een talrijke hoop in een bolwerk eb stortte met vliegende vanen in het bin nenste der veiting. De bevelhebber der vesting, Colonel Weszelowslyver. loor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Hij verzamelde eene reserve van 40 man, greep den binnengedrongen hoop met gevelde bajonetten aan, wierp dien uit de vesting en bemagtigde twee vaaqdelt. Deze stoute daad «tuitte de onbeschaamdheid der belegeraars en ontvlamde den heldenmoed van het garnizoen tot den hoogsten trap. De aan alle kanten teruggeslagen vijand keerde zich tot de vlugt en nam, volgens het gebruik der Oosterlingen, de lijken zijner gesneuvelde kameraden met zich. In hariden der bezetting ble ven 10 gevangenen, in de vesting en in de grachten vond men 685 lijken. Nog een grooter aantal derzelven is waarschijnlijk door den vijand tnedegeno Uien. Van onzen kant zijn 9 gemeenen gedood en 18 gekwetst. Het garni- toen der vesting Aba bestond bij den aanval uit één staf-olficier, 15 opper- 'ófficieren en '676 gemeenen: dit geringe getal levert reeds getuigenis van den uitstekenden moed, van de dapperheid der geheele bezetting en van liaar eenparig besiuit om de haar toevertrouwde vetting onverzettelijk te Verdedigen. SPANJE. HH. MM. de Koninginnen zouden den 3den. Augustus Barcelona verlaten om naar Madrid terug te keeren. Ook zou Espartcro naar Madrid komen. Vooraf echter meende men, dat HH. MM. Bilbao zonden bezoeken, om aldaar op den verjaardag van het sluiten van het tractaat van Bergaxa tegen- woordig te zijn, en dan den eersten steen voor een gedenkteeken, ter ge* dachtenis van die gebeurtenis op te rigten, te leggen. Door de provinciale deputatie van Madrid is aan de bewoners der pro vincie eene circulaire gezonden, om in te schrijven voor eene gondan kroon, den Hertog der Overwinning, Esparter»uit erkentenis voor de door hem aan het vaderland bewezen groote diensten, aan te bieden. ITALIË. Z. M. de Koning van Napels heeft den meten Julij een besluit te Palermo afgevaardigdwaarin verklaard wordtdat de geschillen tusschen het Ko. ningrijk der Beide SiCilien en Groot-Britannie, betrekkelijk den zwavelhan- del, geheel uit den weg waren geruimd, en Z. M. aldus het zwavel-con- tract, tusschen de Napelsche Regering en de firma Faix, Aycard en Comp, gesloten, had vernietigd. Dit besluit was den 25iten eerst te Napels aan- gebragt en zou den volgenden dag ter kennis van den Engelschen Gezant Temple gebragt worden, als wanneer de drie Ëngelsche oorlogschependie nog in de haven van Napels lagen, naar Engeland zouden terug keuren. DUITSCHLAND. Te Berlijn verhaalde men den isten Augustus, dat er een Kuninglijfc bevel naar de vesting Kolberg, waar de Aartsbisschop van Posen gevangen woidt gehouden, gezonden is, waarbij hem vrijheid verleend wordt om dè vesting te verlatendoch ih zijn Aartsbisdom voor als nog niet ureder te keeren. De voorwaarden zouden dezelfde zijn, op welke de Aartsbisschop van Keulen zijne gedeeltelijke vrijheid heeft terug ontvangen, en men meent, dat daardoor eene toenadering tusschen het Pruissische en Roomsche hof zal plaats hebben. Het Pruissisch Ministerie heeft bevolende geschriftenwelke Strekken om wanorde en ontevredenheid te stichten en uit het buitenland in Pruissen worden ingevoerd en aldaar in beslag genomen, niet wederom naar de bui. tenlandsche uitgevers terug te zenden, maar dezelve dadelijk té verbranden. Uit Keulen meldt men van den 4 Augustus: Hare Maj, de Keizerin van Rusland, vergezeld van H. K. H. de Groot* vorstin Olga, HH. KK. HH. den Prins van Pruissen en Prinses