Ook tile.de jtoorten op bei Binnen- en Buitenhof, de gebouwen der de- ptrtementen van algemeen bestuur, enz., waren heerlijk verlicht. Aan dat van Marine prijkten ontelbare lichten. Van de kroonlijst van het gebouw af lot aan de deur bij deh ingang was alles met lampions als het ware bezaaid. Voor dat vau Koloniën stonden drie verlichte eerepoorténWaarop sterren schitterden. Boven het gebouw van het Ministerie van Oorlog was in het inidden eene gekroonde VV op een fluweelèn kussen geschilderdaan beide lijden van het gebouw prijkten fraaije sterren. Behalve deze algemeene en stedelijke gebouwen, waren ook de woningen van hooge en mindere Rijks-Provinciale en stedelijke burgerlijke en militaire Overheden en Ambtenaren prachtig verlicht. Ook alle particulieren beijver den zich de algemeene vreugde ie vermeerderen; schier elke woning was op de eene of andere wijze mët licht opgeluisterd. Inzonderheid onderscheidden èich daarbij de bewoners der Prinsegracht, die aan oe beide zijden van deri Wal; eene gelijkvormige en fraajje verlichting hadden aangelegd. Ook de èerepoort, door de gezamenlijke turfdragers, op de Turfmarkt öpgerigt, Verdient bijzondere vermelding. Dezelve prijkt met een transparant. Bovenal werd de algemeene aandacht op het Plein getrokken, alwaar de hieiiwe Sociëteit door draagbaar, zamengeperst gaz verlicht was, en waar in eene verlichte eerepoort een transparant was gesteld, waarop dezlnnebeel den van het Koningschap afgebeeld waren. Het Bransche Koffihuis, in het inidden waarvan een heerlijk transparant geplaatst was, hetwelk door ondcr- scheidene jeugdige Haagsche kunstschilders op eene uitmuntende wijze ver. vaardigd is. Het stelt de buste van Z. M. voor, gepiaatst op een piëde. stal, gekroond door de Stedemaagd en omarmd door Minerva. Aan den voet Van het piëdestalde Historie, met het graveer-strft, ter vereeuwiging van *s Konings inhuldiging. Boven de buste van Z. M. is eene prachtige kroon geplaatst, die door een sterren-hemel wordt omgeven. Een en ander wordt door een rood fluweelen draperie omringd, waarboven de gekroonde Leeuw geplaatst ia, terwijl van onderen het Provinciale en het Stads-wapen prijken. Het geheel rustte op vier Grieksche piëdestallen. Het transparant werd door Nederlandsche, Oranje en Russische vlaggen omgeven. Dit kunst stuk doec de vervaardigers wezenlijk eere aan en het mag, voor zoo veel der particulieren verlichting aangaat, voor het fraaiste gehouden worden. Ook voor het Kofiijhuis Belvedere zag men een toepasselijk transparant. Onder de bijzondere verlichtingen mag men niet met stilzwijgen voorbijgaan die van den heer Stanislas, op het Plein; alsmede die van den heer Miro, Directeur van het Konibglijk Fransch theater; beide al de verdiepingen ge heel met bougies verlicht. Tot laat in den nacht heeft deze verlichting geduurd. Allerwege bevond zich eene ontzettende menigte ingezetenen en vreemdelingen; een vrolijk gewoel werd gehoord; vooral hoorde men vreugdekreeten, wanneer HH. MM. de Koning en de Kohingin, benevens de Prinsen en Prinsessen, in den loop van den avond; voorafgegaan en gevolgd door een luisterrijken stoet, de beide eerewachten en de lancier^, de stad doorreden en de luis terrijke illuminatie der Residentie aanschouwden. HH. MM. gaven er Hoogst, derzelver bijzondere tevredenheid meermalen over te kennen. Deze dag en avond waren alzoo voor 's Gravenhage een waar feest, dat de aangenaamate herinneringen zal ichterlaten, en dat op morgen door een niet minder heugelijker dag, het geboortefeest van onzen geëerbiedigden koning, zal gevolgd worden. Naar men verneemt, zal te dier gelegenheid morgen avond het Raadhuis en andere gebouwen andermaal verlicht worden. Tot leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn in het 9de district, hooidplaats Noordwijk, gekozen: de heer H. J. C. Hoogin het siste district, hoofdplaats Oud-Beijerland, de heer K. Boogaard, en in het ssste district, hoofdplaats Sirijen, de heer J. M. Hoop. Uit Amsterdam