■I 'filter". .als Griffier dér Staten, hefiVn aanleiding ;ft'pvcr kunnen wij niet anders <1 til mei -etui dankbaar gevoel herdenken hoede een al den tijd gedurende welken lllj nan liet hoofd van het bestuur in Noord-Holland heelt gestaan, zich door zijne regtscha- nenheid en innemende minzaamheid de achting en toegenegenheid der ingezetenen van dat „ewc-st beëff verworvenen hoe de andere al de zeldzame begaafdheden van zijnen geest, itol bevordering van den bloei van datzelfde gewest, met onverpoosden ijver en op de ge* ■iukkieste wijze heeft aangewend. Mogen bcinetiwegens ddn alzoo volbragten -wlerkkiifgdeiaangenaamste voldoening 011. ■dei vinden, en hunne-welverdiende'rust verhoogd worden door het genot van den meest wenschetijken gezondheidstoestand en een ongestoord liuisselijk geluk In de vervulling der opengevallen betrekking van Gouverneur van Noord-Holland is door den Koning/bij besluit van den l'Z December 18.59, N°. 70, voorzien, door dé benoeming als zoodanig van den heer Mi. i) J. van EwijckGouvecueur van de provin cie Drenthe; terwijl uit 'eene vdordragt, door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan Zijne Majesteit ingezonden, door Hoogstdczeive, bij besluit van den 18 Januarij 1840, N°. 103, tot Griffier der Staten is benoemd Jonkheer Mr. A. J. van der Hem Met alien grond mogen wij vertrouwen, dat, door deze benoemingen, dc beide vacante posten, op eene waardige en voor de provincie nuttige wijze, zijn vervuld geworden. Wij eindigen dit beknopt verslag met dc betuiging, dat, naar ons inzien, de provincie Heiland zicii blijft onderscheiden niet alleen door de aldaar heerschcnde rust en orde, door prijsstelling op wet en regt, maar ook door het bezit van regters, besturen en amb tenaren die op zeer weinige uitzonderingen 11a, het vertrouwen der ingezetenen en de goedkeuring der Beoge Regering ten volle verdienen. De Voorzienigheid bevestige al dat goedeversterke en verlevcndige de gehechtheid des volks aan vaderlandschen grond en vooral aan vaderlandsche zeden en instellingenen zegene de werkzaamheden van U -Ed Gr. Acht-b.ter ondersteuning van de heilzame oog merken onzes geëerbiedigden Rollings en tot bevordering der welvaart van Hollands inge zetenen. Aldus gearresteerd den 3dcn Julij 1840. Mij bekend, De Griper der Staten van HollandJ. van der Sleybbn. Bij een dezer dagen genomen Koninglijk besluit is bepaald, dat de Kapitein ter zee J. C. Koopmantijdelijke militaire commandant van het Koninglijk instituut voor de marine te Medemblikin die betrekking op den tegenwoordigen voet nog gedurende een jaar, en alzoo tot 15 Maart 1841, zal blijven continueren. Bij Koninglijk besluit is bepaald, dat dc weg van Heinenoord over Puttershoektot's Gravendeelmet een zijtak van Heineiroord op Mijnshee- renland en een andere van Puttershoek over MaasdamCillaarshoek en Strijne op Strijen Sas zal worden verbreed en verbeterd op een voor de passage voordeelig profil. Deze verbetering zal worden tot stand gebragt door be. pnining en betchulping, en de gronden, welke voor de uitvoering van dit welk mogten benoodigd zijn, zullen worden vergraven of in bezit genomen ten algetneenen nut. Men verzekert, dat bij een Koninglijk besluit van den ioden dezer it bepaald, dat de brik de Pellika/tngecommandeerd wordende door tien Ka. pitein-Luitensnt ter zee J. A. Zoutman, en zich thans in de West-Indien bevindende, naar Nederland zal terngkeeren; terwijl voorts ter aflossing van dien bodem met 1 Augustus aanstaanden, de brik de Brak, liggende te Hellevoetslms, zal worden in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem, met eene equipage van 50 koppen, zal worden opgedragen aan den Luite nant ter