THscbon vau„ JJsselmondevan LoonAnemaetvan Bommel, Boreel, Collet tPEscnrj, vatt.,LeeuwenRepelaar, Groen van 1'rimterer en van Alphen. Na het voorlezen van een Koninglijk besluit, waarbij Jhr. 0. van Swinde ren van Rensuma tot Voorzitter wortit benoemdaanvaardt de heer van Swin. rieten liet Voorzitterschap-,, met eene aanspraak, waarin hij zijnen dank be. tuigt voor het blijk van vertrouwen, hetwelk hij zoowel van de Kamer als van Zijne Maj. den 'Koning ontvangen had, daar beiden hem tot dezen eer. vollen, maar moeijelljken post geroepen hadden. Hij herinnerde dat, toen hem in het vorig jaar deze onderscheiding te beurt viel, hij verklaard had, op de bekende welwillendheid en medewerking der Kamer te rèkerien, waaraan hij, bij de gevzigtige beraadslagingen, die toen moesten gehouden worden, eene groote behoefte gevoelde. De uitkómst heeft dan ook zijne verwachting niet te leur gesteld. Ook thans ondervindt hij dezelfde be hoefte tot medewerking. Het is waar, de werkkring der Kamer is thans beperkt. Hoezeer er velen zijn, wfer wenschen niet Zijn bevredigd, diè veie andere artikelen der grondwet gewenscht hadden veranderd te zien, die vele artikelen duidelijker zónden wenschen gemaakt te zien, die sommige artikelen der grondwet daaruit zouden wenschen genomen te zien, zoo schijnt het den Voorzitter toe, dat toch aan deze Kamer niets anders overblijft dan te oordeelen over de wijzigingen in de 13 door de gewone wetgeving vast gestelde wetten veryat. Hem komt het voor, dat de Kamer die ontwerpen slechts goed of af t- keuren heeft. Maar desniettemin is juist de vraag, of de veranderingen in de grondwet, in die ontwerpen vervat, nuttig en doei. matig te oordeelen zijn, van veel belang, en zal men daarbij vooral in aan merking moeten nemen, dat het niet minder-gevaarlijk is om het oude te streng vast te houden, dan om het nieuwe te spoedig te omhelzen. Öok valt het niet te ontkennen, dat de 13 ontwerpen cot eikander in zeker ver. band staan, en dat het de vraag zal zijn, of de aanneming öf veTWtrpiftg van het eene niet tot bet vervangen of de afstemming óf wei tot de goed keuring van het andere zal lelden. Het doorzigt en onbevangen oordeel der Kamer zal hier beslissen. De Voorzitter besluit met den wenrch, dat de werkzaamheden der Kamer In de toekomst zullen bevonden worden de vrijheid, de rust en de welvaart van het Nederlandsche volk bevorderd, en tot het geluk van het dierbaar Vaderland medégewerkt te hebben. Men meldt uit "s Gravenhage van den Ssten dezer; Gisteren heeft de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generail heiast met het opstellen van een ontwerp van adres, in antwoord op de troonrede, hare eerste bijeenkomst gehouden. Die bijeenkomst heeft zeef lang geduurd. Morgen zal de Tweede Kamer eene zitting met gesloten deü. ten houden, waarin waarschijnlijk de gemelde Commissie verslag van hare verrigtir.gen zal doen, en een ontwerp van adres aan de Kamer zal aanbie. den. Na de zitting zullen al de afdeelingen vergaderen, om dat ontwerp te onderzoeken. Aan de leden van de Tweede Kamer zijn thans rondgedeeld de dertien omwerpen van wet tot wijziging van de grondwet, welke gisteren b(j de Kamer ingekomen en aan de afdeelingen verzonden zijn. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de.Commissie, belast met het opstellen van een adres, in antwaord op de Troonredes haar verslag gedaan en een ontwerp voorgesteld heeft, dat aan de afdeelingen ter overweging is toege. zonden. Niettegenstaande de bijeenkomst dier Commissie op gisteren zeer lange heeft geduurd, schijnt hec adres, zoodanig als hetzelve is ontworpen, niet veel bijzonders te bevatten. Intusschen ia het onbeteekenende van hetzelve, ook juist hec middel, om op dit oogenbiik alle noodelooze dia* cnssien te voorkomen, en alle vraagstukken, die zich thans opdoen, voor eerst in het midden te laten. Na het onderzoek van hec ontwerp van adres in de afdeelingenheeft dé Commissie, met de vervaardiging van hetzelve belast geweest, weder eenë bijeenkomst gehouden. Aanstaanden Maandag zal de Kamer eene zitting met gesloten deuren houden, waarin waarschijnlijk de beraadslagingen over het ontwerp van adres zuilen plaats hebben. Men vertekerc ook, dat er in de zitting van de Kamer met gesloten deuren op hedendoor vier der buitengewone leden derzelve een voorstel zou zijn gedaan nopens de verdere behandeling van hec belangrijke werk der herziening van de grondwet. Zijne Maj. