A0. 18410. L E Y D S 0 H E N°. WOENSDAG, .';'>insS£3U. "•—mi COURANT; 30 SEPTEMBER. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze rer kennis éer Batentpligtige Ingezetenen dezer Stad, dat tot de afgifte der gezegelde Patentbladen voor het dienstjaar 1840 en 1841, zal gevaceerd worden, des MaandagsDingsdags donderdags en Vrijdagsden 28 en 29 Septemberden 1, 2, 5, 6, 8 m 9 October aan slaandeter Secretarie dezer Stad, 's namiddags van vijf tot zeven uren. Leyden den 2Östen September 1840, J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. NEDERLANDEN. Letoen, 39 September. Giiteren avond te 8 ure ii Z«ne Maj. de Koning van Wnrtemberg met Hoogstdeszelfs gevolg deze stad gepasseerd, over Utrecht naar Nijmegen en verders per stoomboot naar zijne Staten terugkeerende. Nadat heden morgen de Hoffouriers met bet gevolg van Zijne Maj. onzen Koning deze stad waren doorgekomen, is Zijne Maj. zelf, gezeten in een open Fijtuig, heden middag ten één ure alhier aangekomen, en, na van paarden te hebben verwisseld bij dén Heer IV. L. Burgerszich naar het Loo begeven. Gisteren morgen is te Katwijk eene der visschersschuiten van de Maat. «chappij aldaar, en toebehoorendé aan den reeder Taat, aangekomen, met eene lading van ongeveer 20,000 stenrharingen, die de buitengewone som van f <5z de iooo stuks hebben gegolden, De Staats-Courant van heden bevat een Koninglijk besluit van den S4Sten dezer, waarbij verklaard wordt, dat de grondwet van het Koningrijk der Nederlanden ook voor het Hertogdom Limburg van kracht is. Uit 's Gravenhage schrijft men, dat het Zijne Maj. heeft behaagd den Baron van Sytzansa, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en tot dus verre Staatsraad in buitengewone dienst, benevens den heer P.D. Brug man*, lid der Permanente Commissie van het Amortisatie-Syndicaat, en mede tot dus verre Staatsraad in buitengewone dienst, te benoemen tot leden van den Raad van State. Zijne Maj. heeft benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst, J.H. Graaf v<a» Rechteren, vroeger Gouverneur der provincie Overijssel, thans benoemd tot Gouverneur der provincie Vriesland; en tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer R. H. S. G. J. van Burmania Baron Rengers, lid van Gedeputeerde Staten van Vriesland, tijdelijk belast met de waarneming der functien van Gouverneur van dat gewest. Verder meldt men van daar, dat de betrekking van Inspecteur-Generaal der registratie, welke, door de benoeming van Jonkheer van Harencarspel Etkhardt tot Gouverneur van de provincie Drenthe, is opengevallen, niet weder zal worden vervuld. Men verneemt, dat Zijne Maj. den heer A.Janssen, Nederlandsch on. derdaan, heeft erkend en toegelaten als Consul van België aan den Helder Naar men verneemt, zal Zijne Maj. exercitie eskader, onder bevel' vau den Schout-bij-Nacht Machiclsen, ter reede van Texel llggentle, met den lsatsten dezer maand ontbonden worden. Het fregat de Sambre, Kapi. tein ter zee Buijs, de corvet de Argo, Kapltein-Lnitenant den Berger, en de blikken de Courier, Kapitein-Luitenant ÏVillinken de Venus, Kapitein- Luitenant Johr, zullen in het Nieuwe Diep komen en aldaar hunne verdere deMlnatie afwachten; terwijl de brik de fVindhond, Kapitein-Luitenant Kist naar Helvoet is vertrokken, om aldaar opgelegd te worden. Zijne Maj. heeft, uit Hoogstdeszelfs bijzondere fondsen, voor het op. gerlgt wordend Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis te *i Hage, eene ondersteuning van ƒ1500 geschonken. Den aysten dezer is de negen-en-vijftigste verjaardag van Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg, die zich toevallig in de Residentie bevond, door het Koninglijke gezin aldaar, met veel plegtigheid gevierd. Te dier gelegenheid is er ten Hove groot gala-diner gehouden, hetwelk door den Ko. ning van Wurtemberg en de leden va» het Koninglijke gezin werd bijgewoond. In den loop van den volgenden dag heeft Zijne Maj. de afscheidsbezoeken van onzen Koning en der leden van het Koninglijke gezin ontvangen. Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg heeft aan Doctor Everard, te 's Gravenhage, de ridderorde der Wurtembergsche Kroon geschonken. Men verneemt, jdat, in strijd met hetgeen vroeger daaromtrent was be. paaid, de doop aan den jongen Prins kort na de terugkomst van Zijne Maj. van het Loo, met de gebruikelijke plegtigheden in de St. Jacobskerk te *s Gravenhage zal worden toegediend. De Koninglijke rgschool te 's Gravenhage is opgeheven geworden. In de plaats daarvan verwacht men aldaar eenige cavillerie in garnizoen. Den a8sten dezer heeft de criminele regtbank van Holland J.Gaientaan ichuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en hem veroordeeld tot de straf van het zwaaijea met het zwaard over het hoofd en vijf jaren confinement en in de kosten. Zatnrdag den 2Östen dezer is vin de werf van de scheepsbouwmeesters W, en J, Hoogendijk en Co,, aan het Kralingscheveer, met het beste gevolg te wster gelaten het barkschip gensamd Laurens Jz, Koster, grooc ongeveer 380 Javalasten, zullende gevoerd worden door Kapitein D. R. Kleve, en gebouwd voor rekening der reederij onder direccie van den heer D. Dunlop te Rotterdam. Ter reede van Helvoetiluis zijn door den schipper A. Stolk, van een der werkvaartuigen van het Marine-Departement aldaar, zes man van de brik de Brak, welke door het omslaan van eene sloep in het water gevallen waren, gered en behouden aan boord gebragt. Op Zaturdag den 17 October, des voormiddags ten 11 ure, zal, op het raadhuis der stad Amsterdam, worden aanbesteed het maken van zeven tien steenen duikers, en achttien vaste bruggen met steenen landhoofden, in de airdebaan van den Rijns-spoorweg tusschen Amsterdam en Uttechc. Den aösten dezer is te Amsterdam, in de fabrijk van den heer C. Ver- Veer, gegoten de ijzeren Leeuw, bestemd voor de vuurbaak de Jan van Speyks leren, te Egmond aan Zee. Het pleistermodel, door den heer L.Royer mees terlijk vervaardigd, werd op het naauwkenrigst gevormd, en deskundigen ver zekeren, dit de gieting uicmuntend is geslaagd. Men schat het gewlgt van den gezegden Leeuw op nagenoeg 6000 Ned. Si. Het is niet bekend, dat «en kunststuk van dergelijken omving nog in eenige fabrijk van ons Vader, land is gegoten. Uit Utrecht meldt men van den 37 September: De dag van den 34Sten dezer leverde wederom een doorslaand bewijs op van den goeden geest, welke er onder de heeren Studenten dezer Hooge- school heerscht, van de achting en genegenheid, welke zij voor hunne leer. meesters heoben en van hunne dankbaarheid voor bet ontvangene onderwijs. Een groot aantal Stutunen der Medische en Philosophische faculteiten had den Hoogleeraar N, C, de Fremery, onlangs wegens 70 jarigen onderdotü eme ritus geworden, nitgenoodigdom zich in hnn midden te begeven in eene bijeenkomst in het hótel der Nederlandenalwaar zij hem een bewijs van erkentelijkheid voor genoten onderwijs wenschten aan te bieden. Daar geko. men betuigde hem de Student H. C. Verloren uit aller naam hunnen dank voor dat onderwijs en verdere diensten, welke zij oordeelden, dat de Hoogleeraar aan de Hoogeschool en aan de Studenten nu bijna 45 jaren lang bewezen had, en stelden hem een uitmuntend afgietsel in pleister ter hand van den kolossalen schedel, van een zonderling gevormd voorwerelds zoogdier, thans Dinotherium Giganteum genaamdwaarvan de onderscheidene deelen voor eenige jaren gevonden zjjn in het beender-voerend zand bij Eppelsheimin Rhijn-Hessen. Dit afgietsel, onder het oog van Professor A. v. Klipstein te Darmstadt vervaardigd, is uitmuntend gemaakt, en werd met groot genoe. gen en dankbaarheid aanvaard door den Hoogleeraar, die hier het eerst aan deze Hoogeschool onderwijs in de Géologie heeft gegeven, en maakt nu een van de grootste sieraden van deszelfs museum uit. Uit Deventer wordt van den 24 September gemeld: Het gedeelte der bibliotheek van het vorige Athenaeum te Harderwijk, hetwelk volgens besluit van Zijne Maj. aldaar gebleven was tot tijd en wijle er in die stad een Instituut voor genees- en heelkundigen te platten lande of vroedvrouwen zoude opgerigt worden, is thans ook, bij het vroeger her waarts overgebragte gedeelte, ten gebrtiike van het Athenaeum alhier afge. staan. Deze vermeerdering der bibliotheek is nu vooral van waarde, nu de nieuw opgerigte leerstoel voor het onderwijs van kruid- en scheikunde en natuurlijke historie door de overkomst van den beroepenen Hoogleeraar J.F. Hoffmann bij het begin der Akademische lessen, vervuld is. Den 23sten dezer is te Arnemuiden met plegtigheid de eerste steen ge. legd eener derde fabrijk tot het weven van calicots, onder direccie