Het ontwerp draagt thsns in de meeste onderdeden de blijken, dit bet met zorg en oplettendheid, zonder vooringenomenheid met vroeger opgevatte of uitgedrukte gevoelens, is herzien. Zulks moet krachtdadig bedragen, om het gemeenschappelijk overleg onbevooroordeeld te bevorderen, en het heeft dan ook niet nagelaten, eenen zeer gunstigen indruk op de stemming der leden te maken. Men verlangde nog, dat de onderhavige wetten niet elk een afzonderlijk-, maar allen een doorloopend nummer voor de verschillende artikelen moesten Hebben. Wat ontwerp twee betreft, heeft men nog bezwaar tegen de bij art. 22 6 bedoelde eerloosverklaring aangebragt. Ad. art. 3 meende men dat de overbrenging naar een bedelaars-gesticht geen eenvoudige maatregel van Policie is, maar in veler oogen erger dan inenige straf. Wil men de zaak behouden, dan moest men dezelve onder •de straffen opnemen. Art. 14. De 4ojarige tuchthuisstraf, die tegen gruwelijke misdaden zal Worden bedreigd en eene succursale der hoofdstraf zal worden, beschouwt hnen in der daad sis eene quasi-levenslange gevangenis. Déze kan nuttig en 'tidodzakelijk zijn, maar eene transactie met beginsels, gelijk de thans voor» gestelde, acht men den wetgever onwaardig, want zijne bedoeling behoort •liet met de woorden der wet in strijd te zijn. Wil men levenslange tucht, huisstraf, dan moet er met ronde woorden mede worden bedreigd, zoo niet, tnoest het maximum de 20 of 25 jaren niet overschrijden. Art. 22. Vele leden vinden de uitzondering betrekkelijk de acten van den burgerlijken stand onregtskundig. Art. 33. Men achtte het nuttig den lijfsdwang ook tot de betaling der Justitie-kosten uit te strekken. Ad. ontwerp 3 vraigt men, welke bepaalde straffen tegen misdrijven moesten worden bedreigd} Eenige leden gaven voorts hun verlangen te kennen, dat het beginsel werkelijk wierd vastgesteld, dat de jeugdige veroordeelden in afzonderlijke gestichten of afzonderlijke afdeélingen der andere strafgevangenissen zullen moeten worden opgenomen. De antwoorden der Regering nopens de depor. tatie werden als van veel waarde aangemerkt', zoodat men er niet langer op stond; de verbanningsstraf bleef nog aan bedenkingen onderhevig. Men acht de bepaling te lang gesteld, dat de veroordeelde vijf jaren onafgebro. ken in hetzelfde arrondissement moet gewoond hebben, alvorens zjjne her. •telling of rehabilitatie te kunnen vragen, enz. Eenige veranderingen zijn ingevolge een en ander nog in de voordragten gebragt. Zoo is in ontwerp II, 2, gesteld voor afzondering, eenzame op. sluiting. Art. 28, slot, aldus veranderd, „zal altijd het bij de wet te bepalen maximum van die geldboete de som van 75 niet moeten te boven gaan; 'ofschoon ook het minimum tot eene mindere som dan ƒ75 kan afdalen." De Voorzitter stelt voor de beraadslagingen over het strafwetboek aan. «taanden Maandag en die over de grondwet Dmgsdag eerstkomende te houden. De beer van Dam van Isselt zegt, dat bij het verschil van meening, het welk er, omtrent de wijze van stemmen over deze ontwerpen tot herziening der grondwet, bestaat, en zulks ten gevolge der onduidelijke bepalingen van het elfde hoofdstuk der grondwet, hij reeds voornemens wis geweest, daaromtrent een voorstel aan de Kamer aan te bieden. Hij beschouwt het van het hoogste belang, dat, voordat de discussien een aanvang nemen, dit geschilpunt uit den. weg geruimd worde en zulks met gemeen overleg van den Koning en de Eerste Kamer. Hij dringt daarop te meer aan, omdat de Eerste Kamér geen genoegen zou kunnen nemen, indieti de Tweede Kamer het voorstel Imet de gewotae meerderheid aangenomen zou hebben, en het. zelve als niet grondwettig goedgekeurd zou kunnen beschouwen. Hij vindt het raadzamer, dst dit