A0. 1840. LEYDSCHE VRIJDAG, COURANT. 16 OCTOBER. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydbn; geven bij deze kennis aan de bezetenen derzelve Stad, dat op den 7den October II., door de Kiezers vergadering, vervulling der openstaande Raadplaats, tot lid van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad fc verkozen, de Heer Mr. PIETER BUYSKES, èn dat genoemde Heerop hedenih de vergadering van den Raadden vereischten eèd heeft afgelegd en geinstalleerd is. Aldus gedaan en gepubliceerdop den isden October 1840. J. G. BE Met. Tef ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. NEDERLANDEN. Liydeh, 15 October. In onze vorige melden wij, dat Dingsdag namiddag de Hoóge Raad der Nederlanden, het Provinciaal Geregtshof van Holland, de Burgemeester en Wethouder! van 's Gravenhage en eene Commissie uit den stedelijken rsad bi] HH. MM. waren toegelaten om hun hunne gelultWetischingen met Hoogst, derzelver troonsbeklimming te brengen. De Burgemeester van 's Gravenhage heefc daarbij eene zeer toepasselijke aanspraak aan den Koning gedaan welke door Zijne Maj. op eene allerverpligtendste wijze werd beantwoord, met te verzekeren, dat ook hem deze standsverwisaeling geheel onvoorziens tots overkomen, waarbij Hem zulk een zware last op de schouders gelegd wordt; doch dat liybemoedigd door de uitgedrukte gevoelens der Natie, alles zou doen, Wat in zijn vermogeh was, om regt en geregtigheid te be vorderen en algemeene Welvaart te verspreiden; dat hij, intusschen, slechts menscheiyke krachten hebbende, rekende op den bijstand van alle regtscha. penen; dat hij, de waarheid liefhebbende en zoekende, die ooit zou ver wachten van al degenen, welke in land en stad geroepen zouden worden, dm tiem in dit heilzaam oogmerk van dienat te zijn. Op de aanspraak door den Burgemeester aan den Koningin gehoudenheeft Hoogstdezelve geantwoord, dat zij diep geroerd was bij het herinneren aan de regering van den afgetreden Koning en de weldaden der hoogst vereerde overledene Koningin; dat nieta haar gelukkiger zou kunnen maken, dan de Voetstappen te drunken en het voorbeeld na te volgen van deze Vorstin; dat ja zij in eenen grooten kring en uitgebreider hof geboren en opgevoed was maar dat zij steeps geleerd had,het niet in het uitgestrekte vin die verhouding, maar'in het uitbreiden van het geluk, welvaren en de gevoelens van ware grootheid en deugd te zoeken; dat zij in die stemming en met dusdanige voornemens, hoopte aan onze onvergetelijke Koningin gelijkvorming te wor den en onvermoeid zou pogen, een volk en eene stad, die de geboorteplaats barer geliefde Dochter was, gelukkig te maken, en aan welke stad zij te meer gehecht was, mar gelang Zij zich dieper herinnerde de hartelijke liefde, waarmede haar Gemaal in 1831 was ingehaald. Men meldt uit 's Gravenhage van den i-fden October: De Opper-Kamerheer heeft bekend gemaakt, dat HH. MM. op morgei audiëntie In gala zullen verleanen aan alle personen die reeds ten Hove zyn Voorgesteld; en wel aan de heeren ten een ure, aan de dames ten twee ure. Blijkens het programma voor de opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal alhier, op Maandag den ïpden dezer, zullen de leden der Staten-Generaal ten 12 nre byeenkomen, en de Koning met zynen «toet ten één ure van Hoogstdeszelfs paleis afrgden; zullende Zijne Maj. te paard ge zeten zijn, begeleid door HH. KK. HH. de Prinsen. Kommando's cavalierie openen en sluiten den uein,. die in het gaan den weg neemc over de Kneu. terdyk, den langen Vijverberg, den korten Vijverberg en het Binnenhof; en by het terugkeeren over het Buitenhof, de Plaats, de Kneuterdijk, naar het paleis. Salvo's van geschut zullen by het afrijden des Kouings van bet pa. leil enz. worden gelost. Naar men verneemt zal er op aanstaanden Maandag, den dag van de opening der gewone vergadering der Staten-Generaal, des avonds, op hoog bevel, in de Koningiyke Nederduicsche schouwburg dezer Residentie, eene gala-voorstelling plaats hebben. Bij voortduring ontvangen HH. MM. de Koning en Koningin bezoeken van verschillende Collegiën en Autoriteiten. Heden zyn de President en leden van de Algemeene