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Nederlindsched Leeuw, den heer C. Lobi, Consul der Nederlanden te Cadix. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, aan boord van Zr. Mi. fregat, de Rijn, heeft den 22sten Malta verlaten, om zich van daar naar Girgenti, Algiers en Toulon te begeven, Van den 9 Augustus Naar men verneemt is het voorstelgisteren in de zitting met gesloten deuren in de Tweede Kamer onder andere aangeboden door de heeren Th.rbeckede KempenaarRau en nog een vierde buitenge- woon lid. Hetzelve heeft ten onderwerp de behandeling der aan de Kamer aangeboden ontwerpen in de sectien en den gang, dien de werkzaamheden over de herziening der grondwet, bij de (Kamer zullen nemen. Zoo men ver. zekere, strekt het voornamelijk daartoe, om hec eerste onderzoek in de sec. tien niet op schrift te stellen, maar na het houden van hetzelve, sectie- Presidenten te doen bijeenkomen, hun te magtigen, om een algemeen verslag op te maken, dac aan de Kamer zou worden onderworpen. Kerst daarna zouden dan de afdeelingen op dat algemeen verslag beraadslagen. De over. wegino n, die daaruit zouden voortvloeijenzouden eerst dan aan de Rege. ring worden medegedeeldwelke alsdan, meer bekend mee de bepaalde mee ning der Kamerin scaac zou zijn óf meerdere wijzigingen in de grondwet voor te stellenóf de tegenwoordige ontwerpen aan te vullen en te verbeteren. Het schijnt, dat de meerderheid der Kamer wel geneigd is, om eene ver. andering in het reglement te hebben, ten aanzien van de behandeling en overweging der voorstellen, tot herziening der grondwet. Het is echter de vraag, of het voorgestelde strekken kan, om de werkzaamheden der Kamer te vereenvoudigen, de Regering met het bepaalde gevoelen der Kamer be kend te maken, en ook het Nederlandsche volk, dac bij de behandeling dezer gewigtige aangelegenheden de meeste belangstelling betoont, op de hoogte van den loop der zaak te houden. Sommigen vreezen namelijk, dat het gedane voorstel het gevolg zou hebben, dat er te veel in de sectien zon voorvallen, dat nooit het licht zou zien, en dat men de Presidenten der afdeelingen met eene te groote versntwoordelijkheid zou belasten, waarvan de doelmstigheid uit de ondervinding niec altijd is gebleken. Intusschen houdt men het daarvoor, dat het voorstel den grond kan leg. gen, om iets wezenlijkst goeds tot stand te brengen, en dat hetzelve, ge. wijzigd, mogelijk meer algemeen bijval zal vinden. Zoowel het voorstel als de gronden, die door de voorstellen tot onder, steuning van hetzelve zijn bijgebragt, zullen, op verzoek van eenige leden, worden gedrukt, en in den loop der aanstaande week, een onderwerp van nadere behandeling uitmaken. Men heeft bij dé ontwikkeling van het voorstel weder de gelegenheid gehadom de groote welsprekendheid van het buitengewoon lid der Kamer, Advocaat de Kempenaar, te bewonderen. Men meldt uit Amsterdam van den 6 Augustus: Heden werd alhier de vergadering geopend van de rennie der afgevaardigden van de Waalsche kerken in Nederland. De wel eerw. heer Kronenberg, Pre. dikant der Waalsche gemeente te Arnhemheeft tot inleiding der werkzaatnhe- den in de kerk der Waalsche gemeente alhier, eene leerrede gehouden over Matth. XXIII: 10. Car Christ seul est voire docieur," In de laatst gehondene vergadering der maatschappij: Tot Redding van