Men verneemt,,, dat de twee eskadrons dragonders, thans nog te Leen. warden en te Groningen geplaatst, 4?an daar naar Deventer zullen terttgkee. ren, en, dat een escatjjon lansiers/van Utrecht naar 's Hage zal worden ver. legd, om in eerstgenoeiüfl^JJte'a'ts vervangen te worden door het escadron, hetwelk thans te Thiel ligt. Met den isten December 2a! deze verwisseling moeten volbragt zijn. Dë Burgemeester van 's Gravenhage, de heer Copes van Cattenburg, zon zijn ontslag hebben ingediend, zoo men meent, wegens het niet voort- zetten van het Scbeveningsche kanaal; in zijne plaats noemt men als opvol- ger den heer Canneman. Uit 's Gravenhage schrijft men aan een onzer dagbladen, onder dagteë. kening van den iïden dezer, het volgende: Van goederhand verneem ik, dat laatstleden Maandag in de vergadering van het Stedelijk Bestunr dezer Residentie is beraadslaagd over de wijze van de plegtige ontvangst van Zijne Maj. alhier, na Hoogstdeszelfs terugkomst uit Amsterdam. Ik verneem verder, dat er reeds groote toebereidselen tot eene prachtige illuminatie worden gemaakt. Te 's Gravenhage zou aan het Kabinet van Oudheden het grootste oud- Hollandsche slagzwaard aangevraagd zijn, om bij de inhuldiging des Konings als Rijkszwaard gedragen te worden. De hemel, onder wellten Zijne Maj. van Hoogstdeszelfs paleis te Amsterdam naar de Nieuwe Kerk zal gaan, wordt te 's Gravenhage in de werkplaatsen van den heer Schik vervaardigd, van rood fluweel niet panaches van nationale kleuren, van binnen met wit satijn. Zijne Maj. heeft aan den beeldhouwer Royer te Amsterdam verlof ver leend om Hoogstdeszelfs borstbeeld in marmer te mogen vervaardigen; reeds is het model voltooid en gelijkt sprekend. w In den voormiddag van den igden dezer heeft de Directie der Holland, sche redding-maatschappij te Zandvoort, op het strand proeven genomen met een mortier, bestemd om eene lijn aan boord te werpen van gestrande of in gevaar zijnde schepen. Deze proefnemingen hebben uitmuntend voldaan. De schoten hebben aanvankelijk plaats gehad tegen den zwaren wind op, en desniettegenstaande is de kogel, met de lijn er aan, over eenen opgerigten mast, van 30 voeten hoog, henen geworpen, tot op meer dan 130 vademen afstands, en dus ver genoeg, om eene op onze kusten gestrande kiel in ge meenschap met den wal te brengen. Later zijn de schoten gedaan halver wind naar zee, en bij dezen bragt de mortier den kogel, met de lijn er aan, tot eenen afstand, zoo verre van het strand verwijderd, dat er niets te wen. schen overig bleef. Men heeft dus alle reden deze proefnemingen als ge lukkig geslaagd te beschouwen, en zich te verheugen over de aanwinst van dit nieuwe middel van redding, waardoor voorzeker een groot aantal men. schenlevens zullen behouden worden. Uit Rotterdam meldt men van den 13 November: Men verneemt dat bij het Hoogheemraadschap vau Schieland een plan wordt bewerkt, tot droogmaking voor alle de veenplassen, gelegen tnsschen Maas, IJsselRotte en de Zuidpias. Ruim drie duizend bunders land zou. den volgens dat ontwerp, in vruchtbaarheid worden herschapen, en daar. door' de gemeenten HillegersbergKralingen, Capelle, Nieuwerkerk en Moerltapelle, thans bijna even veel water als land bezittende, aanmerkelijk in bloei worden bevoordeeld. Te Maassluis zijn door de Poiicie drie personen gearresteerd, ter zake van fabricering van valsche vjjfstuiversstukken. Ms Candidaten voor het Professoraat in de Regten te Utrecht zonden op de lijst zijn gebragt Mr. den Tex en Mr. C. IV. Vreede. Uit Tilburg meldt men, dat aldaar tusschen de 6 en 700 menschen op dti Heide voor rekening van Zijne Maj. arbeidende zijn. Men meldt uit Maastricht van den u November: Wij vernemen, dat de Commissiën van grensscheiding, in