EGYPTE. Uit Alesandrie wordt van. ió Angusrus berigt, dat het zeker was, dat Mehewed-Alk. de voorwaarden hem door de Porte voorgelegd £zie onder Turkije)geweigerd had aan te nemen. Hij heeft Alexandrie in staat van beleg gesteld en 'de 'nationale garde van Kairo en Alexandrie opgeroepen. fbrahim-Vzcbzdie in Syrië het bevel voert, had zijné beide zonen uit Alexandrie naar Syrië ontboden deze Ibrahim is de oudste zoon van den onder Koning, de tweede zoon Said-Bey, die voornemens was eene Euro, pesche reis te doen, begeeft zich ook naar Syrië, waar de opstand nog niet gedempt is. Mehemed-Ali had zich naar Mansiwa begeven, Men heeft uit Alexandrie berigten van den 2östen Augustus, waarin gemeld wordt, dat de vertegenwoordigers der 4 Mogendheden4 met den Gezant oer Porte Rifaat-Bey, zich naar het paleis vin den onder-Koning begeven en hem hadden doen opmerken, dat; daar de gestelde termijn van 10 dagen verstreken was, zij het antwoord van Z. H. op de bepaalde voor. waaroen kwamen vragen. Zijn antwoord was weigerend geweest, en dé Vertegenwoordigers hadden daarop dadelijk zijn paleis verlaten. De Engelsche Consul-Generaal, de Colonel Hodges, heeft bevel ge geven, zijne familie te doen inschepen. De Russtscre Consul-Generaal heeft den Russisehen onderdanen doen beltend maken, dat zij zich op het eerste te geven teeken tot vertrek gereed moeten houden. Eenige regi menten zijn naar Syrië vertrokken. Door een Fransch blad wordt een stuk medegedeeld, getiteld: Ophelde ringen omtrent den tegenwoordigen toestandin welken de onder-Koning van /Egypte zich bevindtZijne Hoogheid aangeboden door de Consuls-Generaal van Oostenrijk, Groot-Britannie, Pruissen en Rusland. In dit uitvoerig stuk treit men onder anderen de volgende zinsneden aan: De onder-Koning is te verlicht en kent te goed de middelen en hulpbron nenwaarover de groote Mogendheden kunnen beschikken, om zich een enkel oogenblik te vleijen, dat hij door Zijne zwakke middelen zelfs aan ééne van haar weerstand zou kunnen bieden. Om in de tegenwoordige omstan digheden op eenige hulp van buiten te rekenen, welke de besluiten der vier groote Mogendheden zou kunnen belemmeren, zou eene fidele hoop zijn. Wie Zou haar durven braveren? Wie zou zijne eigene belangen aan die van anderen willen opofferen en zijne eigen zekerheid uit zuivere overeenstem ming voor Mehemed-Ali in gevaar stellen. Daarenboven, welk voordeel zou daaruit uitspruiten? Het zou tot eënen algemeenen strijd aanzetten, in welken de onder-Koning het eerst zou worden opgeofferd en onvermijdelijk bezwijken. Wel verre, dat eene zoodanige tusschenkomst, ten zijnen be. hoeve, voor hem voordeelig zou zijn, zou dezelve zijnen alsdan zekeren ondergang slechts verhaasten. De vier groote Mogendheden zouden eene meer dan voldoende magt ont. wikkelen om dengene te bestrijden, die zich tegen de uitvoering van het verdrag zon willen verzetten. Op Mehemed-Ali alleen zou de geheele ver. antwoordelijkheid van eenen oorlog nederkomen; hij zoo de oorzaak zijn van de tosschenkomst en de tegenwoordigheid van Europesche troepen in/Egypte en Azië. De Muselmannen zullen weten, dat hij de oorzaak is der rampen van eenen oorlog, die hem geheel persoonlijk betreft. Mehemed-Ali heefc gedreigd, dat hij veel bloed zal doen stroomen vóór en aleer hij wijkt. De Europesche Mogendheden daarentegen hebben stellig voorgenomen, om zoo veel mogelijk het bloed der Muzelmannen en Christenen, onder de vanen der Verheven Porte geschaard, te sparen. DHr, waar het noodig is, zal men eene genoegzame magt bijeen brengen, om allen tegenstand onmogelijk te maken en met eenen enkelen slag te vernietigen. Het eindigt aldus: Dat hij dan voor de magt der noodzakelijkheid wijke.met erkentelijkheid uit de hand van zijn' jongen en verheven Souverein en van geheel Europa aanneme den roem van onder hun beschermend