opdat dezelve zoodanige grondstellingen ingeprent worden, dat in hst vervolg geene botsingen mogelijk kunnen zijn. Het getal Dtiitschers sedert 1835 uit verschillende Staten naar Ame rika vertrokken, bedraagt 338,000. H. M. de Keizerin van Rusland, H. K. K. H. de Grootvorst Troon opvolger, de Grootvorstin Olga en de Prinses Maria van Hessen, warenden 2den September te Breslau aangekomen en den volgenden dag over Warschau naar Petersburg vertrokken. In Moskau leeft eene weduwvrouw, thans 157 jaren oud en goede gezondheid genietende zij is in haar 120ste jaar voor de 5de maal hertrouwd en heeft uit alle hare vijf huwelijken kinderen. Zij leeft zeer geregeld en is 'nooit ziek geweest. GROOT-BR ITANNIE. In de verloopen maand heeft de beroemde luchtreiziger Ch. Green te Londen, wederom eenen luchttogt gedaan, welke door den heer R. G. Macdonall die aan denzelven heeft deel genomen, aldus verhaald wordt: De aëronatitischè togt, aan welken ik persoonlijk deel genomen heb, is een der gevaarlijkste en wonderlijkste geweest, welken de heèr Green zich herinnert ondernomen te hebben. Het was vijf minuten over zeven ure toen de heer Green de laatste touwen, die ons aan de aarde gehecht hielden, los sneed. Wij «tegen terstond in een' snellen,'onafgebroken gang, tot wij on geveer de hoogte van 1500 voeten bereikten, waar wij toen vrij snel tot boven het Honden-eiland voortzweefden. Hier wierpen wij eenigen ballast uit, stegen verscheidene honderden voeten hooger, en werden toen in zuid. oostelijke rigting naar het midden van het graafschap Kent gevoerd. De stoombooten daarentegen, die ver beneden ons den Theems op- of afvoeren, toonden door hare van ons afwaarts gekeerde rookzuilen dat zij den wind uit het zuid-westen hadden; de heer Green besloot uit dien hoofde zich in deze lagere luchtlaag af te laten dalen en met den zuid-westelijken windstroom noord-oostwaarts naar het graafschap Essex te drijven, waar de ballon, door het geringen getal bosschen en tuinenbij de nederlating minder zou gehinderd worden. Wij lieten dns meer gas uit, naderden eenigzina de aarde en vonden nu, naar onze verwachting, een luchtstroom die ons noord-oost. waarts naar de Tbeemszijde in het graafschap Essex heenvoerde, en wel in de rigting van eene rufme, welgelegene vlakte, die ons alle vereischten voor eene goede nederdaling scheen aan te bieden. Langzaam dalende, naderden wjj meer en meer de aarde, zweefden over de Theems, en kwamen hier op ongeveer 200 voeten boven den linker oever. Hier liet de heer Green het anker uit, mij te gelijker tijd toeroepende, het door ons schuitje gaand zeil vaat te houden. Ik deed terstond hetgeen hij mij toeriep, en tot mijn geluk, want op dit oogenblik kreeg de ballon eenen geweldigen schok; het anker hield vast in een dijk, doch bij de buitengewone snelheid, waarmede wij voortdreven, eene Engelsche mijl in eene minuut, den ballon niet kunneDde tegenhouden, brak het touw en rukte bij den schok ons schuitje ten onder- «te boven, zoodat wij omtuimelden en ons slechts met de handen aan het touwwerk konden vasthouden. Onze hoeden, de ballast en alles wat wij Overigens bij ons hadden viel naar beneden. Terstond daarop draaide echter het schuitje weder om, terwijl de ballon te gelijker tijd tegen den grond stiet; op hetzelfde oogenblik echter vloog hij weder op, viel andermaal neder en snelde toen, door eenen geweldigen wind voortgedreven, even als een kogel, digt langs den grond pijlsnel voort, ons met onweêrstaanbaar ge. weid, door beek en moeras, over boomen en heggen, nu wat lager dan iets hooger, voortslepende. Het droevigste was, dat de heer Green vrij ern stige verwondingen bekwam van eenig eiken geboomte, waardoor de ballon met geweld heenbrak. Aan de andere zijde van dit geboomte vertoonde Zich voor