Frederik der Nederlanden met Hoogstderzelver gevolg, zijn heden namiddag, aan boord van de Dusseldorpsche stoomboot Victoria, uit Koblenz alhier aangekomen. Hoogstdezelven werden door de burgerlijke en militaire Autoriteiten ontvan. gen, en hebben vervolgens de merkwaardigheden dezer stad en in het bij. zonder de domkerk bezigtigd. Te Frankfort is uit Parijs aangekomen Z. K. H. Hertog Alexander van Wurteinberg, schoonzoon van den Koning der Franschen. Eindelijk heeft de nieuwe grondwet voor het Koningrijk Hanover haar beslag gekregen. De Koning heeft zjjne bekrachtiging daarop gegeven. Daarop ia eene Commissie naar Zijne Maj. toegegaan, om hem een dankSdrea voor die betrachtiging aan te bieden. ,De Koning heeft dkaróp een zeer minzaam antwoord gegeven. Bij een bevelschrift van 3 Augustus is de Stenden-Vergadering van het Koningrijk Hanover ontbonden. In den namiddag van den éden is een diner b|j Zijne Maj. geweest,van Z64 couverts; alle de leden der Stenden waren daartoe ultgencodigd én Zijne Maj. heeft in persoon eeh toast op het duurzaam welzijn des lands Ingesteld. De berigten tilt Pruissen, Bejjeren, Baden, Wurtemberg en in het algemeen uit geheel Duitschland, zijn, wat den oogst betreft, zeer bemoe. tiigend en men voorziet; dat het jaar 1840 onder de meest vruchtbare jaren, die men in lang gehad heeft, zal kunnen gerekend worden. GROOT-BRITANNIE. LoBdeM den jjden Augustus. Men merkt in de haven van Portsmouth eene ongewone drukte op, door het aanvoeren van proviand en het werken en herstellen van schepen. Voortaan zullen de mariniers Van de vloot in de Middellandsche zee bataljonsgewijze worden ingedeeld en hun hoofdkwartier zal op Malta of in eenige andere haven gevestigd worden, om by voorkomende gelegenheden dadelijk bij de hand te kunnen zijn. Volgens een berigt uit Parijs zouden de bevelen aan de Fransche vloot gezonden niet inhouden om tegen Ëngelsche schepen aanvallender wijs te handelen» en het leger, ofschoon vermeerderd wordende, echter nog niet op den voet van oorlog gebragt zijn. In de zitting van het Léger-Huis van den 3den Augustus, heeft Lord Strangford aan den Minister Melbourne gevraagd, of de ratificatie van het Viervoudig tractaat nog gedurende deze zitting van het Parlement zou wor den medegedeeld. De Minister heeft die vraag ontkennend beantwoord; De Kanselier van den Exchequer heeft geweigerd om aan nieuw Uitge- Weken Polen onderstand te verleenenten einde daardoor het uitwijken niet Zou bevorderd worden. be Morning-Post van gisteren behelst het volgende artikel: j,Wij zien ons in staat gesteld te berigten, dat er laatstleden Zaturdag te Londen een depeehe van het Weener hof ontvangen is, behelzende, in de duidelijkste 'en onbewimpeldste bewoordingen de goedkeuring der Oostenrijksche Rege. king van het, den tsden Julij, door de vertegenwoordigers van Groot-Bri- iannie, Oostenrijk, Rusland en Pruissen, ter vereffening der Oostersche Vraag gesloten tractaat, en de uitdrukking van derzelver genoegen, dat de zoo lang gerekte onderhandeling over dit onderwerp eindelijk tot een vol- doend besluit gebragt is. Deze mededeelingofschoon niet In den vorm van ratificatie des tractaata van den kant des Keizers van Oostenrijk gegeven» wordt als met eene ratificatie gelijkstaande beschouwd en als aankondiging dat de formeele acte met het korist mogelijk verwijl atgevaardigd zal worden. Twee Ëngelsche schepen met passagiers en koopwaren, waren den I7den Junij 1. I. voor de haven van Bombay verongelukt, slechts van een derzelve waren 70 menschen van de 200 