A\ 1840. LEYDSCHE COURANT» NEDERLANDEN. MEI. VRIJDAG, Burgemeester en Wethouders der Stad Leydfn brengen bij deze ter kennis der 'belanghebbenden, dat, uit krachte van art. z van het Plan tot vereffening en aflossing Van de gevestigde Schuldten laste dezer Stadgearresteerd bij den Raad, op den I3den Junij 1839, en nader gewijzigd op den 9den Maart 184.0, alsmede van art. z van Zijner Majesteits besluit van den sosten April jl.N°. 54, op Vrijdag den §stcn Mei aanstaande^ des middags ten twaalf ureop het Raadhuis dezer Stad, in het openbaar zal plaats hebben de Uitlooting der Obligatiën, rentende 4 pCt.spruitende uit de Negotiatie van den 2den January 1810, groot in Kapitaal 48,500, met toekenning der daaraan verbon dene Pretniën, op den voet en wijze, bij het primitieve Plan van genoemde geldleening bepaaldzullende vervolgens ten Kantore van den Stedclijkeu Ontvanger op de gewone dagen en uren worden gevaceerd tot aflossing der gemelde Obligatiën en de daaraan bij tiitloting toegewezene Premiënmet bijbetaling der daarop vetloopcnc intressen tot den 15den Mei 1840. Ley den den isten Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE MET» Ter ordonnantie van dezelve, v. Puttkammir. V t i'. X Letden, 7 Mei. Men meldt uit Gravenhage vin den 6den Mei: In de 2itting vin de Tweede Kimer der Staten-Generail vin heden zijn ingekomen vier idressen, welke nn de Commiuie tot de petiiien zijn ver zonden, als e 1°. een vin den heer van Steenderen, te Leeuwarden, hoü- dende klagten tegen Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, wegens weigering van afgifte van zekere stukken, en 2°. drie adressen van afgescheidenen in Groningen, over de herziening der grondwet. De centrale afdeeling heeft verslag gedaan op de ontwerpen van wet be. trekkelijk de staatsbegrooting van 1840. De Voorzitter stelde voor, de be. raadslagingen daarover te bepalen op aanstaanden Vrijdag. De heer van Sytxama deed opmerken dat de ontwerpen der begrooting in een dadelijk verband stonden met de aangekondigde voordragt betrekkelijk het Syndicaat en die daarop weiligt van een beslissenden invloed kon zijn. Hij atelde alzoo voor de beraadslagingen over het budget uit te nellen tot na de bedoelde voordragt aan de Kamer zou zijn onderworpen. De heeren Schimmelpenninck de Jonge en andere leden ondersteunden het voorstel. Dien ten gevolge wordt bepaald, dat de vergadering nader zou worden bijeengeroepenwan. neer dit ontwerp zou zijn Ingediend; zullende aladan verder de dag der be. raadslagingen over de begrootfng worden vastgesteld. Zijne Msj. heeft de stad Delft tangewezen als tosplaats van ateenko. len en kolengruis, bij invoer langs de Schelde en het kanaal van Neuzen. Zijne Maj. heeft tot Commandant van de 6de afdeeling infanterie be noemd, den Lnltenint-Colonel C. de Haan, van dat corps; vodrts tbt Lui. tenants-Colonel, hij onderscheidene wapens,acht Majoors, en eindelijk den Luitenant-Colonel A. J. Verhorstvsn non-activiteit In werkelijke dienst ge. roepen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Woensdag morgen de afdeeling grenadiers en jigers in de Maliebaan te 's Gravenhage geïnspecteerd en eenige manoeurren doen verrigten. Tegen het einde dezer maand wordt Z. K. H. de Grootvorst Troooop. vólger vah Rusland te 's Gravenhage verwacht. Uit het veralig nopena den staat van het armwezen over het jaar 1838V- aan de Tweede Kamer der Scaten-Generaal medegedeeld, blijkt, dat er ge. zamenlijk 5,915 instellingen van weldadigheid rijn, waarvan 5,908 gemeente lijke en de overige eene meer algemeene atrekking hebben. Meer bijzonder wordt daarin gezegd: De instellingen tot het verleenen van onderstand zijn ten getale van 3,399; 3,397 derzelver zijn gemeentelijk; twee slechts hebben eene meer algemeene bestemming, te weten: het genootschap tot onderateuning van behoeftige kraamvrouwen te 'a Hertogenboschals deszelfs zorgen over de geheele provincie Noord-Brabsnd uitstrekkende, en het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst. De gevriagde inlichtingen ontbre. ken voor 139. Bij de overigen hebben 300.591 personen in de weldaden vin die instellingen gedeeld, onbegrepen degenen die levensmiddelen of brandstoffen ontvingen hebben van de tot uitdeeling daarvan bestaande Com. missiën of vereenigingen; van welke personen bet getal hiet naauwkeurig bekend is, tilt hoofde ieder inschrijver een zeker