Met imnóodiftïilgom op den Bepaalden dag Eich stiprelijk, ter aangeduider plaatse aan ;t> melden, ten einde men" zich niet. te -wijten liebbe de gevolgen, welke uit het achter blijven 7ouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de Registers ter bezigtiging zullen leggen, en de dagen der Loting, welke volgens de wet, vóór den isten Julij aan staande"geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit, van den 7 Sëptetnber I82B, (Staatsblad N°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als Gehuwd of als Weduwennars met Kind of Kinderen, in het afgeloopen Jaar, in de tefmen zijn geweest, 0111 uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Scliuttery te .worden gebragtdoch sedert dien lijd door bet overlijden van derzelver vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verlorenom in die klasse te verblijven cn dus tils nu in de eerste klasse der voor dit Jaar daar te stellen algemeene Schutters-t'ol geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan. Hun Ed. Aclub. te geven, of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te melden, des morgens tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen Inschrijving4 en dus uiterlijk tot deli ióden Mei aanstaandezullendewanneer deze Kennisgeving door den belanghebbenden mogt zijn verzuimd, en bij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zyn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders Proces-Verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan dcRegtbank toegezonden, ten einde op de nalatige» toe te passeh de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart i8i3, Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenis uiterlijk van drie dagenhetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zarncn genomen. En opdat niemand hiervan onwetenheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulke gebruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den Aden Mei 1840, j. G. de Met. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMMlR. Burgemeester en Wethouders der S*d Leyden, brengén bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat op heden in het openbaar heeft plaats gehad dé Uitloting der Obligatiën, spruitende uit de Negotiatie, groot 48,500, rentende 4 pCt. ten laste dezer Stad, en dat daarop zijn gevallen de navolgende Premiën, als: Eerste Serie, Premie 1 pCt.N°. 15, 12, 10, 33, 46* Tweede 2 Derde Vierde Vijfde Zesde Zevende Achtste Negende Tiende N°. 32, 42, 23. 17. ï8. 3 N°. 40, 26, 14, 4, 48. 4 n®. 36, 5, 11, 41 *3. 6 N°. 22, 2, 9, 38, 45» 8 N®. 1, 27, 8, 6, 344 11 N®. 3Ï, 7, 16, 29, 474 14 N°. 203, 24, 19, 35* ,7 N®. 37. 30, 43, al, 44» 05 N®. 28 492539. Zullende mitsdien van heden af, ten Kantore van den Stedelijken Ontvangér worderi gevaceerd tot de Aflossing der gemelde Obligatiën, met bijbetaling der daaraan toege kende Premiën, benevens de daarop verloopene lntressenberekend tot den isden Mei 1840 ingesloten, ten bedrage van 1.67. voor elke Obligatie* Leyden den 8sten Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE MET, Ter ordonnantie van dezelve, v. Putteammee. NEDERLANDEN. Letden, 10 Mei. Gisteren is alhier de 30ste verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses ilbert van Pruissen op de gebruikelijke wijze gevierd geworden. H. K. H. de Prinses zou heden avond laat deze stad wederom passeren, om zich uit 's Gravenhage naar Berlijn te begeven. Men meldt uit 's Gravenhage van den 8scen Mei: Tor dusverre is er nog geen dag bepaald, waarop de Tweede Kamer dtt Staten-Generaal weder zal vergaderen. Waarschijnlijk zal dit in het begin der volgende week plaats hebben. Alsdan zal het wetsontwerphoudende voorziening in de behoeften van het Syndicaat, aan de Kamer worden aange boden. Naar men verzekert, Is dat ontwerp, in de laatste algemeene verga, dering van het Syndicaat, behandeld en