wicrd ingelijfdeene gebeurtenis, welke door den Gouverneur-Generaal reeds voorzien en aangekondigd was, zoo. werd hij nit zijnen post ontzet en verliet hij Javaom naar Europa-terug te keeren. In zijn vaderland aaoge. komen, zette hij zich, in 1810, in Gelderland neder. Het is daar, dat hij in 1811 op het ontwerp kwam, om met de EngelscheRegering maatregelen te heramen, de strekking hebbende, óm het eiland Java en deszelfa onder- hoorigheden aan Holland, onder deszelfs toenmalige regeriBg van den Erf. prins van Oranje (later Koning der Nederlanden, en thans Zijne Maj.Willen FrederikGraai'van Nassau) terug te geven. Z. K. H. keurde dat ontwerp volkomen goed. De heer van Alphen begaf zich met zijn geheel gezin naar Engelandom dat ontwerp ten uitvoer te leggen. De gebeurtenissen van 1812 en 1813 deden het van zeiven vervallen, daar de koloniën aan het vaderland terugkwamen» Na de herstelling der onafhankelijkheid van dat vaderlandkeerde hij in hetzelve weder en werd er tot lid van de Provinciale Staten van Holland en in i8i5,door den Koning tot lid vin de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd. Bij zijne aftreding werd hij telkens door de Staten herkozen. Hij vervulde de gewigtige betrekaing van Volksvertegen, woordiger met eere. Hij deed zich steeds als een ijverig voorstander van der» vrijen onhelemmerden handel kennen. Hij heeft over deze gewigtige stoffe vele belangrijke redevoeringen gehouden, vervüld met gezonde en juiste denkbeelden. In de Staats-Courant van den 24sten dezer lezen wij het volgende: Overeenkomstig het bepaalde bij de acte van afstand en overdragc der Re. gering, gegeven op het Loo den 7den dezer maand, is het oorspronkelijke dier acte, vergezeld van een authentiek afschrift der proclamatie, dezer da gen nedergelegd in *s Rijks Archief, en zijn authentieke afschriften van die stukken ter bewaring en nederlegging gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State, aan den Hoogen Raad der Neder, landen en aan de Staten der Provinciën. De voorschrevene acte is van den navolgenden inhoud: Wij WILLEM, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prim van Oravje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. Op heden Woensdag den zevenden October 1840, des middags ten twaalf ure, op het Koninglijk Paleis het Loo, bij Ons geroepen en ontboden heb bende Onze beminde Kinderen en Kinds-kinderen, Prinsen van Ons Huls, mitsgaders de hoofden dgr Departementen van Algemeen Bestuur, de leden van den Raad van Staten en den Geheimen Raad voor de Luxemburgsche zaken, ten einde kennis te dragen van de hoogstgewigtige en laatste daad, waarmede Wij voorgenomen hebben Opze langdurige regering te eindigen en uit Onzen eigen mond de na te melden verklaring aan te hooren; Öirkonden en verklaren bij deze: Dat Wij, na langdurig en rijp beraad, geheel vrijwillig en nu eigen be. weging, buiten iemands raad of aanzoek, van dit oogenblik af, onberroepe. tijk afstand doen, gelijk Wij doen bij de tegenwoordige oirkonde en verkla. ring, van Ons Koninglijk gezag en waardigheid in de Nederlanden, en van Ons Groot-Hertoglijk en Hertoglijk gezag en waardigheid over Luxemburg en Limburg, mitsgaders van al de regten aan de eene en aan de andere ver. bonden, dezelve overdragende aan Onzen beminden Zoon en wettjgenTroon- opvolger, Willem Frederik George Lodewijk, Prins van Oranje, om door Hem en Zijne wettige opvolgers bezeten te worden, overeenkomstig de be palingen der grondwet van het Koningrijk der Nederlanden en die voor de erfopvoiging in het Groot-Hertogdom Luxemburg vastgesteld. Met deze plegtige, onherroepelijke en geheel uit Onzen vrijen wille ge. dane afstand en overdraft Onze regering besluitende, en Ons persoonlijk alleen den titel der Koninglijke waardigheid voorbehoudeude, verlangen