wordt van den 3den December gemeld: Het gisteren avond ten Hove gegeven bal is allerluisterrijkst geweest. Men begroot het getal der aanzienlijke gasten, die aan het feest hebben deel ge- romen, op tusschen de acht en negen honderd. Ten half Degen ure is de Koninglijke familie in de wereldbekende groote zaal van het Paleis verschenen. De Koning droeg, met uitzondering natuur lijk van den Koninglijken mantel, dezelfde kleeding als bij Hoogsideszelfs plegtstatige intiuldigirfg. De Koningin was in Wit satijn, het hoofd gehuld met een diadeem, rijk met kostbare juweelen en edelgesteenten bezet; een collier van de fraaiste paarlen sierde den hals van Hare Maj. en het ichitterende van een andere collier van diamanten zette het stille der paarlen vrolijkheid en flikkering hij. De borst en rug waren mede met colliers van diamanten omgeven. De Prinses vass Oranje en Prinses Frederik waren in het wit en Prinses Sophia in rozenkleur gekleed; de kleediug der Prinsessen was met zeer kost bare kleinoodien versierd. De tegenwoordigheid der Heeren vreemde Gezanten, 's Konings Ministers en vele andere hooge personaadjen, die ditmaal het Hof naar de hoofdstad hebben vergezeld en die het feest bijwoonden, alsook het bijzijn van der zelver echtgenooten en dochters, zetten het bal eenen buitengewonen luis. ter bij, terwijl de kleeding van zoo vele aanzienlijke genoodigde vrouwen Uit deze atad, over het algemeen zoo prachtig als smaakvol was. Prinses Sophia heeft het bal met Prins Alexanderharen doorluchten broe. der, geopend en overigens veel met de beide Prinsen gedanst. Omstreeks ten 10} uren rezen Hare Maj.de Koningin en HH.-KK. HH. de Prinsessen van Hoogstderzelver zetels op, en onderhielden zich, staande, met de heeren en dames, die nabij waren. Ten 11 ure begaven zich HH. MM., gevolgd door de Prinseasen, gaande de Prinses van Oranje in het midden, en de Prinsen, benevens de aanwezige leden van het Corps Diplo matique, van de Staten-Generaal, van den Raad van State, van het Kabi. net, en van een aantal andere hoogst voorname personen, naar de Koninglijke tafel, in eene der hoofdzalen voor no converts aangerigt. Spoedig daarop werden de toegangen tot de zalen der voormalige gaanderijen voor de ver dere genoodigden ontsloten. In dezelve en in de omliggende kamers waren nog zeven tafels gedekt; eene van 110, de zes anderen elk van 45 couverts. Voor die heeren, welke aan de tafels geene plaats konden vinden, waren drie buffetten, eik voor 100 perionen aangerigt. Het aouper kan geacht worden ten 11} ure te zijn aangevangen. Ten 12; óre waa hetzelve afgeloopen, en keerden HH. MM., benevens de prinsen en Prinsessen, en daarop van lieverlede alle de aanzienlijke gasten en ver dere genoodigden in de danszaal terug; alwaar nu het bal hervat en vervolgd Werd, en de zaal weder dezelfde verschijnselen en hetzelfde betooverend ichoone tafereel aanbood. Tegen 2 ure des morgena keerden HH. MM. en de verder aanwezige leden der Koninglijke familie naar Hoogstderzelver apartementen terug. Eenige minuten na 3 ure vertrok het laatste der ontelbare menigte van tijtuigen. Giiteren zijn van wege Zijne Maj. den Koning, door Hoogstdeszelfs Adjudant, den heer Baron de Milet de Cochcorn, aan den heer Staatsraad Bur. gemeesrer, ten behoeve der algemeene armen dezer stad, ter hand gesteld: Tien Bankbiljettenelk van Duizend Gulden, en zal deze hoogst aanzienlijke gift aan de onderscheiden armbesturen eer verdere uitdeeling worden toe gezonden. Aan de aanzienlijke jongelingen, die zich bij de inhuidigings-plegtigheid hl de Nieuwe Kerk, zoo (uitmuntend all Adjunct-Ceremoniemeesters ge. kweten hebben gehad, is de eer te beurt gevallen, van door hunnen chef bij die gelegenheid, door den heer Ceremoniemeester, 's Konings Adjudant, den Colonel Luden, aan Zijne Maj. te worden voorgesteld en Hoogstdeszelfs tevj-edenheid te mogen vernemen over de wijze, op welke de hun opgedra. gen taak door hen vervuld was geworden. Heden nacht is er brand ontstaan in de