BUITENGEW LEYDSCHE DONDERDAG, NEDERLANDEN. Let den, 8 October. Heden morgen vroeg ontvangen wij per buitengewone gelegenheid de na. tolgende berigten: TROONSBEKLIMMING WILLEM II. PROCLAMATIE van AFSTAND van IVILLEMI. Doordrongen van eerbiedige dankbaarheid voor de hulp, bemoediging en bijstand, waaraan de Alniagtige Opperbeatuurder der Volken het Ons, in de hooge betrekkingen waartoe Hij Ons geroepen heeft, nimmer beeft laten ontbreken, mogen Wij met genoegen temg tien op dien tijdkring van bijna zeven en twintig jaren, gedurende welken Wij het hoogst gezag in Ons Vaderland en Ons Groot-Hertogdom Luxemburg gevoerd, en naar Ons ver. mogen getracht hebben, het geluk en welzijn van Onze beminde Onderda nen en het heil van het Land, waaraan Onze Vaderen door zoo naauwe banden verbonden zijn geweest, en ook Wij zoo innig verknocht zijn, over. tenkomstig de regelen en voorschriften der grondwet te bevorderen. Menigvuldige Zegeningen van den Allerhoogste hebben Onze regering gekenmerkt, zelfs onder den druk van de staatkundige gebeurtenissen der laatste jaren, waarin Wij den nadeeligen invloed, welken groote en onop houdelijke zorgen en verdriet op Ons hebben uitgeoefend, in al zijne uitge- atrektheid hebben ondervonden. ,11 Die zorgen en moeijelijkheden van het hoog bestuur blijven zwaar op Ons wegen; Wjj gevoelen ze dagelijks meer en meer bij het klimmen On. zer jaren, en bij het besef der op Ons liggende verpligting, om voortaan in de behandeling der zaken van het Koningrijk, eenige andere regelen te volgen, dan die welke vóór de veranderingen en bijvoegingen, onderdaags in de grondwet gebragt, door haar waren vastgesteld en voorgeschreven. „Door Onze Publicatie van 4 September II. hebben Wij aan die veran. deringen en bijvoegingen volle beslag gegeven, en alzoo is het begin harer werking op handen. „Dat tijdstip hebben w(j, Ua ernstige overdenking, het geschiktste geacht, om gevolg te geven aan het sedert lang bij Ons bestaan hebbende voome. men om de overige levensdagen, welke God ons gunnen zal, in rust en bevrijd van de zorgen der Regering door te brengen onder dankbare herin, nering aan al het goede, dat zijne liefde en wijsheid ons hebben geschon ken. Eene vaste, krachtige, mannelijke hand, jeugdige leeftijd, bevrijd van den druk van geklommene jaren, en niet weifelende door vroegere herinne. ringen, worden voortaan tot het bestuur van het Koningrijk en tot bevor. dering van deszelfs geluk en welzijn vereischt, en bij Ons volle gevóelen en overtuiging, dat de last der Regering Ons voortaan geheel zoude ter nederdrukkenen Ons buiten staat stellen, om den nog overigen zijd van Ons leven aan de goede en wakkere behartiging der belangen van Onze beminde Onderdanen toe te wijden, hebben Wij, na rijp beraad, uit eige nen geheel vrijen wille besloten, Onze lange regering op den dag van he- den onherroepelijk te eindigenen Ons Koninglijk, Groot-Hertogelijk en Hertogelijk Gezag over te dragen op Onzen beminden Zoon, den Prins van Oranjedie de wettige opvolger is Onzer Koninglijke, Grootherto gelijke en Hertogelijke Kroonen. Wij danken Onze beminde onderdanen voor de menigvuldige blqken van vertrouwen en verknochtheidwelke Wijgedurende Onze Regeringvan hen in de ruimste mate hebben mogen ondervinden, en overtuigen Ons, dat zij met liefde en eerbied hunnen nieuwen Koning zulten ontvangen, aan wien het Vaderland reeds zoo veel verpligt is, en die, met een diep bewo. gen hart, doch met manneljjken moed, onder het nederig opzien tot de hulp en bijstand van God Almagtig, de Nedrrlandsche, Luxemburgsche en Lim* Iurgsche Kroonen, op den dag van heden uit Onze handen heeft aanvaard, om door Hem en Zijne wettige Opvolgers bezeten te worden, ten gevolge der plegtige acte van Onzen vrjjwilligen afstand en overdragt, welke in de Archieven van het Koningrijken van het Groot-Hertogdom door Onze zorg wordt overgebragt, om aldaar te worden weggelegd en bewaard. Ten slotte lasten en bevelen Wij, dat Onze tegenwoordige Proclamatie, met welke Wij Onze Regering eindigenzal worden afgekondigd in eene plegtige openbare teregtzitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van de Provinciale Geregtshovenvan de Criminele Regtbank te Amsterdamen ♦an de Arrondlssements-Regtbanken, mitsgaders van de pnijen der Raadhui, zen van de hoofdplaatsen der provinciën en der Arrondissementen, alwaar zij bovendien zal worden aangeplakt ter plaatse, alwaar zulks aldaar gebrui kelijk is, en eindelijk, dat zij in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gedaan op het Loo, op heden den pden van October 1840. (Get.) Van wege den Koning, (Get.) WILLEM. van Doorn. COURANT. 