en bevelen Wij laatstelijk, dat Onze tegenwoordige oirkonde en verklaring, welke Wij met Onze handteekening hebben bekrachtigt! en met het groot, zegel van het Koningrijk hebben doen bezegelen, nadat dezelve door al de Prinsen en hooge Staatsambtenaren, thans bij Ons vergaderd, onderteekend zal zijnin het archief van het Koningrijk en van het Groot-Hertogdom zal worden nedergelegd en bewaard, met een daaraan gehecht authentiek afschrift der proclamatie, welke Wij gezorgd hebben, dat onmiddellijk worde afgekon- dfagt; nnfsgïaerëy' crar'aarnenrieke'afschriften dier stukken ter bewaring en nederlegging zullen gezonden worden aan de beide Kamers der Staten-Gene raal, aan den Raad der State, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der provinciën. WILLEM. WILLEM PR: VAN ORANJE, FREDERIK PR: DER NEDERLANDEN, WILLEM ERFPRINS VAN ORANJE, ALEXANDER PRINS DER NEDERLAN DEN. De Hoofden der Departe. De Geheimraad voor de menten van Algemeen De leden van den Raad Luxemburgsche bestuur, van State. zaken. C. F. van Maanen, J» E. N. van Lijnden, Stifft. J. G. Verstolk van R. W. J. van Pabst soelen, tot blngerden, F. W. F. T. van Pal- Piepers, landt van Keppel, A. J. Borret. II. J. van Doorn, W. G. van de Poll, H. M. de Kock, G. Beelaerts van J. C. Baud, Blokland, Rochussen, Mac Pherson, dk Pelichy de Lichter. M. W. de Jonge van velde, campens nieuwland. Schuurman. Hierop volgt nog een relaas van hetgeen in die bijeenkomst op het too is voorgevallen, geteekend door den Secretaris van Staat Van Doorn, het. geen uit het voorgaande is ontleend. Men meldt uit 's Gravenhage van den 23sten dezer: Zijne Maj. de Koning en HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander zijn in den afgeloopen nacht uit Amsterdam in deze Residentie teruggekeerd. Eene Commissie uit de Algemeene Armenvergadering te dezer stede, bestaande uit de Heeren en Mrs. L. Metman, T. N, Baron van Boetzelaer, E, G. P. Gertsen en A. dePinto, is den 2isten dezer bij Zijne Majesteit ter audiëntie toegelaten. De eerste hunner hield de volgende aanspraak: „Sire! Sedert het laatst der voorgaande eeuw bestaat er in deze Resi dentie eene vergadering, met het uitsluitend doei, om de belangen van al de behoeftigen te behartigen. Iedere gezindheid zendt dditr hare vertegen woordigers; alle verschil over geloofspunten wordt dadr ter zijde gesteld; eendragtig en broederlijk wordt daar beraadslaagd over de toepassing van het beginsel, dat door allen wordt beleden: Doe aan een ander, gelijk gij wilt, dat u geschiedt. „Die vergadering, Sire! welke geene andere belooning kent, dan het be. wustzijn van hare duurste pligcen te vervullen, heeft gemeend, eene Com, missie uit haar midden tot Uwe Majesteit te moeten afzenden, om Hoogst, denzelven de eerbiedige betuiging barer hulde te brengen. „Uit haren naam, of liever uit naam van het behoeftigste gedeelte onzer stadgenooten, wenscheniwij dan Uwe Majeateit met de aanvaarding van de Kroon geluk! Wij bidden den Hemelschen Vader vuriglijk, dat de pogin. gen, door Uwe Majeisteit tot heil van het dierbaar Vaderland aan te wen. den, mogen worden gezegend; dat bloei en welvaart zich allerwege ver spreidende, ook het deel van de laagste klasse der Maatschappij moge zi'n; dat aan een ieder, te allen tijde, de gelegenheid zjj opengesteld, om, dtor aanwending van eigen krachten, in de noodzakelijkste behoeften des levens te voorzien, en dat alzoo de algemecre weldadigheid alléén worden inge. roepen door hen, die, hetzij door ouderdom, hetzij door ziekte, buiten staac zijn te werken: dan Sirel zal met den uitwendigen bloei tevens de innerlijke kracht der Natie worden bevorderd, en Nederland, schoon kleirf in omvang, zal onder de Regering van Uwe Majesteit, groot zijn door ze delijkheid en burgerdeugd!" Zijne