A°. 1840. LEYDSCHE COURANT, VRIJDAG, 4 DECEMBER. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, In daiimerking nemende, dat de Sl Nicolacsmarkt dir Jaar op Zaturdag invalt en het êoo door de op dien dag plaats hebbende plegtige Intrede van Zijne Majesteit den Koning in de Hofstad,als wegens den daafop volgenden Zondag voor de meeste Ingeze tenen verkieselijker en voordeeliger zou zijn, dat deze Markt één dag wierd vervroegd Hebben goedgevonden te bepalen, dat dc St Nicolaasmarkt zal aanvangen Öp Vrijdag den ylen December aanstaandeen voorts, met uitzondering van den daarop volgenden Zondag, ingevolge Art. 9 van het Reglement op de Algemeene Markt, gedurende de gehecle week, tot Zaturdag den iiden Decemberzal kunnen voortduren; wordende de Heer Directeur van Policie en de Algemeene Marktmeester met de handhaving dezer bepaling belast. Leydenden 28sten November 1840. Burgemeester en fVethouders voornoemd j. g. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve Vi PUTTKAMMER. NEDERLANDEN. Let Óen, 3 December. De Heer Mr. H. Gevers, Kontonregter alhier, is benoemd tot lid van de Commissie van liquidatie dér voormalige Weeskamer dezer stad. Men meldt uit Gravenhage van den aden dezer: Het is nog niet met zekerheid bekend, op welk uur Hunne Majesteiten Hoogstderzelver plegtige intrede op aanstaanden Zaturdag binnen deze Resi dentie zullen doen; doch, naar men verneemt, is aan de schutterij gelast, zich tegen 3 ure des namiddags aan de Koningsbrug te verzamelen, zoodat de intogt vermoedelijk omtrent dien tijd Zal plaats hebben. Verder Verneemt men, dat Hunne Majesteiten zullen ingehaald worden door twee eerewachten te paard, waarvan de eene door Jhr. J. Mock, lid der Ridderschap van Zuid- Holland, en de andere door den beer fVelsink zal aangevoerd worden, en dat Hoogstdezelven aan de Koningsbrug zullen verwelkomd worden door den heer Staatsraad Burgemeester, aan het hoofd van den Stedelijken Raad. De tweede genoemde eerewacht zal op de volgende wijs uitgerust zijnZwaite gekleede jas en dito broek, wit vest en zwarte das, driekanten hoed, versierd met Oranje linten, Oranje sjerp over den schouder en witte handschoenen; de hoofdstellen der paarden versierd met Oranje linten en schabrakken van blaauw laken met wit en Oranje afgezet. De banier zal tan de eene zijde Oranje, aan de andere £eel en zwart rijn. De toebereidselen voor de plegtigheden en de feesten van aanstaanden Za. tiirdag en Zondag gaan met rassche schreden voorwaarts. Alle de gebouwen der Departementen van Algemeen Bestuur zullen te dier gelegenheid verlicht <ijo. Ook voor het gebouw der Teeken-Aaademie, op de Prinseiaegracht, is eene prachtige eereboog opgerigt. Zaturdag avond zal de zaal van den transchen schouwburg even als bij gala-voorstellingen ingerigt zijn. Het beroemde zangspel Norma zal dien avond worden opgevoerd. Ten negen ure zal de voorstelling geëindigd zijn, zoodac alsdan ieder in de gelegenheid zal tijn, 001 de illuminatie, die laat opgestoken zal worden, te beschouwen. Men verneemt, dat Zijne Maj. dezer dagen een voorstel ontvangen heb. bei de, waarbij eene weduwe van een hoogen Staats-ambtenaar tot een jaar. lijksch pensioen werd voorgedragen, Hongstdezelve zich met het voorstel, zoo als hetzelve was liggende, niet heeft kunnen vereenigen, maar het voor georagene jaarlijksche pensioen nit Hoogstdeszelfs bijzondere fondsen heeft toegekend. Men spreekt in deze Residentie van een door Zijne Maj. genomen be. sluit, waarbij een aantal buitenlanders met de ordeteekenen der beide Neder, landsche Ridder-Orden zouden zijn begiftigd. Men wil, dat Zijner Majs. goedertierenheid zich weldra ook zon'uitstrekken tot de veroordeelden tot correctionele of tot ligte criminele straffen, of tot de aanhangige procedures wegens dergelijke zaken. Zijne Maj. heeft aan den heer van Mesritx, Inspecteur vso Financienj, den titel van Inspecteur-Generaal verleend. Zijne Maj. heeft de be'eren Melort, Raadsheer in het Provinciaal Ge. Tepishof van Holland, en Vrijthof, Provinciaal Inspecteur der belastingen te Maastricht, in den Nederlandsclien Adelstand ingelijfd. Zijne Maj. heeft tot Hoogstdeszelfs buitengewone Adjudanten, .buiten bezwaar van het Rijk, benoemd den Luitenant-Generaal Baron van Geen, oen Generaal-Majoor Jhr. Klerck, en banaart van Bergen, Colonel der schutterij ie Haarlem. Door Zijne Maj. is benoemd tot Nottrls te Wassenaar de beer T. J. van Bergen. Reeds li er dezer dsgen