getsl kaartjes ontvangt, over welke hij naar goedvinden beschikt. Het geheele getal der bedeelden sust, in verhouding tot de bevolking, als II4T}} tot 1000. De uitgavert bedragen in het geheel 0,999,317.19}. De ontvangsten' bedragen in hec geheel 7.283,535.02}. Er zijn 2,096 inatellingen, welke strekken tot vertnindering van het getil der armen; 5,092 derzelven zijn gemeentelijk; de overige' hebben eene meet algemeene beatemming, namenlijk: het gesticht voor doofstommen, dat voor blinden, de koloniën der maatschappij van weldadigheid, en het genootachap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De gevraagde inlichtingen ont- breken voor 8 der eerstvermeldenbij degenen van welke die inlichtingen zijn ontvangen, deelen 105,421 personen in de weldaden dezer instellingen. Het gezamenlijk getal dier personen staat tot de bevolking als 39r}J toe 1,000. De uitgaven bedragen in het geheel 3,351,109.21}. De ontvangsten bedragen in het geheel f 3,398,222.67. Het getal der instellingen tot voorkoming van armoede is 430; 419 der- «elven zijn gemeentelijk; de overigen, zijnde de weduwen- en weezen- fondsen, strekken hunnen werkkring verder dat tot ééne gemeente uit. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 16. Het getal der personen welie tot die dezer instellingen, omtrent welke inlichtingen zijn ontvingen (met uit- zondering van dr banken van leening, waarvan zulks niet met zekerheid kan worden opgegeven) toevlugt nemez, is 104,417; dit getal stait tot de be. volking als 39T}} tot 1,000. De uitgsven bedragen in het geheel ƒ7,209,581 83;. Zoodat het getsl personen, die in de weldsden dier instellingen deelen, 507,430 bedraigt en elzoo tot de bevolking stiat als 194}}}. Het totaal der uitgaven bedraagt 17,560,108.24} en dat der ontvangsten f 17,990,174.63}. Heinrich Baehuten, beschuldigd van moedwilligen manslag in de maand September van het jaar 1838 aan boord van een schip gepleegd, isdenisten Mei door het Provinciaal Geregtshof van Zuidholtand van misdaad vrijgesproken. Den sden dezer is te Hillegom piegtig een begin gemaskt met de werk. tsamheden aan de ringvaart voor het droog te maken Haarlemmer-Meer. Maandag en Dingsdig ia te Amsterdam, onder voorzitting van Zijne Exc. den Minister van Staat, belast ad interim met het bestuur der finan. cien, gehouden eene buitengewone vergadering van het Amortisatie-Syndl- ent, en zjjn de door de Permanente Commissie gedane voorstellen, omtrent de aangelegenheden van die instelling tot aan het eintle van het loopehd jaar 1840, goedgekeuid eh aangenomen geworden. Uit Hoorn meldt men van den 2oen Mei: Eergisteren is alhier de groote voorjaarsmark geweest, welke ook wel dé magere koemarkt genoemd wordt, zijnde het dan ter markt gebragte vee bestemd voor de melkerij of dé vetwijderij. Er was veel veevooral Vrrcsch en er wérden lióoge prijzen besteed. Dc hier en daar nog bestaande vee. ziekte is echter niét de voorname oorzaak der duurte; die moet voornamelijk gezocht worden in dé liooge prijzen der Noord-Hollandsche kaas, op bin. nen- en bultenlandsche markten, waardoor in 1838 en 1839 veel geld ge. wonnen is. Van daag hebben wij de eerste lammerenmarkt gehad, en, in weêrwil van het voordeelige lammeren-jaar, daar er veel meer zijn geworpen dan de laatste jaren, heeft de boer veel geld gemaakt. Deze willige markt moet gezocht worded In de hooge prijzen, waatvoor men ons verleden jaar de wbi is kötoen afkóopen. De landman heeft derhalve in deze streken allezins reden om tevreden te zijn. Wel il er algemeen gebrek aan drinkwater voor den mensch, doch dit betfèft Inzohderheid den stedeling, zoo als hier, te Putmerend en in andere naburige steden, waar het water met schepen van buiten aangebragt eri gretig gekocht wordt. Uit Zeelahd wordt gemeld, dat niettegenstaande de groote droogte, de véldvruchteti niet ongunstig stonden, hoewel het koolzaad geleden had. Men leest in dit voorjaar in de buitenlandsche dagbladen van onderschei, dén boichbranden, die waarschijnlijk zonder moedwil, alleen door het drooge weder en de hitte der zonnestralen veroorzaakt zijn, toevallige omscandighe. dén er bij komende. Öok in ons Vaderland hebben twee zulke branden plaats gehad, in het laatst van April namenlijk in het Zoerensche bosch, digt bij Apeldoorn, en den 4den Mei op het landgoed de Zijp, in Gelderland, in eeö Zevenjarig dennebosch, waardoor dtie