a0. 1840. leydsche courant» MAANDAG, fREA VOO TE 30 NOVEMBER;, ^URGEMRESTÉR RN WETHOUDERS DER STAD LEYDEN, In aanmerking nemende, dat de Sl Nicölaasmarkt dir Jaar op Zaterdag invalt en het fcöo door de op dien dag plaats hebbende plegtige Intrede van 2ijnk Majfstrit den Koning in de Hofstad,als wegens den daarop volgenden Zondagvoor de meeste Ingeze tenen verkieselijker en voordeelige'r zou zijndat deze Markt één dag wierd vervroegd; Hebben goedgevonden te bepalendat de St Nicölaasmarkt zal aanvangen op 1'rijdag 1dtm tpieii December aanslaandeen voorts, niet uitzondering van den daarop volgenden Zondag, ingevolge Art. 9 van het Reglement op de Algemeene Markt, gedurende de geheele week, tot Zaterdag den izden Decemberzal kunnen voortduren; word enne de Heer Directeur van Policie en de Algemeene Marktmeester met de handhaving dezer bepaling belast. Leydenden a8sten November 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE M E Y. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMME P.. r NEDERLANDEN. Let den, 29 November. Eergisteren morgen, toen Zijne Maj. de Koning, vergezeld van Hare Maj. de Koningin, en HH. KK.HIL Prins Hendrik en Prinses Sophiavan 's Gra venhage naar Amsterdam vertrok, had de Opzigcer van den Waterstaat, de heer C. Dansdorp, het zich tot een feest gemaikt, dat de Vorstelijke perso. nen het eerst over de brug, welke te Oegstgeest over het Kanaal voor de droogmaking van de Haarlemmer Meer gelegd was, rijden zonden; daartoe was de brug, die zeer schoon in aanleg is, prachtig versierd met ecnen eere- boog en met de nationale vlaggen. Zijne Maj. passeerde dezelve omstreeks 9 ure en werd vervolgens aan Postbrug opgewacht, door eetie menigte in. woners der stad Leyden en naburige dorpen, welke op de hartelijkste wijze HH. MM. en HH. KK. HH., terwijl de paarden van het rijtuig verwisseld werden, met veel geestdrift toejuichten; de Edel Achtb. Heer Mr. Huy gens. Burgemeester van Rhijnsborg, complimenteerde Zijne Maj., hetgeen door den Koning zeer minzaam werd opgenomen. Onder het gejuich deT menigte vervolgden de Vorstelijke personen hunnen weg. Ook in onze stad is aan de plegtigheid van den dag van gisteren gedacht geworden door het gitsteken der vlaggen uit de stads en vele bijzondere gebouwen. Tot Lid der Staten van Zuid-Holland is op den aöscen dezer, voor het 10de District der Provincie Holland verkozen de Edel Achtb. Heer Mr. Hugo Gevers, Lid van den Raad.dezer Stad en Griffier van het Kantonge. regt van het Eerste Kanton van het Arrondissement Leyden. Uit Amsterdam wordt de volgende beschrijving gegeven van den pleg. ligen intogt van HH. MM. op II. Vrijdag, binnen genoemde stad: De dag van heden was voor Amsterdam en voor geheel Nederland een ware vreugdedag, een dag, die niet spoedig uit het geheugen zal worden gewischt van allen, die er deel aan namen; een dag, die van de eendmvt v.u Nederland de schoonste DiijKcii neett gedragen. Een nationaal feest •werd in deze hoofdstad gevierd; het was de dag waarop Zijne Maj, Koning Willem II Hoogsideszelfs plegtigen intogt in deze stad deed. Reeds vroeg in den morgen leverde Amsterdam een feestelijk en prachtig aanzien op. Van alle openbare en vele bijzondere gebouwen wapperden de Nederlandsche en Oranjevlaggen. Overal was de weg, dien Zijne Maj. bij Hoogsideszelfs plegtigen intogc nemen zou, met veelvuldig groen, festoe nen, bloemen en guirlandes versierd. Sommige der woningen muntten uic door smaakvol aangelegde