een groot aantsl leden der Staren-Generaal uk de hoofdstad in deze Residentie teruggekeerd en men verwacht dan ook, dat, rra de op overmorgen ochtend, ten 10 ure, door de Tweede Kamer te houden zitiing, de werkzaamheden der Kamer met ijver zullen worden voortgezet. Het Provinciaal Hof van Holland, kamer van burgerlijke zaken, heeft, In deszelfs zitting van heden, vernietigd het hooger beroep, ingesteld door den heer Beukman, tegen Zijne Exc. den Staatsraad, Gouverneur van de provincie Noord-Holland, in zake der onteigening ten algemeenen nutte ten behoeve van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. Het Hof beeft bij dit arrest weder als beginsel aangenomen, dat de wet van 8 Maart 1810, alsnog van voortdurende kracht is en blijft, zoo lang als dezelve door geene nieuwe wet moge zjjn vervangen. Het geestelijk bestnur der Roomsche Kerk in ons Vaderland heeft aan <jë Roomsche geestelijken de volgende aanschrijving gerigt: „U eerw. gelieve ln het vervolg den 6 December, ter verjaring van onzen doorluchtigen Koning, in zijne kerk het Te Deum te zingen; en tot aan het einde dezes jaars in de mis bij de gewone gebeden te voegenhet gebed «oor alle noodwendigheden: Deut refugiumetc.; opdat de goede God zich ónzer ontferme in onze Katholijke aangelegenheden. Indien u eerw. er voor de veeziekte een gebed hebt bijgevoegdzal dit ophouden." Bij de R. K. Pastoors In dit Rijk is ontvingen de navolgende rond. gaande brief, gedïgteekend 'z Gravenhage 38 November, en geteekend door den heer Mejlink: Weleerw. heer! Daar het allernoodzakelijkst is, in de zoo gewigtige omstandigheden, waarin wij verkeerer.bekend te zjjn met al de bezwaren, welke zich ten nadeeie dezer R. K. bevolking bjj het schoolwezen voor doen, vooral met de gevallen, welke hebben plaats gehad, zoo heb ik de eer, op hooger aanraden, O eerw. te verzoeken, om zoo spoedig mogelijk Isaan n weleerw. geestelijke overigheid.of aan mij directelijk te doen toekomen: I*. het verhaal van ai hetgeue, wat ten nadeeie onzer belangen in het schoolwezen nwer gemeente zich heeft voorgedaan, zoo bij aanstel ling van meesters, exaroina's, inspectiën, enz.; 20. inlichting omtrent het godsdienstig onderwijs door de meesters gegeven3°. de lijst der godsdienstige boekjes, welke door hen gebezigd worden; 4°. de lijst der andere boekjes, welke uwe aanmerking verdienen; 50. de misbruiken, welke op de scholen plaats hebben; 6°. de samenstelling der Schoolcommissiénen 70, de gods. dienst der meesters en de evenredigheid der R. K. bevolking met die der andere gezindheden, en al het overige, hetwelk u weleerw. mogt ver. meenen nuttig te zijn kenbaar te maken. Ik heb de eer, enz." Van den %den December, Men zal zich herinneren, dat bij Koninglijk besluit, van 20 Mei 1830, de inschrijving is geopeud in eene geldleening ten bedrage van twee millioenen guldens, nitmakende de eerste serie van de acnt millioenen, tot goedmaking der kosten van de droogmaking van het Haarlem, mer Meer. Thans verneemt men, dat er door Zijne Maj. vastgesteld is, dit er voor eene tweede serie, en wel ten bedrage van drie millioenen, zal wor. den ingeschreven. De inschrijvingen zullen onverwijld worden geopend en spoedig worden gesloten. Ter gelegenheid van de overmorgen alhier te houden feesten zal er op bet Buitenhof een prachtig vuurwerk worden afgestoken, dat, naar men verneemt, door HH. MM. den Koning en de Koningin, op eene geschikte, daartoe in te rigten plaats in een der hotels op den Vijverberg, zal worden bijgewoond. De afdeelitigen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen mor. gen, na liet houden der algemeene zitting, onderzoeken het wetsontwerp nopens de suiker; alsmede dat betrekkelijk den landbouw. Uit Scheventngen schrijft men van den isten December: Er u veel vrees, dat eene onzer steurharing-pinken, met het overiteken van de Hollandsche naar de Engelsche kust, zoude verongelukt zijn; deze pink, loebehoorende aan mejufvtonw de wed. Hoogenraad, en gevoerd door den stuurman J, Plagge, zonae, volgens getuigenis van de visscherij terug, gekeerde visschers, niet op de visscherij zgn gezien geworden; daar ook eene pink, die te gelijk met J. Plagge is afgevaren, bij het woeden van deu storm, welke hem overviel, betn uit het oog heeft verloren, en zonder hem op de visscherij ia aangekomen. De Rotterdamsche Courant bevat het berlgt, dat 's Konings verjaarfeest aldaar op ae gebruikelijke wijze zal gevierd worden, zonder