LEYDSCHE 1840. VRIJDAG, COURANT. 25 SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Levden, 14 September. Öen ïasten dezer heeft de Arrondissements-Regtbank alhier eene plegtige openbare teregtzitttng gehouden, waarin, op requisitoir van den Officier van justitie, de alkondiging heeft plaats gehad van 's Konings Publicatie van den 4 September II., betrekkelijk de vastgestelde veranderingen en bijvoeg- telen in de grondwet. Men meidt uit *s Gravenhage van den 23 September; Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg is heden in den namiddag alhier ■angekomen en aan het paleis van Z. K. H; den Erfprins van Ordnje afgestapt. H. K. H. de Erfprinses van Oranje heeft aan den beer tVeiienberg een kostbaren ring ten geschenke gegeven. De Baron Rengers van fVarsnenhuixen heeft aan Zijne Maj. den Koning xjjn ontslag gevraagd als Hofmaarschalk van Z. K. H. den Erfprins van Oranjlen zal nu met primo October aanstaande zijne oude functie van Kamerheer des Konings weder vervullen. jiv Zijne Maj. heeft dezer dagen benoemd tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de heeren Mr. J. IVeerlsJ. J. H. vantVickcvoort Crom. vulinen Jhr. Mr. H. M. A. J. van Aseh va* Wjck, alle leden van de Tweede Kamer en de heer R. IV. Barön van de Brienen van de Groote Lindt laatst buitengewoon lid der Tweede Kamer. Tot Nederlandsch Consul te Corunna is benoemd de heer E. San/es. Tot Vice-Consul van Zweden en Noorwegen, voor de havens der pro. vihcie Zeelandis erkend de heer J. Smith. Zijne Maj. heeft subsidien verleend aan de Roomsch-Katholijke ge. aeenten te Nestelrode, te Westdorpe en te Beesel, ter opbouwing of her. stelling harer kerkgebouwen. Dezer dagen is door Zijne Maj. eene Commissie benoemd, ten doel hebbende het beramen eener meer zekere wijze, om, ter wegneming van bestaande misbrdiken, den graad van Myopie (Bijziendheid) bij liet onder zoek der lotélirtgen voor de Militie-Raden te kunnen Constateren, en welke Commissie zal bestaan uit de heeren: Hoogleeraar J, C. B. Bernard, Inspec. teur-Generaal van de geneeskundige dienst der land- èn zeemagt; Dr. F. J. van Maanen, Raad-Adviseur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken; A. Lipkens, Adviseur voor de schei- en werktuigkundige aangelegenheden, bij het voorschreven Departement; Dr. P. L. Bekkers, eerste. Officier van ge zondheid bij de geneeskundige dienst der land- en Zeemagt G. Simons, Advi. «ur voor de wis- en scheikundige zaken, bij het Departement van Financien. Zijne Exc. de Minister van Marine en Koloniën heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt; dat de door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, bij besluit van den 23 April 1838, N°. 14, vastgestelde termijn, met opZigt tot den verleenden vrijdom van inkomenden regten op Jsva, ten behoeve van Werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, welke termijn met den 31 Maart 1839 is verstreken geweest, is verlengd voor den lijd van drie jaren en mitsdien tot en met den 31 Maart 1842; dat, in ver hand daarmede, restitutie zal worden verleend van de, sedert den isten April ter voorschrevene zake in Indië betaalde inkomende regten, en dat, te re- lenen van den isten April 1842, de werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, bijaldien dezelve van vreemden oorsprong zijn, op Java aan een inkomend regt van 6 ten honderd zullen onderworpen zijn, terwijl, wanneer ile aanvoer geschiedt met Nederlandsche schepen en voorzien van een cer tificaat vin Nederlandschen oorsprong, daaraan vrijdom van inkomende reg ten zal worden toegekend. Zullende de bovenbedoelde restitutie Uitsluitend ja Nederlandsch-Indië moeten worden gereclameerd en ontvangen. Uit de thans bekend gemaakte rekening door het Hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, den 29 Julij II., bij gelegenheid der 24ste algemeene vergade ring te Amsterdamovergelegd, blijkt: Dat van de inschrijvingen 5 petCents werkelijke schuld ten behoeve van het primitive fonds is moeten verkocht worden f 15,000, tot dekking van het te kort op dat fonds, zoodat het kapitaal dezer 5 per Cents inschrijvin gen op den 31 December II., is verbleven 1,110,700. Dat ten behoeve van het primitive fonds, voor gratificatiën, welke over den jare 1838 niet waren uitbetaald; eene som van 294.25 is uitgeschoten. Dat aan het Invalidenhuis te Leyden zijn goedgedaan de pensioenen en gratificatiën, die door de in dat gesticht geplaatste