draperien; vele gebouwen waren prachtig gede. coreerd; Nationale, Oranje en Amsterdamsche kleuren boeiden allerwege het oog der voorbijgangers. Eene ontzettende menigte ingezetenen eu vreemdelingen bezetten vroegtijdig de voornaamste straten, grachten en plei. nen welke de verwacht wordende stoet voorbij trekken moest. Alle wo. ntngen op dezen weg waren, van de laagste tot de hoogste verdiepingen, ja zelfs soms tot op de daken, door toeschouwers bedekt. Op ieders geiaac was ware deelneming en innige vreugde zigibaar. Allerwege heerschte een vrolijk gejuich en blij gewoel. Dat alles deed in den vroegen morgen zien, dat de lang gewenschte feest, dag was aangekomen, een feestdag zoo als maar zelden wordt gevierd, en waarin Amsterdam binnen hare grijze en eerbiedwaardige muren mogt ontvan. gen Hem, dien wij reeds vroeger zoo dikwerf met de ondubbelzinnigste blij. ken van onbegrensde liefde en innige gehechtheid, ja van eerbied en bewon. dering ontvingen; van Hem, dien wij vroeger als held van Quartre-Bras en Waterloo, als overwinnaar van Hasselt en Leuven, als Erfprins en Kroonprins van Oranje, als redder van de eer en onafhankelijkheid des Vaderlands op het hartelijkst hebben verwelkomd en begroet; van Hem, die thans tot de edele en grootsche taak geroepen wordt, om morgen den innigen en onver, breekbaren band met zijn getrouw Volk te sluiten. Nadat de burgerlijke en militaire overheden, in den ochtend en naar mate de toevloed der menigte grooter werd en het oogenbltk van den intogt nader bij kwam, de noodige maatregelen van voorzorg genomen had, deed het gelui der klokken zich hooren, en kondigde het gebulder van het geschut het vurig gewenachte tijdstip aan. Aan de Haarlemmerpoort weid Zijne Maj. door de heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad, en de leden van oen Stedelijken Raad verwelkomd en door den Burgemeester, uit naam der bur- ferij, hartelijk en roerend toegesproken. Zijn Edel Achtbare gaf aan Zijne laj.'de vreugde der ingezetenen te kennen, dat, HH. MM. de Koning en de Koningin, benevens al de leden van het Koninglijk Gezin, de hoofdstad mét een bezoek vereerden; een bezoek, dat ditmaal te plegtiger en te aan. genamer was, omdat het op morgen door eene gewigtige gebeurtenis zou worden gevolgd, die in de geschiedrollen van ons dierbaar Vaderland eene aanzienlijke plaats zou bekleeden. De Burgemeester gif aan Zijne Maj. de verzekering, dat Atnstels burgerij eenparig deel nam in het vreugdefeest, dat heden binnen hare muren gevierd werd, en dac de Koning op de onbe. grensde liefde en trouw van de hoofdstad des Rijks steeds rekenen kon. De Koning heeft de aanspraak des Burgemeesters op de hem eigene min. zatne wijze beantwoord en verklaard, dat het voor Hoogstdenzelven steeds eene aangenajae-gewaarwording waa, de eerste stad des Rijks te komen be zoeken, te ttieer daar Amsterdam, de parel van Nederland, steeds in liefde enïtrouw vobr geene andere stad achterwege gebleven is; dat Zijne Maj. met de grootste vreugde vernam, dat de burgerij zoo algemeen en zoo eens. gezind deel nam aan dezen vreugdedag, die door de plegtige inhuldiging op morgen zou worden gevolgd; eene plegtigheid, waarvan Zijne Maj. al het gewigt gevoelde. Zijne Maj. eindigde, met de hoop te kennen te geven, «at de nieuwe Regering, welke thans grondwetciglijk een aanvang neemt, onder de bescherming des Ailerhoogstèn, bestendig tot het welzijn van Ne. derland zal-kunt,en werkzaam zijn. Thans werd de stoet zamengesteldmet welke Zijne Maj. den bij het pro. grr.mma bepaalden weg, namenlijk den Haarlemmerdijk, de Heerenmarkt; oostzijde de Heerengrscht, westzijde het Reguliersplein, de Reguliers- Breedstraatde Kalverstraat en d.