Bar Kr.BRAEï Chroneon Syrjacuindie Mercurii Hord I. Bidpaji Fabulas, a Sacyo ë'ditaa, die Veneris I. A. RUTGERS Jesajae Vaticiriiar adversus genres exreras et tertilim Psal- morum librum interpretabitur diebns Lunae et Martis IX. Secundum Samuelis librumcnrsoria lectione traccare pergetdie Mercurii. I. Antiquitates Israëlicarum explicabit, diebui Lunae, Marcis, Mercurii et Jovis XII. J. BAKE et P. HOFMAN PEERLKAMP praeé'runt dispntandi exercitii», diebus Jovis 1. FACULTAS MEDICA. G. SANDIFORT Anatouiiam docebit, diebus Lunae, Martii, MercuriF, Jovis et Veneris X. Physiologiam, Anatome comparata llluitratam, iisdem diebus IX. Methodum secandi cadavera, quotidie, hiberno tempore Ill—V. M. J. MACAUELYN Supellectilem Pharmaceuticam duce Pharmacopoeü Belgica explicare perget, et praeeepca tradet, diebus Lunae, Martii, Mer. curii et Jovis VIII. Doccrinam Morborum Chronicorum cum exercitatione in Noiocomio Aca. demico, diebus Lunae, Martis, Mercurii, Jovis et Saturni IX. j. C. BROERS Theoriam disciplinae Chirurgicae exponet, dlebui Martis, Mercurii et VenerisXII. Exercitationibus Ciinicisin Nosocomio Academico habendii, vacabit quotidie VIII'. Coliegio casual!, diebus Lunae, Jovis et Saturni XIIIII. Operationibus Chirurgicis hiberno tempore, horii dein indlcandis. Artem Obstetriciam Theoreticam et Practicam docebit, diebui Lunae, Martis, Mercurii et JovisX. Medicinam Forensem, die Mercurii et Veneris I. C. PRUYS van der HOEVEN Pathologiam docebit, diebui Lunae, Mer. curii et Veneris I. Medicinam Practicam cum exercitatione in Nosocomio Academico, quotidie i XI. Historiam Medicinae tradet, diebus Martis et jovis I. M. J. MACQUELYN et C. PRUYS van der HOEVEN dlsptiiandl «xer. citiis praeërunt, die Jovis III. P. O. van der CHIJS, titulo Prof, extraord. ornatus, Numismaticam generalem tradere paratus est diebus et horis quae auditoribui convenient. F. KAISER, Astronomiae Lector, Astronomiam Theoreticam docebit, diebus Lunae, Martis, Mercurii et Jovis IX. Astronomiam Practicam, iisdem diebus X. Artis observandi exercitiii quotidie praeërit. Provectioribus discipulis, disquistlones CI. Hansen, atlorumque, de per» turbationibus, quas motus corporum coeleitium patluotur, aptis horii, commentabitur. Astronomiam quam popuiarem vocant, tradet die Mercurii, hori ves. pertina VI. Astronomiae primas notitias mathematical, secundum Ltctiones Cosmographi. cos a Clarissimo de Gelder editas, tradet eodem die hord vespertind VIL Singulos suoi auditores, ad coelum, tubi optici ope, periustrandum, aptis temporibus evocabit. G. G. BRILL, Lector GermaniCarum Litterarum, aget de Goethii tra. goedia, cui nomen Faustusparte secunda, diebus Martis et Veneris, hord post meridiem VI. Commilitonibus vero harum litterarum rudibus grammaticam docendis, cum imperitioribus vero legendis facilioribus intellectu scripcis, vacabit horis de quibus convenerit. G. KNIPPENBERG, Academicus Artis Gladiacoriae Msgister, aptum et elegantem gladii usum quotidie docebit. Biblietheca Academica, Lectionum tempore, diebus Lunae, Mercurii, Vent, ris et Saturni, ab hord XII ad IIIFeriarum tempore, diebus Mercurii et Saturni, ab hord XII ad IIunicuique patebit. NEDERLANDEN. Letden, 5 Julij. Men meldt uit's Gravenhage van den 5den dezer: Gisteren is alhier de nieuwe haring aangebragt, en zijn daarvan dadelijk de gewone geschenken aan Zijne Maj., de Prinsen en de hooge Autoriteiten aangeboden. Naar men verneemt, is gisteren de eerste haringjager, ten half twee ure te Hellevoetsluis en ten half zes ure te Vlaardingen aangekomen. Dezelve had in: 25 ton voor den last en bovendien 3 ton voor de Recders. De prijs