gered. Van de Kaap de Goede Hoop en China heeft men de volgende berigten Admiraal Elliot was in het laatst gedeelte van Aprilmet de Melvillede Wonde en de Modeste van Ka»p de Goede Hoop naar Singapore gezeild. De Blenheim wis den Josten April uit Engeland nog niet aan de 'Kaap geko. men, maar zou zonder oponthoud naar de.algemeene verzamelplaats tot de expeditie tegen China voortZeilen. De 'fVillethj en Drui'd waren reeds te Singapore, waar de trknspo'rtsché* pen van de eerste divisie 'der Bengaalsche troepen insgelijks aangekomen waren.. De Chinezen waren druk bezig met het maken van toebereidselen toe verdediging. Men had vrijwilligers opgeroepen en hen aangemoedigd om zich bij de hemelsche armee te voegen, en de vrouwen uit Verscheiden der zeeste. den waren, in de vrees voor eenen aanval van den kant der Engelschen, naar binnenlands gezonden. Geene vijandelijkheden waren in den l'aatstetl tijd aan de kust voorgevallen. Van het plan der krijgsverrigtingen was niets uitgelekt, doch algemeen geloofde men, dat de veidtogt beginnen zou met het bombarderen van Kanton. F R A N K R IJ K. Parijs den 7 Augustus. De Admiraal Dupcrré is naar Toulon vertrókken, om het bevel over de escaders in de Middellandsche zee op zich te nemen. De Fransche Gezant te Konstantinopelde heer Pontoss, zou terügge. roepen zijn. Het Journal des Dibats meldt, dat de heer Guizot, Frantch Gezant te Londen, zou teruggeroepen worden en het bevel daartoe door den Koning reeds werkelijk onderteekend was. In den Moniteur van den 6den dezer worden de artikelen van de Lon.' densche dagbladen the Sun en Times overgenomen, welke bladen den wensefi te kennen geven, dat er voortdurend goede betrekking en vriendschap tus schen Engeland en Frankrijk bestaan moge. Het overnemen dezer artikelen geeft aan hun, die op het behoud des vredes hopen, veel moed, daar die hun tot bewijs strekt, dat ook het Fransche Hof den vrede wil. Het kader onzer zee-officieren bestaat uit de volgende: Admiralen 3 vice- Admiraala 10; Schóuten-bij-Nacht 20; Scheeps-Kapiteinen iste klasse, 30} 2de klasse, 50; coTvets-Kapiteinen 160; Luitenants, iste klasse, 1002de klasse 450 te zamen 823 officieren. Volgens een opgaaf in den National bestaat de Fransche zeemagt than» Uit 23 bruikbsre linieschepen, 36 fregatten, een iootal kleine vaartuigen en 39 gewapende stoombooten. Te Parijs zou het berigt ontvangen wezen, dat Pruissen en Oosten rijk het viervoudig tractaat hadden geratificeerd. Het Journal des Dibats is ónder die bladen, welke dat berigt mededeelen. De verliezen, die de speculanten te Parijs op de beurs In de laatste dagen geleden hebben, wordt op 15,000,000 fr. berekend, waarvan bijna eeft derde niet betaald is. Er waren van Marseille nog twee telegraphische depêches te Parijs aangebragt; bij vernieuwing de tijding medebrengende, dat de opstand in Syrië gedempt Was. Ook in Engeland had men dat berigt vernomen. De compagnien veteranen, die zich in Afrika bevinden, zuilendoor compagnien conscrits van de ligting van dit jaar vervangen worden. De oogst» die thans in het zuiden van Frankrijk is afgeloopen, is al daar zeer overvloedig geweest. In het midden van Frankrijk waren de aren niet talrijk, maar weigeladen, aldaar zal niet meer dan in 1839 worden op. gezameld. De noordelijke departementen hebben echter veel vooruit, daar de oogst van dit jaar dien van voorleden jaar zoowel in hoedanigheid als in hoeveelheid zal overtreffen. De laatste berigten bevatten de volgende Telegraphische Dépêches. Boulogne, 6 Augustus, 8 ure, Lodewjk Bonaparte