Majesteit, onder betuiging, dat het Hoogstdenzelven zeer aange. naam was deze Commissie bij zich te ontvangen; verklaarde, dat de ge- zegde vergadering, zamengesteld uit leden van onderscheidene gezindheden, en werkzaam tot bevordering van het welzijn der behoeftige klasse, allezina doeltreffend scheen, en dat die klasse ook bij voortduring het voorwerfJ Zijner zorgen zou uitmaken; hebbende Zi]ne Majesteit zich daarna in bij zonderheden onderhonden, zoo over den toestand der armen in deze Resl. dentie, als over de inkomsten der algemeene Armenvergadering. Dezer dagen zijn er in deze Residentie twee buitengewone Gezanten aangekomen, beiast om namens hunne Vorsten Zijne Maj. Koning IVillem ft geluk te wenschen met Hoogstdeszelfa beklimming van den Troon. Van wege Zijne Maj. den Koning van Hanover is de Generaal Cruequenburg daar mede belast, die aan het hótel den Ouden Doelen is afgestapt; en van Wegd Z. D. H. den Hertog van Nassau, Generaal Baron de Preen, Bevelhebber der troepen van dien Vorst. Zijne Maj. heeft tot Burgemeester van de stad Delft aangesteld, den Wethouder dier plaats, den heer Mr, H.vdn Berkel, en tot Burgemeester en Secretaris te Loosduinen benoemd, den heer J. M. Jamzen. Men verneemt, dat het Hare Maj. de Koningin behaagd heeft aan de Commissie tot oprigting van een Israëlitisch ouden mannen- en vrouwenhuij alhier te doen toekomen de aanzienlijke gift van twee honderd vijftig guldens Naar men verzeker:, wordt Zijne Maj. Koning IVitlem Frederik, Graat van Nassau, binnen weinige dagen, in deze Residentie verwacht, welke overkomst, naar men verneemt, in verband zou staan met de toediening vat» den plegtigen Doop aan den jong geboren Prins, zoon van HH. KK. HH, den Prins en dé Prinses van Oranje, welke op aanstaanden Woensdag den a8sien dezer, in de Kloosterkerk, zou plaats hebben. Reeds zijn er onderscheidene personen, tot het gevolg van Zijne Maj, Koning IVillem Frederik, Graaf van Nassau, behoorende, in deze Residentie aangekomen en ook eenige rijtuigen van het Loo herwaarts vervoerd gewor. den. Hoogstdezelve wordt den 25 of ndsten in deze Residentie verwacht. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is den 23sten dezer op het Loo aangekomen, óm Maandag met Zijne Maj. Koning iVillem Frederik naar 'a Gravenhage te vertrekken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft de Erven Doorman te 't Hage tot Hoogstdeszelfs Boekhandelaars benoemd. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die belasc Is geweest, om aan Zijne Majesteit de lijst van de drie Candidaten voor het voorzitterschap der Kamer aan te bieden, heeft de eer gehad bet middag, maal bij Zijne Maj. te gebruiken. Den 24sten dezer is er een buitengewone Staatsraad gehouden, waarin men meent, dat over het budget gehandeld is. In den morgen van den 24Stendezer, heeft de Tweede Kamer der Sta# ten-Generaal eene zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de Com missie, belast met het opstellen van een ontwerp van adres aan den Koning in antwoord op de troonrede, haar verslag gedaan en een ontwerp voorge. steld heeft, dat onmiddellijk aan de afdeelingen, ter overweging, is toegea zonden. Aanstaanden Maandag zal de centrale afdeeling vergaderen en over de in de afdeelingen op het ontwerp gemaakte bedenkingen, te raadplegen. Zij zal in eene zitting met gesloten deuren, op Maandag of Dingsdag té houden, haar verslag uitbrengen, waarna de beraadslagingen over het ont. werp van adres onmiddellijk zullen plaats hebben. Naar men verzekert, zou het ontwerp van adres eene weerklank zijn der Koninglijke aanspraak, doch zou daaruit blijkendat de Kamers voornemens zijn, geene ontwerpen af te handelen, voor dat de plegtige inhuldiging des Konings in November aanstaande, zal hebben plaatsgehad. Reeds sederc een paar dagen