A'.isio. LEYDSCIIE WOENSDAG, ^gg? c o D R A n f 'ïs AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Let den, il Augustus; ÏWen meldt 'uit 's Gravenltage vin den loden dezerr '"Heden middsg heeft Zijne Mij-, de helft van de leden der dubbele Tweede *amer ten diner genoodigd. Morgen zal de itldere helft bij Zijne Maj. dineren; Heden heeft de Tweede Kamer eene zitting met gesloten deuren ge. 'houden. In dezelve is beraadslaagd over het ontwerp van a'drek aan den 'Koning. Onderscheiden leden hebben ér op aangedrongen dat er in het adres nog eene zinsnede zon worden Ingelascht, om te doen blijkendat de Kamer meerdere veranderingen in de grondwet verlangde en dat zij het er voor hield, dat zij het regt had, om daartoe strekkende voorstellen te doen. De ijverige pogingen van den hee"r Thèrbecki en anderen hébben niét gebaat; zeventien tegen a even en tachtig leden hebben dat gevóélen slefchts voorgestaan. Intus. achen blijkt hieruit nog geenzins, dat het bedoelde gevoelen slechts door zeventien leden wordt aangekleefddaar er eenigen waren, die, hoezeer vaii het zelfde gevoelen zijnde, de noodzakelijkheid niet inzagen, om een en ander in het adres te plaatsen. ïlet aangenomen adres is aan de Eerste Kamer toegezondendie morgen deswege beraadslagen zal. Woensdag of Donderdag zal het den Koning worden aangeboden. Morgen zullen de afdeelingen der Tweede Kamer over het door vier buitengewone leden gedane voorstel, houdende eene verandering in het regie ment van orde der Kamer, onderzoeken. Door de voorstellers is de volgende memorie tot toelichting van dat voorstel, aan de Kamer onderworpen: De voorstellers, buitengewone leden, de verbalen van de afdeelingen der gewone Kamer over de herziening der grondwet gelezen hebbende, vonden het hoogst inoeijclijkzon 'niet onmogelijk, daaruit óf een hesluit nimrent dè denkwijze van de meerderheid af fe leiden, óf er de bouwstoffen van een algemeen verslat, door artikel 109 der grondwet gevorderd, in re vinden. Zij vreezen, dat deze zwarigheid bij de tegenwoordige zóó talrijke vergadering dubbel zal drukken. Men zal, vreezen zij, in de nieuwe verbalen slechts tweede lijsten van bijzondere gevoelens verkrijgen Uc raadnlegina dt'r Kamer zal daardoor, huns inziens, zonder vrucht worden verdeeld en gerekt: Het zal nier doen lijk zijn, uit zóó verschillende advijzen een algemeen verslag zamen ie stellen; een alge meen verslag namelijk, zou als de grondwet het schijnt te verlangen en ieder collegïe'hét vóór de gezamentlijke deliberatie behoeft. In zulk een verslag toch schijnen twee eigenschappen onmisbaar: 1». dat hét aan de vragen en redenen, waartoe de discussie in de afdeelingen heeft geleid, eene eenparige uitdrukking geve; en 2°. dat het middenpunt en leiddraad tevens voor de publieke dis cussie der aanhangige ontwerpen worden kunne; weshalve de grondwet nok hij art. log voorschrijftdat over het algemeen verslag dooi; de Kamer inoet worden geraadpleegd. Het is uit dien hoofde, dat de voorstellers hij art. 1 in overweging geven, de Voorzit ters der afdeelingen van het opmaken van officiële schrifielfke verbalen der raadplegingen, ■*in de afdeelingen gehouden, te ontslaan. Het is natuurlijk, dat hun moet vrijgelaten zijn, uit de raadplegingen voor zich op 'te leekeneu, wat zij goedvinden. De voorstellers meenen ook, dat hét ieder lid éenef af- •dceling moet blijven 'vrijstaaneene schriftelijke nota tot verklaring van zijn gevoelen aan den Voorzitter zijner afdcclilig over te leggen. In het algemeen verslag echter dit spreekt, volgens de nieening der voorstellers, van zelf kunnen niet de individuele advijzen van de leden der afdeelingen als zoodanig, maar slefchts de uitkomsten van liét gemeen overleg der centrale afdecling, worden opgenomen. Ten slotte van het iste artikel wordt