Rekenkamer, alsmed. van den Hoogen Raad van Adeh» by HH. MM. toegelaten. Men verneemtdat Zijne Maj. de Koning het voornemen zoude heb. ben, om op Hoogstdeizelfi eigen kosten in deze Residentie eene cavalierie. kazerne te laten bouwen, ingerigt voor ee'fi geheel regiment. Men wil weten, dat Hare Maj.de koningin het gebouw, waarin thans de bureaux van het Ministerie van Financien gevestigd zijn, en dat aan het thans door HH. MM. bewoond paleis grenst, Zal aankoopen, ten einde het. zelve te doeu verbouwen en met het paleis te vereenigen. Volgens besluit van Zijne Maj. van den loden dezer, zijn tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland be. hoemd de heeren: Jhr. D. F. van AlphenMr. G. fV. Verwrj-MejanMr. L.C.Luxac, Jhr. Mr. J. C. R. van Hoorn van Bürgh, Mr. M. A. IVijnaendts Jhr. Mr. D. T. Gevers, Jhr. Mr. C. Beelaerts van Blokland, Jhr. Mr. M.IV. de Jonge van Campens Nieuw land, H, Baron Collot d'Escurj van Heinenoord Jhr. Mr. O. Repelaer van Molenaarsgraaf, Mr. F. Frets en Mr. IV.J.Junius Van Hensert, En voor de provincie Noord-Hollandde heerenMr. J. Corver-Hooft tV. Baron Röell van Haterswoude, Jhr. Mr. A. IVarinJhr. ff. Backer, Jhr. Mr. G. Clifford, Mr. P. van Akerlaken, F, C. IV. Drwjvestejn en Jhr. Mr. D. Hooft Jbx. Gedurende de laatste dagen der regering van Koning tVHlem I, heetc Zijne Maj. eene Commisiie benoemd, die belast geworden is, om in Enge- land eene spinmachine te bezigtigen, tot welker uitvoer uit Ëngeland, op de daartoe gedane aanvrage van ons bestuur, door het Britsche Gouverne ment aan de gebroeders Bkfth vergunning is verleend. Dé Commissie zal de inrigting van dit werktuig in de Ryks-iijnbaan te Woolwick bezigtigen en de werking daarvan nagaan. Te gelijker tijd is aan deze Commissie opgedragen het in Engeland onderzoeken van eenige andere onderwerpen van scheeps bouw en stoomwerktuigenwaarvan met goed gevolg voor de Nederlandsche marine party zoude kunnen worden getrokken. Deze Commissie zal bestaan Uit de heeren: den Kapitein-Luitenant ter zee C, Roest, den Kapitein-Lui. tenant ter zee S. R. van Franck Commandant van de Etnaden Constfuc. teur op 's Rijks werf der marine te Amsterdam J. Voss, en den Commies bij liet Ministerie van Marine en Koloniën D. G. Muller. Men verneemt voorts, dat het stooihschip Etna ter beschikking der Commissie zal worden gesteld; dat zij met hetzelve naar Engeland zal worden overgevoerd en ookna vol. brenging van haren last, met dat vaartuig naar het Vaderland zal terugkeeren. Men verzekert, dat's Konings Calligraaph, de heer Magnie, die ill twintig lessen hen, die slecht schrijven, eene goede hand verschaft, door Zijne Exc. deh Directeur-Generaal van Oorlog op nieuw zou worden belast met de taak, welke hem in 1830 was opgedragen, om zyne schrijfwijze bij alle de afdeeiingen in het Rijk in toepassing te brengen. Ten gevolge van de in werking brenging der ministeriële veranrwoor. delykheid, zijn er reeds verschillende veranderingen gebragt in den loop der werkzaamheden bij de onderscheiden departementen van algemeen bestuur. Iedér ministerie handelt de zaken af, welke tot zijn werkkring behooren. De Commissie van redactie der nationale wetgeving heeft zich in den laatsten tijd bezig gehonden met het opstellen van verdere ontwerpen van wet betrekkelijk het wetboek op het strafregt. Men vleit zich, dat er in de aanstaande zitting der Kamers wederom een gedeelte van dezen belangrijken arbeid aan de nationale vertegenwoordiging zal kunnen worden onderworpen. Uit Rotterdam meldt men van den I4den October: In den nacht tusschen Maandag en Dingsdag, ongeveer ten twee en een half ure, is alhier een verschrikkelijke brand uitgebarsten, op het pand toe. behoOfende aan de firma van de weduwe H. Dujs en Zoon, in de Houtlaan, Uitkomende aan de Zalmhaven. De brand openöaarde zich het eerst in eene branderijwaarvaD het ge. bouw"vooraan tor mouterij was ingerigt, en verspreidde zich met zulk eene ongeloofelijke snelheid, dat eene daarneven staande mouterijen naast dat gebouw eene dubbele branderij, als mede eene kuiperij daartegen over, allen, binnen den tijd van drie uren, eene prooi der vlammen zijn