A\ 1840. 1EYDSCHE VRIJDAG, io J U L Ij. NEDERLANDEN. Leyden, 9 Julij. Wy vernemen mee genoegen, dat de Heeren Officieren van gezondheid, Van Lier en Brunings, welke den i/den Mei II. het Kind van J. IV. de Kei Her, dat, in het water gevallen, voor dood er uit.gehaald wai, Qzie onze Courant van den 20sten Mei met behulp der kunst in het leven hadden terug geroepen, door de Maatschappij tot redding der Drenkelingen, met de Zilveren Medaille zijn vereerd geworden. Men meldt uit 't Gravenhage van den 8sten dezer: In de vergadering van de Provinciale Staten.van Holland, die heden voor den middag alhier ia geopend en tot dei namiddags ten half 5 ure heeft voort geduurd, zijn tot buitengewone leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal verkozen, de heeren: Jonkheer Boreel van Hoogelanden-, Mr. IV.D. Cramer, Burgemeeiter van AmsterdamProfessor Thorbecke-, Mr. T. IV. Ba- ron van Styrum, te Haarlem; Dirk Grave van Hogendorp, te "s Hage; Mr. A. A. Rodel, Wethouder van Amsterdam; Mr. P. C. Schooneveld, Advocaat te *f Hage; S. de Vries, te Purmerend; Mr. C. Croen van Prinsterer, te Hage; Ananias fViilink, te Amsterdam; M. C. Bichen van IJsselmonde, te Rotterdam; van Btsjswijk, van Enkhuizen; en Anemaet, van Sotnmelsdijk. De overige verkiezingen van buitengewone leden zullen in eene morgen te houden vergadering plaats hebben. Zijne Maj. heeft de heer a'Avetac, aardrijkskundige te Parijsbenoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijne Maj. heeft Zjjne Exc.R«cAM-Pacha, Minister van Buitenlandsche Zaken te Konatantinopel, tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, den Ridder Testa, Zaakgelastigde van Nederland bij de Porte, tot Commandeur en den heer Giustinani, tolk van het Nederlandsche Gezantschap, tot Ridder van die orde benoemd. De Kanselier, de heer Salzani, heeft eene gratificatie ontvangen. Het heeft Zijne Maj. behaagd, te bevorderen tot Luitenant-Colonels, zonder bezwaar van *s lands schatkistde Majoors: IV. C. kV. Senn van Basel, Plaats-Commandant te Nijmegen; F, C. Arensma, idem te Leyden; G. F. fV. van Kolf, idem te VlissingenC. S. Corbelijnidem te Naarden. Tot iste Luitenants, mede zonder bezwaar van 's lands schatkist, de ade Luite nants M. H. ter Linden, Plaats-Majoor te 'a Gravenhage, D. J. Almey idem te Bergen-op-Zoom C. J. Tomen, idem aan den Helder; J. de Jong, idem te Utrecht; J. Konings, idem te Hellevoetsluis, en G. Munten, idem te Nijmegen. In de Staatscourant van den Ssten dezer leest men het volgende: In een nommer van den Calcutta-Courier van den 5den Mei, dat met de laatste brievenmaal uit Britsch-Indië ia aangebragt, vindt men berigten uit Batavia tot den 4 April, waarin gezegd wordt, dat aldaar groote vraag naar Itoffij, ook voor Engelsche rekening, was, en voorts deze zinsneden voor komen: „Een te Batavia uit Ternate aangekomen schip heeft de tijding van de geheele verwoesting van dat laatste eiland door eene aardbeving op den 14 February aangebragt. Alle soorten van eigendom waren vernield, en het eiland zou geheel verlaten moeten worden." Hier te lande zijn nog geene regtstreeksche tijdingen uit Batavia, van zoo late dagteekening als de boven vermelde ontvangen. Onmogelijk zou het niet zjjn, dat het daarin wegens de verwoesting van Ternate voorkomende aanmerkelijk overdreven ware. Dit eiland, hetwelk tot de Molukken behoort, heeft overigens slechts vijf mijlen In omtrek en bestaat bijna geheet uit eenen berg van vulkanischen oorsprong, waaruit nu en dan rook oprees. Van den gden Juli). HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Ne. derlanden hebben gisteren avond deze Residentie verlaten en zich naar Duitscbland begeven. De Staten van Holland hebben heden nog tot leden van de dubbele Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd, de heeren: Jhr.IV. van Loon, te Amsterdam; Mr. H. van Berkel, te Delft; C.J. de Bruin Kops, te Haar. lem; Mr. J. C. van Nes, oud lid der Tweede Kamer; C. van Bommel, te Edam; Mr. Copes van Cattcnburch, Burgemeester van's Hage; G. van Leeuwen, te Alkmaar; Mr. Hoog, te Dordrecht; Baron van Briemen van de Groote Lindt. Morgen zullen de verkiezingen van de gewone leden der Tweede Kamer plaats hebben. Men verzekerde heden, dat bij de Regering de volgende verkiezingen tot leden der dubbele Tweede Kamer bekend waren': GelderlandM. J. de ManMr. de KempenaerBaron van Lynden tot Hemmen. Groningen: H. O. Feith, Mr. R. T. MeesH. A. SpandauMr.H.de Ranitz. Drenthe: Mr. G. Vos. Bij Koninglijk besluit is de buitengewone zitting der Staten-Generaal bepaald op Dingsdag, den 4 Augustus aanstaanden. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft, in hare 63ste algemeene vergadering, gehouden te Haarlem, op den 2den, jden en aden Jnnjj 1840, onder voorzitting van den heer President Directeur Mr. IV. H. van Voorst, de volgende premien en onderscheidingen toegekend, als: aan den Inzender van het in i8|8 ingezonden model eener ijsploeg, onder de zinspreukNut is het doel, voor het in het groot vervaardigen van deze zijne ijsploeg, waarmede in den afgeloopen winter, bij bevrozen water, voldoende proeven zijn genomen, de gouden medaille, uitgeloofd bij prijs, vraag N°. 66, waarvan bij opening van het naambiljet, -als zender is bekend geworden de heer Johan Michiel Boon, opzigter bij 's Rijks-gieterij van me. talen geschut, te's Gravenhageaan den heer Willem Foor, papier-fabrjj. kant, onder den firma van Simon Bakker en Comp. te Krommenie, de zilve. ren medaille, op zjjne ingezonden monsters verbeterd bordpapier, hetwelk minder vatbaar is voor oprijzing of zwelling, en alzoo beter geschikt voor boekverkoopera en boekbinders; san den beer Johan Philip Ackerlin, te Rotterdam, de zilveren medaille, op zijne ingezondene, hier te lande, ver. vaardigde Eau de Cologne; de heeren J. Hoogendam en A. de Kivitte Delft, de zilveren medaille en één honderd gulden op hunne ingezondene teekenlng en beschrijving van een werktuig, tot het vervaardigen van houten hakken tot overdekking van botervaten, nevens monsters van dezelve, met toezegging van nog één honderd guldens, indien zjj vóór Maart 1841 bewij. zea kunnen, hun fabrijkaat te hebben verbeterd; aan den heer B. J. Suid man, fabrikant in zwepen en karwatsen, te Groningen, de zilveren me. dtille, op zijne ingezondene monsters werktuigelijk vervaardigde zwepen; tan den heer Adrianus Perk Jacobusxoon, te Delft, de tweede gouden me daille, op zijne ingezondene monsters fabrijkmatig bereide snaldroogende lijn-olie; aan de heeren Dr. S. Bleekrode en H. Deutgen te Groningen, de zilveren medaille, en Franciscus Herfkens en IVillem Jcnken, beide te Utrecht, leder een zilveren medaille, op de door hun ingezondene proeven Galvano Polytype, met berigt en beschrijvingenaan den heer Paulus Pijnakerktinst- lskker te 's Gravenhage, de premie van de gouden medaille en vijfentwintig guldens, op zijne ingezondene proeven van Oostersch lakwerk, in antwoord op prijsvraag N°. Ju bladz. 84. Verder worden eervol vermeld: i°. de teekenlng en beschrijving van eene verbeterde brandspuit, ingezonden door den heer IV. van der Os, brandspuit, maker te Vlissingen; 2°. een inlandsche koehuid, op eene hier niet gebrui. kelijke wijze voor zooi-Ieder bereid, door den heer J. de la Lande Cremer, te Bolswaard; en 30. het model eener watermolen van nieuwe vinding, in. gezonden door den heer Jan Prijs, in de Wijde Wormer. Voorts wordt, ten gevolge ,van de uitnoodiging bij het programma van het jaar 1839, berigt: dat de inzender van de monsters stalen en koperen weefrieten en stalen en koperen rietstaafjes, hebbende tot spreuk: streeft naar volmakinggeremunereerd met de zilveren medaille, vrijheid heeft ge. geven tot het openen van zijn biljet, en bij die ontzegeling is gebleken te zijn de heer Hendrik Bleuken, rietmaker te Enschede. Van Halfweg Amsterdam en Haarlem meldt men van 7 Julij: Het Y levert van onze dijken gezien een zonderling schouwspel op. De aanhoudende en hevige westewinden dezer dagen, hebben hier en daar het water geheei weggestuwd, zoodat daar, waar voor koften tijd de schepen voeren en de visschen speelden, nu, zooverre het oog bijna reikt, zich eene drooge zandige vlakte vertoont, die de opmerkzaamheid van de vele doortrekkende reizigers in geene geringe mate tot zich trekt. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden heeft den 8sten dezer te Amsterdam, vergezeld van den Generaal-Majoor Boreel, eene groote inspec. tie gehouden over de in genoemde stad liggende cavallerie. In den nacht van den 6den op den 7den dezer is dwars van Hoorn, in de Zuiderzee, door eene windvlaag, omgeslagen eene te Spakenburg te huis behoorende visscherschuit, van schipper IVillem fVillemse Koelwijn-, deze ia vermoedelijk daarbij omgekomen, terwijl deszelfs knecht, ongeveer twee uren na het voorval, van het omgeslagen vaartuig is gered door het beurt, schip van Genemuiden, van schipper Albert Roeland. De Provinciale Staten van Utrecht hebben in derzelver vergadering van den 7den dezer, tot gewoon lid van de.Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd: den heer J. K. Baron van Golsteyn, en tot buitengewone leden voor de te houden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dubbele getale ter beraadslaging over de verandering in de grondwet: de heeren Mr. A. van Beusechem van Harmeien, Mr. P. A. A. C. Baron van Lijnden tot Sandenburg en Mr. H. A. Laan. (Genoemde Baron van Golsteyn is gekozen in plaats van den Baron van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst, die dit jaar moest aftreden, zoodat laatstgenoemde niet weder, zoo als ge. woonlijk gebeurt, ingekozen is]). Uit 's Hertogenbosch schrijft men van den 8 Juljj: Heden zijn alhier door de vergadering der Provinciale Staten van Noord- Braband, tot het dubbel getal leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, benoemd de volgende leden: Jhr. Leopold F. J. J. J. Sasse van IJsselt, te Boxmeer, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Genera»! en lid der Ridderschap van Noord-llrabandJ. Smits J. F. Zn., te Endhoven, lid der Provinciale Staten; Joseph de IVijs, te 's Bosch, lid der Provinciale Staten; J. H. Boeracker, te 's Bosch, lid der Provinciale Staten; Mr. L. D. Storm, Griffier der Arrondissements-Regtbank te Breda; Mr, J. Mastboom, Advocaat te Bredaen Mr. J. B. van SonOfficier bij de Arrond.-Regtbank te 's Bosch. Het berigt, dat de heer Baar, Pastoor van St. Servais, tot Vicaris- Generaal van Limburg benoemd is, is door eenen bijzonderen brief verkeerd opgegeven. Uit Brussel meldt men van den 7den, dat men nog niet vernam, dat zich vele geldschieters hadden opgedaan, welke de leening van 82.000,000fr. op zeer voordeelige voorwaarden verlangden te ondernemen. RUSLAND. Uit Petersburg meldt men van den 2osten Junü, dat het in de zuidelijke provinciën zeer slecht met de graanteelt was gesteld; de velden, ook zelfs in de anders vruchtbaarste oorden, zagen er zeer bedroevend uit, daar het winterzaad geheel was mislukt. Onderscheiden boeren hadden die gronden wel op nieuw bearbeid en bezaaiddoch het is een zeldzaam geval, dat de Zaaijlng van de maand Maart wel slaagt. Het spreekt van zelve, dat in het geheele zuiden de prijzen der granen sterk gerezen waren, en zelfs te Mos- kali was de rijzing aanmerkelijk. De berigtgever voegt er bij, dat het Gouvernement, door verschillende maatregelen in het werk te stellen, groote rampen meende en trachtte te voorkomen. Wat eerst is gemeld geworden, omtrent de herstelling van den op Kei. zerlijk bevel uit zijn Bisdom weggevoerden Bisschop van Podlachien, blijkt thans ongegrond te zijn geweest,daar men volgens een berigt uit Rome ver. nomen heeft, dat de keus van eenen nieuwen Bisschop door den Keizer, gevallen op den Aartsdiaken, Graaf van Ossolinskiaan den Paus had behaagd en hij wel waarschijnlijk die keus zou bekrachtigen. De gewezen Bis schop zou tot een ander kerkelijk ambt geroepen worden. Een Russisch-Keizerlijk besluit wordt uit Warschau bekend gemaakt, volgens hetwelk aan onderscheiden personen, zoowel adelijken, als uit den burgerstand,die in de laatste jaren toe verschillende straffen, zoo als uitban, ningverbeurdverklaring van goederen enz., veroordeeld waren geworden, kwijtschelding van straf verleend is. duitschland. Z(jne Maj. de Koning van Wurtemberg heeft zich uit Stuttgardt naar Savoije begeven, om de baden te Aix te gebruiken. Zijne Gemalin en nog twee dochters zijn de baden te Kistingen gaan gebruiken. Aan de Hoogeschool te Berlijn beliep het getal Studenten in hetl begin van dit jaar, 1778; van deze verlieten dezelve 552 en zijn slechts 381 aan- gekomen, zoodat er thans 1607 zijn. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat naar alle waarschijnlijkheid het hu- welijk van Prinses Maria met den Grootvorst-Troonopvolger van Rusland nog in den loop van dit jaar zou plaats hebben. Men wil, dat zij in het begin van Augustus de Keizerin naar Rusland zou vergezellen, onder ge. leide van haren broeder Prins Alexander van Hessen, die Kapitein ia in het regiment der garde van de Keizerin. Uit Ems meldt men van den 4 Julij: De toevloed van allerlei vreemdelingen in verbazenddagelijks ziet men

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1