was 700 per ton. Het vaartuig voerde den naam van de Goede Hoop; de boekhouder op hetzelve is, C. Voorbach; de koopman op den jager was, Ary Wapenaar. De Staats-Courant bevat een Koninglijk besluit, bepalende, op de gemeenschappelijke voordragt van de Departementen van Oorlog, Marine en Binnenlandsche Zaken, en uit aanmerking van vroegere besluiten, waarbij aan de officieren van gezondheid van de land- en zeemagt, die, na twintig jaren in die betrekking te hebben gediend, op pensioen zijn gesceld, of op eene andere eervolle wijze de dienst verlaten, de bevoegdheid wordt toege. kend om, zonder nader examen, de genees- of heelkunde bij de ingezetenen uit te oefenen; dat de bedoelde besluiten almede van toepassing zullen zijn op zoodanige officieren van gezondheid van de land- en zeemagt, die na twintig jaren en daarboven in die betrekking te hebben gedienddn afwach. ting van pensioen, bereids zijn of nog zullen worden gesteld op het tracte. ment van non-activiteit; zullende zij mitsdien onder de bij die besluiten ge- maakte bepalingen en enkel op vertoon van het door hen in de dienst ver kregen diploma van bekwaamheid, van hunnen staat van dienst en van de acte, waarbij hun het non-activiteits tractement, in afwachting van pensioen, is toegekend, door de geneeskundige Commissie van de provincie of van het district, waar zij zich met der woon willen vestigen, tot het uitoefenen vart de genees- of heelkunde onder de ingezetenen worden toegelaten. Zijne Maj. heeft dezer dagen goedgekeurd de benoemingen van de af. gevaardigden voor de algemeene kerkelijke vergadering der Herstelde Evan, gellsch Luthersche Kerk, welke in Augustus aanstaande te Amsterdam zal worden gehouden, alsmede hunne plaatsvervsngers, als de heeren: J. A. Helper Sesbrugger, Predikant te Amsterdam; plaatsvervanger A. A. Bendin- ger, Pred. te Amsterdam; D. R. Uekerman, Pred. te Amsterdam; P. J. M. Wolf, Pred. te Amsterdam; A. Ebeling, lid van den Raad te Amsterdam; P. D. M. Schmeider, te Amsterdam; C. L. Engelberts, te Amsterdam; P. C. C. Schafer, te Amsterdam; G. H. Reuver Jr., te Amsterdam; P. G. C. Wit. huys, te Amsterdam; F. G. Beerman, te Amsterdam; P. J. Simmers, te Am. sterdam; J. H. Maschhauptte Amsterdam; D. G. L. Mahr, te Amsterdam; J. G. Mumper owte Amsterdam; P. C. H. Cordeste Amsterdam; T. C. C. Everts, Pred. te Enkhuizen; P. A. Uitham, te Enkhuizen; J. G. Clant, Pred. te Medemblik; P. J. Vos, te Medemblik; A, Coerengel, te Medem. blik; P. J. H. Schuurkamp, te Medemblik; II. Kerkhof, Pred. te Gorin. chem; P. G. C.Faul, te GorinchemR.J.Wielgel, te Gorinchem; H.Croe nevegen, Pred. te Harlingen; P. J. W. Ruitinga, te Harlingen; W. H. Thor. beckePred. te Zwolle; J. H. Sonstraal, Pred. aan den Helder; P. E. Chris, tofels, aan den Helder. Voorts zijn door Zijne Maj. benoemd: tot President dier vergadering de heer J, A. Helper Stsbruggêt Pred. te Amsterdam; tot vice-Preiident, ,1e I heer T. C. C. Everts, Pred. te Enkhuizen, en tot Secretaris, de heer D. R. Uekerman, Pred. te Amsterdam. Zijne Maj. heeft, met betuiging van Hoogstdeszelfs tevredenheid, aan den matroos der 2de klasse J. A. Guntherbehoorende toe de rolle van de in Oostindie gestationeerde corvet Hippomenes, doen uitreiken de zilveren medaille van de tweede grootte ter belooning van edele en menschlievende daden, ter zake van het door hem betoonde kloekmoedig gedrag in het red. den, met eigen levensgevaar, van den overboord gevallen matroos C. van der Reep. Zijne Maj. heeft bepaald, dat van de ingezetenen van Limburg, welke als zoodanig deel genomen hebben aan de loting voor de Nationale Militie, voor de ligtingen van 