fabrijk der gaz-verlichcing, op de ichani fegen ovet de £l«ndiaua«t. De schade had onberekenbaar kun; nèn zijn; maar ijlings toegesnelde hulp hééft den brand welurs gestuit, zb3. dat slechts een gedeelte van het gebouw is beschadigd geworden, Fan den 4 DeOembtr. Het tweede gala-specialiel in den stads schouw burg is gisteren mede Zeef luisterrijk geweest. De illnminaciën buiten aan het gebouw waren wederom aangestoken, en de zaalzoo als van zelf spreekt; op dezelfde wijze gedecoreerd. De rangschikking van het Corps Diploma, tiijué, de Ministers; Hooge Staatsmagtën en Collegièn waren mede in de loges; balkons en in het ruim der zaal dezelfde gebleven maar het laatstgenoemde gedeëlte leverde een iiog aanzienlijker getal van prachtige dames-toiletten, doordien de rijen, voor de Staten-Generaal, andere Överheids-Collegien en officieren van land- eh zeemagt bestemd, thans nóg vermeerderd waren met die van heeren geabonheerden van het Fransch tooneelmeestal van hunne dames vergezeld. HH. MM.benevens de Prinsen en Prinsessen zijn omstreeks half acht ure in de loge verschenen, wederom met alle blijken van eerbied en van liefde ontvangen wordendeen zulks wederom op de minzaamste wijze beantwoordende. De voorstelling, door de Fransche tooneelisten gegeven, is begonnen mee eene cantate, ter hulde aan HH. MM. gezongen; eene hierop volgende ouverture, uit Nationale liederen zaamgesteld, was meae zeer doeltreffend voor deze gelegenheid; het alom bekende klassische blijspel de Misanthrope], van Mollire, besloot den avond. Omstreeks half tien ure was de voorstelling geëindigd, en onder dezelfde toejuichingen, met welke HH. MM., de Prinsen en Prinsessen, ontvangen waren geworden, verlieten dezelve de zaal, waar men het genoegen hoopt te hebben, Hoogstdezelven dezen avond weder, bij het derde gala-specta. kei, door de Italiaansche opera-gezelschap te geven, te zullen zien. Me.t genoegen kunnen wij melden, dat het Zijne Maj. behaagd heeft, ten blijke van Hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid over de hulde ,Hoogstden. zeiven bewezen door de oprigting alhier, ter gelegenheid van den plegtsra- tigèn intogt, zoo van eene burger-eerewachc als van eene lijfwacht, in dra gonders-uniform, aan de belde Commandanten van dezelve, de heeren van den Broek en iVarin, ieder eenen kostbaren ring, bestaande uit eenen uit. muntenden topaassreen, met brillanten omzet, te doen uicreiken, met uic. noodiging, aan de beide corpsen de verzekering over re brengen, dac de door hen toegebragte hulde aan Zijne Maj. hoogtens welgevallig is ge- weesr. Het doet ons leed hier te moeten bijvoegen, dat Jhr. Warinde Comman. dant der dragonder-lijfwacht, gisteren avond, bij het begeleiden van HH. MM. koets, op den terugrid van den schouwburg naar het paleis, het ongeluk gehad heeft, in het gedrang in den donker, op de brug over de Prinsen, gracht,- met het been tegen een voorbijkomend rijtuig te stooten waardoor hij van het paard gestort is en zich aan het hoofd en aan de heup bezeerd heeft. Wij vernemen evenwel heden morgen, dat de wonden niet gevaarlijk en minder zwaar zijndan men aanvankelijk dacht. Zijne Maj. het ongeluk vernomen hebbende, heeft met groote belangstel ling naar den toestand des lijders doen informeren en hem zelfs de dienst van Hoogstdeszelfs Arts, den heer Everard, doen aanbieden, van welk aanbod de beer Warin evenwel geen gebruik heeft gemaakt. In den loop van den voormiddag had Hare Maj. de Koningin, met Prinses Sophia en klein gevolg, de maatschappij Felix Meritis met een bezoek ver eerd. Hare Maj. heefc daar over het uur vertoefd, de vier hoofddeparte. menien met naauwkeurigheid gadegeslagen, de belangrijke boekerij bezigtigd, zich de oudste en meest uitstekende werken doen aanwijzen, eenige natuur kundige proeven voor zich doen afleggen, en onder herhaling van Hoogst derzelver tevredenheid over het bijgewoonde concert en talenten, als die ónzer standgenooten van Boem, Merlen, Potdevin en FischerHoogstder zelver