DUITSCHLAND. f hunnen spil*. Men Zal him tTngelijks pen rantzoen van witte rijst, olle en groeten verschaffen. Het gevangenhuis zal met paalwerk en doornen-hagen omringd worden; niemand.zal eenige gemeenschap met de gevangenen kun. ncn hebben. !'-i „De groote poort zal niet anders geopend mogen worden, dan tot het binnenvoeren van den voorraad van rijst-water. Aan de zieke gevangenen zullen artsenij-pillen worden verstrekt, en zoo zij deze afwijzen, zullen wij hen laten sterven aan de ziekte, welke het noodlottig gebruik van den opium verwekt zal hebben. „Na dat zij eene maand opgesloten hebben gezeten, zullen wij de gevan. genen onderzoeken; zoo zij hunne kwade hebbelijkheid laten varen, zal men hen aan hunne bloedverwanten teruggeven, maar onder de verantwoordelijk- heid der personen, die, elk van dezelve, aangewezen zijn als hoofden van vijf huisgezinnen. Drie maanden daarna zal men hen andermaal voor ons brengen; zij die zich geheel gebeterd zullen hebben, zullen in vrijheid wor den gesteldmaar bij herhaling van het misdrijf, zullen zij de doodstraf, naar al de gestrengheid der wetten ondergaan. „Kunt gij, o rookers van opiuml dit aanhooren, zonder van schrik te beven, Zijt mij, den Kouang-Cho-Foudie niet anders dan uw welzijn ver. langt, door u voor de verwoestingen van een afgrijselijk vergif te hoeden, veeleer dankbaar. Dat ieder zijne misdadige handelwijze betere, en dat nie. tnand zich tegen deze bijzondere proclamatie verzette 1 Volgens een berigt, te Londen aangebragt, doch waarop men voorals. nog weinig staat kan maken, zonden de Engelsche schepen de Chinesche forten op de rivier Bocca Tigris hebben vernield. Dit berigt zou te Bom. bay aangebragt zijn. /EGYPTE. Over Triest heeft men van den 18 September het volgeitd berigt: ik haast mij u nit Alexandrie van den sden dezerdemet de stoomboot hier aangebragte tijding mede te deelen, dat de Pacha zich aan het Londensche tractaat heeft onderworpen, en wegens Syrië slechts de grootmoedigheid van den Sultan inroept, zonder op de aanspraak, die hij thans daarop meent te hebben, aan te dringen. Rifaat- Bey was met de Commissarissen derPorte en die der verbonden Mogendheden naar Konstancinopel teruggekeerd en men beschouwde nu de zaak als haar einde nabtj en zoo goed als afgedaan. Dit berigt komt eenigzins overeen met een ander te Parijs omvangen, waarin gemeld wordt, dat Rifaat-Bey met voorstellen van Mehemed-Ali te Konstantinopel was aangekomenoverbrengende een adres van den onder. Koning aan den Sultan, in zijn particulier geschreven, waarin hij hem het levenslang beheer over Syrië, bij wijze van een gunstbetoon, afsmeekte. De Engelsche Admiraal Stopford bleef steeds voor Alexandrie kruissende, T U R K Y E. Door de Porte was eene commissie benoemd, om naar het gedrag van den afgezetten Groot-Visier Chosresv-Pacha, ten aanzien van het smeden eener zantenzwering tegen den Staat, onderzoek te doen; deze is naar Ro- dosto, de tegenwoordige verblijfplaats van Chosrcw, geweest, en heeft be- vonden, dat hij aan hoog verraad schuldig is. De Rijksraad heeft dien ten gevolge bepaald, dat hij volgens de thans ingevoerde wijze van regtspleging zal gevonnisd worden. De krijgsmagt der Potte wordt opgegeven te bestaan uit 120,000 man; als: 30,000 in opper-Armenie, 30,000 te Komat, 10,000 te Samsoun, 20,006 op Cyprus en de overige troepen aan de Syrische grenzen. Een bijzonder schrijven uit Konstantinopel van den eden September be. vat het volgende: De eerste bij het verdrag van Londen aan Mehemed-AU gestelde termijn, is vruchteloos verstreken, en de uitspraak, dat Mehmed-Ali alleen in het bezit van zÉgypte blijven zal, is derhalve reeds van kracht geworden. Zon. der haar eigen aanzien in de waagschaal