deze stad veree. nigd, wat betreft den stategischen rayon dezer vesting, hare werkzaamheden hebben geëindigd. Wij weten, dat het dorp Canne geheel aan België ver. blijft, met uitzondering van het kasteel van den Baron de Thier, hetwelk in den rayon is geënclaveerd. De dorpen Wilre en Caberg zijn eveneens binnen de Nedetlandsche grenzen, zoo als ook Smeermaas tot aan de brug. T U R JC Y Ibrahim-Picba zou met zijn aanzienlijk observatie-legerhetgeen hem overbleef, de stelling van Bet-Eddyn hebben ingenomen, hetgeen, dewijl hij daardoor meester is van Ide kust en de operatie-liniende verbonden Mogendheden had doen besluiten St. Jean d'Acre nog niet aan te tasten. Er waren thans 15,000 man aan de onderscheiden kusten ontscheept, die trach. ten zouden Ss/rWw-Paclia in zijne stelling aan te tasten, hetgeeneerst moest geschieden, voor men Ibrahim zeiven kon aanvallen. Onder de berigtenwelke van den 21 October uit Konstantinopel over» gemaakt worden doch die reeds meestendeels eerder zijn bekend gemaakt .be hoort ook de tijding, dat de Bisschop der Melihiten en 2 zijner geestelijken door de Maroniten gevangen in het Turksche leger zijn gebragt, omdat zij den aanvoerder der Maroniten Emir-Hardardie de zaak des Sultans had gekozen, door verraad in de handen van Ibrahim hadden overgeleverd. Ge noemde Bisschop had ook allen in den ban gedaan, die de partij des Sultans zon omhelzen. Het berigt van de onderwerping van Kandia aan de Porte wordt door eenen brief uit Alexandria, van den 17 October, op de volgende wijze be vestigd: Men heeft de stellige tijding ontvangen, dat Mustapha-PacbnGou verneur van Kandia voor den onder-Koning, zich heeft overgegevenen in zflnen rang door den Grooten Heer is bevestigd. De twee Egyptische regimenten en een fregat, aldaar gestationeerd, hebben, zonder de minste tegenstreving, hunne vaandels en vlag verwisseld. In eenen brief uit Alexandrie van 28 October werd geschreven, dat het Fransche smaldeel bevel had bekomen, onmlddelijk naar Toulon terug te keeren en dat hetzelve dadelijk onder zeil was gegaan. SPANJE. Het provisionnele Regentschap heeft onder dagteekening van den 3den de zer zijn programma van regering uitgegeven, hetgeen zeer uitvoerig is en waarin het onder anderen verklaart de constitutie van 1837 getrouw te zullen nalevenen zich tegen het daarstellen van nieuwe revolutien dapper te zullen verzetten. Espartero heeft den 4 November het volgend manifest uitgevaardigd Het manifest, door het voorloopig regentschap des Koningrijks aan de Spanjaarden uitgevaardigd, en in hetwelk de grondslagen zijn aangewezen van het gedrag, dat het, gedurende zijn kort en voorbijgaand mandaat, volgen zai, bij dezen aan 11 toezendende, acht ik het van mijnen pligt, u te zeggen dat mijn vroeger gedrag, en de daadzaken, die in liet openbaar zijn omgegaan, tl evenzeer, als het land en geheel Europa overtuigd moeten hebben, dat mijne leuze altijd geweest is en zijn zal: de constitutie van 1837, en dat ik niet alleen nimmer deze constitutie zal overschrijden, maar ook niet gedoogen zaldat zij door iemand anders overschreden worde. Aldus heb ik in honderd veldslagen verwonnen; aldus heb ik het geluk gehad den oorlog, die mijn vaderland drukte, ten einde te brengen; aldus ben ik ge slaagd, het van den afgrond te redden, dien slechtgezinden hetzelve te ge. moet voerden; aldus ook zullen wij er in slagen, hetzelve vrij en gelukkig te maken, zoo als het, door de standvastigheid, de dapperheid en de andere deugden zijner kinderen behoort te zijn. Het was mitsdien niet mogelijk, dat ik goedkeurde de ontbinding van den Senaat, een' maatregel, welke, behalve dat hij volstrekt nutteloos is, de constitutie In haar wezen aangrijpt, en de inleiding zijn