io. 1840. LEYDSCIIE WOENSDAG, 0 IJ R A N Tö 21 OCTOBER, NEDERLANDEN, Ley den, 20 October. Door Zijne Maj. zjjn bij de «chutterij van coze sta'd benoemd: totKapitein, J. L. P. van den Bergh van Heemstede; tot iste Luicenant,sD. L. van Marie en Jhr. E. J. van der Goes; tot ade Luitenants, C. H. la Lau en J. J. E. J. van Bommel. Men meldt uit's Gravenhage van den ipden October: HH. MM. de Koning en de Koningin, HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje en Prinses Sophie, hebben gisteren, onder het gehoor van Ds, Timmers Herhoevende Godsdienstoefening in de Kloosterkerk alhier bijge woond. Met vreugde zag de verzamelde schaar de Prinses van Oranje, voor het eerst na hare verrijzenis uit het kraambedde, weder in haar midden, en allen stemden in met de dankzegging van den godsdienstleeraar voor de ge. lükklge herstelling der Vorstin. Zijne Maj. de Koning was heden bij het gian naar de Kamers vergezeld van HH. KK. HH. den Prins van OrahjePrins Alexander en Prins Frederik der Nederlanden. In eene der gereserveerde tribunes der vergaderzaal be. vonden zich HH. KK. HH. de Prinses van Oranje en Prinses Sophie. Eene Commissie van 18 leden was benoemd geworden, om Zijne Maj. en HH. KK. HH. bij hunne komst aan de vergaderzaal te ontvangen en daarna weaer uit. geleide te doen.- Heden morgen hebben de nieuw benoemde leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zoo verre zij in deze Residentie aanwezig waren, in handen des Konings de bij art. 86 der grondwet gevorderde eeden afgelegd. Morgen ten elf ure zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare eerste zitting houden, waarin de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden zullen worden onderzocht en voorts overgegaan tot de verkiezing van een drietail Candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting, waaruit Zijne Maj. eene keuze zal doen. De Opperkamerheer heeft bekend gemaakt, dat Zijne Maj. op Donder dag den 22Sten dezer, op het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen. Naar men verneemt heeft Zijne Maj. aan den heere F. J. BehrCom- missaris van Policle alhier, eene som van vier honderd guldens doen toekomen voor de ongelukkige weduwen èn weezen der verongelukte Scheveningsche schuit, die ter steurharing-visscherij was uitgerust. Zijne Exc. de Prins Joseph de Chirhay, buitengewoon Gezant en gevoi. magtigd Minister van Zijne Maj. den Koning der Belgen, heeft de eer ge. had, den 17 Octoberaan Zijne Maj. den Koning der Nederlanden, de brieven aan te bïedèn, welke hem als Belgisch Gezant bij Zijne Maj. den Koning accrediteren. Zijne Exc. de Baron Verstolk van Soelen, Minister van Bui. tenldndsche Zaken, was bij deze audiëntie tegenwoordig. s— Woensdag ochtend II. heeft, naar men verneemt, de Baron van Hacker, sloot van Schalkwyk, Bisschop van Curium, zijne opwachting bij Zijne Maj. Koning IVillem 11 gemaakt. Naar men schrijft, is van wege Zijne Maj., dezer dagen aan de depar. tementen van algemeen bestuur en collegien aanbevolen, om bjj het open. vallen van posten, welker vervulling dringend zoude vereischt worden, en diè d«S niet, in 'sRijks belang,- zouden zijn op te heffen, in de eerste plaats te ietten op de ambtenaren, die pensioenen of wachtgelden genieten, en voor eene wederbenoeming de noodige geschiktheid mogten bezitten; alsmede om er op te letten, dat geene vervullingen van ambten behooren plaats te heb. beo, dan op eene wijze, door welke eene bezuiniging van uitgaven zoude kunnen worden verkregen. Door Z. M. is, naar men verneemt, dezer dagen een besluit genomen, tot regeling der percentsgewijze belooningen aan de ambtenaren en bedien den, bij den arbeid in de groote Rijksgevangenissen over het dienstjaar 1839. Aati den heer Jt H. Cantzlaar, is, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Rhijnsburg en Oegstgeest, en in diens plaats als zoodanig benoemd, de heer J. F. Schyf, thans ontvanger te Mijns-Heerenland. Naar men verneemt zal eerlang het departement der opper-Houtvesterij onder het beheer van het departement van Binnenlindsche Zaken gebragt worden, hetgeen een nieuwe maatregel tot bezuiniging en eenvormigheid is, Naar men verneemt, is van Regerings wege bepaald, dat voortaan vrij van zegel zullen wezen de mandaten van betaling, die maandelijks aan'de openbare Schoolonderwijzers worden afgegeven, ter zake van ten hunnen behoeve door den Gemeente-Ontvanger ingevorderde schoolgelden. Naar