A\ 18410. LEYDSOIIE N°. 88. V - J COURANT. WOENSDAG, V?\ v 32 JULïj. NEDERLANDEN. Letden, 21 July. Men meldt nit Gravenhage, dat Zijne Maj. aan de Israëlitische gemeente te Haarlem vergund heeft eene negotiatie te doen, ter bekostiging van de hieuw gebouwd wordende Synagoge, boven en behalve de door de provin. eie, de stedelijke regering en de ingezetenen, bij vrijwillige inschrijving, gedane bijdragen, Z. M. heeft de Lectors In de scheikunde en in de geneeskunde aan de Clinnische school te Rotterdamde heeren G. J. Mulder en G. J. Loncq Med. Doet.,benoemd tot Hoogleeraars in de wis- en natuurkunde en in de geneeskunde aan de Hoogeschool te Utrechc. De Staatscourant van den aosten dezer behelst een verslag nopens den «taat der gewassen en van het vee mee betrekking tot de levensmiddelen in Zuid-Holland, gedurende de maanden April, Mei en Junij van dit jaar. Wij deelen er het volgende van mede: Tarwe, rogge, garst en haver staan over het algemeen zeer goed te veld en beloven eenen overvloedigen oogst. In het district van den Zwijndrecht. schen- en Krimpener-waardLande van IJsseltnonde, Rhoon en Poortugaal, heeft men in geene 3$ jaren die artikelen zoo florlsant en veel belovend ge. zien; zoodat, indien er geene wederwaardigheden tusschen beiden komen, de landman zich mag verheugen in bet vooruitzigt van eene rijke inzameling. De paarden- en duivenboonen, zoo ook de onderscheidene soorten van erwten, stonden over het algemeen goed en bloeiden goed, doch hebben hier en daar nog al geleden door de felle winden, het gure, ongestadige en ruwe weder. De vroege aardappelen leveren goed op, en, daar de late of winter aard. appelen meest overal zeer goed staan, vleit men zich met eene ruime op. btengst. Er zijn veel aardappelen gepoot. De vruchtboomen hebben buitengewoon schoon gebloeid, doch daar zij naderhand veel geleden hebben door het koude en schrale weder, en ver volgens op de meeste plaatsen zeer geteisterd zijn geworden door de rupsen, zal de oogst zeer ongelijk en op de meeste plaatsen zeer gering zijn, vooral van appelen. In sommige streken zijn nog al peren. Persiken en abrikozen beloven over het algemeen een gunsrigen pluk. De kriekenboomen in de Beijerlanden hadden ook schoon gebloeid, doch de afkomst zal met meer dan middelmatig zijn, daar de boömen mede zeer geplaagd zijn geweest door insecten. Omtrent het hoornvee schrijft men uit de Krimpener- en Zwijndrechtsche Waarden, Landen van IJsselmondeRhoon en Poortugaal: Enkele gevallen van longziekte beslaan nog, evenwel worden de rapporten deswege gunstiger en kan men er met genoegen bijvoegen, dat er veel meer aangeiasce beesten genezen. Uit de BeijerlandenLanden van Strijen en het eiland Dordrecht: De longziekte duurt onder de runderen nog voort, doch over het geheel kan men stellen, .dat dezelve veel is afgenomen; nagenoeg bestaat de tong. blaar niet meer onder de runderen. Het gezonde vee groeit overigens zeer goed'en blijft hoog in prijs, Uit den AlblasserwaardLande van Gorin. chem, vanVianen en Leerdam: De longziekte blijft steeds hier endaar heer. schen; ook wordt de tonghlaar weder ontdekt in denzelfden graad van ver. i.H.n r».- ■»--,■1vu uen i.anae van Voorne en Putten en het eiland Rozenburg: De ziekte onder her rundvee blijlt, hoezeer slechts bij enkele landlieden, aanhouden. Uit Rhijnland: Het hoornvee was zeer duur iniatikoop, zoo ook het vette vee en de melk. Itoeijen, welke veel en goed zuivel gaven; doch de longziekte blijft nog hier en daar heerschen. Uir Goedereede en Overflakkee: dat de longziekte zich ook nog hier en daar vertoonde, dan met minder hevigheid, maar zich nu had geopenbaard aan het andere einde van bec eiland, bij den Ooltgensplaar Eindelijk uit Delfland en het Westland: De staat van het hoornvee is verre van gunstig te zijn, de longziekte is op vele plaitien wederom toegenomen, ook heeft de tongblaar zich weder geopenbaard; dit maakt dtt het vee zeer duur en schaars wordt en influeert dus ook op de prijzen van het vleesch hetgeen in de maand Junij weder 5 cents per Nederl. pond in 's Gravenhagé is opgeslagen en kost aldaar nu 60 centen het rundvleesch en 70 centen het kelfavleescH per Nederl. pond. Uit hoofde vin het minder aantal vee, wordt er over het geheel minder boier gemaakt; doch op die plaatsen, alwaar de ziekte niet