zou tot andere maat. regelen, welke ons in eenen bajert van verwarring zouden storten, die, hec koste wat het wille, moet vermeden worden. Met is waar, d3t dit voorstel mij nu en dan door cqrporattën of particulieren, die mij over de openoare aangelegenheden onderhielden, gedaan is; maar ik moet ook zeggèn dat ik hetzelve altijd verworpen heb. Hoezeer men door dwaling of uit "kwade trouw het tegendeel moge verspreiden, nooit heb ik bewilligd, dat de grond, wet van den Staat aldus wierde aangerand; die grondwet, voor welker ver- diging het Spaansche volk, zoowel als het leger, waarover ik de eer heb bevel te voeren, zooveel heeft gedaan. Daar uwe vaderlandsliefde en die der auxiliare Junta van deze provincie mij bekend zijn, zoo twijfel ik niet, of gij zult, wanneer hij, die over de troepen beveelt, eenen zoo naauw gezetten eerbied voor de grondwet be toont, ooit uwerzijds medewerken, dat zjj in hare algeheelheid bewaard blijve; wel verzekerd, dat wij met haar zullen zegevieren, terwij! wij zonder haar vallen zouden niet schande. Bij eene ordonnantie worde de geheime Poiicie afgeschaft en wordt binnen kort een nieuw reglement op de Poiicie toegezegd. Door de provisionnele Regering is een besluit genomen, waarbij be« paald wordt alle met het Gouvernement gesloten contracten te liquideren. Er is eene Commissie benoemd, om zich bezig te houden met het lot der gevangenen en van alle beschuldigden wegens staatkundige misdrijven. DUITSCHLAND. Den ioden dezer heeft de Nederiandsche stoomboot, de Nederlander een half uur beneden Koblentzeene veerschuitbevragt met 7 menschen en eenig hoornvee, in den grond gevaren. De schipper, welke op die schuit was, is van dat ongeluk, waarbij drie menschen omgekomen zijn, de oor. zaak, daar hij nog over wilde voor de stoomboot voorbij voer, het geen hem niet gelukte. De 4 overige menschen hebben zich, door zich aan de hoornen van het vee vast te houden, gered. Men heeft uit de gezonken stoomboot Drusut reeds een derde lijk opgehaald. Den isten dezer heerschte te Petersburg reeds een vrij strenge vorst. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 11 November. In eenen geheimen Raad gisteren door de Koningin te Windsor gehouden, is besloten het Parlement tot Donderdag den 10 December te prorogeren. Door den Engelschen Commissaris-Generaal op Malta is eene inschrij. ving op de levering van eenen zeer grooten voorraad graan uit de zuidelijke Russische provinciën geopend. Onder dagteekening van den 2den dezer heeft Lord Palmerston eene nota aan den Engelschen Gezant te Parijs, Lord Granville, gezonden, ter beantwoording van het bekende memorandum, aan het Engelsch Bestuur den 8 October overgemaakt. Er heerscht in dat staatsstuk een verzoenende geest. Het vangt aan met te zeggen, dat de vredelievende verzekeringen, in genoemd memorandum vervat, volkomen strooken met de vroegere mede. deelingen, in den loop der onderhandelingen van het Fransch Kabinet ont vangen, en het Engelsch Gouvernement groot genoegen verschaft hebben, als waarborgen dat, in weerwil van het verschil in gevoelen over onderge schikte punten, de algemeene goedkeuring der groote Mogendheden van de hoofdbeginselen, die haar gedrag in deze moeten regelen, alle verstoring van den vrede verhinderen zal. Daarop worden de gronden, door den heer Thiers voor zijne wijze van beschouwing der Oostersche zaken aangevoerd, met kalmte onderzocht, en aan sommige daarvan de goedkeuring der Engelsche Regering gehecht. Hoofdzakelijk echter moet zij met hem verschillen omtrent de veronder, stelling, dat het bestaan van den Egyptischen Paclta, op den tegenwoordt. gen voet, een noodwendig vereischte is voor het evenwigt van Europa. Deze redenering, dus gaat de nota voort, berust