-n Dam. Een commando c a va 11 er i e en curassiers, die uit Haarlem waren aangekomenopende en slout de trein. De uit *s Gravenhage aangekomen grenadiers maakten er een deel van uit. Zijne Maj. was vergezeld door Hare Maj. de Koningin, HH. KK. HH. de Prins en Piinses van Oranje, Prins en Prinses Fredetik der Nederlanden, Prinses Sophia en de Prinsen Alexander en Hendrik. Zijne Maj. werd voor. afgegaan en gevolgd door de eerewaclu, onder bevel van den beer van den. Broek, Consul der Vereenigde Staten van Noord-Ameiiltawelks corps 70 leden telde. Dezelve waren in het zwart gekleed, versierd met oranje ko. karden en Russische kleuren op de hoeden; voorts een rood Auweelen ban. delier met wit afgezet; terwijl de hoofdstellen en schabrakken der paarden wit en met de stadskleuren versierd waren. De heer H. Willink, een der leden van het corps, droeg het vaandel, heewelk in 1S14, toen Zijne Maj. Willem I Hoogsideszelfs plegtige intrede in deze hoofdstad heeft gedaan, door de ecrewaciu is gebezigd. Hetzelve prijkte met het stads-wapen. De heer J. D. Cramer, zoon van den Burgemeester dezer hoofdstad, droeg den standaard, die twee der leden van het corps aan hetzelve hadden vereerd. De lijfwacht, onder aanvoering van Jonkh. J. Warin, verzelde het rijtuig van IJare Maj. de Koningin. De leden van dat corps hadden het dragonders, tenue aan, biaauwe rok, met roode opslagen en kraag, met lussen van da. mast en zilver (de kleuren van het stedelijke wapen}, witte onderkleeding en driekanten hoed, met roode en witte nederhangende pluimen. Ter naatitverrood had Zijne Maj., met den nu zamengesteiden trein, den Haarlemmerdijk bereikt, of van alle zijden weérgalmde de lucht van: Leve de Koningl Leve Willem II'. Leve de Koningin! Het gejuich der menigte deen zich hooren. Het Oranje boven! weérgalmde in de lucht. Het getvtiif met hoeden en doeken had geen einde. Zijne Maj. was zigtbaar getroffen over bet feestelijke onthaal, dat Hoogstdenzelven langs den gebeelen weg, op dezelfde wijze, ten deele viel, weswege de Koning onafgebroken innigen dank betuigde. De trein allengs gevorderd zijnde tot voor het weeshuis der Herstelde Lutheische gemeente, hield aldaar op, doordien de kinderen van dat wees. huis eenige coupletten,vervaardigd door den dichter C. G.IVithuys, ter eere van HH. MM. aanhieven, waarvan de weezen een exemplaar, in een bloe. menkotfje geplaatst, nederig aan H. M. aanboden. Het behaagde de Ko. ningin over ait blijk van kinderlijke liefde Hoogstderzeiver bijzondere tevre. denheiti kenbaar te maken. Daarna trolt Zijne Maj. op den Haarlemmerdijk bij de Heerenmarkt door de eerste Voor Hoogstdenzelven opgerigte eerepoortwelke voorstelde eeuen pracktiven -r- ->v- -«v-.. vtsll,.,«.Aiit Ne. SettahdsïïheRussische en Amsterdamsche vaandels, helmen en curassen boven welke het naamcijfer des IConings schitterend uitmuntte. De Kroonlijst vertoont de wapens van Nederland en Ruslandonder eene iroree van Ne. derlandsche en Oranjevaandels, aan weêrszijde van welke zich antieke vazen bevinden. De poort v.as thans met luisterrijke bloemkransen versierd; vlag. gen wapperden van alle zijden van deze eereboog. Nu gmg de stoet allengs den bepaalden weg, op dezelfde feestelijke wijze, voort tot aan de