heerscht, wordt vele en goedé boter gemaakt, en de prijzen zijn zeer voordeelig, van 36 tot f 40 de 40 Nederl. ponden. Er is ook nog veel Verzending. Even Zoo is hét ook met de klis, welke veel en goed gemaakt wordt en mede prijzig is, re Rotterdam 15 18 de 100 Nederlandsche ponden. De schapenjzijn gezond gebleven, groejjen goed, en de lammeren hoog '4n prijs. De varkens zijn roede In goeden staat en In genoegzaam aantal voorhanden ■en de prijzen mede hoog. - Onder de kolom van bijzonderheden meldt men uit de Landen van Voorne en Putten, dat de hagel hier en daar in dat district nog al nadeel heeft ge daan bi sommige stukken vlas, wintergarst en rogge; dat het koolzaad is mislukt en meestal uitgeploegd. Uit de Beijerlanden, Lande van Strijen en het eiland Dordrecht: dat het koolzaad, dat niet is uitgeploegd worden, zeer ongelijk heeft gebloeid en veel geleden heeft in den bloei door den wind en de insecten, waardoor de peulen alecht zijn gezet en dat gewas tlzoo niet voordeelig zal zijn. Dat «r aldaar veel vlas is gezaaid, en, voor zooverre hetzelve gelijk is opge. komen, teer goed Haat; doch dat op die perceelen, waarvan de opkomst biet gelljlt is geweest, hetzelve veelal dun te veld staat. <3p den 12 Anguitus aanstaande, zal te Haarlem worden aanbesteed het aanleggen van eene geschikte haven te Durgerdam, waartoe het Rijk, <de provincie en de gemeente zullen bijdragen. Uit Amstetdam meldt men van den 20 Julij: 'Heden namiddag is op den spoorweg tusschen deze stad en Haarlem eene proeve genomen met de eerste hrer te lande gefabriceerde locomotief of Stoomaleper. Dezelve was vervaardigd geworden in de fabrijk van den heer ftrveer en Comp. en draagt den naam van: Dt Hmstel. Wij hebben het ge. nóegen te kunnen melden, dat de proefneming volkomen naar wensch is uit. gevallen, «r- Voor de vergrooting der R. C. Kerk te Monniekendam en de verbere. ring der pastorie aldaar is eene provinciale aubaidle van 1500 toegestaan boven betgeen daartoe doof het Rijk zal worden gedragen en door de ge. meente is opgenomen. Uit Utrecht schrijft men van den ipden dezer, dat Z. K. H. Prirs dikttandtr der 'Nederlanden, terwijl hij zich in genoemde siad bevond, om inspectie te houden, de Zoölogische Sociëteit eh het gesticht ter bevorde. ring van de zijdeteelt biet bijzondere belangstelling heeft bezocht. Van de haringvloot heeft men berigt, dat de aan het hof te Londen residerende Griaf Van Hitland, dezelve den Öden Junij met een bezoek heeft vereerd, en de inrigiing der schepeb, vooral van het hospitaalscbip zeer heeft geroemd. Z. Exc. is er op versche haring onthaald en betuigde b(j zijn weggaan zijnen dank voor de roode en gulle receptie. AMERIKA. De Londensche bladen deelen berigteh uit Jamaica tot den fiden Inlii. waarin eenige bijzonderheden voorkomen wegens een oproer onder de Ne gerbevolking te Faimoutht, aldaaruttgebaraten; een prediker der Baptisten, Ward, stond aan hun hoofd. De oorspronkelijke aanleiding tot dit oproer wis daarin gelegen, dat eenigen tijd geleden omstreeks loo Afrikanen, van wie men zich op eenen slavenhaalder voor Cuba had tneeeter gemaakt, naar Jamaica gezonden en bij eenen planter in het gebergte geplaatst waren, ifard begaf zich met sommigen zijner vrienden onder de kleurlingen naar deze Afri kanen, trad met hen in gesprek en nadat hij hun het denkbeeld in het hoofd had gebragt, dat zij vrije menschen waren, verlieten zij de plantiadjes, waarop Zij waren aangenomen. De planter wendde zich tot de overheid, die eenige politie-beambten afzond, om de Afrikanen terug te brengen. Ward, met sommigen zijner bondgenooten onder de kleurlingen, verdreef deze burgerlijke beambten, hetgeen aanleiding gaf tot het bevel om troepen te doen uitrukken. Een Colonel kwam met sommigen zijner manschappen tegen de aavallers te velde, doch werd spoedig terug gedreven. Hij zelf en 19 zijner manschappen werden gewond. Toen werd berigt wegens deze onlusten naar Kingston (de hoofdstad van Jamaica) afgezonden, waar daar. door eenige onrust veroorzaakt werd. Een voltallig bataljon voetvolk, laat. stelijk daar uit Ierland aangekomen, en eenige andere afdeelingen, rukten tegen de opstandelingen op en geraakten daarmede handgemeen. Bij dit tweede gevechc werden omstreeks too Negers gedood of gekwetst. Hunne leiders werden gevangen