men verneemt, is jonkh. H. Backer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Raad der stad Amsterdam, nog door Koning IVillem 1 onlangs tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Heden avond heeft in den Koninglijken Nederduitschen schouwburg de Vróegêr aangekondigde en van hooger hand gelaste gala-voorstelling plaats gehad. Dezelve is in allen opzigte ongemeen luisterrijk geweest. Over het tooneel was eene loge voor het Konmgüjke gezin zeer smaakvol ingerigt. Dezelve prijkte met de Nederlandsche en Oranje-vlaggen. Reeds ten zes ure waren alle de loges en rangen door een uitgelezen pu. bliek in keurigen dos bezet en verbeidde men met ongeduld het aangename «ogenblik; het Koninglijk gezin in den schouwburg te zien. Ten zeven ure verschenen HH. MM. de Koning en Koningin, Z. K. H. de frlns van Oranje, HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, Z. K. H. Prins Alexander en H. K, H. Prinses Sophie, gevolgd door Hoogst, derzelver Adjudanten, Kamerheeren, Staatsdames, enz. Zijne Maj. de Ko- ning en de verdere leden van het Koninglijk gezin werden op de hartelijkste wijze ontvangen. De grootste geestdrift heerschte in de zaal. Het PVllhel. mus werd aangeheven en met de levendigste toejuichingen begroet. Ter reg. terzijde van Zijne Maj. was Hare Maj. de Koningin gezeten, vervolgens Z. K. H. de Prins van Oranje, H. K. H. Prinses Sophie en Z. K. H. Prins Alexander; ter linkerzijde des Konings bevonden zich H. K. H. Prinses Fre derik der Nederlanden en Z. K. H. Prins Frederik. De zaal leverde een glansrijk aanzien op;- zoo wel op den eersten en tweeden rang, als in het parket merkte men alierwege luisterrijke toiletten, prachtige dos en fraaije uniformen op. Inzonderheid viel daarbij het oog op het Corps Diplomatique, de Ministers qnz. Het gazlicht bragt eene bij uitnemenheid schoone uitwerking voort. Prachtig was bovenal het toilet van Hare Maj. de Koningin. Hare Maj. was Iq het purper fluweel gekleed, H. K. H. Prinses Frederik had eene wit sa. tjjnen kleediBg, H. K. H. Prinses Sophie eene rose met witte tule er over. Het hoofdtooisel van Hare Maj. trok aller aandacht tot zich: het bestond voornamelijk uit een diadeem vin juweelen. Nadat HH. MM. de Koning en Koningin en de verdere leden van het Koninglijk gezin het publiek minzaam en regt hartelijk hadden gegroet en allen plaats genomen hadden, werd het Koninglijk gezin en het publiek aan genaam verrast door eene Allegorische voorstelling, geheel toepasselijk op de heugelijke gebeurtenis van den dag. 's Konings borstbeeld werd door de Maagd van Nederland gekroond, die eenige coupletten zong-, welke de strek, king hadden Nederland geluk te wenschen met de troonsbeklimming van Wil. tem den II, wiens dierbaar bloed, ten beste van het Vaderland had gevloeid, en van wien Nederland deszelfs toekomstig heil verwacht. Deze voorstelling werd met de aanheffing van het Volkslied, door een groot: koor aangeheven, besloten. Vervolgens werden de vroeget aangekondigde blijspelen opgevoerd, waarin Mej. M. Sahlaïrollesalgemeen heeft voldaan. Na het eindigen der voorstelling werd door het orkest krijgsmuziek aange. heven en het IVilhclmus wederom uitgevoerd, dat door het publiek niet min. der dan vroeger werd toegejuicht. Zijne Maj, de Koning en de verdere leden der Koninglijke familie gaven Hoogstderzelver bijzondere tevredenheid te ken. nen over de Vaderlandslievende uitboezemingen der menigte. Zoo heeft dan deze avond op nieiiw getoond door welken uitstekenden geest het publiek bezield wordt en hoe veel deelneming het Volk voor het Stamhuis van Oranje aan den dag legt. Ten slotte acht men zich verpligt de algemeene tevredenheid te doen ken- nen óver de inrigting der directie van den schouwburg, en over de veelvul. dige moeite, welke dezelve aangewend heefr, om aan deze voorstelling den meest mogelijken luister bij te zetten. Van den losten October. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten- Genèraal vah lieden, heeft de 'heer de Jonge van Campens Nieuw land tijdelijk het voorzitterscnap waargenomen. Hij heeft aangevangen de vergadering hec treurige berigt rhede tv deelen van het overlijden van haar waardig medelid, den heer D. F. van Alphen, die algemeen zoo hoog geacht werd en door wiens afsterven zijn talrijk huisgezin, de vergadering, zijne vrienden, het Vaderland en de Koning een groot en gevoelig verlies hebben geleden. Aan de Douai. rière zal -op de gewone wijze, namens de Kamer, een brief van rouwbeklag worden toegezonden. Voorts heeft de President kennis gegeven, dat de heeren Sandberg, van Tuyll van Heeze en iVarin berigt hadden gezonden, dat zij, ten gevolge van ongesteldheid, verhinderd werden de vergadering bij te wonen. De heer IVarin heeft er bijgevoegd, dat het hem bijzonder leed doet, dat hij niet van den aanvang dezer zitting af, aan de werkzaamheden der Kamer kan déelnemen, daar hij het in deze gewigtige oogenblikken van belang achtte, om de meest mogelijke eensgezindheid tusschen de leden der Kamer, buiten allén twijfel te doen stellen. Aangenomen voor kennisgeving. Worden gelezen twee besluiten des Konings, als het eene van Zijne Maj. Koning IVillem I, van den 6den dezer, houdende benoeming voor de eerste maal van de drie leden der Tweede Kamer voor het Hertogdom Limburg; en bet andere van Zijne Maj. Koning IVillem II, van den loden dezer, hou dende aanwijzing, tot welke provincie de Afgevaardigden van het vroegere gewest Holland voortaan zullen geacht worden te behooren. Aangenomen voor kennisgeving. De tijdelijke President benoemt twee Commissien, tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde of herkozene leden der Kamer. De eene, zamengesteld uit de heeren van den Mortel, van Rappard, Binkes, Bruce en Kniphorst, is belast met het onderzoek van de geloofsbrieven der leuen uit Noord-BrabandGelderland, Vriesland, Overijssel en Groningen. De andere bestaat uit de heeren Backer, Frets, DruyvesteynHinlopen en van den Velden, en wordt belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de bedoelde leden uit Holland, Zeeland, Utrecht en Limburg. De heeren van den Mortel en Backer hebben, namens de beide Commis. sien, tot de toelating van alle de zich aangemeld hebbende en in deze stad tegenwoordig zijnde leden, geadviseerd, met uitzondering echter alleen van den heer Corver-Hooftdie tot dus verre den grondwectigen eed nog niet heeft afgelegd. Hierover ontscaat eene woordenwisseling De heer van Dam vermeent, dat de heer Corver~Hooft altijd moet worden toegelaten, maar dac hij aan de werkzaamheden der Kamer geen deel kan nemen, zoo lang hij den gevorderden eed niet afgelegd heeft. Eindelijk wordt besloten tot de toelating van alle de nieuwe gekozene of herkozene leden, met uitzondering van den heer Corver-Hooftaan wien op eene officiële wijze de redenen zuilen worden kenbaar gemaakt, die de ver gadering voor als nog hebben doen besluiten hem zijne waardigheid nog niet te doen aanvaarden, hetgeen dan ook overeenkomt met art. 86 der grondwet. Nadat nu alle de léden zitting genomen hadden, heeft de heer de Jonge hen met hunne betrekking geluk gewenscht en den wensch geuit, dat hunne mede. werking toe bevordering van hec heil des Vaderlands strekken zal, hetgeen steeds aller doel was en zal zijn. Daarna is men overgegaan tot de benoeming van drie Candidaten voor hec voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting, waaruit Zijne Maj. eene keuze zal doen. Tot eersten Candidaat wordt dadelijkbij de eerste stemming gekozen Jhr. H. Backer, uit Noord-Holland, die 32 van de 46 stemmen bekwam. Na hem had de heer Luzac de meeste, namelijk 8'stemmen. Tot tweeden Candidaat is gekozen L. C. Luzac. Twee stemmingen leidden tot geene uitkomst. De heer Luzac Had eerst 15 en vervolgens 20 stemmen. Bij de derde stemming werd hij met 26 van de 46 stemmen gekozen. Zijn mededinger was de heer Snouck Hurgronjedie 19 stemmen heeft bekomen. Tot derden Candidaat is benoemd Jhr. Mr. M. IV. de Jongeen wel bij de eerste stemming, met 26 van de 46 stemmen. De heer Snouck Hurgronjé erlangde 13 stemmen. Deze lijst van drie Candidaten zal op morgen den Koning worden aange- boden door eene daartoe benoemde Commissie van acht leden. De vergadering werd daarop, waarschijnlijk tot overmorgen, gescheiden. EGYPTE. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de Oostenrijksche en Engelsche Con. suis aan hunne landgenooten in die stad het besluit der Porte omtrent de afzetting van Mehemed-Alihadden bekend gemaakt, hun tevens verwitti- gendedat zij orde hadden gekregen om hunne vlaggen in te halen en zich in te schepen. Dit was werkelijk den 23scen September in den avond ge schied. Vooraf echter hadden zij nog hunne opwachting bij den onder-Koning gemaakt, die hen met kalmte had ontvangen en gezegd, dat hij met Gotls

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1