militairen van den Staat eb van dit fonds worden getrokken, en ingebragt eene som van 13,300.29, en dat boven en behalve deze som, tot onderhoud van het gebouw, adminis tratie, voeding en kleeding der invaliden, is Uitbetaald eene som van ƒ20,542.28J. Dat uit den Interest van de eerste gift van het fVaterloo-Comiti te Londen, aan verminkten en nageblevenen van gesneuvelden van den veldtogtvan 1815, en wel over de jaren 1838 en 1839, is uitbetaald eene som van 2475. Dat het Hoofdbestuur, ten gevolge van het genomen besluit in de alge. rheene vergadering des vorigen jaars, is voortgegaan met de provisionele be- deeling aan verminkten uit vroegere oorlogen, gevoerd vóór November 1813. waarvoor aan gratificatiën over het jaar 1839 is uitbetaald ƒ5824.29J, terwijl van deze laatstgenoemde twaalf verminkten in het Invalidenhuis zich bevin den, waardoor het getal der personen, met inbegrip van negen uit den strijd tegen Belgie, in dat gesticht aanwezig, op den laatsten December 1839 in het geheel beliep 113. En eindelijk, dat ten behoeve van de slagtoffers nit den strijd met Belgie, In den loop van dit jaar is bijgedragen ƒ4,552.92, en door het Hoofdbestuur zjjn ontvangen de renten dar belegde gelden, ter som van 13,400, waaron. der zijn begrepen de renten van/3000, 2} perCents, 2000, 5 perCents inschrijvingen Werkelijke schuld, waarvan bloot de vruchten aan dat fonds (jjn afgestaan, en dat daarentegen aan gratificatiën in het jaar 1839 is uitbe. usid geworden eene som van 22,444.83. Uit Groningen meldt men van drie branden, welke In die provincie hidden plaats gehad. Een derzelven was door den bliksem veroorzaakt, nmenlijk te Sappenneer; de brand te Uithuizen had meer dan ƒ14,000 scha. de veroorzaakt, slechts voor ƒ8500 was verwaarborgd. Voorts schrijft men tlog uit die provincie en wel uit Mldwolda van den ipden het volgende: Heden namiddag, tusschen 4 en 6 uren, trok er over deze plaats een geweldig onweder, met bliksem en donder, vergezeld van eenen stortregen ed hagelslag, welke nagenoeg twee uren onafgebroken duurde, en zoo geweldig was, dat er gaten, door den afloop van het water van hoogere Mar lagere plaatsen, in den grond spoelden, en op de plaats, waar de be. tigtgever dezes woont, het aan belde zijden van den publieken weg was, •I» of er rivieren stroomden. De sloten bij de landerijen liepen spoedig over en liet water overdekte tiet land. Zelfs de oudsten van dit dorp kunnen zich niet herinneren, immer zulk eenen stortregen gezien te hebben. De bliksem was soms zoo verschrikkelijk, als of er vuur van den hemel nederviel. Slechts een schoonsteen is, voor zoo ver men zulks tot nog toe kan te weten komed, onbeduidend beschadigd. Het bükiemvuur is, zoo ver men dit kan nagaan, van dezen schoonsteen, over den weg, in eene zuidelijke rigting, over eene nabij gelegene behuizing geslagen, echter zonder schade te veroorzaken. Uit Londen wordt gemeld, dat de arbeid aan den Tunnel ten einde spoedt en de afdalingspul voor voetgangers aan de zijde van den noordelij. kén oever bijna voltooid is; voor rijtuigen zal een hellend vlak worden aan- gelegd. Met de maand Maart aanstaande denkt Uien, dat het geheeld werk germed en alle zwarigheden te boven zullen gekomen zijn. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft, tijdens zijn laatste verblijf te Kiew, aan alle dames zonder onderscheid, die, wegens deelneming aan den bekenden aanslag van Konarski, naar Siberie of tot opsluiting in Russische kloosters veroor deeld warenkwijcschelding van straf verleendzij zullen zich echter niet in de grens-gouvernementen mogen ophouden. Er zon, toen Z. M. te Warschau was, eene zamenzwering ontdekt zijn, die den Keizer zou verhinderd hebben, om zijne Gemalin van Fisch- bach af te halen; zoo men weet, heeft alleen de Grootvorst Troonopvolger zijne moeder van genoemde plaats naar Warschau begeleid. Z. M. heeft, om te voorzien in eene noodzakelijke behoefte, voor de in Polen bestaande wetenschappelijke inrigtingen, aan den Vorst van War. schau eene boekverzameling van 13,000 werken ten geschenk gegeven. Men meldt uit Odessa, den isten September, dat het geheele vijfde Russisch legercorps, hetwelk tegen de Circassiers bestemd was, aldaar te ruggekomen is en dagelijks op bevelen wachtte om zich naar Konstantinopel in te schepen. Den zósten der vorige maand was een ordonnance-officier van den Keizer te Nikolajew gekomen, met depeches voorden Admiraal Laxarewbij