morgen hout zijn afgebrand. SPANJE. De woelingen, welke in Navarre en Guipuscoa onder de Carlisten hebben plaits gëhad schijnen volgens een beredeneerd plan ontworpen geweest te zjjn en van weinig schijnt het slechts afgehangen te hebben, dat de opstand niet algemeen is uitgebarsten. Den 26 April moest dezelve uitbarsten doch de Spaansche militaire Oveiheden hebben krachtdadige maatregelen genomen. De troepen zijn reeds met het vetvolgen der opstandelingen bezig. De Ge. neraal Alcala was den 28sten aan het hoofd van onderscheidene bataljons in den omtrek van Andoain. De Onderkoning van Navarre heeft uit Pampeluni verscheidene compagnien doen uittrekkendie den weg naar de vallei van Bastan insiian. Men meent, dat deze aan den dag gelegde ijver het in de geboorte verstikken dier strafbare pogingen ten gevolge zal hebben. Een der Carlistische aanvoerders, die roet de wapenen in de hand is gevat ep..verscheidene lot de benden behoorende personen, van Wie men zich ita Gntpuscoa heeft meester gemaakt, zijn doodgeschoten. De opstand, die geene andere bewerkers heeft, dan berooide Carlistische officieren en over het verlies hunner voorregten verbitterde monniken, vindt bij de massa des volks geen medegevoel. Hier en daar beeft zich zelfs de geheele bevolking bij de troepen gevoegdom de opstandelingen te vervol gen. Dezen ontbreekt het aan geld, wapens en krijgsbehoeften, en alles doet vermoeden, dat zij, tot hunne eigene krachten beperkt, weldra hunne wanhopige onderneming zullen opgeven. In Katalonie heeft den 25 April een groot gevecht plaats gegrepen; de Katalonische partij werd door de troepen van van Halen geslagen doch de Christinos hebben den Generaal Aspiroz verloren. Het fort Montan, in het Koningrijk Valenciaheeft zich den 22Sten aan de troepen der Koningin over gegeven. Het hoofdkwanier van Esparteroit sedert den lasten te Monroyo. De Eet verzekert nog steeds dat Morella in de grootste verwarring is. Eene telegraphiiche depêche uit Bayo,nne van den 3 Mei meldt, dat de Generaal Ajerbé een bataljon Carliscen te Muela geslagen en Generaal Leon een fort van Cabrera heelt ingenomen,hetgeen deze den avond te voren verlaten had. ITALIË. Hoewel, zoo als reeds gemeld is, in Frankrijk het berigt was aangebragt, dat de Koning van Napels de bemiddeling door Ftankrijk aangeboden, had aangenomen, zoo weet men thans uit nadere berigren, dn die ainneming van zijnen kant slechts gedwongen is geweest en hij dezelve slechts onder zekere voorwaarden heeft toegelaten. Z. M. heeft dan ook het embargo door hem, bij het begin der vijandigheden door de Eogelschen, op Engel- ache schepen en goederen gelegd, niet opgeheven. Uit Engelscne berigten weet men, dat de Vlootvoogd Stapford uit Lon den bevelen had gekregen, om de vijandelijkheden voorloopig te staken,- maar echter de genomene schepen niet vrij te geven. In éenen anderen brief uil Napels vsn den 2östen April, waarop men echter misschien niet geheel vertrouwen kan, leest men bet volgende: Alles is afgedaan; de door Frankrijk aangebodene bemiddeling is aangeno- men geworden. Men is wederzijds overeengekomen,- dat het embargo opgeheven en dé gemaakté prijzen teruggegeven zouden worden. De heer Temple heeft zelfs voorgeslagen, om die, welke zich bij het Engelsch eskader bevonden, da. delijk terug te geveh. De vriendschappelijke betrekkingen tussChen het Britsche gezantschap en hét Napelsche gouvernement zijn hersteld. De onderhandelingen zullen te Parijs worden voortgezet. De Napelsche stoomboot de Maria Christina, zou hare togten hervatten en over twee dagen naar Marseille vertrekken. De Napelsche zeemagt bestaat uit 12 oorlogschepen, waaronder één linieschip, de Vesuvio van 82 stukken en 5 fregatten; de Parthenoe van 60, de Isabella van 48 en de Urania van 46 stukken. Uit Turijn berigt men hec volgende van 24 April De moeite, welke onze Gezant aan hét Napoliïaansche hof, Markies van Crosa zich gegeven heeft om de tüsschen den heer Temple en de Regering van Napels afgebrokene onderhandelingen weder aan te knoopen, scheen aanvankelijk eene gunstige uitkomst te beloven. Men kwam overeendat de communicatien van den kant van den heer Temple weder opgenomen zouden worden, en dat laatstgemelde bij eene nota, aan de Siciliaansche Regering de voorwaarden zou openleggen, op welke de Engelsche verte.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1