punt vooraf worde uitgémaakt, opdat er later, gedu. tende de discussien, geetie onaangename woordenwisselingen plaats vinden. De Voorzitter stemt roet den heer van Dam volkomen in, dat de Kamer Op zich zelve geene bevoegdheid heeft, om de beteekenis van art. 232 der grondwet geheel alleen uit te maken, en in zoo verre zal het hem aange naam zijn, dat, indien men begrijpt deswege een Voorstel te moeten doen, met hetzelve in de wettige vormen ain hem onderwerpe. Hieruit ontstaat eenige discussie wsarin de heeren van AkerlakenStar Busman, en IFarin hét gevoelen van den heer van Dam ondersteundeo. De heer van Akerlaken herinnerde aan de Kamer, dat, naar het oordeel der Commissie van redactie der grondwet vin 1815, elke uitlegging van eenig artikel der grondwet aan de wetgeving bleef overgelatenCest la !oi que doit itre laisste eette interpellationqui n'est autre chose que la saine application des articles de Facte constitutionnel du Royaumel De heeren Schimmelpentiissck en Frets waren echter van eene tegenoverge. •telde meening en waren aan gevoelen dat aan de Tweede Kamer alleen het regt toekwam om over dé Wijze, hoe zij wilde beraadslagen, te beslissen. De heer Frets gaf van art. 2^2 der grondwet de uitlegging; dat de daarbij gevorderde meerderheid vin drie vierde der ledenalleen daarop sloeg wanneer de Tweede Kamer in dubbele getale wis bijeengekomen. De heer Luzac stelde ten slotte voor, om, daaar deze zaak heden nog hiet ter aprske kwam, de discussien over deze kwestie uit te stellen tot dat bij de beraadslagingen over de grondwet het geval zich mogt opdoen, dat geen drie vierde zich voor eenige voordragt verklaarde. Dit voorstel werti van onderscheidene zijde ondersteund, en Werden de beraadslagingen ovér de grondwet tegen Dingsdag aanstaande bepaald. De zitting ging vervolgens tot Masndag ochtend ten 10 ure nitéèh. In een der laatste nommers van de Groninger courant lis men het volgende: Met bevreemding vernemen wij, dat, in andere streken van ons Vaderland, geruchten omtrent onze stad en provincie in omloop zijn, die, even onge grond als ongerijmd, onze stad voorstellen als in eenen staat van gisting en Ontevredenheid tegen het Hoog Bestuur. Trouwens wanneer den op andere plaat, sen den geest der Groningers wilde beoordeélen naar de strekking van een sedert onlangs hier ter stede uitgegeven dagblad, dan moest men wel ver. keerd oordeelen. Immers de zoogenoemde Tolk der Frijheid had de strek, king, om ontevredenheid onder de burgers te zaaijen en te verspreiden. ld armhartigen Stijl en allerslordigste taal geschreven scheen zich dit blad ten doel te stellen, om alle handelingen van het Hoog Bestuur te bedillen en - tef kwader trouw uit te leggen, ten einde wantrouwen te scheppen, waar Vertrouwen bestond. De zoon van een' barbier uit het Oldampt, die eeni* gen tijd als sergeant in 'sland dienst was, en nu voor twee of drie maanden gepasporteerd is, eh een paar menschen, die alles hebben verteerd, wat zij eenmaal hadden, maakten, zoo als men zegt, de eerbiedwaardige redactie bit, en een boekdrukker, dien het om het even schijnt, wat hij dnikt, be laste zich met het drukken en de uitgave. En deze menschen zou men beschouwen als de organen Vin den publieken geest te Groningen! Waarlijk, inen miskent onze stad, wannéér men haar beoordeelt uit de Strekking van den Tolk der Frijheid, die de vrijheid der drukpers schandelijk heeft mis. bruikt. Ieder weldenkend ingezeten verheugt zich dan ook hartelijk, Uit de waakzame justitie den uitgever en den bovengenoemden voorma, ligen sergeant, het hoofd der medearbeiders aan dat dagblad, in verze- kerde bewaring heeft genomen, en dat, naar men verneemt, tegen hen wordt geinstrueerd. De Tolk der