K'. 1810. LEYDSCHE C O IJ R A hi T; maandag. 23 november. nederlanden. programma 16 11 BETREKKELIJK DÉ t>LEGTIGE INHULDIGING DES KONINGS, TE AMSTERDAM, of Zaturdag den 28sten November 1840. Iö. Daags té voren, Vrijdag den 27sten .November, des middags tusschên 12 en 1 ure, zullen Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin, onder hei losten vaa het geschut en het luiden der Klókken, Hoogst derzelver plegcige intrede in de stad Amsterdam doen, den weg ne mende langs: den Haarlemmerdijk, de Heerengracht, het Reguliers- plein, en de Kaiverstraat, naar het Paleis; 3°. Op denzelfden 27Sten November, des namiddags ten 3 ure, zal het tossen van het geschut en het luiden der klokken, de aanstaande in huldiging aan den Volke bekend maken; ook zullen gelijktijdig de Koningen en Herauten vart Wapenen te paard, vergezeld van trom petters en van een commando kavallerie, zich begeven op oe groote pleinen en op de hoeken der voornaamste straten, om dezelve te verkondigen; 3°. Op den dag zeiven van den 38sten November zal, ten acht ure des ochtends, een Koninglijk salut van 101 kanonschoten en net geltii der klokken de plegtigheid op nieuw aankondigen; 4°. De plegtige Inhuldiging zal geschieden in de Nieuwe Kerk; 5°, Aan het Paleis en aan de Kerk zal eene wacht, bestaande uit eene compagnie grenadiers, geplaatst worden; 6°, Voor twaalf ure, zullen dé Staten-Generaal aan het Paleis bijeettko men, en zich op dat uur, van daar en corps, met een escorte infan terie, te voet naar de Kerk begeven, ingaande de deur aan den Dam. Zij zullen aan de deur der Kerk ontvangen en naar hunne plaatsen geleid worden door Adjunct-Ceremoniemeesters; 7a. De Ministers eti Directeurs-Generaal, hoofden zijnde van Departe menten, en de Raad van State, zullen zich mede aan het Paleis vert koegen en van daar, gezamenlijk te voet naar de Kerk gazii, ingaan, de de deUr aan den Dam. Zij zullen mede door Adjunct-Ceremoniemeesters ontvangen en naar hunne plaatsen geleid worden; 8°. Het Corps Diplomatique zal tot het bijwonen der plegtigheid wor. den uitgenoodigd, en om zich vóör half tin ure, in de Kerk te be. finden, ingaande de deur onder het orgel. Adjunct-Ceremoniemeesters zullen hetzelve naar de bestemde plaat sen geleiden; 5»0. Alle Staats-Ambtenaren en Collegien, niet in artikel 7 genoemd, dè Grootkruisen der Orden en «li* andere nerr.inen voor welke qlaaiten zijn ingerigt, zoo meae alle verdere personen, die zullen kunnen worden toegelaten, zullen zich in de Kerk vervoegen, op het nar en ddor de deur, welke op de toegangsbiijetten zullen worden aan. gewezen H. M. de Koninging zal zich met HH. KK HH. de Prinsessen een kwartier vbir ten Urein koetsen, met eene eerewacht en voorafge gaan en gevolgd door kavallerie, van het Paleis naar de Kerk bege- ven. Ingaande de deur onder het orgel. Hoegitdezelven zullen aldaar ontvangen en naar Hare plaatsen be. geleid worden door den Ceremoniemeester en deszelfs Adjuncten; de slepen der mantels van de Koningin en van de Prinsessen, zullen in de Kerk door Pages gedragen worden; Ten één ure zal Zijne Majesteiï, onder het lossen van het geschut en het luiden der klokken, het Paleis verlaten, en zich te voec naar de Kerk begeven, met den volgenden trein: a. de Koningen en Herauten van wapenen, met hunne trompetten te voet; b. de Kamerheer-Ceremoniemeester, met het teeken zijner lunctie; c. 12 Kamerheeren, gaande twee aan twee; d. de Groot-Officieren van 'a Konings Huis; e. de Kroon, gedragen door Oen Minister van Staat, Graaf Schim me^eanrwi.vergezelddoortwee Ordonnans-Officieren des Konings; de Schepter, gedragen door den Minister van Staat, Graaf van Jen Bosch, vergezeld door twee Ordonnans-Officieren des Konings; g, de Rijka-Appél, gedragen door den Vice-Admiraal Gobiusver gezeld door twee Ordonnans-Officieren des Konings h, de Grondwet, gedragen door