schild eene nieuwe dynastie te hebben gegrond. Hij zal aldus zijne werken aan het nageslacht overle. veren, door zijne afstammelingen gezegend worden, en zijn naam zal eene groote en eervolle plaats in de bladzijden der geschiedenis bekleeden. T U R K Y E. Uit Konstantinope! meldt 'men, dat op nieuw een corps van 8000 man Albatliers tiaar riie hoofdetad wae opontboden, om dc rust in desclvö te helpen handhaven. De Regering was niet gerust, daar er in de gemoederen veel gisting heerschte, die ontstond door de heimelijke zendelingen van Mehemed-Aliwelke het volk tot opstand tegen de Porte aanstookten. De door de Commodore Napierwelke voor Beyruth, zoo als gemeld is, was aangekomen en Syrië had opgeeischt, uitgevaardigde proclamatie aan de Syriers is in de volgende bewoordingen gesteld: In overeenstemming met den Sultan, hebben Groot-Britannie, Oostenrijk, Rusland en Pruissen bepaald, dat het gezag van Mehemed-Ali in Syrië zal worden opgeheven, en tot dat oogmerk ben ik met een escader afgezonden, om u in de afwerping van het juk des Pacha's van .Egypte behulpzaam te zijn. Syriers! Gij weet het, een hattisheriff is door den Sultan uitgevaardigd, en op geheel het Ottomannische gebied in volle werking, waarbij aan alle zijne onderdanen het leven en de bezittingen zijn gewaarborgd. Bovendien hebben de vereenigde Mogendheden zich verbonden, den Sultan aan te be. velenom uwen toestand voor het vervolg kalmer en gelukkiger te doen zijn. Bewoners van den Libanon! Gij, die u meer dadelfik in mijne nabijheid bevindt, verheft 11, en verbreekt eindelijk het juk, waaronder gij gebukt gaat. Troepen, wapenen en krijgsbehoeften zullen onmiddellijk van Kon. stantinopel aankomen; voortaan zullen de schepen van /Egypte uwe kusten niet meer beleedigen! Soldaten van den Sultan! Gij, die door het verraad aan uwe haardsteden zijt óntscheurd, om naar de brandende zandvlakten van /Egypte gesleept te worden, en vandaar naar Syrië zijt orergebragt, ook u bezweer ik, in den naam des Grooten Heers, keert onder zijne zachtere heerschappij terug! Twee schepen van linie heb ik nabij het lazaret, in hetwelk gij gelegerd zfit, doen post vatten, ten einde diegenen uwer, die zich onder mijne be scherming zullen stellen, op te nemen; indien eenig soldaat van den Pacha u den weg daarhenen durfde belemmeren, zal hij den dood vinden. Algeheele vergetelheid van het verledene, betaling der achterstallige soldij, en van alles wat verder hun verschuldigd is, zijn door den Sultan verzekerd aan die soldaten, welke met zijne vanen zich zullen hereenigen. De Engelsche Consul te Beyruth had zijne vlag ingehaald en zich aan Boord van een schip zijner natie begeven. Zooals men vermeldt, zouden reeds 12 /Egyptische transportschepen met troepen en oorlogs,uig door de Engelsche schepen zonder slag of stoot genomen zijn De ontevredenheid tegen het Turltsche gebied blijft in Bosnië e'n Herzegowina voortduren, ten gevolge der afpersingen, aan welke dè Turksche ambtenaren zich schuldig maken. Te Serajewo is de bevelvoe rende Pacha buiten de stad geworpen, en ook te Trawnik een opstand uit. gebarsten, die niet dan na een hardnekkig gevecht van vier dagen gedempt is. De insurgenten hebben zich achter de muren van Serajewo verschanst, maar tevens Afgevaardigden naar Konstantinopel gezonden, om hunne klag. ten aan den Grooten Heer bekend te maken. De inhoud van het door Rifaat-Veyvan wege de Vow zon Mehemed- Ali overgebragt Hatti-Scherif, is de volgende: Zijne Hoogheid belooft aan Mehemed-Alivoor hem en zijne nakomelingen in de regte lijn, het bestuur over het pachalik van /Egypte te bewilligen, en Zijne Hoogh. belooft verder aan Mehemed-Ali voor zijn leven het bestuur over het zuidelijk gedeelte van Syrië, waarvan de grenzen binnen de hierna omschreven lijn zullen bepaald worden, met den titel van Pacha van Aere toe te