geworden, benevens veel graan, hout en ledige fusten, zoodat uit die gebouwen niets dah eenig ijzer- en koperwerk is overgebleven. Met de grootste inspanning en ijver van velen is eene houten loods gered, waardoor dan ook de belen- dende scheepstimmerwerven zijn bewaard gebleven. Gelukkig was het weder zeer stil, zonder hetwelk de gevolgen van dezen brand onberekenbaar zou. den geweest zijn. De gebouwen eh goederen der genoemde firma zijn verwaarborgden men. schen zijn by deze ramp niet omgekomen. De schade wotdt op f 200,000 berekend. Ook te Dordrecht is in den vroegen morgen van den I4den dezer brand ontstaan in het winkelhuis va» den heer Straatman, op de groenmarkt, het- geen ook geheel door de vlammen verteerd is. Uit Harderwijk meldt men, onder dagteekening van den 12 October, bet volgende: Gisteren had alhier ten huize van den deurwaarder P. Bronsveld, een al. lertreurigst ongeluk plaats. Deze in den kting van zijne huisselijke familie het middagmaal houdende, wordt met de zijnen op het alleronverwachts ver. schrikt door een geweldigen slag. Zonder re weten van waar dezelve kwam, valt de vrouw van den zoon van Bronsveld, mejufvrouw Schuurman, oud 23 jaar, onder den uitroep van 0 Codl voorover, hetgeen onder de huisge. nomen aan schrik werd toegeschreven; maar weidra ontdekt haar man, die Zijne vrouw wilde opbeuren, dat een kogel, van buiten door het raam van de tuinkamer geschoten, haar door het hoofd zoodanig getroffen had, dac zii oogenblikkelijk dood was. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit on. geluk veroorzaakt is geworden door een jongeling, met name Roest, oud 13 jaren. Een kortelings alhier gepleegde aanmerkelijke diefstal, waarmede deszelfs broeder, door gemelden deurwaarder, op gegronde ontdekkingen, is beschuldigd, ten gevolge waarvan hij thans te Arnhem gevangen zit, heeft eenigzïns vermoeden doen opvatten, dat deze afschuwelijke daad met opzet op meergenoemden deurwaarder gerigt is geweest. Hoe dit ook we. zén moge, men heeft den dader dadelijk in verzekerde bewaring genomen. T U R K Y E. KoNstantinopel den 3den October. Den 2den dezer is eene der vrouwen Van den Sultan van eenen zoon, de eerste die hem geboren wordt, beval, ien, welke den naam van Murad ontvangen heeft. Onmiddelyk hebben zich aiïe Pacha's en hoogé ambtenaren naar het serail begeven, om Z. H. gehik te wenschen. Zeven dagen lang zullen er openbare feesten plaats hebben, ter viering dezer heuchelijke gebeurtenis. Door de Porte is aan de te Konstantinopei residerende Gezanten te kennen gegeven, dat wegens mingunstige berigten ten aanzien van den oogst, de uitvoer éan granen uit de Turksche provinciën voor drie maanden, veM boden is. De gezondheidstoestand der hoofdstad was voldoende. De blokkade van de Syrische en Egyptische kusten zouden den 34den October beginnen. GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men, dat het Fransch smaldeel van den Admiraal Hugon den Piraeus verlaten en zich naar Nauplia begeven heeft, om water in te nemen; doch men verwachtte hetzelve eerstdaags terug. Het escader be« staat uit de volgende schepen: de Triton, de vlag voerende van den Schone bij Nacht Hugon, 82 stokken'; de Montebello, de vlag voerende van den Schout bij Nacht La Susse, 120 stukken; de Suffren 90 stukken, de Neptune 86 stukken; de Diadème 86 stukken; de Jupiter 86 stukken; de Hercules 100 stukken; de Alger 80 stukken; de Santi Petri 86stukken, en de stoom, boot Lavoisier; te zamen 9 schepen en 816 stukken. SPANJE. De Afgevaardigden der onderscheiden Junta's, die zich in de provinciën hebben opgeworpen, hebben, ten getale van 23, een vertoog by Espartero ingediend, waarin zij er sterk op aandringen, dac de Koningin niet alleen Regentes blijve, maar haar eenige mannen in het hoog bestuur des land» worden toegevoegd. Den 2den dezer heeft de Madridsche Junta een groot gastmaal aan Es partero gegeven, waarbij 150 personen tegenwoordig waren en de meest rëvoiucionnaire toasten zijn ingesteld, Den sden dezer is Espartero, vergezeld van het nieuw Ministerie naar Valencia tot de Koningin vertrokken.'

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1