dat van Stads wege eenige meer dan gewone toebereidselen worden gemaakt. Voor het 13de district van den landeljjkei stand is te Delfshaven tot lid der Provinciale Staten van Znid-Hollandverkozen de heer C, van Vrij berg he de Coningh. Door het dictrict Meerkerk de heer Mr. P. L. Begram van Jaarsveld en ff, v. d. Poel, Uit Haarlem meldt men van den 2den December: Naar men verneemt, zullen HH. MM., aanataanden Zaturdag morgen, bij Hougstderzelver terugkeer van Amsterdam naar 's Gravenhage, buiten de Amaterdamsche poort door de leden der Stedelijke Regering opgewacht en begroet worden, en verwacht men, dat HH. MM. vervolgens aan het Pa. viljoen in den Hout zullen afstappen. De Amsterdarosche Couranten bevatten eene uitvoerige beschrijving van de gala-voorstelling in den Hollandschen schouwburg, Maandag avond II. en van de geeitdrlf'welke er onder de als op eengepakte aanwezigen heerschte. Aan het einde van het voorstuk was H. K. H. de Kroonprinses genoodzaakt, ter oorzaak van eene ligte ongesteldheid, dep schouwburg te verlaten; deze ongesteldheid heeft geene gevolgen gehad. Nog schrijf] men uit Amsterdam van den isten December; Dezen morgen is Hare Maj. de Koningin met Prinses Sophia en Prins ff en- drik en .klein gevolg uitgereden, en heeft Hoogatdezelve, onder anderen het gesticht van het Burger-Weeshuis alhier met een bezigtiglngs-bezoek vereerd. Hare Maj. heeft wel haar genoegen aan den dag willen leggen ovet de uitmuntende inrigting dier liefdadige instelling. Heden middag is bet wederom diner ten Hove, en zoo men weet, zal de maatschappij Felix Meritis dezen avond de eer hebben, haar concert door HH. MM., benevens de Prinsen en Prinsessen, te zien bijwonen. Heden ten 12 ure vereerden HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje en klein gevolg, de door eenige dames alhier opgerigte Bewaarschool, ondef den naam van Sophia, naar de Prinses genoemd, op de Lijnbaansgracht tus. schen het Leidscheplein en de Leidsche-Dwarsstraat. Na eene korte aan. spraak, door eene der dames, hieven deze kleine kinderen een lied, door den heer fVarnsinek vervaardigdop eene treffende wijze aan. Vervolgent sloeg het Koninglgk paar, begeleid door de damesoprigtsterz en opziensters, de oefeningen en speelen dezer kinderen met bijzondere opmerkzaamheid, welgevallen en hartelqdheid gade. HH. KK. HH. betuigden bijzondere tevredenheid over de netheid, orde, opgewektheid en aanvanke. lijke vorderingen der kinderen; vooral in aanmerking genomen den korten tijd van een halfjaar dat deze school slechts bestaan heeft: het leeren der klanken, het onderscheiden van kleuren, öguren, het uitspreken van kleine getallen, het opzeggen van kleine versjes, het zingen van kleine liedjes, het breijen zelfs van eenige voldeed bijzonder. HH. KK. HH. vertoefden ruim een uur op de school, en gaven bij Hoogstderzelver vertrek welge. meende bewijzen vin tevredenheid en aanmoediging tot verderen opbouw en handhaving eener zoo nuttige en tot dut vecre zoo gelukkig geslaagde inrig ting als deze Sophia-School, In de Amsterdamsche Courant leest men van den 2den December: Wij zijn gemagtigd te melden, dat Zijne Maj. met veel deelneming heefc vernomen het ongeluk, hetwelk, in den laten avond van Zaturdag den 28 Nov. jl., alhier in de Kalverstraat heeft plaati gehad en gelaat heeft, dat er naar de omatandigheden der achtergeblevene betrekkingen der verongelukte perao- nen onderzoek zal worden gedaan, ten einde, wanneer hetnoodig mogt wor. den bevonden, aati dezelve eenige tijdelijke ondersteuning te doen geworden. Verder wordt in die Courant het volgende gemeld: Het Concert in de Maatschappij:Felix Meritis, waarvan Hunne Majesteiten het aanbod wel hadden gelieven aan te némenheeft gisteren avond plaats gehad. De op zich zelve reeds fraaije Concert-Zaal was, voor deze hoogst veree. rende gelegenheid, op eene bevallige en die eenvoudige wijze, welke den wareii smaak kenmerkt, gedecoreerd, en de verlichting, dit zoo groot ver. eischte, om rijke en smaakvolle toiletten op eene gunstige wijze te doen uitkomen, liet niets te wenschen over. De directie, die geen» zorgen gespaard heeft, om dit Concert allen, aan de gelegenheid voegenden luiater bij te zetten en die hierin uitmuntend ge- slaagd ia, zou wel gewenscht hebben, dat meerdere ruimte van het locaal haar veroorloofd had, hire uitnoodiging meer uitgebreid te hebben Runnet»

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1