welke hem verordend werd zich gereed te houden, opdat de vloot ieder ©ogenblik onder zeil zou kunnen gaan. Eene oorlogsbrik was van Odessa afgezonden, om de vloot, die in zee manoeuvreerde, naar Sebastopol terug te ontbieden. De Regering had navraag gedaan, om te wéten, hoe vele koopvaardijschepen men te Odessa missen konde, om, in geval van nood, troepen en ammunitie over te brengen. Zoo men wil zou aan Prins Paskewitx, Stedehouder van Polen, het bevel over het leger van het Zuiden opgedragen zijn, maar hij naar hetzelve niét eer vertrekken, dan nadat het bevel tot marscheren bekomen had. Voor eenige dagen deelden wij een berigt mede van eene aardbeving, welke Armenie en vooral den berg Ararat had getroffen; thans wordt door eenen bijzonderen brief uit Trflis van 12 Augustus het volgend nader berigc daaromtrent bekend gemaakt: Ik moet vermoeden, dat gij reeds van de schrikkelijke aardbeving in den Ararat gehoord zult hebben; welke de stad Nachitschewan tot in den grond toe vernield, te Erivan alle gebouwen beschadigd en twee kreitsen van Ar. menie, de Sebaritsche en Ssurmalinskischeverwoest heeft. Al de dorpen in die beide gewesten zijn vernield. De grond is in zulk eene mate van een gespleten, dat al de met katoen en rijst bezaaide landerijen zonder water gebleven zijn en de oogst dus verloren is. Het gewigtigste nogtans is in de nabijheid van den Ararat voorgevallen Begrijpt slechts: de gewei- dige bergklomp van den Ararat heeft zich van zijnen grondslag losgerukt en zeven wersten verre de schrikkelijkste sporen van verwoesting achterge laten. Onder andere is hierdoor het groote dorp Achuri, even als in der tijd Herculaneum en Pompeji, begraven geworden. Onder ontzettende hoopen steens liggen aldaar meer dan duizend menschen bedolven. Gelijktijdig drong eene dikke vloeistof, die zich naderhand in eene rivier veranderd heeft, uit de geopende ingewanden van den Ararat naar buiten, vervulde dezen vreese. lijken aardval, en woelde uit derzelver diepte de lijken der ongelukkige inwoners van Achuri, nevens paarden, runderen, levensmiddelen, enz., naar boven. De aardbevingen bleven in de beide hierboven genoemde landscreken nog dagelijks voortduren, en keerden dezelve ganschelijk ondersteboven. Allenskens worden zij zeldzamer; doch ook nu nog is de Ararat niet rustig; gisteren nacht werd ik door twee zware onderaardsche slagen uit den slaap gewekt. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de provisionnele Junta aldaar de Koningin- Regentes weder In niéuwe moeijeltjkheden gebragt haddoor de door haar benoemde Ministers te waarschuwen hunne hun opgedragen portefeuilles niet aan te nemen. Die Junta zou eene soort van nationale conventie heb ben ingesteldtot welke Afgevaardigden van alle provinciën zouden geroe- pen worden. De provisionnele Junta van Madrid heeft de volgende kennisgeving, onderteekend door den Secretaris F. Corradiden 14 September bekend gemaakt: De Junta heeft gisteren, ten acht ure des avonds, van den bestuurder der posterijen in deze hoofdstad vijf verzegelde brieven ontvangendie uit Va lencia door eenen buitengewonen renbode waren afgezonden en aan de heeren Don V. Sancho, Don A. G. Becerra, Don D. Capax, Don F. Infante en Don D. Ximenes gerigt. Daar bij een besluit der Junta van den 12de» dezer maand alle gemeenschap met het tegenwoordige Bestuur van Valencia verboden is, heeft zij onmiddellijk de vijf bovengenoemde personen in hare vergaderzaal doen roepen, waar hun, in tegenwoordigheid der Generaals Markies de Rodil, Hon Manuel Lorenzo en Don Narcisso Lopezovergifte van de aan ieder hunner gerigte verzegelde brieven is gedaan, met üitnoodiging van die te openen en den inhoud daarvan te doen kennen. Dit heeft plaats gehad, en uit de depêches is gebleken, dat Hare Maj. bij een Koninglijk besluit benoemd had Don V. Sancho tot Minister van Buitenlandsche Zaken, met het voorzitter- sChap van den Raad der Ministers enz. De Junta, vast besloten om de wapenen niet neder te leggen, zoo lang de nationale wensch niet vérvnld zal Zijn door middel van waarborgen, die voor altijd alle terugwerking onmogelijk maken, heeft het programma, vervat in het vertoog, hetwelk onder dagteekening van den 4den aan Hare Maj. is gerigt, in deszelfs geheel herinnerd en op nieuw haar vasten wil uitgedrukt, om het volledig te zien uitvoeren. Daarna en vermits de Junta geene andere

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1