Frijheid heeft dan ook bij voorraand opgehouden te verschijnen, en wij twijfelen niet, of hij zal wel nimmer weder in het licht worden gegeven, om de gevoelens vsn eenige weinige ontevredenen en ondankbaren te verkondigen minkundigen te verblinden en den eerbied voof de wetten te schenken* T U R K Y E. Men meldt uit Konstantinope! van den 5 Mei, dat den vorigen Zaturdag de Russische Gezant', 'de heer Butenief, ter eere van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, een dejeuner bij den Bosporus had gegeven. Een Russisch stoomvaartuig van oorlog bragt al de genoodigden, onder welke ook de Zaakgelastigde Van Nederland, de heer Teste, Was, naar de plaats der uitnoodiging Over. Des avonds van dien zelfden dag heeft de Prins aan een bal, hetwelk in pet Casino van Pera werd gegeven, deel genomen. De Gouverneur van Tophana, Mehemed-Redschid-Pa'cha, heeft de beleefdheid gehad aan dep Prins een schoon en rijk getuigd paard te Zenden, dat Z. K. H. Van boord naar Pera en wederom teruggevoerd heeft. Z. K. H. heeft herhaalde kee. ren aan den dans, die tot middernacht geduurd heeft, deel genomen. GRIEKENLAND. Athene den S2 Mei. Meer dan te voren vertoonen zich dit jaar de Kleph- ten (roovers) en verontrusten het land. De Regering heeft op het hoofd van onderscheiden aanvoerders van hen geene onbeduidende sommen gesteld. Reeds vele dezer prijzen werden verdiend. Eerst voor weinige weken vielen de landlieden bij Thebe drie roovers aan. Aan een gelukte het te ontvlug- ten'een tweede werd gevangen en een derde in het gevecht gedood. De boeren gaven aan den gevangene het hoofd van zijnen gedooden kamaraad in de hand en transporteerden hem zoo naar de hoofdstad. Het door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, Zographosvroe. ger GeZant bij de Porte, aan den Koning ter onderteekening voorgelegde tractaat van vriendschap en handel tusschen Griekenland en de Porte werd door den Koning niet goedgekeurd. Hetzelve bevat punten, welke tot groóc nadeel voor het nieuwe Grieksche Rijk zouden kunnen strekken. Onze Couranten vallen den heer Zographos vinnig aanen men spreekt reeds van zijn omslag. Gedurende dezen storm die over den heer Zographos uitbrak, is deze in de haven van den echt gevlugt. Hij huwde voor weinige dagen eeti dochter van den heer Soutzo, vroeger Gezant aan het Petersburgsche hof. HH. MM. hebben de hoofdstad verlaten, om de landengte van Korinthe en den Peloponnesus te bezoeken. RUSLAND. HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn den 19 Mei uit Petersburg nair Gatschina vertrokkende Keizerin zou den 2isten van daar hare reis naar Duitschland aanvaarden zij zou door den Keizer tot Warschau vergezeld wordendie aldaar eenige dagen zou vertoeven. Den iöden had Zijne Maj. op het Mars-veld de in het voorjaar gewone grooté wapenschouwing over de in Petersburg in bezetting liggende troepen van het garde-corpsten getale van 40,000 man gehoudenbehalve deze waren er nog de kweekelingen der militaire scholen tegenwoordig. Den I3den had er te Petersburg een zware brand plaatswelke een groot gedeelte der stsdwegens den harden wind, welke er woei, met ver nieling bedreigde. Des morgens om 11 ure begonnen, werd dezelvé eChter door omverhaling van gebouwen ten 3 ure in zijnen loop gestuit; men heeft geen verlies van menschenlevens te betreuren. SPANJE. Uit Madrid meldt men van den 20 Mei: In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren heeft de meer. derheid der Commissie belast mee het onderzoek van het wetsontwerp be. treffende de 5 pCts. haar verslag deswege uitgebragt en voorgesteld om het Gouvernement te magtigen tot het creëeren van 600 millioen 5pCts. schuld brieven met s pCt. amortisatie, gewaarborgd door