1830 en vroeger, tot en met die van 1825, en welkë biet kunnen aantoonen, dat zij hunnen diensttijd wettig hebben volbragt, bij gelegenheid van het voltrekken van een huwelijk, hetadnvragen van paspoor ten of waar zulks anders mogt te pas komen, geen bewjjs van voldoening aan de Nationale Militie, in den gewonen vorm, Zal gevorderd worden, maar dat er genoegen zal worden genomen met een extract uit de registers, zoo alk die zijn liggende, mee vermelding op die extracten verder alleenlijk van de dagteekening en het uoimner van Zijner Majs. tegenwoordige beschikking. Door sommige hoofden van plaatselijke Besturen zijn onlangs, mee betrekking tot de schutterpligtigen, en bepaaldelijk tot het tjjdscip van den overgang bij de reserve, een tweetal vragen gedaan, hierop nederkomende; 1°. of de overgang tot de reserve al dan niet afhankelijk is van eenen vooraf, gaanden activen diensttijd van vijf jaren bij de schutterij, dan of men In ieder gevalbij het voleindigen van den sojarigen ouderdom-, regt heeft otrt tot de reserve over te gaan? en 20. of, even gelijk zulks bij het active gei deeite dér schutterij geschiedt, ook de plaatsen, welke bij de reserve, door overlijden, verandering van domicilie of anderztns, in den loop dei jaari zijn opengevallen, moeten worden aangevuld? Hierop zijn de twee vol gende antwoorden gegeven, ontleend zoowel uit de bestaande wettelijke bepalingen als uit nader deswege gegeven voorschriften: I. Buiten de gevallen, in art. 24 en 86 der wet omschreven, is het regt; om tot de reserve over te gaan, volgens het bepaalde bij art. 23 aan iemand toegekend, dan alleen aan de zoodanigen, welke te voren bij de schutterij zijn ingelijfd geweest, en daarbij hunne werkelijke dienst van vijf jaren hebben volbragt, als wanneer de bedoelde manschappen, zoo ais in gedacht artikel verder wordt gezegd, nog vijfjaren op de stamboeken zullen wor» den gevoerd en in reserve blijven, waaruit mitadien volgt, dac de overgang toe de reserve niet afhankelijk is van den ouderdom, maar alleen plaatsvindt na volbragten vijfjarigen activen diensitjjd. II. Volgens art. 25 der wet, moeten elk jaar de plaatsen van hen die; na vijf jaren bjj de schutterjj ie hebben gediend, zijn overgegaan tot de reserve, alsmede de plaatsen, welke in de loop van bet jaar, door overlij. den, verandering van domicilie enz., zijn opengevallen, uit de lotelingen, volgens art. 13 en 14 op te roepen, aangevuld worden, Ingevolge de bestaande voorschriften, maken de aldus opgeroepenen, de eersten het gewoon, de laatst bedoelden het buitengewoon contingent eenér gemeente nit, en daar alleen het contingent voor het active gedeelte der schutterij is bepaald, zoo volgt hieruit, zoowel als uit den duidelijken in houd van het gemelde 2511e artikel, dit ook alleen maar het active gedeelte (art. 23) moet worden aangevuld; wordende de aanvulling, ten aanzien van de manschappen, die bij de reserve zijn geplaatst, bij de wet niet gevonden. Ten gevolge van het aanzoek van eenige miliciens-verlofgangers, om deel te mogen nemen aan de ophanden zijnde haringvisscberij, heeft hec Departement van Binnenlandsche Zaken aan de Gewestelijke Besturen de volgende bepalingen medegedeeld: 1°. dat de heeren Gouverneurs zich voor gemagtigd kunnen houden, om aan zoodanige miliciens, die bij de ligting van dit jaar in reserve zijn gesteld, voor zooverre zij zich daartoe mogten aanmelden, permissie te verleenen om aan de haringvisscherij deel te nemen; welke vergunningen zich echter in geen geval langer zuilen mogen uitstrek ken dan tot den isten Maart 1841, terwijl van elke dier vergunningen door genoemde