te stellen, zonder Europa te com promitteren, kunnen dus de Mogendheden aan Mehemed-Ali geen duim gronds buiten Aïgypce toestaan. Na verloop van den tweeden termijn verliest hij ook dit. Eene transactie te dien opzigte is ondenkbaar, welke hoop de heer de Pontois deswege ook koesteren moge. En even ondenkbaar is hetnaar mijn oordeel, dac te Alexandrie, binnen de eerste dagen, een meer inschik, kelijke toon aangegeven worde, om ten minste ZEgypte te behouden, het. geen over korteren of langeren tijd den geheelen val des onder-Konings na zich moet slepen. Over korteren of langeren tijd zeg ik: want dat de zaak nog in dit jaar ten einde gebragt zou worden, is, bij de geringe middelen die men aanwendtniet zeer waarschijnlijk. Maar is Mehemed-Ali eenmaal onherroepelijk veroordeeld, om zijn geheele staatkundige aanwezen te ver liezen, hetgeen na afloop van den laatsten hem gestelden termijn moet plaats vinden, dan is hem ook alle mogelijkheid om toe te geven, afgesneden, want dan is er nog slechts eene concessie denkbaar, die namelijk, van geheel vrijwillig, en zonder eenige vergoeding, van het tooneel af te treden. Waar schijnlijk zal dus werkelijk het geval plaats hebben, dat de onder-Koning zich tot het uiterste verdedigtzijn tegenstand zal dan allerhardnekkigs zijn, en lang duren. (Zie echter onder /Egypte Daar de Pacha van Bosnië het bevelschrift van Gulhane, waarbij de Christenen met de Turken in regten gelijk gesteld worden, niet wilde af. kondigen, zoo hebben de Christenen zich daarover bij hem beklaagd, doch hij, zonder hen gehoor te verleenen, heeft hen in de gevangenis laten zetten; dit had een oproer ten gevolg, waarin de Christenen moesten onderdoen. De Porte heeft thans eenen buitengewonen Commissaris benoemdom naar het gedrag van den Pacha onderzoek te doen, Op Maltha was eene buitengewone hoeveelheid krijgsmateriee! der Engelschen zaamgebragt. De Russische vloot te Sebastopol aangekomen, heeft 12,000 nlan aan boord genomen en levensmiddelen voor 4 weken. PORTUGAL. Lissabon den 14 September. De Militaire opstand in de noordelijke pro. vincien duurt nog voort en krijgt daardoor nog meer «astheid, omdat de tegen de opstandelingen uitgezonden troepen weigeren tegen dezelve te ageren. In de stad Aveiro had de nationale militie, de Policie-magt en een gedeelte van het 18de regiment zich ten voordeele der opgestane sol. daten verklaard. Er was wederom spraak van een nieuw Ministerie, waarvan de Hertog van Palmellamet de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, het hoofd zou wezen. De zittingen van de Cortes, die den 20sten moesten eindigen, zouden tot zoo lang geprorogeerd worden, als de dwangmaatregelen tegen de ont. stane wanorde noodig zouden zijn. Men meende, dat de Koningin er wel aan zou doen haren zetel nazr Oporto te verplaatsen. SPANJE. De volgende telegraphische depeche is te Parijs uit Madrid ontvangen Bij een besluit van den ifiden dezer, heeft de Koningin van Spanje het verzoek om ontslag van het Ministerie Sancho aangenomen. Bij een besluit van denzelfden dag heeft zij den Generaal Espartero tot Voorzitter van den Raad der Ministers benoemdhem de noodige magt ver- leenende, om zelf het Kabinet tc vormen. De Generaal Espartero beeft die betrekking aangenomen. De provisionele Junta van Madrid heeft een bevel uitgevaardigd, om de zeven Ministers, die tijdens de revolutie te Madrid in dienst waren, ge* vangen te nemen, om hen voor de Cortes, volgens de wet, over hoog ver. raad te beschuldigen; de Overheden der provinciën Zjjn ten dien einde aan geschreven. De Junta van Madrid heeft den ipden verklaard, dat de keus van de Koningin, waarbij Espartero eerste Minister wordt, en een Ministerie moet zamenstellennationaal