waren er geruchten in omloop dat de meerderheid der Kamer r 7 Uc«- ook hieraan toe. dat erf, in strijd met het gebruik in vorige jarentot hiertoe geen enkel ontwerp van regeringswege aan de Kamers is aangeboden. Zelfs is er nog geene aankon, diging geschied, wanneer de financiële ontwerpen aan de Kamer zullen wor. den voorgedragen. Naar men verneemt laat de Achtbare Regering in eene der aanzien, lijke steden van Zuid-Holland zich thans ernstig gelegen liggen aan de mis. bruiken en overtredingen, welke een aantal personen ten aanzien van de wetten op bet lager schoolwezen begaan, door kinderen van verschillende familien in hunne huizen te vereenigen en alzoo met der daad zonder spe ciale sdmissie school te houden. Het is waarschijnlijk, dat het naar ona oordeel welgeschreven werk van P. de Raadt, getiteld: Lager Onderwijs in Engeland en Nederland, uitgegeven bij den boekhandelaar Beekman, daartoe aanleiding gegeven heeft; en, inderdaad, indien de Regering van de deugde, lijkheid dier wetten overtuigd is en blijft, en er geen plan bestaat dezelve op te heifen, dan wordt het, naar het inzien van velen, wien het onderwij» en de opvoeding der jeugd, voor tijdgenoot en nakomelingschap, na aan het harte ligt, hoog tijd, dat aan die misbruiken, zoo spoedig mogelijk paal en perk gesteld worden. Uit Rotterdam meldt men van den 33 October: De perceelen van Eijerland hebben, bij den afslag op gisteren gehouden, te zamen opgebragt de somma van f 654,490 behalve de aanzienlijke sommen voor de overneming van de polder-goederen, arbeiderswoningen, enz., bij voorwaarden bepaald, de gunning is gereserveerd tot den 29Sten dezer. In den afgeloopen nacht, ruim 12 ure, is in het naburig Overschie brand ontstaan, in de Dorpstraat nabij de ophaalbrug, in het huif, bewoond door Jan Schoenmaker en in eigendom toebehoorende aan R. Aaiberts. De brand nam zoo snel toe, dat de bewoners zich naauwelijks met een weinig meubelen hebben kunnen redden, doch door de spoedig aangebragte en uit. nemend bestuurde hulp der brandspuiten is men de vlam in korten tijd meester geworden, zoodat een belangrijk gedeelte van het huis, dat te Rotterdam' voor brandschade verzekerd was, behouden is gebleven en de belendende panden niet geleden hebben. Verdere ongelukken hebben geen plaats gehad. Men meldt uit Hellevoetsluis, dat, naar aanleiding van een dezer dagen-' genomen Koninglijk besluit, met den isten November aanstaande, het aldaaf liggend transportschip Dordrecht zal worden in dienst gesteld, bestemd naar' Oost-Indië, ter overvoering van victualie, enz., voor de aldaar tegenwoor. dig zijnde oorlogschepen; wordende het bevel over dien bodem, met eene" bemanning van 45 koppen, opgedragen aan den Kapitein-Luitenant tef zee' C. van der Hart, thans op non-activiteit. Uit Amsterdam meldt men van den 22 October het volgende: Heden morgen ten 3J. ure ia Zijne Maj. de Koning, vergezeld van een*' van Hoogstdeszelfs Adjudanten, op het Paleis alhier aangekomen, verwei. komd door het gejuich van eene groote menigte ingezetenen, die, in wéér. wil van den nacht, de aankomst des Konings stond af te wachten. In den voormiddag van heden, ten 10 ure, is ook Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van eenen der heeren Adjudanten van Z. K. H., en ten Io, ure Z. K. H. Prins Alexanderop het Paleis aangekomen. De audiëntie is ongemeen talrijk en luisterrijk geweest. De Commisslên Zlin door Zijne Maj. gehoord in de groote zaal. Ten drie ure waren dezelve allen toeg laten geworden, en begaf zich Zijne Maj. in eene der nevenzalen, alwaar vervolgens de alhier residerende Heeren Consuls, en daarna de par. ticui.eren het voorregt hadden Hoogstdenzelven te naderen. Omstreeks tea ure was de audiëntie afgeloopen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2