staan. De bedoelde lijn, uitgaande van het voorgebergte Ras-el Nakhova aan de Middellandsche zee, zal tot aan den mond van de rivie Schirahan, het noordelijkste punt van het meer Tiberiaslangs de westkni van de Doode zee loopen, zich van daar in eene regte lijn tot aan de Rood zee verlengende, aan den noordelfiksten uithoek van den zoeboezem vi Akaba uitkomen, en van daar af de westkust der Roode zee en de oostkui van den zeeboezem van Suez, tot aan Suez zelf, vervolgen. Terivi overigens de Sultan dit aanbod doet, verbindt hii daarmede de voorwaarde dat Mehemed Ali hetzelve binnen verloop van 10 dagen na de mededeeib daarvan door eenen agent van Zijne Hoogheid in Alexandrie aanneme, f! dat Mehemed-Ali gelijktijdig in handen van dien agent de noodige bevelei voor de bevelhebbers zijner krijgsmagt te land en ter zee overgeve, 05 Arabie, alle daarin liggende heilige steden, het eiland Kandia, het distin! van Adana, ën alle gedeelten van het Ottomannische rijk, welke niet binneq ile grenzen van /Egypte en het boven bedoelde pachalik van Acre liggen terstond te ontruimen. PORTUGAL. Nogmaals is in Portugal een opstand uitgebarsten, welke voordat lan, weder van schroomelijlie gevolgen zijn kan. Het 6de regiment van linie, g Casiello Brancowas door het Gouvernement ontbonden, wegens de revolu, tionaire gevoelens van de officieren, die zich voorde constitutie van i8m en tegen het Ministerie verklaard hadden. Het bevel echter van het Goj', vernement is niet volbragt, daar de soldaten weigerden de wapenen neder k leggen, en onder hunnen Colonel openlijk in opstand gekomen zijn. Het, zelfde was teAlmerda en Lamego geschied. Deze troepen bragten het geheclt platte land in beweging, overal roepende: IVeg met het Ministerie! Di troepen in de hoofdstad schijnen nog getrouw gebleven te zijn, en zijnnadai twee hoofd-ofltcieren geweigerd hadden tegen de opstandelingen op te tak, ken, onder bevel van den Colonel Ribeiro n afgevaardigde, op vier stoom, booten naar Villa Nova de Rainha tegen de opstandelingen opgerukt. Hei Gouvernement had zich genoodzaakt gezien, om van de bank geld tegej 5pCt. te leenen, otn de kosten der expeditie goed te maken. De berigten van dzn 31 Augustus melden, dat de Generaal Mascazt bevelhebber van de 7de militaire divisie, den opstand der troepen zeer had afgekeurd, en krachtdadige maatregelen genomen had, om denzelven te dempen. Ook de Gouverneur van Morao heeft aan het Gouvernement berigt gegeven, dat de troepen onder zijn bevel zeer goed gezind waren en hij orde had gegeven, om alle middelen in het werk te stellen, ten einde de rust k handhaven. Ook doen die berigten den aard van den opstand niet zoo er; voorkomen en zon de rust alleen te Castello Branco gestoord zijn. De Regering was door de Cortes gemagtigd om in die geval naar hetgeen hoi het be9t scheen te bandelen. SPANJE. Nadere berigten uit Madrid van 2 September melden, dat de Kapitein, Generaal Aldana, die in hec Riveto zich had teruggetrokken, daar zijm meeste soldaten hem verlaten en zich bij de burgers gevoegd hadden, he raadzaam had geoordeeld,des morgens te 3 ure, met 300 ruiters en 14 stuk ken de stad te verlaten. Madrid is gedurende twee avonden verlicht geween en de nieuwe Junta, die haar regerings-programma naar de provinciën heef afgezonden, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Inwoners van Madrid! De provinciale deputatie, vereenigd met de con stitutionele Ayuntamiento, heeft, ten gevolge van de vaderlandslievend! verklaringendie gisteren ten voordeele van de vrijheid zijn geuit, en mei het doel, om de openbare rust te bewaren, besloten, na vooraf de bevel' hebbers der nationale garde te hebben gehoord, eene provisionele Juntadt fnnctien van het inwendige bestuur waarnemende, op te rigtentot dat H. M.overtuigd van deze hagchelijke omstandigheid, een constitutioneel