den Secretaris van Staat, Baron van Doorn van fPett-Capelle, vergezeld door twee Ordonnans- Officieren des Konings; i, het Rijki-Zwaardontbloot, gedragen door den Secretaris van Staat, Baron van der Cap ellen, vergezeld door twee Ordonnans- Officieren dei Konings k. de Standaard van het Koningrijk, gedragen door den Luitenant- Generaal Jonkheer Borccl, vergezeld van twee Ordonnans-Offi. eieren des Koningt; L Z. K. H. de Print van Oranje en de overige Prinsen van het Koninglijk Huia, vergezeld van Hunne Adjudanten, welke zich regta en links van Hoogstdenzelven plaatsen; na. Zijne Maj. de Koning, gaande onder een verhemelte, gedragen door twee Vlag-Officieren en twee Generaal-Majoorsde sleep van Hoogstdeazelfs mantel gedragen door Adjudanten; n. 's Konings Adjudanten, alsmede de aanwezige Vlag-Officieren eti Generaals; 0. de trein zal worden gesloten door zes Kamerheeren De schutterij en het garnizoen zal in dubbele rij geschaard staan van het Paleis tot aan de Kerkde schutterij van den ingang der Kerk tot bij den Troon; De Koning zal door eene Commissie van de Staten-Generaaldoor Hun Edel Mogenden uit derzelver midden te kiezenaan de deur der Kerk ontvangen en naar den Troon geleid wordenvoorafgegaan door de Koningen van Wapenen, den Ceremoniemees:erde Kamer, heeren en Groot-Officieren, door de Kroon,den Schepter,den Rijks. Appel, de Grondwet, het Rijks-Zwaard en Rijks-Standaard, den Prins van Oranje en de overige Koninglpe Prinsen.- 12' #3' 15°. 16°. 17 18°. 19°. 21". 22'. 23 24°. 25°- 20°. 27°. 28°. 29°. 3°. 3'° De Adjudanten, de Vlag-Officieren en Generaals en de verdere Kamerheeren volgen onmiddellijk achter Zijne Maj.; Z. K. H. de Prins van Oranje en de overige Prinsen van hei Koning lijk Huis zullen plaats nemen nevens Zijne Maj, De Groot Officieren achter 's Konings zetel. De Officieren van 's Konings Huis en rle Ordonnans Officieren ter règter en ter linker, zijde van den Troon. De Kameiheer Ceremoniemeester zal zich ter regter zijde, en de beide Koningen van Wapenen regis en links vóór den Troon pla.isen Degenen die den Rijks-Standaard en het Rijks-Zwaard dragen,zulien zich regis en links op den eersten trap des Troons plaatsen. De Grondwet, de Rijks-Appel, de Schepter en de Kroon zullen QP eene Kredens-tafel worden nedergelegd In de nabijheid van den Troon onder hei opzigt van diegenen welke dezelve gedragen henben; De vier Herauten van Wapenen zullen in de Kerk blijven, in de nabijheid van den ingang Zijne Maj., den Troon bestegen hebbende en nedergezeren zijnde, zal eene korte aanspraak houden en daarna de geheelè Giondwet door den Secretaris van Slaat doen voorlezen, Gedurende de lezing der Grondwet, zitten de Staten-Generaa' Na de lezing zal Zijne Maj. opstaan, Hoogstdeszelfs hoofd ontdekken en den eed uitspreken; Zich daarna weder dekken en gaan zitten; Daaina zullen de Voorzitters der beide Kamers van de S-.aten-Ger.eraal vnor den Troon komen en de bij de Grondwet bepaalde verklaring afleggen, welke vervolgens door elk der leden, hoofd voorhoofd,' beëdigd z-al worden. Zijne Majesteit zal dezen eed ontvangen, gedekt zijnde en zittende; Onmiddellijk na de hoofdelijke beëediging, zal de eerste Koning van Wapenen zuilen Schepter zwaaijen en drie maal, met luider stemme Uitroepen: Leve de Koning! hetwelk door den anderen Koning van Wapenen zal worden herhaald. Het irompetten-geschal zal zich dadelijk doen hooren met het Va. derlandsche lied van H'ilhcimus en het Volkslied, en, op een daarroó te geven sein, zal deze plegtigheid aan den Volke bekend gemaakc worden door ioi schoten en het luiden van al de klokken; De beide Koningen van Wapenen zullen zich alsdan buiten de Kerk begevenen suooi-penningen werpen. Gelijktijdig zullen de vier Heiauten van Wapenen zich te paard begeven, ieder vergezeld vin een commando cavallerie, ten einde penningen te