toch op de meening, dat dit bestaan de magt van den Sultan versterkt. Maar hoe kan, vraagt zij, die magt versterkt worden door een Stadhouder, die het hem toever', tronwd gezag tegen zijnen Meester keert? Veeleer moet de voortduring van uien staat cier zaken de magt van den Sultan inwendig verzwakken, en op diens betrekkingen tot andere Mogendheden een nadeeligen invloed'uit. oefenen, gelijk zulks door de Porte zelve verklaard en door de gebenrte. nissen der vijf laatste jaren ten duidelijkste bewezen is. Binnen welke grenzen het noódig geacht kan worden, het ondergeschikt gezag van Rlehemcd-Alt te beperken, opdat hij, in een gehoorzaam onder, daan herschapen, tot versterking van het Turksche Rijk moge medewerken daaromtrent kunnen de gevoelens verschillen, en dit staat thans niet te on! derzoeken; maar Ilr. IVJs. Regering meent, ten slotte, dat de Invloed der Mogendheden zich alleen tot raadgeving van den Sultan kan bepalen, maar dat het hem alleen te beslissen staat, door wien zijner onderdanen hij ge. deelten van zijn eigen Rijk zal laten besturen, en dat geene vreemde Mo. gendheid het regt heeft om hem daaromtrent wetten voor te schrijven. Volgens een Fransch bladzou Lord Palmerston in de laatste dagen van October naar Parijs geschreven hebben, dat, indien aldaar de wapening nog verder werd voortgezet, ook Engeland zich wapenen zou en hij in dat geval voor niets meer kon instaan. Men heeft in Engeland brieven uit China tot den 3 Julij ontvangen waaruit men vernomen heeft, dat de tegen China uitgeruste schepen in den loop van Junij aan den mond van de rivier van Canton waren aangekomen. De Chinezen hadden ondertusschen alles aangewend om zich van hunne vijanden te ontslaan, vooral door branders tegen de schepen te zenden, welke dezelve wel in groot gevaar gebragt, evenwel geen nadeel hadden toege. bragt. De blokade der rivier was begonnen en een gedeelte der schepen had zich naar een digt aan de Chinesche kust op 30 graden noorder breedte liggend eiland, Chnsan genaamd, begeven, zoo men meende om dit te ver. meesteren en tot een stapelplaats van hun materieel en tot een rustpunt hunner krijgsverrigtingen te maken. Er was ook spraak, dat de Chinezen een aantal kisten thee hadden vergiftigden die met eenige Chinesche vaar. tuigen hadden verzonden, om tot lage prijzen te verkoopen doch dat zij aan Chinesche zeefoovers in handen waren gevallen, die er de slagtoffers' van geworden warert. In Britsch Indië hadden, bij het afzenden der laatste brievenmaalde tijdingen uit Beloochistan of Beloechistan, een uitgestrekt landschap ten westen van den Indus, de belangstelling voor die uit China verdoofd. De Engelsche Iegerafdeelingdie daar eene nederlaag geleden heeft, bestond uit 600 cipayers, 250 ruiters in Britsche dienst en twee stukken geschut; zij had een trein van 1000 kameelen bij zich. Door de inlanders, of liever door een stsm daarvan, die het Britsche gezag niet wil erkennen, aangetast is deze iegerafdeeling geheel verslagen en heeft haar geheelen trein verloren! De Engelschen erkennen zeiven den dood van 4 Europesche officieren en 250 soldaten. De nederlaag werd te bedenkelijker geacht wegens den invloed, dien zij in het toch reeds onrustige Afghanistan hebben kon. Daarom was men te Bombay met het bijeenbrengen van 10,000 man bezig, die de En. gelsche overwigt aan gene zijde van den Indus moesten herstellen. F R A N K R IJ K. Parijs den i3den November. De leden der Kamer van Afgevaardigden, die benoemd zijnom het ontwerp van het adres van antwoord op de troon rede'op te stellen,zijn ook allen op de hand van het tegenwoordig Bestuur, hetgeen eene nieuwe blijk is van de gezindheid der Kamer.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2