ons oog een schouwspel, waarover wij, in weerwil van onzen gevaarlijken toestand, ons niet onthouden konden te lagchen. Eenige kudden hoornvee graasden hier in de vlakte; toen zij den ballon zagen aandrijven, schaarden zij zich aanvankelijk bijeen om den gemeenen vijand weêrstand te bieden, maar daarop door het buitengewoon gezigt verschrikt, namen zij eensklaps de vlugt, met neergebukte koppen en hoog opgezette staarten, ih galop voor ons uitrennende. Door verlies aan gaz begon de ballon Intus Achen allengs langzamer te gaan, zoodat het mij ten laatste gelukte, uit het schuitje op den grond ce springen. Tegelijk hield ik oct alle kracht het touw vast, om mijnen half onmagtigen togtgenoot mede gelegenheid te geven zich te redden; een toeijlende landman ondersteunde mijne poging. Het gelukte; en toen wij beiden nu weder in veiligheid op onze voeten «tonden, ontwaarden wij,, dat wij te Rainham in Easex warende tijd van onzen luchtvaart bedroeg ongeveer 20 minuten. Een aantal landlieden was intusschen toege- sneld en geleidde ons, onder het zingen van God save the Queen, naar Rain, bam, van waar ik in eene postchais naar Londen teruggekeerd ben. De landlieden hielden mij, zeer ten onregte, voor den Hertog Karei van Bruns- wijk. De heèr Green is nog te Rainham en beweert, zoo als boven gezegd is, dat hij op de 275 togten, die hij gedaan heeft, nog nimmer in zoo groof gevaar verkëèfd heeft. In een déf dagbladen leest men het volgende: Onder de oorlogswerktuigen, die te Greenwich worden vervaardigd, is ér geen zoo vreesselijk als de stoombrandera, ten minste naar de Infernal te oordeelen, die even ver eenen vuurstraal, als de beste hydraulique pomp éenen watersprong, uitschiet. Deze branders bestaan uit twee kegelvormige kokersuit planken in de gedaante van duigen vervaardigd, die door eenen dennenhouten balk van 80 i 90 voet, welke aan hunne zijde is vastgemaakt, zijn verbonden. Op dit «oort van vlot plaatst men een dier oude stoommachines van 6 tot 15 paarden, krachten, die men in menigte voor den prijs van oud ijzer te koop vindt, cn voorop een enkel stuk geschut la Paishans, tot aan den mond geladen. Dit werktuig is bestemd om des nachts, met alle mogelijke snelheidtegen de zijde der vijandelijke schepen aan te varen. De met ijzer beslagen punt van den balk dringt in de kiel door, en de daardoor te weeg gebragte schok doet het geschut afgaanwaardoor bene. den de waterlijn een Vreeselijke bres wordt geopend, die het vaartuig dade. iijke doet zinken. Het eigenaardige van deze branders is, dat zij, bijaldien,zij het schip, waarop zij zijn afgezonden, missen, in eene regte lijn voortdrijven, en eene stoomboot dezelve op eenen afstand van eene of twee mijlen in open zèe weder inhaalt, op nieuw van steenkolen voorziet, en andermaal op de vijan. «lelijke schepen afzendt. Een honderdtal zoodanige werktuigen zou honderd oorlogsvaartuigen kun. lien verwoesten, daar het ontkomen aan dezelve schier onmogelijk isterwijl de kosten van elkën brander niet meer dan ongeveer f 4,000 4 f 5,000 bedragen. Met zulk eenen brander, zouden twee handel-stoombooten het grootste dorlogsdhip kunnen vernielen, door hetzelve tusschen haar beiden in te ne. Aen, zorgende, dat zij blijven buiten het bereik van zijn geschut. Men heeft aan dezelve den naam van laatste werpschichten gegeven, doch dé zeelieden noemen hen: xee-schietspoelenomdat zij bestemd zijn, heen qn Weder gezonden te worden, even als schietspoelentot dat zjj hét vijan. iijke vaartuig hebben bereikt. FRANKRIJK. Parijs den 11 September. De bijzonderheden van de woelingen der werk. ljéden zijn in de eerste berigtendoor ona in ons vorig nommer medegedeeld 2eer overdreven geweest; ziet hier hetgeen er nader van gemeld wordt, onder dagteekening van den 8sten: De dag van