Drenkelingenalhier, is voor de zesde maal de gouden medaille toegewezen aan den heer A. Lemzon Pijnaker, Med. Doctor te Alphen, Mogt deze edele en bekwame geneesheer, dién een ioo zeldzaam gehik te beurt is ge. vallen, nog lang tot heil der menschheid gespaard worden. Uit Zwolle meldt men van den tSden, dat de algemeene belangstelling in de tentoonstelling van voorwerpen der Overijsselsche nijverheid aldaar bleef voortduren. In de eerste week hadden 1281 personen deze tentoon stelling bezochc. T U R K Y E. Volgens een berigt vin Konstanrinopel vtn den 15 JuIQ, Zou de Picha van1 .ffigypte aan de bewoners van den Libanon eenen firman hebben toegezonden, waarin hij hun belooft noch inSyrienoch in de bergdistricten verder recrutering te zuilen doen plaats hebben. Deze belofte zou den opstand dadelijk gestild hebben. Deze berigten komen dus overeen mee hetgeen in ons vorig nommer over Parijs is medegedeeld geworden. Een ander schrijven uit de Turkrche hoofdstad van dezelfde digteeke». nirg bevat hét volgende: Na .verscheiden bijeenkomsten die Lord Ponsonbj met Reschid-Pscha en, de Vettegenwoordigers der zoogenaamde Noordsche Hoven gehouden heeft, schijnt er eene nieuwe stellige bepaling ten aanzien van de medewerking' der Porte tot herstel van de rust in het Oosten gemaakt te z(jn. Lord! Ponsohbj had namelijk de Porte bij herhiling aangemaand om eene o/Fensivfc houding tegen jEgypte aan te nemen. Eerst had hq begeerd, dat een 'corps van 20,000 Turken naar de Syrische grenzen zou trekken, vervolgens dat 'de Turksche zeemigt zich met de Engelsche aan de Syrische en jEgypti. sche kusten zou vereenigen, om gezamenlijk met Groot-Bricannie tegen den Onderkoning te bandelen. Toen de Porte, op raad van de Vertegenwoor digers der overige Mogendheden, weigerde, meende de Engelsche Gezant zich over dit punt met de Enropesche Agenten en de Porte re moeten vei» staan. Die gaf aanleiding tot de evengemeide conferencienwaaraan de heet de Potrtois zich onttrok, en waarin besloten werd, dac de Porie, ingeval Mehemed-AU door eeweid van wapenen tot zijnen pligt ternggebragt moest worden, tegenover fÈeypte eene enkel verdedigende houding zoude aannemen. Het was niec gemakkelijk den Lord van de doelmatigheid van eene soort; van onzijdigen toestand te overtuigen, waarin de Porte door dat besluie ge plaatst wordt. Alleen de aanmerking schijnt indruk op hem gemaakt te heb ben, dat datgene, wat de vier Mogendheden tot regeling der Oosterschei aangelegenheden tot stand mogcen brengen, als het uitsluitend werk dier Mogendheden, eene duurzamere bekrachtiging van den kant derzelven zcui erlangendan wanneer de meesc daarbij belanghebbende Mogendheid meti dezelve optrid, In welk geval de overige meer als in eene ondergeschikt-t rol handelende zonden moeten beschouwd worden. Dergelijke besluitei worden intusschen meestal door de kracht der omstandigheden omvergewor. pen. Daardoor zal ook nu de Porte, hoe men ook het tegendeel moge bei. palen, tot eene werkdadige rol genoodzaakt worden. Ibrahim-Pacha, vai den zeekant bemoeijelijkt, zal of besluiten den Taurus over te trekken en voort te rukkenof hij zal zijn geheele leger naar de in opstand zijnde go. westen doen terugkeerenwaar de opstanddoor de nabijheid der Europe., sche vlooien aangevuurd, zich meer en meer zal uitbreiden. In het eerste geval zal de nood, in het tweede de onwederstaanbare invloed van de zici aanbiedende voordeden, de Porte in den strijd medeslepen en de neutraliteit van Turkije doen vervallen. De opstand in Albanië was door den voormtligen Pscha van Janina gedempt. RUSLAND. Men schrijfc onder dagceekening van 04 July, van de Russische grenzen, hec volgende: Zijne Maj. de Keizer zal, naar mtn verneemt, den 6 Augustus de hoofd, stad verlatenen zich naar het gouvernement Mohiiew begeven, ten einde aldaar eene revue re houden over het 3de legercorps. Van daar zal Hoogst, dezelve