de belasting op het zout waarvan de opbrengst in de bank van San Fernando zal worden gedeponeerd, terwijl uit die 600 millioen de vroeger bjj decreet der Koningin uitgegeveii schuldbrieven moeten worden ingetrokken. Het ontwerp van de minderheid der Commissie verschilt van het vroegere daarin dat het, na goedgekeurd te hebben, een bij decreet reeds plaatsgehad hebbende uitgifte vin 200 millioen, tot eene nieuwe uitgifte van 600 mil. lioen magtigt, doch met bepaling dat de helft daarvan zal moeten gedepo. neerd worden in de bank om te strekken tot voldoening der overeenkomsten; welke gesloten mogten worden. Voorst wordt voorgesteld dat uit de belas, tlng op het zout, niet de Regering maar de bank den interest aan de houderi zal uitbetalen, DUITSCHLAND. Uit Weenen meldt men, dat de bij de Russische kapel aldaar aangestelde Aartspriester, van Meglitzky, een man, die door kunde en beschaving als een uitsteekend geestelijke oekend is; van daar Daar Darmstadt was vertrok, ken, om de Prinses Maria, aanstaande Gemalin van den Grootvorst-Troon" opvolger van Rusland, in de Grieksche godsdienst te onderwijzen. Eene bijzondere Correspondentie uit Berlijn van 25 Mei berigt, dat de toestand des Konings van dien aard it, dat iben zich op het ergste moest Voorbereiden, want ofschoon zijn geneesheer de Verzekering gaf, dat er nog geen oogenblikkelijk gevaar bestond, dewijl er nog geene koorts was bjjge. komen, zoo was echter 2. M. naar ziel en ligchaam zeer verzwakt. Z. M. heeft dien ten gevolge het wezenlijkst gedeelte van het bestuur der StgatSaangelegenheden aan den Kroonprins opgedragen. In eene zitting van den Zweedschen Rijksdag heeft van Wege den Ko* ning eene roededeeling plaats gehad, omtrent de organisatie van den Staats, raad. Onder anderen is in die mededeeling het volgende gezegd Door deze veranderingen in de Grondwet worden de Hoofden der departe menten; wanneer zij in naam des Konings spreken, gelijk dé Koning in naam dér natie spreekt, verantwoordelijk voor de uitvoering der bevelen en veror deningen, die door hen gecontrasigneerd worden. Eene dusdanige verbeterde orde zal meerdere bedrijvigheid bij de behandeling der zaken, en in verband daarmede eene onafgebroltene waakzaamheid over dérzelver gelijkvormigen gang te weeg brengén. De gang der Regering zelve, die menigmaal belem. merd werd door de ingewikkelde zamenstelling dér staats-maChine, zat vrijer worden, en de Vorst zal zich kunnen verheugen in eene snellere uitvoering der wetten en der daaruit voortvloeiende verordeningen. Uit Servie berigt meri; dat de gisting aldaar dag bij dag toeneemt, eti dat de broeder van den ontsiagen Vorst Milosch, wiens zoon thans regeert; de partij der oppositie, ten voordeele van zijnen broeder bestuurt. GRÖOT-BRITANNIE. Londen den 27 Mei. Eergisteren is de 22sten verjaardag van Hare Maj. met veel plegtigheid geviérd. De hoofdstad was des avonds geheel verlicht. De Gemaal der Koningin, benige Prinsen van den bloede en de Hertog van Wellington hebben des morgens de groote parade bijgewoond. De gezondheid van den Hertog is thans weder zeer voldoende. Door Lord Brougham is in het Hooger-Huis eené petitie uit Edenburg overgelegd, waarbij verzocht wordt, dat de Regering van de Cbinesche geene schadevergoeding eische voor het inbeslagnemeb der kisten opium, door de Chinesche Overheid, omdat, daar de invoer tegen de wetten van het laatste Rijk had plaats gehadde Engelsche ten deze alleen té beschuU digen waren. Eene motie van den heer Filliers In het Huis der Gemeenteten einde eene Commissie mogt benoemd worden, om de graanwetten in nadere over weging te nemen, is met 300 tegen 177 stemmen verworpen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3