voorgesteld, dat de Presidenten dér afdeelingen, Zich vercenlgcnde om het algemeen verslag up te tinkenhet stellen van dit verslag aan een hunner opdragen; terwijl i.ainclfik htt beramen het werk moet rijn van gemeen over leg, schijnt liet opicekentn der uitkomst dé taak te moeten wezen van een individu. Artikel 2 Verlallgt, dat het verslag, in het vorige artikel vermeld, door den gekozen rapporteur opgesteld, zal worden gedrukt, in tot onderzoek verzonden, zoo aan'de Re dering als aan de leden van de Kamer, Aan de eetsieter bivórdenng van het gemeen overleg, en om dezelve in de gelegen heid te stellen, om btj jnehiorien of bij inoude der Ministers, volgens het slot'van'dit artikel, ter vergadering der Kamer te noodigen, of op al zoodanige wijze als zij zal ver kiezen, alle die inlichtingen, vertoogen en wat zjj zal goedvinden, aan de Kamer mede te deelen ,:die ter zilke noodig of dienstig zullen worden geacht. F.n aan de laatsteu, om hun rijd en gelegenheid ie gunnen, om dat ontworpene verslag wel te overwegen, de juistheid en volledigheid van hetzelve te beoordecleu, en aan de beraadslagingen daarover deel te nemen. Die beraadslaging moet, vol6ena het laatste gedeelte van bet tweede artikelplaats vil den in comltd-generaal Niet zonder aarzelenzij» dt voorstellers er toe gekomendaartoe een comiti-generaal re kiezendaar zij zeer nuode daarvan genruik zien inaktlien overtuigd zyndat open baarheid het element dezer vergadering is, en, zoo veel inaar immer mogelijk, alle nare handelingen in het openbaar moeten plaats Vinden. Zij hebben echter gemeend daartne te moeten besluiten, eensdeels al wederom ter be vordering van bet gemeen overleg met de Regering reden waarom de Ministers tot het bijwonen dezer vergadering worden verzocht; anderdeels oin abu de leden de beste ge-I legenheid te geven, om hunne aanmerkingen op het ontworpen verslag in het midden ie brengen, eindelijk en wel voornamelijk, ofndat die beraadslaging niet anders kan wordVn beschouwd, dan ais eene voorezetting VSn het werk der afdeelingèn, die steeds met ge- slorene deuren arbeidentot dit werk komen dan alle de afdeelingen te zatnenen alle die afdeelingen vereenigden met geslotene deuren haren arbeid vdttboijei.devormen een comité generaal. Het derde artikel van het voorstel zal bij vergelijking met art. 109 der grondwetwor den bevonden de juiste 'uitdrukking Van hetzelve te zjjn. Dat artikel toch vordert een algemeen verslag uit naam der onderscheidene afdeelingen uitgebragf, gesteld ten onderwerpe van de raadplegingen of beraadslagingen def Tweede Kamer om te kouten tot het aanremen of niet aannemen van een voorstel dts Konings; va juist bet verkrijgen daarvan heeft dit derde artikel des voorstels teil doel. Wanneer men nu dit voorstel wil vergelijken met de artikelen 107 en 109 der grond, weten art. 4 en 5 yap het reglement van ordedan zal men bevindendat het met de grondwet in mets strijdig is, nbaar integendeel tot bet opvolgen der grondwet terug voert bit dat het van het reglement van 01de slechts weinig verschilt. Art. 107 der grondwet vordert 'overweging in de afdeelingen, en deze overweging wordt bij art. 2 van het voorstel verlangd. Het reglement van orde vordert het opmaken van het besluit iter meerderheiddoor de grondwet niet gel'ischtin het voorstel niet genoemd. liet gebruik is van dit voorschrift van bet 'reglement van orde, naar het schijnt, pe- heel en sedert lang afgewekenzoodat er eene reeks van antecedenten bestaatmet dat Voorschrift van hét reglement van orde in strijd. Art. 109 der grondwet vordert eene beraadslaging over een algemeen verslag, uitge- bragt uit naam der onderscheidene afdeelingen. Dat verslag kan, volgens de grondwet, van niemand anders verwacht en verlangd wor den, dan van eenen der voorzitters van de afdeelingen