zee van de iste klasse Jonkh IV. C. Singendonck, Van Regeiings wege is aan de fabriek der hulpkerk te Severoy, in de gemeente Nederweert, tot het voltooijen van haar kerkgebouw, eene Rijkt subsidie verstrekt. Men schrijft ons, dat, naar aanleiding eener aanschrijving van het De partement van Oorlog, de heeren Generaals, commanderende de divisien inlanterie, zijn uitgenoodigdom zoodanige miliciens der ligting van 1839 en van vroegpre ligtingen, die behooren tot de corpsen infanterie onder hunne bevelen, en ingevolge een Koninglijk rescript van 3 Maart jl. bij voortduring in het genot van zes maanden verlof zijn gesteld, op nieutv eene prolongatie voor eenen gelijken tijd te verleenen. De vierde haringjager is den I3den Julij te Vlaardingen aangekomen, 223 ton aanbrengende. Van het eiland Ameland meldt men van den 8sten Julij: Gisteren hadden wij hier op nieuw het gemis eener haven of andere veilige ligplaats voor vaartuigen te betreuren. Niet alleen, dat, tengevolge van den hevigen Zuidwesten-stormzoo op de reede van Ilollum als op die van Nes, onderscheidene schepen voor hunne ankers wegsloegen, maar men heeft zelfs moeten zien, dat van eenige onder den wal van Ameland, in de Wad» den geankerde, nergens in den omtrek eenig toevlugtsoord vindende sjalken, dén, door het geweldig stooten en slingeren lek geworden, zonk, zoodatde bemanning derzelve zich niet dan met moeite op eene andere tjalk heeft kun. nen redden. Op de reede van Buren is almede een aldaar behoorend vaartuig reddeloos gestooten. De buitengewone golfslag heeft ook weder de zuidzijde des eilands zeer geteisterd, en den landbouwer bezielde de vrees dat het pas gemaaide hooi, door den hoogen vloed, op sommige plaatsen mogtè wegdrijven, zoo als zulks, bij het gemis van zeeweringen, zoo dikwerf het geval is geweest, doch gelukkig is het water tot in de gemaaide velden thans niet doorgedrongen. De Groninger Courant van den I4den Julij herinnert, dat den 2asten van deze maand het sojarig bestaan van hec instituut voor Doof-Stommen, waartoe alle vroegere leerlingen uitgenoodigd zijn, op eene gepaste wijze zal gevierd worden. Op het einde van dat berigt leest men: Reeds vroeger is in onderscheiden nieuwspapieren berigt gegeven van het voornemen der Hoofddirectie, om eene inteekening te openen op eene me daille, aan 's Rijks munt te Utrecht, buiten kosten van het Instituut, voor deze gelegenheid te vervaardigen. Wij mogen er thans bijvoegendat de inteekening op deze medaille de goede verwachting verre heeft overtroffen, en getuigt van het hooge belang, hetwelk ons vaderland stelt in deze stich tingwelke aan alle bij de Hoofddirectie bekende Doof-Stommen uit ons Rijk, die in de jaren van opneming vallen, de gelegenheid tot onderwijs en opvoeding aanbiedt. Volgens de Commerce Beige, zou Z. K. H. de Prins van Oranje eenen brief van rouwbeklag aan de weduwe van den heer Cockerill in Beigte ge. schreven hebben. Aan de Beurs te Amsterdam warenden isden dezer de 2J pCt. verhan deid tot 54; de 5 pCt. tot toij; Kansbilj. 24*; Hand.-Maats, r8l{; Rh. Spoorw. 101^; Ardoins 5 pCt. 25J; Coup. Ardj i8r\. T U R K Y E. Uit Konscautinopel wordt van den 24iten Junij gemelddat aldaar uit Alexandrie was aangekomen Sami-Bey, met eene zending van Mehemed-AH aan den Sultan belast, zoo men meende, zoowel om hem geluk te wenschen met de geboorte zijner eerste dochter, als ook om bij de Porte nog eene poging te doen, om haar over te halen regtstreeks, zonder nisschenkomst der Europesche Mogendhedente onderhandelen over het zoo lang reeds ge duurd hebbende vraagstuk, ten aanzien van de erfelijkheid »an Mehemed-AlPs gebied. Ondertusschen waren de papieren van Sami-Bey nog