genoegen over eene fraaije instelling, als die van de maatschappij: Felix Meritis, betuigd. Heden|;morgen is Zijfle Maj. de Koning en kort daarna Hare Maj. de Ko. uinïin uitgereden. Zijne Maj. heeft zich naar de Rijks-werf begeven. Het genootschap Natura Artis Magistra werd heden met een bezoek ver. êerd van Hare Maj. de Koningin en Prinses SophiaNadat Hoogstdezelven het„!;abinet van opgezette voorwerpen en de galerij, alwaar de levende pa. pegaaijen zangvogels en amphibia bewaard worden, met belangstelling had. den bëzigtigo, emmoeiteden de Vorstelijke personen, in den tuin, HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en Mevrouw de Prinses van Oranje. Met ongekunstelde hartelijkheid werden deze door Hare Maj. verwelkomd, en de hooge gezelscnappen werden vervolgens afzonderlijk door eenige heeren bestuutderen rondgeleid. De groote galerij, alwaar de roof- en herkaau. wende dieren geplaatst zijn, trof vooral de opmerkzaamheid van de Vorste, lijkê lamilie, Besiuurderen namen deze gelegenheid te baat, om het hono. rair lidmaatschap Z. K. H. Prins Frederik aan te bieden, welk aanbod met de meeste welwillendheid werd aangenomen. Na dac HH. KK. HH. eenige hun aanboden ververschingen hadden gebruikt, verlieten dezelve de tuinen, onder betuiging van de hoogste tevredenheid en verrassing, dit eene weten, schappelijke inrigting, welke zoo vele zorg vereischte, in znlk een kort tijdsbestek op eene dergelijke hoogce was gebragt geworden. Hare Maj.de Koningin Was reeds iets vroeger vertrokken. Voorts is er dezen middag diner ten Hove, waarna, overeenkomstig de gedane aankondiging, de Vorstelijke familie zich naar den stads schouwburg begeven Zal. Dë vrouw van Hendrik Ludvig David Meintz, kleedermaker alhier, in de Drie-Koningstraat, N°. 3, op den 28 November II., den dag der huldiging, van drie kinderen, twee zoons en eene dochter, bevallen zijnde, aan welke de namen van WillemAlexander en Sophia gegeven zijn, heeft het Zijne Maj. behaagd, aan het huisgezin eene gratificatie te verleenen van/100. De moeder en kinderen zijn welvarend. Nadat HH. MM. en de verdere Koninglijke fimielje des avonds nog eene gala-representatie in den schouwburg hadden bijgewoond, zijn de Vorstelijke personen Zaturdag mogen om 9-ure onder het gejuich der menigte vertrokken, wordende door de eere- en lijfwachten tot aan het station van den spoorweg uitgeleide gedaan. Uit Utrecht meldt men van den 3den December, dat de Nederlandsche leden van de Commissie tot liquidatie der Belgische schuld, welke met de inhuldiging van Zijne Maj. den Koning naar Amsterdam vertrokken waren, aldaar den4(len dezer werden terug verwacht, om de zittingen te hervatten. Te Groningen heeft de stedelijke Regering f 700 doen uitreiken om aan de armen op 's Konings verjaardag uitgedeeld te worden, en de Diaconie zou, door eéne ruime uitdeeling van spijzen, den vorigen dag, medewerken om op dien verjaardag ook in de schamele woningen blijdschap te verspreiden. De berigten uit Batavia tot den ia Angustus bevatten, behalve eenige benoemingen, geene bijzonderheden. T U R K Y E. Uit Konstantinopel wordt van den nden November gemeld: In Acre heeft men 550 stukken geschut, Jeen ontzettenden voorraad van krijgs- en mondbehoeften, 65,000 centenaars buskruid, en 2,500,000 Turksche piasters in klinkende munt gevonden. De Bondgenooten hebben slechts een gering verlies geleden: 5 Turken, 15 Engelschen, waaronder een officier van het fregat Talbot en 2 Oostenrijkers, zijn gesneuveld nee aantal der gekwetsten bedraagt 44. De oorlogschepen hebben slechts weinig schade aan het tuig bekomen. De zedelijke uitwerking, die de val van Acre hebben moet, is onberekenbaar. Deze vesting wordt te regt als de steiuel van Syrië beschouwd en de Turken herinneren zich zeer goed dac Z&rtf/M'w-Pacha acht maanden en een leger van 40,000 man heefc noödig' ge had, om haar, na zware verliezen te hebben geleden, te kunnen vermeesteren.'

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3