8 OCTOBER. II. PROCLAMATIE van AANVAARDING van ZIJHE MAJESTEIT WILLEM tl. Wij WILLEM II, bij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrint van Oranje-NastauGroot-Hertog van Luxemburg, enz., tvz.enz. Geliefde Landgenooten en Onderdanen van alle rangen en standen 1 Door de Koninglijkè Proclamatie van mijnen hoogstgeëerbiedigden en har. telijk geliefden Vader is U de 'gewigtige en treffende gebeurtenis bekend gewordendat Onzer aller Vader en Koninggedrukt door de zorgen van eene zeven en twintigjarige regering, bestendig toegewijd aan het getrouwe Nederlandsche Volken door veel zegenmaar ook door veel verdriet voor het Hoofd van den Staat gekenmerkt, zich, bij het klimmen zijner jaren, bewogen heeft gevonden die zware taak op heden aan Mij over te dragen. j, Diep gevoelt gij allen met Mij het groot verlies, dat het Vaderland door dezen afstand lijdt en hoe moeijelijk het voor Mij, zijnen opvolger, wezen zal, in de plaats te treden van eenen Koning, die met zoo veel wijsheid, gedurende lange jaren, voor het geluk en welzijn van Nederland heeft ge. zorgd. Doordrongen van het gewigt der pligten, thans op Mij rustende, aanvaarde ik de regering met het vaste voornemen, om, onder Goddeiijken zegen, mets onbeproefd te laten, dat strekken moet tot het gelnk van het Nederlandsche Volk en den luister van het Koningrijk, en zal de grondwet, dat plegtanker van Neêrlands Vrijheid en Volksgeluk, op de nienwe baan, welke ik intrede, steeds Mijn gids en geleidster zijn, gelijk ik dit met pleg- tigen eede staven zal bij Mijne grondwettige huldiging in de Hoofstad. „Tot bereiking echter van het groote doel, waarnaar ik streve, tot be vordering van heil en voorspoed voor Land en Volk, behoeve ik het ver trouwen de liefde en de tronw Mijner Onderdanen. Mogen zij mij die gevoelens in dezelfde mate toedragen, als aan mijnen hoogstgeëerbiedigden en hartelijk gelietden Vader van hen is te beurt gevallen; zoo znllen Wij, Koning en Volk, sterk door eendragt, en steunende op den bijstand van den Allerhoogste, de toekomst rustig ingaan! „Deze zijn, geliefde Landgenooten en Onderdanen, mijne wenschen, voornemens en verwachtingen in dit voor ons allen zoo plegtig en gewigtig oogenhlik. Mijne daden zullen, met de hulp van God, mijne Woorden be vestigen, en, gelijk het Mij heeft mogen gebeuren voor de onafhankelijk heid van Nederland met het zwaard te strijden, zoo zal ik ook nu aan het zelve geheel Mijn leven en alle Mijne krachten toewijden. Lasten en bevelen dat de tegenwoordige Proclamatie Zal worden afge kondigd in eene plegtige openbare teregtwijzing van den Hoogen Raad der Nederlanden, van de Provinciale Geregtshoven, van de Criminele Regtbank te Amsterdam, en van de Arrondissements-Regtbankenmitsgaders van de Puijen der Raadhuizen van de Hoofdplaatsen der Provinciën en der Arron dissementen alwaar zij bovendien zal worden aangeplakt ter plaatsen waar zulks aldaar gebruikelijk isen eindelijkdat zij in het Staatsblad zal wor. den geplaatst. e, Gedaan op het Loo, op heden den 7den van October 1840. CGet Van wege den Koning, C Get.) Ui. WILLEM. van Doorn." De derde Proclamatie is van dezen inhoud: Wij WILLEM II, bij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrint van Oranje-NassauGroot-Hertog van Luxemburgenz.ent., enz.; Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saint i Alle openbare, burgerlijke, hoogere en lagere Ambtenaren, gelijk mede alle Officieren van het leger, van de vloot en van de schutterijvan welken rang zij ook mogen zqn, worden bij deze in hunne tegenwoordige betrek, kingen bevestigd. En zal deze worden afgekondigd in eene plegtige openbare têregtzitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van de Provinciale Geregtshoven, van de Criminele Regtbank te Amsterdam en va* de Arrondissements-Regt banken mitsgaders van de ptiijen der Raadhuizen van de hoofdplaatsen der provinciën, en der arrondissementen, alwaar zij bovendien zal worden aan. geplakt ter plaatsen, waar zulks aldaar gebruikelijk is, en eindelijk zal deze in het Staaasblad worden geplaatst. „Gedaan op het Loo, op heden den ?den van October 1840. v (Gel.) WILLEM. Van wege den Koning, (Get.) van Doorn."

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1