heeren Gouverneurs zal behooren kennis te worden gegeven aan de chefs der corpsen, waarcoe de manschappen behooren, en 20. dat wan neer, tot het even bedoelde einde, insgelijks verlof moge worden verlangd door miliciens, herkomstig van ligtingen ancerienr aan die van 1840, onver schillig of zij ai dan niet gekleed en chans mee bepaald of onbepaald verlof zijn, de aanvraag daartoe, door tusschenkomse der heeren Gouverneurs, on. der mededeeling van die consideratien, regtstreeks aan het Departement van Oorlog behoort te worden gedaan; zullende welgemeld Departement, voor zooverre de belangen van de dienst dit zullen toelaten, op dusdanige aid. zoeken gunstig beschikken. De persoon van J. van Baarlentegen wien de beschuldiging was ift- gebragt, dat hij in de maand Februarij II. getracht had zijne vrouw, op de'ri weg van Rotterdam naar Delfihaven, in eene sloot te verdrinken, is den tsten dezer door het Provinciaal Hof van Holland aan die poging schuldig verklaard, doch onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en vjjf jaren confine ment in een tuchthuis. Men meldt uit Harderwijk van den 2 Juljj Heden is alhier de vereeniging gehouden der Oud-Studenten van de voor; malige Geldersche Hoogeschool. Een zeventigtal had zich tot de zamen. komst verbonden, die meest allen, op zeer weinigen na, aan de plegtigheid deel genomen hebben. Des voormiddaga werd in de kerk der Hervormde Gemeefate eene toepasselijke redevoering gedaan door den Utrecbclcben Hoog leeraar Bouman. Des middags was er een maaltijd,! waaraan gulle en opregte vreugde heerschte, welke toch gepaard ging met eene weemoedige herinne. ring aan de Altademie, welke helaas) niet meer bestaat; Velen der aan. zicnlijkste inwoners hadden hunne huizen met vlaggen veriferd, en toonden daardoor en ook op andere wijzen ;hunne belangstelling in de feestviering. Uit Arnhem meldt men van den 2 Julij het volgende: Heden middag heeft het Provinciaal Geregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van den klerk en beziener der Rijnvaart-regten A. J. van der Werf en den beziener P.de Bruin. Genoemd Hof heeft den eersten beklager schul. dig verklaard aan bedriegelijke ontvreemding van gelden ten nadeele van den ontvanger der Rijnvaarrs-regten, en vervalsching van het bezienersboek, dac door hem gehouden moest worden, en denzelven veroordeeld tot het zwaai, jen van het zwaard over het hoofd, 7 jaren confinement en f 150 boete. En den tweeden beklager, bij gebrek van regterlijk bewjjs, ontheven van? de beschuldiging en denzelven dadelijk in vrijheid gesteld. Men verneemt, dat door den veroordeelde voorziening in cassatie zal worden genomen. Uit *s Herccrgenbosch wordt van deft 2den Julij gemeld: Heden morgen is alhier, door het Provinciaal Geregtshof van Noord-Bra. bandhet vonnis des doods uitgesprokenover de personen W. Schampers Simon Versteegh en Jan Broekswelke zich aan brandstichtingen binnen dé gemeente Sprang in het afgeloopen jaar hebben schuldig gemaakt. De Voor. zitter heeft bij deze gelegenheid deze drie onverlaten, welke niet de minst* aandoening hebben laten blijkenop eene hartroerende wijze aangesproken en hen ernstig vermaand, om zich met ootmoed te wenden tot den Opper, regeer, ten einde daar genade te vinden voor hunne zware misdaden. Uit Maastricht schrijft men van den s Juljj: De heer van BaarPastoor van St. Servaii alhier, is tot Vicaris-Generaal van Limburg benoemd, welk Hertogdom aldus, wat de kerkelijke adminis* tratle betreft, onafhankelijk wordt van het Bildom van Luik en van bet Vicariaat-Generaal van Noord-Braband,

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2