gisteren, zoo dreigend in den beginne voor de openbare rust, is, dank zij den buitengewonen maatregelen der Regering, zeer kalm ten einde geloopen. Nimmer hebben wij het schouwspel gehad eener zoo aan. zienlijke ontwikkeling van magt. Op vijf punten vooralhet kasteel der Tuilerienhet raadhuisplein, de boulevard St. Martin, de prefectuur der policie en de Bastille had de gewapende magt een geducht aanzien; op alle deze plaatsen was kanon geplant. Langs de boulevards was de doortogt ge. stremdde nieuwsgierigen, die er bijeen waren, Werden door municipale wachten, tot verhoeding van zamenscholinggedwongen eenen weg te kiezen. Zie hier eenige bijzonderhedenvoor welke wij kunnen instaan: Tegen den middag waren alle militaire maatregelen voltooid. De Regering had 35 440,000 man troepen van alle wapenen, behalve de nationale gardes, tor hare beschikking. Inmiddels werd de gisting in de voorstad St. Antoine al heviger; dadr Vooral stroomden werklieden van alle kanten bijeen, zonder dat echter eeni. gerlei kreet vernomen werd. De eerste botsing had plaats voor eene fabrijk van lederwerk, alwaar de misnoegden eene poging deden de werklieden met geweld te dwingen, om hunnen arbeid op te geven, tot dat de municipale wacht verscheen, en eenigen der voornaamste onruststokers gevangen nam. Omstreeks den middag ging een geroep op van Leve de Republiekde eenigste staatkundige*kreet,die vernomen is. Op het punt, waarvan hij klonk, vormde Zich toen eene sterke ophooping van volk, doch de cavallerie rukte aan, en dreef de werklieden diep in de voorstad terug. De poging om eene barri. cade te maken, is, zoo als wij gemeld hebben, zonder moeite belet. Dit nagenoeg is, wat er gisteren geweldigs heeft plaats gehad. Sommige werklieden braakten bedreigingen uit, doch niet tegen de Regering, maar tégen sommigen der ondernemersvoor welken zjj gewoon zijn te arbeiden. Op verschillende andere plaatsen hebben in den loop van den dag talrijke zamenscholiUgen plaats gehad, doch nergens is de rust gestoord geworden. Bij eenigen der gearresteerde personen heeft men veel gelds gevonden; sommigen hunner zijn gegrepen, op het oogenblik, dat zij bezig waren liet. zelve aan hUnne makkers uit te deelen. Ten 3 ure des namiddags hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, met den Prefect van Policie, zich naar de Tuilerien begeven, alwaar een raad van Ministers, in tegenwoordigheid van den Hertog van Orleans, heeft plaats gehad. Des avonds heeft de Prins, vergezeld van de Ministers, zich naar de Bastille begeven, en de boulevards bezocht. Daar er des avonds niets ontrustends plaats had, is de gewapende magt omstreeks middernacht afgetrokken; ten 4 ure des morgens, waren alle de troepen weder in de casernen. Dezen ochtend is het garnizoen op nieuw onder de wapenen; tegen den middag hebben weder eenige zamenscholingen in de voorstad St. Antoine en elders plaats gehad, en de troepen zich weder op hunne posten begeven. De nationale garde is gelast, om in de verschillende mairien piketten te leveren. Men vertrouwt echter, dat de dag rustig zal omgaan. In den avond van den pden hebben eenige lieden getracht eene wacht- post bij de straat St. Denis, bestaande uit een sergeant en 10 man, te overrompelen, dit is hun echter niet gelukt en 8 hunner zijn gevangen geno. men. De zamenscholingen duurden hier en daar nog voort, hoewel onder scheiden arbeiders tot hun werk waren terug gekeerd. Volgens de laatste berigten was Parijs weder rustig, en alle posten,die verdubbeld waren geworden, zijn, met uitzondering van een, tot de gewone stérkte terug gebragt. De daling in de Fransche fondsen was aanmerkelijkde oorzaak daarvan schreef men toe aan het rondloopend gerucht, dat in den Raad van Ministers bepaald wasom Parijs te versterken en daarvoor een crediet