heeft eenen aanslag gedaan op Boulogne. Hjj wordt vervolgd en reeds zijn velen der zijnen gevat. Boulogne, 6 Augustus, 9 ure. ledcwyk Bonaparte is gevat. Hij is naar het kasteel gevoerdwaar hij goed zal bewaard worden. Het gedrag van de bevolking, van de nationale garde en van de linietroepen is bewonderingswaardig geweest. B E L G I E. HH. MM. de Koning en Koningin begeven zich wederom naar buitenS lands en wel naar Engeland; den óden zijn zij met een afzonderlijk Convoói op den spoorweg naarOstende vertrokken, en den 8sten zouden zjj zich naar Londen óp eene stoomboot inschepen De heeren Borret en Mezerits zijn den 5den als Zaakgelastigde Com. missarisaen van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden, te Brussel aange. komen» ten einde, onder de leiding van den Gezant Fatck, te onderhande. len over financiële vraagstukken tusschen Nederland en Belgie, die bij het tractaat van 49 April 1839 niet geregeld waren. Men maakt zich in Belgie ongerust, of men zich wel geheel neutraal Zoü kunnen houden, zoo een oorlog tusschen Frankrijk en Engeland uitbrak, daar thans voor Fransche rekening in Belgie zwaar gerecruteerd werd. Uit dé omstreken van Brussel meldt men, dat alle rogge reeds waS ópgeschuurd en de tarwe-oogst met spoed voortging. De Oogst van alle graansoorten ii zeer overvloedig en de aren zijn welgevuld. MENGELINGEN. DE HONDEN, HULPTROEPEN der FRANSCHEN in ALGIERS. Wanneer in Frankrijk een aoldaat bevel ontvangt, naar Afrika te trekken, spant hij zijne verwachting zeer hoog: hij droomt een geheel nieuw roman tisch leven, het Ooiten met al deszelfs bekoorlijkheden en wonderen zweefc hem voor den geest, hjj denkt aan Egypte, aan Napoleonhjj ziet nieti dan roem en geluk, en vergeet de ellende der degelijkheid. Na verloop van eénige weken zijn de droombeelden verdwenen, Want het kaaerne-leven is hier niet beter dan elders. Terwijl Algiers ten minste, aan hunne nieuwsgierigheid het lévendige schouwspel van een groot hoofdkwar tier biedt, zijn daarentegen diegenen te beklagen, wier regiment in een der jtletne plaatsen of op een der kleine buitenforten, welke tot verdediging der kolonie zijn aangelegdgarnizoen moeten houden. Zoo wordt de stad Bugia als een der gewigtigste bezettingspunten be schouwd, en men zorgt daarom steeds, In die plaats, een sterk garnizoeii te Houden, om aan de vijandelijke stammen, die dezelve omringen, tegen, atand te kunnen bieden. Hier voelt men eerst de laagheid van zulk een afgezonderd leven. Wanneer de minschappen al hunne pligtèn vervuld heb ben, Zijn Zij geheel zonder bezigheid, daar de veratrooijingenwelke men Zelfs In de kleinste steden heeft, hier niet gevonden worden. Hetgeen ech. ter de soldaten schadeloos stelt, en hun de verveling dragelijk maakt, is de bestendige nabijheid van gevaar, de gevechten welke zij eiken dag te ver wachten hebben, en de geweerschoten, welke hun al het overige doen ver. geten. In de eerite jaren der bezetting, toen de voorposten eiken nacht werden aangegrepen, verloor men vele soldaten, omdat de onzigtbare vijand niet dan met de meeste omzigtigheid en in groot getal deszelfs aanval bewerkstelligde, Zoodat meenig hoofd der gesneuvelde krijgslieden, als krijgsbuit, de tenten der Arableten versierde. Men kon in deze schermutse lingen den aangevallenen niet te hulp snellen, omdat men altoos voor eene hinderlaag vreesde; daarom werd naar alle mogelijke middelen gezocht, oni die aanvallen onschadelijk te maken: eindelijk koos men dat» wat hét ze-

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3