Hare- Maj. de Keizerin, die ia den loop der maand Augustus, of ia het begin van September, te Petersburg wordt terug verwachtnaar Duicsch- land te gemoet reizen. De buitengewone toebereidselen tot eenen veldtogt tegen de Circa», siers, die dagelijks toenemen, trekken de algemeene aandacht. Den I4dea dezer zijn 3000 man Russische jagers, met 40 stukken geschut, bij Mohiiew over den Dniester getrokken, ten einde zicb asn de uit Bessarsbie naar dei Kaukasus gedetacheerde troepen aan re sluiten. De grensbezetting moest vai ieder compagnie 20 man tot het operacie-leger leveren; daarentegen hebben de grenskozakken aan de Pruth, naar den kant van Moldavië, bevel ontvaii. gen zich marschvaardig te houden, waarschijnlijk om den Dniester te bezet, ten. De transporten van bsgaadje en levensmiddelen worden dagelijks talrijker, Het Russisch dagbltd de Invalide bevat «en belangrijk en Uitgebreid verhaal, omtrent de verovering door de Circassiers van de door de Russen op hunne kusten aangelegde forten. Wjj nemen van zijn verhaal bet vol. gende, hetgeen het belangrijkste is, over: Den MSten Maart des morgens grepen de bergbewoners, meer dsn 11,000 in getal, de vesting Michael aan, welker weérbaré bezetting uit 480 min bestond. Derzelver dappere Commandant, de staf-Kapitein van het Tschcr. nomorische linie-bataljon N°. 5, Lik», van hec oogmerk der bergvolken ver. wittigdbereidde zich tot eenen moedigen wederstand. Datr hij de ontuo. gelijkheid wel inzag om ten behoorlijke tijde hnlp te erlangen, had hij be sloten de vesting tot het uiterste te verdedigen, en deed, tegen geval de wal bemagtigd wierd, spijkers gereed houden om de stukken te vernagelen en siepelde, in het binnenste der venting nog eene verschansing van planken, vaten en andere dssrroe dienstige voorwerpen op elkaoder. Hierna riep hij geheel de bezetting bijeen, en deed aan dezelve den voorslag om, ingeval het hun niec gelukken moge, den aanval af te slaan, den krnidkelder in de lucht te laten springen. Deze voorslag werd met eenparig gejuich aangenomen, hetwelk ook zijne bevestiging vond in het gedrag van hec garnizoen. De bergvolken werden met een moordadig vnur uit hec kanon der vestlog ontvingen, en eerst ni een geweervuur van anderhalf uur gelukte het hun den wal te beklimmen. Door de heldhaftige inspanning van het garnizoen werden zij in de gracht terng geworpen en namen de vlugt; doch de berglieden te paard, die op eenigen afstand aanschouwers van het gevecht waren. Hieuwen met sabels op de vlugtenden in. Daar deze nu van alle kanten onvermijdelijk verderf voor zich zagen, hernieuwden zij den storm, drongen bet garnizoen van de borstwering en dreven het in de verschansing. Vóór dien terugtogc werd al de in de vesting opgehoopte voorraad in brand gescoken. Het geweervuur duurde nog ongeveer een half uur, toen zweeg het en reeds vierden de bergbewoners hunne zegehprsal. Dsar vloog de kruidkelder in de lucht. De bezetting kwsm om het leven, bij hec volbrengen dezer in de militaire geschied-boeken ongehoorde daad, en te gelijk sneuvelden si de tn de ves ting aanwezige bergbewoners. De op den weg van den Kubsn naar de kust der Zwarte Zee gelegene vesting Abs, werd den 2Ósten Mel C7 Jan'Ü» teD twee ure <les morgens, door ongeveer 12,000 bergbewoners uit den omtrek omringd. Met geschreeuw en snaphaanschoten grepen zij dezelve plotseling aan. De kogelregen, de handgranaten en hec schroot, waarmede zq ontvangen werden, konden hnn< nen aandrang niet stuiten. Met vermetelheid, volstrekte doodsverachting en ongemeene snelheid drongen zij in de gracht, bekiouterden de borstwering^ en snelden den blijkbaar onvermijdelijksten dood te gemoet. Hunne gehat. nasten drongen herhaalde malen in de vesting, doch werden telkens of gedood of teruggedreven. Eindelijk drong, ondanks al de pogingen der bezetting,

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2