Regnliers-Breedstraatwaar Zijne Maj. wederom met de meeste belangstelling de tweede eeteboog doortrok, die de Koning op Hoogsideszelfs togt ontmoette, en over welker fraaijen aanleg Zijne Maj. Hoogsideszelfs bijzondere tevredenheid betuigde. Deze eereponrc draagt, op hare fraai geschilderde zijden, de namen van Quatre-BrasWa. terloo, Hasselt, Leuven, benevens de dagteelteningenop welke de veld. slagen bij deze plaatsen zijn voorgevallen. De kroonlijst draagt een keurig schilderwerk, voorstellende eene trofee, ter wederzijde van welke eene gekroonde W prijkt, met lauwertakken omkransd. De trein genaderd zijnde tot in de Kalverstraat, trok aller aandacht de zijden nationale vlag, van het Burger-Weeshuis uitgestoken, welke door Zijne Maj. in der tijd aan dat Weeshuis geschonken is, bij ter aarde bestel, ling van den edelen van Speyk die den heldendood gestorven is. Op dac vaandel prijken de woorden: Het dankbaar Vaderland aan C. van Speyi. Nadat, in de Regnliers-Breedstraat de roemrijke overwinningen van Zijne Maj. Koning Willem II herinnerd waren, boezemde dat vaandel, dat mede vele dier gebeurtenissen deed herdenken, den grootsten eerbied in. Eindelijk bereikten HH. MM. en de verdere trein den Dam en het Paleis. Ontzettend was wederom de menigte, die zich hier vereenigd had, om hec genoegen te hebben Zijne Maj, te zien en te verwelkomen. De grootste geestdrift heerschte er allerwege. Zij steeg ten top, toen HH. MM. den Koning en de Koningin en de verdere leden van het Koninglijk Gezin op het balkon verschenen, het volk begroetten en Hoogstderzeiver tevreden, heid deden kennen over de goede en vaderlandslievende gezindheid, die de burgerij en de vreemdelingen hadden betoond, en over hunne liefde en ge. hechtheid aan het Huis van Oranje-Nassau, hetwelk bij deze gelegenheid weder zoo overtuigend en ruimschoots gebleken is. Thans vertoonde zich voor HH. MM, Het op den Dam, over Hoogstder. zeiver Paleis, daargestelde tafereelhetwelk drie gothische tempels voorstel, die door eene reeks van nissen, naar dezelfde orde ingerigt, aan elkander verbonden zijn. De middelste en fraaiste dezer tempels bevat een heerlijk transparant, voorstellende Amstels S,edemaagd, kroonende het borstbeeld van Zijne Maj. Willem II. met een lauwerkrans. Het borstbeeld rust op een voet. stnk, waarnevens een leenw, 's Rijks wapenen en kleinodiën. Het verschiec geeft het gezigt op een luisterrijken tempel in een fraai boschrijk landschap. De beide kleinere tempels ter wederzijde, die elk door twee wapenschilden van Amsterdam gedekt zijn, bevatten mede transparanten, waarvan de eene den koophandel en de zeevaart, de andere de kunsten, wetenschappen en landbouw, benevens hunne attributen, voorstelt. Ieder der nissen bevat een wapenschild. Aan het hoofd daarvan praalt de zilveren leeuw van BrabaDd op een zwart veld; dan volgt het wapenschild vin GelderlanddoorVorste. lijKe eer omstraald; de derde en vierde vertooneu Noord- en Zuid-Holland, beide aan een rooden leenw op een goud veld kenbaar. Hierop volgen Zee. land met zijn lieren waterleeuw; Utrecht, welks zilveren kruisen aan de eerste prediking van den Gekruisten in den lande herinnert; het roemruchtig wapen der vrije Friezen; dat van het nijvere Overijssel; de fiere adelaar vau Groningen met het wapenschild der Ommelanden, in vier kwartieren afge'. deeldde Moeder Gods met het Kind Jezus in het Drentsche wapen, en ds'

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1