is en geheel het vertrouwen verdient, doch dat zij zich niet zou ontbinden, voor geheele genoegdoening ontvangen te hebben. Zoodra Espartero de toestemming van de Koningin zou verkregen hebben zou hij zich naar Madrid begeven, om zich met de Junta te verstaan. Pogingen te Pampeluna en San Sebastian, in den geest van het provi. sionneel bewind te Madrid, in het werk gesteld, zijn door de krijgsmagt bedwongen geworden. De partij der heethoofden in Spanje is in drié onderscheiden deelen Verdeeld. De eerste bestaat uit nieuwe gematigden, aan wier hoofd zich Vele voorname personén, als de heeren Sancho, Infante en anderen bevinden; een gedeelte der leden van liet provisioneel bestuur zon zich gaarne aan deze staatsmannen en aan het piogiamnia van den heer Öomales aansluiten. De volstrekte exaltado's verlangen eene centrale Junta. Het dagblad Eeo del Comercio, hun gewoon orgaan, dringt dagelijks op het ontslag der Koningin. Regentes, of de benoeming van eenen of meer mede-Regencen aan. Einde lijk de republikeinen, die in den El Huracan grondbeginselen voorstaan, die zelfs door het provisionele bestuur niet gunstig kunnen worden opgenomen. Het Journal des Dibats verheft zich in zijn nommer van den 23stetl September met kracht tegen de ondankbaarheid, door de Spaanscheexaltadoi jegens Frankrijk aan den dag gelegd, hetwelk zich sedert den dood van Koning Ferdinand niets anders ten doel heeft gesteld, dan om aan Spanje goede grondwettige instellingen, rust en orde, te verschaffen, en op die oogenblik 30,000 uitgewekene Carlisten onderhoudt, zonder eenig uitzigt van het miilioen franken, hetwelk deze uitgewekenen maandelijks kosten ooit van Spanje terug te ontvangen. Het Journal des Dibats meent, dat de burger-oorlog niet zoo spoedig in Spanje ten einde zou zijn gebragt, indien Frankrijk deze Carlisten niet op zijn grondgebied had laten overkomen. Daarentegen beschuldigt het op zijne beurt de Engelsche Regering, dat zjj de revolutionnaire driften in Spanje aanstookt, oproer en regeringloosheid aldaar bevordert, en zulks met geen ander doel, dan om met het ontzenuw de land voordeeliger handelsverdragen te kunnen sluiten. Volgens het Journal des Dibats had men bij de tijding, dat de Engelsche Gezant Aston uit Madrid naar Valencia vertrok, een oogenblik kunnen vermoeden, dat hjj de wette- loote gedragingen der Junta afkeurde; maar al spoedig is gebleken, dat b\| de Koningin-Regentes tot nieuwe toegevendheid moest gaan bewegen. Üit Berlijn meldt men van den 2isten dezer: Heden namiddag ten 4 ure kondigde het gelui der klokken de aankomst van HH. MM. den Koning en de Koningin in deze hoofdstad aan. De in. togt had plaats zoo als bi] het programma was vastgesteld. HH. MM. wer. den in het dorp Luhtenberg door bet stedelijk Bestuur ontvangen. Op den Frankforter chaussée plaatste hec cavallerie-corps zich aan net hoofd van den trein. De poorten en hnizen waren met bloemen, vlaggen, opschriften, allegorien, enz. behangen. Aan de stads poort Werden HH. MM. door hec gemeentebestuur plegcig begroet. Van daar tot aan hec paleis werd de trein door duizenden nieuwsgierigen vergezeld. Alle de straten en pleinen, die men doortrok, waren feestelijk versierd. In de Pruissische Staats-Courant leest men het volgende artikel f De oorlogzuchtige taal, welke de Fransche dagbladen sedert eeniget: tijd gevoerd hebben, heefc verschillende Duicsche dagbladen bewogen aan Duitsch. land en aan Prnissen vooral een beroep te doen, ten einde het uit zjjne ver. meende werkeloosheid op te wekken, en aan te bevelen, om voor de Duit. sche onafhankelijkheid te waken wij zijn den Duitschen dagbladschtijvers dankbiar voor hunne goede gezindheid, maar hec komt ons voor, dac zij, in