strooijen op de nader aan te wijzen p aatsen; Inmiddels zal de oudste Predikant te Amsterdam den predikstoel be klimmen, eene korte toespraak houden, en een gebed uitspreken; en Zal de plegtigheid door gezang uit eenen der Psalmen besloten worden i Zijne Majesteit zal alsoan de Ke.k verlaten en naar het Paleis terug- keeren, op deze fde wijze en met denzelfden trein als bij de inkomsi tot aan de deur dei Kerk bege'eid door de hiervoren bedoelde Com. missie uit de Stater Generaal. naar "Thé "WieSf alSit^S'feelul IuIlen Z,iner Majesteit! terugkeer Nadat de Koning de Kerk verlaten heeft, zal H. M. de Koningin met HH. KK. HH. ue Prinsessen, Insgelijks naar het Paleis terngkeeren, toi 'aan hare koetsen begeleid als bij het inkomen der Kerk; Na liet vertrek der Koningin en der Prinsessen, zullen de Staten- Genetaal met hun escorte, de Ministers en Directeiiren-Getiera.il tnet hun escorte, de Ministers en Directeuren Generaal, hoofden zijnde van departementen en oe Raait van State, begeleid als bij het inko men der Ketk, naar het Paleis terugkeeren; Het Corps Diplomatique zal alsdan, mede, als bij de aankomst be geleid, de Kerk veilateu; Vervolgens zullen ook alle verdere Staats-Ambtenaren en Collegien, ae Gtooi-Kruisen der orden en alle andere personen voor welke plaatsen zijn ingerigt, zich uit de Kerk begeven; Daarna zuilen al de overige aanwezigen de Kerk Verlaten; De directie in de Kerk is opgedragen aan den Colonel Luden, Adju dant aes Konings, als Ceremoniemeester én aan Adjunci-Ceiemonie- meesters, voor de plegtigheid benoemd. 'sGravcnhageden igden November 1840. De Kamerheer Ceremoniemeester Grave van Limburg Stirum Noordwijk. Let oen, 21 November. ïn den avond van den 18'en dezer heeft het jaarlijkvche feest der Leidschó Mu/ijkscbnol in de Stads-Gehoorzaal plaats gehad. Er was eene aanzienlijke en talrijke schare zamengevloeid van hen, die de geringe bijdrage, welke ter instandhouding dezer Inrigiing gevorderd wordt, gaarne schonken ten beste eener schoone en belangrijke kunst, en die ongaarne dezenjwaarlijk genot, vollen avond zouden missen. Daarenboven zetteden de deputatiën uit de Stedelijke Regering, uit de School-Commissieen uit de beide alhier bloei, jende Muzijk-Gezelschappen, Musis Sacrum en Scmpre Crescendo, niet weinig luister bij deze vereeniging, en getuigden van hunne belangstelling in dit feest Uit de gepaste toespraak van den President-Commissaris, den Heer P G* van Hoorn, cde Plaats vervangende van wijlen den Heer P. cun^us. aa'n wiens ijver de Muzijkschoolvan hare eerste oprigting af, de grootste verpligtingen heeft gehad), bleek, onder anderen, dat de School thans 110 kweekelingen telde, gedeeltelijk voor den Zang en gedeeltelijk voor het In. strumentale - en dat het getal van Donateuren en contribuerende leden 198 bedroeg Daarna liet een wel bezet en geoefend orchest eene Ouverture van Ressieer' (Tëiva') hooreB; en hierop volgden de Solo-stukken van eenige kweekelingen der School, op Piano, Fluit, Hoorn, Clarinet, Viool en V10. loncel in twee afdeelingen, waarvan de eerste besloten werd met twee Ko ren uit Die letzten Dinge van Spohr, de tweede met den 42sten Psalm van Mendelsohn Bartholdy, beide stukken uitgevoerd door de 2de en 3de Zang klassen, geassisteerd door eenige Heeren Dilettanten. De vergaderde toehoorders waren opgetogen over de vorderingen en de vrijmoedige voordragt van ieder der zeer jeugdige kweekelingen, die zich in solo Heien hooren; terwijl het uitmuntend ensemble en de gevoelvolle executie van de Zangstukken zigtbaar een diepen, der bekwame Componis ten waardtgen indruk maakten. Vóór het laatste notnmer van het Programma fde A2Ste Psalm) werden door den Heer Geel, voor dien avond! den post van Secretaris waarnemende, de Prijzen uitgedeeld aan hen, die, blijkens'hhf

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1