Ministerie naar den wensch des volks zal gelieven te benoemen. Dienten, gevolge, zijn met eenparigheid van stemmen, om deze functien waar u nemen, benoemd: de heeren Joaquin Maria FerrezPresidentPedro Beroqui, Pie Daborda Fernando CorvadiJose PortillaPedro Sam de Barranda en Valenten Llanos. Een ieder zal hen eerbiedigen en gehoorzamen, even sk' de wettige besturen, die door den wil des troons zijn benoemd, opdat ti openbare rust bewaard blijve, en de wetten geëerbiedigd worden. De Koningin-Regentes schijnt voor den dwang, dien men haar wi aandoen, niet te willen buigen. Zij heeft, van den opstand te Madrid onder rigt, den Generaal Diego Leon tot Kapitein-Generaal aldaar benoemd. Dezt is den sden des morgens naar de hoofdstad op reis gegaan. De Koningin w:i voornemens om den sden of 6den insgelijks uit Valencia naar Madrid te ver. trekken. Te dien einde waren reeds troepen uit Valencia afgezonden, die den weg moesten vrijhouden en de reis der beide Koninginnen beveiligen Vier escadrons ruiterij der Koninglijke garde, tot deze troepen behoorende, stonden den 4den reeds te Quintanar de la Orden, op twintig uren afstandi van Madrid. Berigten uit Valencia, loopende tot 27 Augustusmelden, dat hei toen aldaar vrij onrustig was en de Koninginnen zich niet in de stad durfdt vertoonen, dan vergezeld door eenige honderde ruiters van O'Donnell, dit haar voorname steun is en tot nog toe is getrouw gebleven. Gedurig wanneet zij uitreden, liet het volk de kreten hooren: Leve de staatsregeling I Levi EsparteroIVeg met de wet op dc AyuntamientosMet geweld zefs moestei dikwijls de volkshoopen door de ruiterij uit den weg worden gejaagd ei geraakten er menschen 'onder den voet, hetgeen de burgers nog meer ver bitterde. Men meende, dat de Koningin, begeleid door den Generaal O'Don nellnaar Madrid zou vertrekken, daar zij op Espartero niet meer vertrou. wen kon. De steden Cadix, MurciaMalaga en Burgos waren het voorbeeld vat Barcelona en Madrid gevolgd en hadden provisionnele Junta's aangesteld. DUITSCHLAND. De Aartsbisschop van Posen, die, zoo ais berigt is geworden, van dei Koning van Pruissen verlof heeft verkregen om in zijn Aartsbisdom terug tt keeren en aldaar met vele blijken van vreugde ontvangen is, heeft ondei oagteekening van 27 Augustus eenen herderlijken brief uitgevaardigd, waari» een zeer verzoenende geest doorstraalt. Na aangemerkt te hebben, dat ooi reeds de overleden Koning voornemens was hem aan zijne kudde terug it geven, gewaagt hij van zijne dankbaarheid jegens den tegenWoordigen Koning voor het daaromtrent genomene besluit, en verklaart hij, dat de consistories, welke gedurende zijne afwezigheid door hem in hunne bedieningen geschort! waren, nu weder volkomen in hunne functien hersteld zijn. VervolgenI worden de geestelijke vermaand, om te zorgen, dat voortaan de kerkelijke vrede bewaard blijve, en dat zij zelfs niet alleen jegeris hunne eigene ker kelijke onderhoorigenmaar ook jegens de overige Christenen de door dè godsdienst voorgeschrevene pligten van liefde zullen uitoefenen, opdat de wenschen dei menschlievenden en vrijzinnigen Konings vólkomen vervuld worden en alle vijandige gezindheid ophonde. Ten aanzien van de gemengde huwelijken worden de geestelijken herinnerd, dat wel is waar de wet het afvorderen van beloften omtrent de opvoeding der kinderen enz. verbiedt, maar dat de geestelijken door geen wettig verbod verhinderd worden hunnen bijstand te weigeren, in geval hun geweten hun zegt, dat de voorschriften der Kerk met dien bijstand in tegenspraak zijn. Voor het overige wordt te kennen gegeven, dat Z. M. de Koning in dit opzigt onderhandelingen met den H. Stoel zal aanknoopen. Ten slotte worden de geestelijken vermsand, om bijzonder acht te slaan op het godsdienstig onderwijl der Katholfike jeugd,

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2