goedgekeurd. Hetzelve moet, naar men zegt, ten doel hebben, door het beschikbaar stellen van eenige middelen vermindering van eigen kapitial,) het Syndicaat in de gelegenheid te acel. len, dit jaar zelf in zijne behoeften te doen voorzien. Bij Koninglijk besluit van den 16 April II., zijn tot Ridders der orde van denINederltndschen Leenw benoemd, de heeren A. van der Spuy en L. CavinPrarceptors der Koninglijke Kleinzonen. Gelijktijdig ontvingen deze heeren van HH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje, een asnzienlijk geschenk in zilver, waarop de naamcijfers der drie Prinsen en Prinses Sophia gegraveerd waren. Zijne Maj. heeft benoemd tot Nederlindsche Consuls, den heer J. J. Boladote Santander, en den heer J. Schmidt, te Bilbao. Zijne Maj. heeft benoemd tot onder-Bibliothecaris ïan de Koninglijke Bibliotheek alhier, den heer J. J, F, Noordziek, thans Amanuensis bij op. gemelde Bibliotheek. De Procureur-Generaal van den Hoogen Raad heeft gisteren zijne con« cliuien genomen in de zaak van den heer Beukman tegen Zijne Exc. den Staatsraad, Gouverneur van Noord-Holland, betrekkelijk de onteigening ten behoeve van den ijzeren spoorweg en geconcludeerd, dat het arrest van het Provinciaal Hof van Holland, van September 1839, in deze zaak gewezen, zal worden gecasseerd, en de Hooge Raad de zaak wederom zal verzenden naar hetzelve Provinciaal Hof, om aldaar au fond te worden behandeld en beslist. Deze conclusie is voornamelijk daarop gegrond, dat het Hof niet geregtigd was geweest, om van ambtswege den door hetzelve aangenomen grond van niet-ontvankelijkheid uit te spreken, en dat, daar de Regtbank aan hare beschikking op het requaest, den vorm van een vonnis gegeven heeft, men hierin ook moet berusten, vooral daar partij zelve daartegen niet is opgekomen. Heden over drie weken zal de Raad uitspraak doen. Het Provinciaal Hof van Holland heeft heden den voormatigen Burge meester vin Everdingenter zake van het, in die voormalige betrekking, zonder eenigen last van hoogerhand, en zonder eenige wettige reden, eigen dunkelijk en moedwillig, in Augustus des vorigen jaarsdoen vernielen van vier tot bewoning geschikte en bestemde, en ook destijds werkelijk bewoonde huisjes, die alle binnen gezegde gemeente gelegen zijn, veroordeeld tot eerloosverklaring, tot een confinement van vijf jaren, tot betaling eener geldboete van 50 en in de kosten. Fan den gden Mei. Heden is de 30ste verjaardag van H. K. H. Me. vrouw de Prinses Albert van Pruissen, Dochter van Zijne Maj. den Koning,- met de gebruikelijke plegtigheden in deze. Residentie gevierd. De geboorte, dag der Prinses werd met te meer luister gevierd, omdat deze Residentie zich op dit oogenblik in het bezit van H. K. H. mag verheugen. Te dezer gelegenheid is er eene groote parade van de bezitting dezer stad gehouden. Daarbij trok in het bijzonder de aandacht het corps muzijkanten der afdeeling grenadiers, waarvan de manschappen in hunne nieuwe montering uitgedoscht waren. Heden middag is er groot diner bij Zijne Maj. gehouden, waarop alle de leden van het Koninglijke gezin, die zich in deze Residentie bevin den, tegenwoordig en waarop ook vele hooge staatsbeambten genoodigd ge. weest zijn. Aanstaanden Maandag zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting houden, waarin het ontwerp van wet, nopens het Syndicaat, zal Inkomenen tevens 2al gehandeld worden over de bepaling van den dag waarop de beraadslagingen over de ontwerpen der begrootingswetten een aan. vang zullen nemen. Waarschijnlijk zullen die discussien op het einde der week gehouden worden. Heden is de centrale afdeeling vergaderd geweest over de vijf ontwerpen tot wijziging der grondwet. Naar men verzekert heeft de centrale sectie het opmaken van haar verslag ten dezen voorloopig uitgesteld, voornamelijk op grond, dat de Regering nog niet geantwoord had