niet afgege ven, daar hij quarantaine moest houden, en men wist dus met zekerheid van zijne zending nog niets te zeggen. De gezondheids-toestand der hoofdstad was voldoende. Een berigt uit Smyrna van den 21 Junij meldt eene daad van Mehemed- Aliwelke met het voorgaande berigt niet wel is overeen te brengen, na. menlijk, dat Mehemed-Ali 8 fregatten en 4 brikken van de Turksche vloot, na derzelver Turksche manschap door Aegyptische te hebben doen vervan. gen, naar de kusten van Syrië heeft laten zeilen, om de onlusten, die bijna in alle zeesteden uitgebarsten zijn, te helpen bedwingen. - Omtrent dien opstand in Syrië, vooral onder de Christen-bevolking, heeft men nog geene naauwkeurige berigten. Uit Athene wordt van den e7 Junij berigt, dat IIH. MM. de Koning en Koningin, na eene rondreis van 6 Weken, den 17 Junij in de hoofdstad in welstand waren aangekomen. Het hooge paar bleef nog altijd zonder kroost. ITALIË. Uit Rome meldt men van den 28 Jnnij, dat de Infant Don Sebastian, die zijne acte van onderwerping aan de Koningin-Regentes van Spanje had toe. gezonden, te Napels verwacht werd, om, zoo het heette, zich van daar naar Barcelona, waar de Koningin thans vertoeft en eenige maanden zoö blijven, te begeven, ten einde zich mee haar te verzoenen. Er bevonden zich te Rome eene menigte Carlistische vlugtelingen, welke in het alge meen op amnestie schijnen te rekenen en dan naar hun vaderland zullen terngkeeren. De Portngesclie Gezant, Vicomte da Carreira, is door den Pans op de voorkomendste wijs ontvangen geworden, waaruit men opmaakt, dat de verschillen tusschen Rome en Portugal weldra zullen bijgelegd zijn, en men zich te Rome ook wel later op dezelfde wijs met Spanje verzoenen zal. DUITSCHLAND. Berlijn den 10 Julij. Hoewel tot heden toe slechts een los gerucht orii. trent eene te verwachten amnestie verspreid was geworden, zoo wordt thans evenwel iets meer zekers verhaald, namenlijk, dat Z. M. de Koning aan den Minister van Justitie Miihler opgedragen zou hebben, eene geheel onbe. perkte amnestie voor staatkundige misdaden uit te vaardigen. Eene zooda. nige flaad van genade zou in vele gezinnen troost, rust en vreugde brengen, en ook met den geest van het testament van den hoogstzaligen Koning over. eenkomet), waarin hij op de gemoedelijkste wijze verklaart, al degenen die hem heleedigd hebben, te vergeven. Uit Koblentz meldt men van den 12 Julij: I1M. KK. HM. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn, met hét stoomjagt de Leeuw, gisteren avond nit Holland hier aangekomen, en heb ben heden morgen zich naar Ems begeven, alwaar zich H. M. de Keizerin van Rusland, de Grootvorstin Olga en Z. K. H. de Prins van Pruissen be. vindch. Uit Hanover meldt men van den pden Julij, dat in de eerste Kantel-vaft de Stenden-vergadering het ontwerp van eene nieuwe grondwet voor de derde tnaal gelezen en toen met algemeene stemmen aangenomen is. FRANKRIJK. Parijs den 14 Julij. Omtrent de terugroeping van den Admiraal Baudin en zijne vervanging door den vice-Admiraal Mackau, worden nog verschillende redenen opgegeven. Voor waarschijnlijk hield men het, dat de weinige land. ttoepen, welke aan boerd van het smaldeel, waarover hij het bevel voerde, ingescheept waren (namenlijk 400 in plaats van 4000 man, welke de Ad. miraal had aangevraagd, wetende dat hij anders tegen de Argentijnsche re. publiek niets kon uitvoeren,) hem genoodzaakt hadden, om zijn ontslag te vragen, hetwelk hem dadelijk geworden is. De drukpers hondc zich zeer bezig met de plotselinge aankomst van den Maarschalk Bturmont in Frankrijk, die, zoo als wij in onze vorige ge meld hebben, te Marseille beleedigingen heeft moeten ondergaan. Sommigen