van 100,000,000 fr. te openen. Algemeen geloofde mendat spoedig het besluit daartoe in den Moniteur zou verschijnen. De berigten uit Algiers tot den 3osten Augustus loopende, melden wederom van vijandelijkheden, die op onderscheiden punten hadden plaats gehad. De Generaal Duvivier had den 3den Julij te Medeah een hevigen aanval van Sbdel-Kader aan het hoofd van 5000 man moeten doorstaandoch hij had hem met groot verlies afgeslagen. De gemeenschap tusschen Algiers en Medeah was thans weder hersteld. Eene telegraphische depêche uit Algiers van den óden meldt, dat eene afdeeling troepen, door den Generaal Kallèe uitgezonden, in een gevecht met do garcgclilc irócpcn van «fWc/ KliJcr gciuak; was cn dctcivc geheel had verslagen. Het was in Algiers stil. MENGELINGEN. EEN CANDIDAAT voor de KAMER der AFGEVAARDIGDEN. Vervolg en slót- Zie N®. 108 van den 7 September 184.0.) Naauwelijks was de verloving van den heer Trageant met vrouwe de Rien- ville officieel bekend, of de aanstaande echtgenoot ontving op nieuw eene menigte namelooze brieven, waarin de schoone weduwe schrikkelijk mishan. deld werd. De Candidaat echter, besloten om te overwinnen of te vallen, had zich met eenen onwrikbaren moed gewapend. Hij stoorde zich daar niec aan en huwde vrouwe ie Rienville. Nu eerst verkreeg zijne Candidatuur eene zekere vastheid. De kiezers, die zijne vrouw toegedaan waren, en die, waarover neef tristide beschik, ken kon, gingen tot zijne zijde over; de ambtenaren, die hunne voorschrif ten van den onderprefect hadden ontvangen, versterkten het bataljon. Er ontbrak echter nog veel tot eene volstrekte meerderheid, en de heer Tra geant was genoodzaakt zijne toeviugt tot grootere maatregelen te nemen. Men moet zaaijen om te oogsten. De Candidaat gaf aan de gemeente, die haar proces tegen hem verloren had, gewonnen spel en kocht de actiën der Solitaire. „Blijf op zoo goeden weg niet staan," zeide hem Doctor Forgeac, „gij hebt de aanhangers der magt voor u, maak nu een weinig uw hof aan de beide oppostien. Win voor uwe zaak de Godvruchtigen. Bezoek trouw de kerk, dat zal eenen goeden indruk maken, en meer dan eene vrome, die toch weet, dat de Candidaat der kerk geene kans heeft, zal u zijne stem geven, opdat slechts de Candidaat der revolutionaire goddeloosheid niet ze. geviere. Dan moet gij den Bisschop een bezoek brengen; deze prelaat is goedaardig, niet dweepziek en hoogst verdraagzaam. Hij zal u voor uwe oplettendheid dank weten. Om hem geheel in uw belang te stellen, moet gij hem slechts zeggen, dat gij den Minister om eene schilderij voor de hoofdkerk verzocht hebt, en dat dit stuk zoo even aangekomen is; dan zolc gij hem die schoone afneming van het kruis zenden, welke in uw Kabinec hangt„Wat? een stuk, dat 6000 francs kost?" „6000 francs? des te beter! de Bisschop is een kenner 1" Toen men in de hoofdstad vernam, dat de heer Trageant voor de hoofd, kerk een prachtig schilderstuk verworven had kwam de Bibliothecaris in allerijl hem een bezoek brengen, en aan 33 brieven herinneren, welke hü hem geschreven had, ten einde eenige goede werken voor de bibliotheek te erlangen. Doctor Forgeac was juist tegenwoordig en antwoordde snelMijn geëerde vriend heeft dezelve niet vergeten, juist heden heeft hjj eenen brief van den Minister ontvangen, welke hem de verzending van een aantal boe. ken aankondigt: morgen moeten wij dezelve ontvangen. Ik hoop, heer Bibliothecarisdat gij alle vrienden der letteren eenen Candidaat zult aanbe velen, die uwe belangen zoo zeer behartigt." En toen de Bibliothecaris weg was, zeide de Doctor tot den heer Trageant: „Het zal u vele banden uit uwe bibliotheek kosten: maar daarvoor hebt gij de stemmen van alle geleerden en dichters dés omtreks."

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3