op de nadere bedenkingen, welke er tegen de antwoorden op de zeven voordragten gemaakt zijn. Men vleit zich nog altijden verkeert steeds in de hoopdat de Regering alsnog aan de wenschen der Kamer z«l voldoen en wil haar bij voortduring den meesten tijd en de meeste gelegenheid daartoe verschaffen. Tot Consul-Generaal der Nederlanden in de Gemeenebesten van Ecna, dor, New-Grenada en Venezuela, is benoemd de heer van Lamberge, Vice- Consul te Bogots, met bepaling, dat hij in eene nader daartoe aan te wijzen haven van Venezuela zich vestigen zal. De bevordering van onderscheiden Majoors tot den rang van Luitenant- Colonel, welke wij in ons laatste nommer hebben medegedeeld, heeft buiten bezwaar van het Rijk plaats gehad. Uit Scheveningen verneemt men, dat daar, in den ouderdom van 69 jaren, is overleden de heer C. Varkevissergepensioneerd Commissaris van Policie aldaar. Van den jare 1813 af tot 1835, had hij die betrekking vervuldwelke hij bekomen had als belooning voor het deel, dat hjj aan de omwenteling vso den jare 1813 genoten had. Uit Amsterdam meldt men van den 7 Mei: De Maatschappij: tot Bevordering der Toonkunst geeft hief thani bttr derde algemeen inuzijk-teesthet tweede hetwelk in deze hoofdstad wordt gehou den, daaronder niet mede begrepen het huishoudelijke feest, door de Am. sterdamsche afdeeling voor twee jaren alhier gegeven. Hec tegenwoordige feest verdeelt zich wederom even als dat, hetwelk in de maand April 1836 gegeven is geworden, over twee avonden, waarvan de eerste gisteren avond is geweest en de tweede op heden is bepaald. Het- zelve wordt, even als toen, gegeven in hec kerkgebouw der Herstelde Evan, geiisch Luthersche gemeente, op den Kloveniers-Burgwal, Hec feesc ditmaal verstoken zijnde van de opluistering, hetzelve den vori gen keer bijgezet door de tegenwoordigheid van Zijne Maj. den Koning en van het Vorstelijk gezin, zoo heeft de inwendige inrigting der kerk eene andere wijziging vereischt, maar niettegenstaande men ook hec sierlijke eener Koninglijke loge miste, zoo getuigde alles evenwel van de zorg en den smaak, door het Bescuur, met medewerking van den architect B. F.Tctar van Elven, in de daarscelling aangebragt. Bovenal voldeed de bouw van hec orchesc, gesteld voor en eer wederzijde van den predikstoel, van welken hec klankbord was afgenomen en welke versierd was mer eene door twee Pegasussen gesteunde smaakvolle trophée van vlaggen, waaronder een outer met een gekroond blaauw schild, in het. welk de woorden: Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te lezen stonden. In hec ruim waren afgezonderde plaatsen voorbehouden voor de onder, scheiden autoriceiten en genoodigde Commissien, terwijl voorts al de plaac; sen zoo zeer bezet waren, dat de kerk bezwaarlijk meerder menschen zou hebben kunnen bevatten. Van dit zoo aanzienlijk aantal wares er tusschen de 420 en 430, die als werkende leden deel namen aan hec ce geven concert. Hec zangpersoneel bestond uit 134 dimes en 167 heeren, en de solopar. tijen werden vervuld door mejufvrouwen C. P. F, H. Jansens, M. E. A. Oltmans en IV. Hoppenbrouwersbenevens de heeren J. A. Suijn, K. Craaij. vanger en J. van Hove. Een gelukkig denkbeeld moge het genoemd worden, dat het dimes-koor, verdeeld in twee rijen, die der sopranen en die der Alten, de afspraak scheen gemaakt te hebben, om allen in het wit, met blaauw lint voor kapsel en ceintuur, te verschijnen. De gelijkheid van kleeding, met zeer enkele uitzonderingen stipte!jjk gehouden, was van eene bijzonder voldoende uit. werking. Van den 8 Mei. Den vorigen avond aan moderne muzijk gewijd zijnde geweest, had men dezen voor meer classische voorbehouden, en begon men met de onvercure van het zangspel Iphigenia in Tauris, vin C. von Gluck, Duitsche tekst; waarna men overging toe hec groote oratorium Josua, van Handel, Duitsche tekst, waarvin het