de tegenwoordige omstandighedende taak der Duitsche periodieke drukpers ten eenenmale "miskennen. Aan de bedreigingen der Fransche dagbladen ge. loof te slaan, en die voor ieta anders dan eenvoudige vertoóningen te houden, is hun te gemoet komen in hunne wentchen en bchulpe,,ta ctjn tot bereiking van hun doel. Gelukkig Is dit doel reeds tamelijk vermoeijelijkt door de onverschilligheiddie de verbonden Mogendheden aan hetzelve tegenover, stellen, en door de kalme en rustige houding, welke deze hebben aangeno. men. In het algemeen hechc men aan de grootspraak der Fransche drukpers in Duitschland te veel gewigthet ware in dit geval beter volstrekt niet er op te letten. Pruissen te vermanen om op alle gebeurtenissen te zijn voor. bereid, is geheel overbodig, omdat het altoos is voorbereid en omdat het tot werkelijke handeling niet komen zal, dan wanneer de Franschen de dwaasheid mogten begaan van over den Rhijn te willen trekken; hetgeen gelukkig niet te vreezen staat. De dwaling vindt hare oorzaak daarin dat men de betrek, king van Pruissen tot het Oostersche vraagstuk miskent. Het is waar, Pruis, sen heeft er niet, zoo als RuslandOostenrijk en Engelandeeti regtstreeksch belang bij; maar het heeft er in zoo verre belang bij, dat het, als groote Mogendheid, niet gedogen kan, dat omtrent een EurópesCh vraagstuk beslist worde, zouder dat het aan die beslissing zijne goedkeuring en bekrachtiging hehhe gegeven. Dit en niets inders heefc hec zijnen naam doen stellen onder hec tractaat. GROOT-BRITANNIE. Londen den 23 September. Gisteren avond is H. K, H. Prilisés Augusta, zuster van wijlen den Hertog van Kent, vader der Koningin, na langdurige ziekte in het 72ste jaar haars levens, in haar paleis Clarence House, overleden. De Koningin schijnt over dit overlijden zeer getroffen te wezen en heeft reeds een paar dagen haar paleis niet verlaten en geene bezoeken ontvangen. Al de in de hoofdstad tegenwoordige leden der Koninglijke famielje zijn bij het sterven van Prinses Augusta tegenwoordig geweest. De overledene heefc de kinderen van den Koning van Hanover ett den Hertog van Sussex tot hare erfgenamen benoemd. H. M, de Koningin en haar Gemaal Prins Albert houden zich tegen woordig bij uitsluiting bezig om fle etskunst te leeren, onder leiding van den beroemden graveur Hajter,Aie dagelijks eenige uren op Windsor doorbrengt. Bij de bekende stukken, welke tot het traCtaac van 15 Julijtusschen de vier Mogendheden en Turkije, behooren, en reeds door ons zijn bekent! gemaakt, voegt de Times nog het volgende Protocol van 17 September 1840: De gevolmagtigden der Hoven van Groot-Britannie, Oostenrijk, Pruissen en Rusland, hebben, na de nitwisseling van de tatifleatien der overeenkomst van den 15 Julij I. I., besloten, ten einde de belangloosheid, waardoor hunne Hoven, bij de conclusie dezer handeling, zijn geleid, ln het ware licht te plaatsen, plegtig te verklaren: Dat bij de uitvoering der verbindtenissen, voor de Mogendheden onder, teekenaren uit bovengemelde overeenkomst voortvloeijende, geene dezer Mogendheden voor hare onderdanen eenige vermeerdering van grondgebied', noch eenigen uitsluitenden invloed, noch eenige handelsvoordeelen zat trach ten te verwerven, welke die van elke andere natie niet gelijkelijk kunnen verkrijgen. De Gevolmagtigden der bovengemelde Hoven hebben besloten deze ver. klaring in het tegenwoordig protocol op te teekenen. De Gevolmagtigde der Ottomanische Porte, billijke hulde brengende aan de goede trouw en belanglooze ataatkunde der verbonden Hoven, heeft van de verklaring in het tegenwoordig protocol vervat, kenaia genomen eb zich belast hetzelve asn zijn Hof te doen toekomen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2