brengen zijne overkomst in verband met de aanwezigheid van de vele duizende Carlisten in Frankrijk, en de meerderjarigheid van den Hertog van Bordeaux, zoon van de Hertogin van Berrj, in dit jaar, om eene soortgelijke bewe ging ten voordeele van dezen Hertog in de Vendée te bewerken, als er 111 1832 heeft plaats gehad. Cabrera is van Parijs, waar hij den uden Julij aangekomen was, naar de vesting Rijssel vervoerd, waar ook Baimaseda zich tot nader order bevindt. Don Carlos, die zich nog altijd te Bourges, en zoo men meent in groote geldelijke verlegenheid bevindt, zou wederom passen hebben aangevraagd die hem tot nogtoe zijn geweigerd geworden, op grond, dat hij eerstafstand van zijne regcen op den Spaanschen troón moest doen. Toen Don Carlos zich nog in Spanje bevond en door middel van Marotto met Espartero onder handelde, waren de voorgestelde puncen de volgende: i". dat Don Carlos en de leden van zijn geslacht in het genot hunner bezittingen en in rang en voorregten zouden hersteld worden; a°. dat zij vrijelijk Spanje en zijne volk plantingen zouden kunnen bewonen; 3°.dat, wanneer de KoninginIsabeUall haar 15de jaar zou bereikt hebben, de Corte» zouden worden geroepen om de betrekking tot den Staat en de regten van den gemaal te bepalen, die onder de leden van het Spaansche Koningshuis zou moeten worden gekozen (men weet, dat Don Carlos en Don Francisco de Paula, de beide overgeble. ven broeders van Ferdinand Vil, de eerste twee en de tweede vijf zonen hebben). De daartoe betrekkelijke onderhandelingen, welke die nopens de conventie van Bergara vooraf gingen, zijn alstoen door Don Carlos zeiven, voornamelijk op raad van den Aartsbisschop vit» Cuba, afgebroken. E11 thans ziet het er niet naar uit, dat hjj eenigzins voordeelige voorwaarden zou kunnen bedingen. Uit Algiers schrijft men, dat behalve de zieken en gekwesten, die men naar Frankrijk had overgevoerder nog aldaar 5000 in de hospitalen lagen. [Erratum. In het berigt van het examen van het Paedagogium van den Heer J. de Gelder, is abusievelijk een geheele regel uitgevallen,men leze dus: aan J. Zeeman een prijs voor het Grieksch en Latijn; aan C. G. Luzac de eerste prijzen voor het Griekschhet Latijn de Wiskunde het FranschDuitsch en Engelsch enz.] Getrouwd: Letden den I5den Julij 1840. Getrouwd: Katwijk aan den Rhijn den I5den Julij 1840. Mr. D. C. V I R U L Y, Heer van Pouderoijen en A. W. van GORKÜM. H. POLYN BÜCHNER, Med. et Art. Obst. Dr., en M. M. Z E E W O L D T. OPROEPING van CREDITEUREN. Alle bekende en onbekende Schuldeisschers van JOHAN CHRISTIAAN BORIIT, Winkelier, wonende te Leydenin staat van faillissement verklaard bij Vonnis van de Arrondissements-Regtbank aldaar, de dato 30Junij II., de bevoorregte en de Pand- of Hypotheek-hebbende daaronder begrepen, wor- den opgeroepen, om op Woensdag den 29Sten Julij 1840, des voormiddags ten tien nre, te compareren in de Zaal der Arrondissements-Regtband voornd., ten einde alsdan over te gaan tot de Verificatie hunner Schuldvorderingen. De Curator in voornd. Faillissement Mr. J. van OUTEREN. TE KOOP: Eene zeer goed gedresseerde en sterke EZELIN en een éénjarig EZELIN-VEULEN. Te bevragen bij G. COX- HOORN, te Leyderdorp. PUBLIEKE VERKOOPING, op Zaturdag den 18 Jtilij 1840, des middags ten twaalf ure, na den afloop der Graanmarkt, aan de Koorenbeurs van eene Partij van ongeveer ACHT en VIJFTIG MUDDEN HAVER» welke ten behoeve der algemeene Armen der Stad Leyden zijn verbetrd verklaard; bij Partijen van Vijf Mudden, waarvan de Monsters ter Secretirie dezer Stad zullen kunnen worden bezigtigd, ZEGT HET FOORT. Bij tie Wed. ANTHONY de KLOPPER kn ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2