eerste gedeelte het slot van het tweede deel van hec concert uicmaakte en de beide laatste gedeelten het tweede deel van het concert daarstelden. Niettegenstaande de groote uitgebreidheid van het muzijkstuk, die gevaar konde doen loopen van hetzelve, bij eene min gelukkige uitvoering, voor den toehoorder te vermoeijend te doen zijn, heeft de alletin» voldoende wijze, waarop de staclge koren en de door hare eenvoudigheid zoo zeer ge. kenmerkte solopartijen voorgedragen zijn geworden, de aandacht tot op het laatste oogenblik weceo te boeijen en het genoegen der toehoorders weten levendig te houden. Het concert omstreeks elf ure afgeloopen zjjnde, zag men de drie solo zangers, de heeren Tuin, Craeijvanger en van Hovede solo-zangeressen, mejufvrouwen Jansens, Oltmans en Hoppenbrouwers naderen, om dezelve voor htre ijverige medewerking te bedanken en de drie virtuosen met eere- kransen te bekroonen. Ook de verdienstvolle orchest-directeur werd niet vergeten, maar even als bij hec feest van 1836 werd hem ook ditmaal eene regtmatige hulde toe. gebragt. Het jeugdige dochtertje van den heer L. Herkenrath naderde den heer van Bree om hem, namens het genootschap: de zangvereenigingtot eene gedachtenis sin dezen avond, een allerkeurigsc gewerkt zilveren ont- bijt-servies aan te bieden, nadat de jufvrouwtjes Strobel en Foek, die als Alten in het koor medewerkzaam waren geweest, hem reeds, zoodra hij zijne directeurs-plaats had verlaten, met hec strooijen van bloemen hadden ontvangen. Nagenoeg het geheele gezelschap, hetwelk deel aan de uitvoering van hec concert had genomen, is voorts den avond, in vriendschappelijke vcr- eeniging in het locaal van Frascati gaan besluiten. Te Amsterdam is den 9 Mei brand geweest, ten huize van den heef J. IV. van Meteren, koopman in manufacturen op den Blaauwburgwal; hoe. wel door behulp van weinige spuiten gebluscht, moec de brand veel schade veroorzaakc hebben. Te Vriezenveen, in Overijsel, beefc den 4den dezer een hevige brand gewoed, waardoor 30 huizen en 12 schuren in de ascb zijn gelegd en 250 personen in de grootste ellende verkeeren, Ook uic Gro. ningen meldt men, dat onder de gemeente Sappermeer en ceZandeweer bran, den zijn uitgebarsten, die min of meer schide hebben veroorzaakc. Uit Utrecht meldt men van den 7 Mei: Heden heeft de heer S. Harsten zijn Hoogleeraarsambt aanvaard met eene redevoering de Uteris humanioribus cum Philosophia copulandis, dat is: over het vereenigen van de studie der Letteren met die der Wijsbegeerte, Onze Akademie wordt weder met een onherstelbaar verlies bedreigd, daar den Hoogleeraar J. M. F. Birnbaum een Hoogleerairsimbt aan de Aka demie te Giessen in Hessen is aangeboden. Wat zijne vrienden, wat deze Akademie, wat ons geheele Vaderland aan hem zoude verliezen, indien hjj aan dit beroep gehoor oogt geven, gevoelc een ieder, die eenigzins in de gelegenheid is geweest, den voortgang der regtsgeleerde studiën aan deze Akademie gedurende de laatste jaren gade te slaan. Niets wenschc men dan ook vuriger, dan dat de Hoogieeraar voor dat beroep zal bedanken en zich aan deze Akademie bij voortduring zal blijven wijden. Eene Commissie uit HH. Stndenten heeft zich dan ook dezer dagen bij hem vervoegd en dezen hunnen hartelijksten wensch plegtiglijk kenbaar gemaakc. Te Maastricht heeft in den nacht van den 5 Mei een zware brand ge. woed in de nog niet voltooide laken-fabrijk van den heer Hanckarwelke met «I de zich daarin bevindende goederen tot den grond toe is afgebrand. De schide wordt op f 300,000 berekend. De ramp bad nog oneindig groo. ter kunnen zjjn, indien de vlammen tot een kruidmagazjjn waren overge. slagen, waarin 160,000 pond kruid was, en er slechts op 40 passen afstond; hoewel een regen van vonken op hetzelve nedervielbleef het echter ge. lukkig verschoond.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2