genomen. Ten gevolge daarvan zijn een aantal predikers der Baptisten gevat en gelast geworden, om het eiland te verla ten. Sommigen van dezen stonden, zoo men zegt, met de oostelijke Staten (Noord-Amerika) in betrekking. Er is dadelijk een regterlijk onderzoek omtrent deze zaak begonnen, hetwelk bij het afzenden der berigten nog niet ten einde was gebragt. De ingewonnen getuigenissen strekken echter zeer om Ward, als den belhamel bfl deze geheele zaak te bezwaren. Hij worde beschuldigd van de Afrikanen verborgen gehouden en geherbergd te hebben, nadat hu' ne uitlevering door de geregtelijke beambten was afgevaardigd. Door den Voorzitter van den nieuwen Staat Texas is eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij aan alle Kleurlingen bevolen wordt, vóór den ISCen Januari] 1842 het Gemeenebest te verlaten. Twee Amerikaansche reizigers, de heeren Wütin en Brown, bevonden zich onlangs, zonder meer passagiers, in eene diligence, van Pera naar Chicago in den Staat Illinois reizende, leder hunner had in zijn valies om.rent 500 dollars 1,200.) Hun aanvankelijk vriendschappelijke gesprek liep ongelukkigerwijs allengs over staatkundige onderwerpen. Een hunner was een groot voorstander van de afschaffing, en de ander van het behoud der slavernij in de zuidelijke Stalen. Hun levendig gesprek ontaardde weldra in zulk een hooggainden twist, dat zij vermeenden het niet dan door een tweegevecht te kunnen beslechten. In weérwil der vertogen van den con. ductenr stegen zij uit de diligence; beiden met een pistool gewapend losten zij gelijktijdig het schot, en vielen als slagtoffers hunner verschillende mee* ringen. De heer Wijnn had een kogel door het hoofd gekregen; de andere was in het hart getroffen. SPANJE. Volgens bijzondere berigten uit Madrid zou men, na het eindigen van den burgeroorlog, een nieuw Ministerie te gemoet kunnen zien, van hetwelk de Hertog de la Victoria, Etfartero, Voorzitter met de portefeuille van Buiten, landsche Zaken zou wezen. Als zijne ambtgenooten voor JustitieBinnen, landsche Zaken, Financien, Oorlog en Marine werden de heeren /irezola Onis, de twee Ferras en Harros genoemd. Onderscheiden andere berigten evenwel beiwijielen het of zulk eene verandering wel in het Ministerie zou plaats hebben, en of Etfartero wel genegen zoU zijn eene betrekking ih het. zelve aan te nemen. HH. MM. worden bij voortduring te Barcelona met de grootste blijken van achting en geestdrift van de zijde des volks behandeldhoewel aan den kant van de stedelijke Regering deze geestdrift veel minder is, daar tij zelfs in plaltaten, die vrij onnoodig waren, de Koningin-Regentes aan hare gedane eeden, tot heil van het volk te zorgen, eischen gestand te doen. Volgens een Kontnglijk besluit is de staac van beleg in de noordelijke provinciën opgeheven, zoodat het werk der bevrediging dier provinciën vol. tooid is. DUITSCHLAND. Voor eenigen tijd was een los berigt medegedeeld, omtrent de plaats en den tijd van huldiging en krooning van den nieuwen Koning van Pruissen, thans verneemt men met zekerheid, dat dit plaats zal hebben in dezer voege: den Ssten September te Koningsbergen, en den 8sten October te Berlijn. Omtrent de plaats en den tijd der huldiging en krooning in de Rhijn-géwes. ten schijnt nog niets met zekerheid bepaald te wezen, hoewel men alge meen verlangt, dat die geschieden moge in de oude Keizersstad Aken, waarin voor 25 jaren de overleden Koning gehuldigd werd, Uit Munchen schrijft men van den i3den Julij, dit het op het gebergte niet minder sneeuwde, dan het op de de vlakte regende; Uit de hooggelegen bad-inrigtingen vernam men zeer vele klagten over het gering tantal reizi. gers, dat dezelve bezocht. In eenen brief uit Hamburg van den 15 Julij leest men het volgende; Behalve de gewone voortreffelijke chausséen, vindt men thans In bqna alle landstreken van Duitschland stoombooten en spoorwegen, welke hec reizen door dar schoone land zeer gemakkelijk maken. De stoom-correipondentie langs den Rijn, welke zoo vele vreemdelingen naar de westelijke landstreken van Duitschland en Zwitserland vervoerd heeft is aan ieder bekend. In den loop van dezen zomer (1840) zullen de oevers van de Elve, de gewesten van Saksen en Bohemenen van geheel mldden-Duitichlant) even

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1