of van die voorzitters te zamen. Art. 5 van bet regiement van orde wil bet opmaken van dat verslag hebben opgedra gen aan den Griffier. De ontwerpers van dit voorstel hebben gemeend meer aan het verlangen der grondwet ie beantwoordendoor de bepaling in hun ï'stt artikel vervat. Zij onderwerpen dit alles gaarne aan bet wijzere en meer verlichte oordeel vak' hunne Wtggfcachte medeleden dezer buitengewone vergadering van de Tweede Kamer der Statcn- Gencraal, zonder etnige afschaffing of wijziging van hét reglement van orde dezer Kaïneé te verlangenmaar alleen met het oogmerk om voor deze buitengewone vergadering tenen anderen weg tijdelijk te berroeven. Van den 11 singultus. Naar men nader verneem: was het, in de zitting van de Tweede Kamer met gealoten deuren van giaceren, niet zoo zeer de bedoeling van den heer Thorbecke en andere leden, om ii her adrea eene zin Jnede re plaatsen, waarin bepaaldelijk wierd uitgedrukt de bevoegdheid der duhbele Kamer, otu wijzigingen in de grondwet voer tê stellen, of dat hare wensch tot het opnemen van meerdere veranderingen in dezelve werd uitge drukt; maar wé! eenige woorden, die in de verte daartoe aanleiding konden geven. Over het voorgestelde amendement dat dus eigenlijk niets beslisteis niet afzonderlijk gestemd, maar wei Over hét adfes in deszelfj geheel, zoo als het lag. Uit den tegenstand der zeventien leden, is derhalve niets hoege. raam af te leidén. Ter gelegenheid van de beraadslagingen over het adres, hebben vele Ie. den der Kamer hun verlangen te kennen gegeven, dat er meerdere wijzi gingen, dan de voorgeitelde, in de grondwet zouden worden gebragt en moeten eenige leden, die vermeenden, dat ue dubbele Kamer geenszins du betroegdheid had, om daartoe vooritellen te doen, den wenach geuit heb- ben, dat de Tweede Kamer, in hare aanstaande gewone vergadering, die daartoe strekkende voorstellen zou doen. Naar tnett verneemt moet onder anderen de heer de Kempenaar zich tegen dat gevoelen verklaard hebben. Te regt zeide die kundige Afgevaardigde, dat het jaarlijks wijzigen van de grond wet geenszins te passé kwam; dit het Staatsverdrag daardoor op losse schroe ven zou worden gesteld; en dat, wanneer het waar mogt zijn, dat er meer. dele veranderingen noodzakelijk waren, hij het wenschelijk achtte, dac de zelve zoo spoedig mogelijk wierden aangesteld. Sommmige leden der Kamér zjjn van oordeel, dat der dubbele Kamer niets anders te 'doen overblijft, dan oe wets-ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken; dat hare wenschen of bedenkingen dadelijk tot een algemeen verslag moeten worden opgemaakt; en dat vervolgens op dat verslag de ai. gemeene beraadslagingen behooren te Worden gehouien. Zij vermeenen alzoo, dat de dubbele Kamer alleen te beslissen heeft de vraag: zijn de vastgestelde wijzigingen wenschelijitnuttig en noodzakelijk Wordt derzelver aanneming of verwerping in het algemeen belang gevorderd? De Staats-Cnurant vin heden bevat een Koninglijk besluit van den ioden dezer, bepalingen inhoudende omtrent het getal leden, vereiscltt toe vestiging der instellingen van levensverzekering. Dit getal wordt voor iedere cp zich zelve staande afdeeliog op minstens 500 personen bepaald. De Minister Van Marine en Koloniën heeft ter kennisse van de belang hebbenden gebragt, dat door hemtelken Woensdag, des voorm ddags ten elf ure, aan het lokaal van het Departement van Kolomen op hec Plein, zullen worden ontvangen, diegenen, welke hem in zijne voormoide betrek, king verlangen te sprek'eh. Zijne Maj. heeft bepaald, dat de cadets der Koningrijke Militaire Aki- demie, die, na volbragte studie en afgelegd voldoend cxatnen, tot tweede Luitenants bij de wapens der artillerie, of van de genie en der sappeurs voor de dienst in Oost-Indië, zuiled zijn benoemd, in de gelegenheid