zijn van massief goud. Het voetstuk, op hetwelk de kist stond, is 18 voet lang en 7 voet hoog, en geheel met violetkleurig fluweel bekleed, op hetwelk het cijfer en de wapent van den Keizer vermeld staan. Op dit voetstuk bevinden zich 14 cariathiden van meer dan natuurlijke grootte en geheel verguld; zes derzelve stain op elk der zijden, en de twee anderen aan de uiteinden. Met hoofd en handen torschen zij een ontzagchelijk ovalen schild van goud, op hetwelk een dikke bonde! van gouden werpspiesen ligtop dat schild bevindt zicb de sirco- phaag van antieken vorm, op welks midden de schep:er, de hand der gereg- tigheid en de Keizerlijke kroon gelegen zijn. Het geheel van dit monument van fluweel en goud is omtrent 50 voeten hoog. De 16 paarden, die, vier aan vier gespannen, den wagen trokken, hadden allen dekkleeden van goud laken aan, gevormd in den smaak dergenen, welke in de middeleeuwen bij de tournooijen werden gedragen; alleen de hoeven dezer paarden waren zigtbaar; derzelver manen waren doorvlochten met goud en met witte plni- maadje versierd. Rondom den wagen bevonden zich de 500 zeelieden, met den Pi ins de Joinville tan het hoofd, die het overschot des Keizers van St. Helena hebben overgebragt; dadelijk achter dezelve volgden 1200 k 1500 officieren en soldaten van het oude leger, elk in zijne voormalige wapen, rusting. Tea 12J ure is de lijkwagen onder den triomfboog, dac trotscli

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3