van de heeren Sa/omonson, die daartoe uit hunne eigene middelen wel hebben willen bijdragen. Den 2den October zal door den Gouverneur der provincie Vriesland, aan hec lokaal van hec Gouvernement te Leeuwarden worden aanbesteed: 1°. het leggen van de aardebaan voor de bestrating des groocen wegs van Leeuwarden tot Harlingen, ter lengte van 24,536 ellen, en znlks in drie per. ceelen, en 20. het bestraten van opgenoenaden weg, gedeeltelijk met gebak ken steen, gedeeltelijk met verbrijzelde keijen, volgens de bewerking van Mac Adam, mitsgaders het beschelpen van den weg naar het Bildt van Maars. een tot de Langhuisterweger. zulks in vier perceelen. EGYPTE. Over Triëst van den 18 September heeft men de volgende tijding, welke het vroeger door ons gemeld? bevestigt: Toen de eerste door de Consuls oer vier Mogendheden bepaalde termijn verloopen was, gaf Mehemed-Ali ten aanzien van de Londensche nota een weigerend antwoord. Het schijnt echter, dat de aankomst van de Fransche stoombooc Papin de gezindheid van den onder-Koning veranderd heeftwant na geboudene conferentie met de heeren Cochelet en tValewski, werden de vier Consuls en Rifaat-Bey den 28 Augustus naar liet paleis genoodigd, en Mehemed-Ali verklaarde hun, dat, wat /Egypte aangaat, hij de in de nota gestelde voorwaarden aannamten aanzien van Syrië vertrouwde hij zich geheel aan de grootmoedigheid van den Sultan, met welken hfl regtstreeksche onderhandelingen aanknoopte. RifaatSey scheen met dat beding niec onte vreden te zijn, maar de vier Consuls meenden,dat hunne instructien bepaald en uitdrukkelijk bevatteden, dat de onder-Koning zich alleen te verklaren had of hij de hein gestelde voorwaarden wilde aannemen of niet, en er daarom geene wijzigingen plaats konden hebben, Zoo bleef ook de tweede confe rentie vruchteloos, en terwijl men in Aiexandrie tusschen vrees en hoop zweefde, naderde den 5 September als de dag van welken zooveel afhangt, waarop men een laatst bepaald antwoord des onder-Konings verwacht. Mehe mcd-Ali riep de Consuls en Rifaat-bey wederom tot zich en verklaarde, dac hij bij de uitspraak van den 28 Augustus bleef, namenliik in de bepaling ten aanzien van Syrië geheel op de grootmoedigheid van den Sultan te vertrou. wen. Men ziet in dit antwoord in ieder geval eene bepaalde toegevendheid van de zijde des onder-Konings en allen geven zich aan de hoop over, dac het tot eene vreedzame oplossing komen zal. Den 5 September des avonds ondernam Rifaat-Bey zijne terugreis naar Konstantinopel en den Sscen bevond hij zich reeds in de wateren van Scio. T U R K Y E. Uit Konstantinopel wordt van den 9 September, in brieven van Londen gemeld, dat over Odessa de tijding aangebragc was, dat de Sultan genoegen zou genomen hebben in de voorslagen van den Pacha van /Egypte, en dac de zaak in het vriendelijke geschikt was. Men moec echter nadere berig- ten afwachten, om hieraan geloof te kunnen slaan, daar Rifaat-Bey mee het antwoord van den onder-Koning naauwlijks den 9den dezer te Konstan tinopel kon aangekomen zijn. In berigten uit Smyrna, tijdingen nit Konstantinopel van den yden de- zer bevattende, wordt gemeld, dat den 3den bevorens te Konstantinopel eene groote Raadsvergadering gehouden was, waarin hec hoofd der Muzel- mannische geestelijkheid Mehemed-Ali van de regering van Syrië vervallen verklaard, en zijne opvolgers benoemd heeft; verder is door den voornoem den eene geestelijke uitspraak afgevaardigd, waarbij de gronden worden uiteen gezet, waarom Mehemed-Ali van de regering van Syrië vervallen is verklaard en de oorlog regtmatig tegen hem mag ondernomen worden. Dit stuk was in alle moskeeën afgelezen. RUSLAND. Den I7den dezer zijn HH. MM. de Keizer en Keizerin, HH. KK. HH. de Grootvorst Troonopvolger, zijne Bruid, en de Grootvorstin Helena in welstand re Zarskoje-Selo aangekomen en zeer plegtstatig ingehaald. Dade lijk na hunnen aankomst hebben de Vorstelijke personen zich naar de kerk van het paleis begeven, om God voor hunnen behouden terugkeer te danken. De plegtige intogc binnen Petersburg van H. K. H. Prinses Maria van Hes sen Darmstadt, de Bruid des Troonopvolgers, zal, meent men, den aysten geschieden. Vele festiviteiten znllen dan plaats hebben en de stad drie avonden achtereen verlicht worden,

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1