zullen worden gesteld, om vóór hun vertrek naar hunne bestemming, ongeveer één jaar, practische bekwaamheden op te doen. Dezer dagen I's de lieer C. J. Portman, kunstschilder te Amsterdam, toegelaten cot H. K. K. H. de Prinses van Oranje, ten einde aan Hoogstóe- zelve als een geschenk van den heer si. van der Hoop, belast met de zorg voor het onoerhouc enz. van het bekende verblijf van wijlen Czaar Peter den Kei Sten te Zaandam, over te brengen eene door dezen verdienstelijken kunsc, schilder vervaardigde schilderij, voorstellende het bezoek van Z. K. H. deii Grootvorst-Troonopvolger van Rusland van gedichte woning, tijdens Hoogst - deszeifs jongste bezoek in Nederland. Met erkentelijke belangstelling heefc Hoogstdezelve dit kunststuk aanvaard en daarover hare cevredenheid aan den overbrenger re kennen gegeven. H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden is voorleden week van Ems op het Huis de Paauw teruggekeerd. Den 26 Augustus zal op het Gemeenelandshots van Riiniand, halfweg Haarlem en Amsterdam, door de Commissie van beheer én toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer Meer, ter bevordering dier droogmaking; bij inschrijving èn opbod worden aanbesteed: i". het graven van dering. vaart, het opwerpen van den ringdijk en het maken van nieuwe kaden, tus- achen het Lutkemeer en de kom achter de haltwegsche sluizen, door hec buitenland van Raasdorp, den Osdorper BovenwegkChenpolder en Polanen mitsgaders het dtgten van den nrond van het Lutkemeer, en 2°. het maken van eene draaibrug en vijftien vaste jaagbmggen in de jaagpaden langs hec Zuider- er Noörder-Spaarne. De Ingenieur Di'etz te Utrecht heeft eeiie machine uitgevonden, oni het Haarlemmer Meer uit te malen, welke uitvinding hij ter kennis van hec Gönvernemenc heeft gebragt. Dezelve bestaat in een apparaat of wtter- wérktuig, heiwerk door eene stoommachine met twee stoomketels in werking wórdt gebragt. De machine worot op een pont of plat vaartuig geplaatsc eb naar goédvinden naar het voordeeligste punt des meers gevoerd. Deze stoommachine heeft 30 paardenkracht, waardoor eiken dag 100,000 kubiek, ellen water wordt uitgemalen. In zijn voördragt zegt hij: „Aangenomen; oat de oppervlakte van het Haarlemmer Meer is 18,000 morgen en vier el. len diep, dan bedraagt de watermassa 720,000,000 kubiekellen; hierbij ge. voegd circa 50,000,000 kubiekellen water van regen tn welwater, aijdati zal de geheele massa 770,000.000 kubiekellen water zijn. Hiertoe zijn noo. dig 10 machines, ieder van 30 paardenkracht. Eene machine schept per dag 100,000 kuhiekellen, dus :o machines 1,000,000 kubiekellen water. Er zouden 800 dagen noodig zijn, oni de watermassa van 770,000,000 kubiek, ellen, hetwelk zich in bet Haarlemmer Meer bevindt, weg te malen. Dé kosten van de stooiD- en witermathines, als ook van de steenkolen en de noodigé werklieden, bereken ik aldus: Eene machine met toebehooren kost f30,000, dus 10 machines 300,000 Aan steenkolen per dag 500, dus in de 800 dagen - 400,000 60 werklieden; ieder man verdient per dag ij gulden, de 60 man kosten per dag ƒ50, dus in de 800 dagen *- yz.ooo Voor kantoor- en administratie-kosten - 25.000 Somma ƒ797,000. Deze stoom- en water-machines hebben het voordeel, dit zij niet alleen voor het droogmaken van het Haarlemmer Meer, maar dsarna Ook op alle andere plaatsen of méeren kunnen worden aangewend. De heer Dietz, ge heel Zeker van zijné uitvinding, biedt zich aan, om eene witertbachine mee hare toebehoorën vóór eigene koscen te latèn maken, èn twijfeic niet of de Commissie zal zijn voorstel aannemen. Hare Mijt de Keizerin van Rusland, vergezeld van hare Doorluchtige dochter, de Prinses Olga, is den sdeu dezer des avonds om 9 ure te Daröï. stade aangekomen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1