Door den Generaal-Majoor, Directeur van 's Rijks Stoeterij te Bor. culo, ia ter kennis gebragt van alle belanghebbenden, binnen dit Rijk woon. achtig, en die eigenaars zijn van merrie-paarden, zoowel gebrnikt wordende voor Weelde als voorden landbouw, dat van genoemde stoeterij, welke bij Zijner Majs. besluit van 2 Junij 1826 N°. 115 is opgerigt, dit jaar wederom door het Rijk zijn verspreid eenige zeer vermaarde echte Engelsche volbloed, hengsten, die reeds in Engeland bij onderscheidene wedloopen belangrijke prijzen hebben behaald, en hier te lande uitsluitend bestemd zijn, tot verbe tering en veredeling van het'paardenras. Een ieder, die er belang in stelt, om hunne merrien door deze edele hengsten te doen beleggen, kan daarvan, ingevolge art. 242 van het reglement, om niet gebruik maken. Dezelve zijn op verschillende plaatsen gedurende den dektijd van dit jaar gestationneerd. Bij resolutie van Gedeputeerde Staten der providcie Vriesland, van den 29 Maart I. I, is bepaald geworden, dat, ten gevolge van het overtjj. den van den Staatsraad, Gouverneur dier provincie, de functien van Gou. verneur zullen worden waargenomen door den heer Regneru t Hendrik Sjuck 'Gerrold Juckema van Burmania Baron Rengers, lid der Gedeputeerde Scaten, tot zoo lang daarin door Z. M. den Koning zal zijn voorzien, Men verneemt, dat de bekende medepligtige in de befaamde zaak van iigtlijfFemmetje Finer, in het Huis van Verzekering alhier, is bevallen Van een dood kind. - Uit eene officiële opgave blijkt, dat Nederland (zonder inbegrip van het Hertogdom Limburg, op 1 Januarij 1839, eene bevolking telde van 2,615,029 Zielen, als: Noord Braband 370,228Gelderland 341,641, Noord-Holland 427,158, Zuid-Holland 517,876, Zeeland 147,081, Utrecht 142,004, Vries land 230,026, Overijssel 193,610, Groningen 174,250 en Drenthe 71,155. In 1838 zijn geboren 101,312 kinderen, als 52,060 van het mannelijke en 49,252 van het vrouwelijke geslacht, waarvan 96,085 wettige en 5227 on. echte geboorten. Overleden zijn 69,668 personen, als 35,850 van het mannelijke en 33,818 van het vrouwelijke geslacht. Er zijn alzoo 31,644 personen meer geboren dan overleden. In 1838 zijn er 21,019 huwelijken gesloten; terwijl er 60 echtscheidingen hebben plaats gehad. In Zuid-Holland zijn in 1838 geboren 17,652 kinderen, als 9117 van jhet mannelijke en 8535 van het vrouwelijke geslacht, waatvan 16,588 wettige en 1064 onechte geboorten; overleden zijn, 14,507 personen, als 7470 van het mannelijke en 7037 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd zijn, 4351 paren; 11 echtscheidingen hebben er plaats gehad. In Noord-Holland zijn in 1838 geboren 22,296 kinderen, als 11,327 van het mannelijke en 10,969 van het vrouwelijke geslacht, waarvan 20,785 wettige en 1511 onechte geboorten; overleden zijn 14548, alt 7427 van het man. neljjke en 71 al van het vrouwelijke geslacht; 3903 huwelijken zijn ge. sloten; 17 echtscheidingen hebben er piaats gehad. Uit deze en andere statistieke opgaven blijkt: i°. dat de bevolking des Rijks gedurende het jaar 1838, door het meerder aantal geboorten dan sterf, gevallen, toegenomen is met 31,644 zielen; 2°. dat de onechte geooorten hebben bedragen 5227 of 0,051 van het aantal geboorten in het algemeen; 3°, dat het aantal huwelijken beliep 21,019, zijnde het f/123 der bevolking; 4*. dat bij de wettige geboorten het getal mannelijke tot dat der vrouwelijke stond als 1000 tot I944, en bij de onechte daarentegen als 1000 tot 992 5°. dat de verhouding van het aantal wettige geboorten tot dat der huwelij. ken was 4, 6; 6°. dat bij de sterfgevallen de verhouding van het mannelijke tot het vrouwelijke geslacht was als 1000 tot 9437°. dat ten aanzien der geboorten, de provinciën Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht Wederom de gunstigste verhoudingen vertoonen, waaronder Zeeland en Noord- Holland, tevens de ongunstigste verhoudingen voor de sterfte opgeleverd hebben; 8°, dat de provinciën Groningen en Drenthe de ongunstigste ver. houding voor de geboorten, en de provincie Gelderland de gunstigste voor de sterfte heeft opgeleverd; 9° dat de provinciën Zuid-Holland en Drenthe, de eerste het maximum en de tweede het minimum van het aantal onechte gebobrten vertoonen, in verhouding tot het algemeene bedrag der geboorten; Sóö. dar ten aanzien van hec aantal huwelijken, er wederom in Noord- Holland de gunstigste, doch inNoord-Braband en Gelderland de ongunstigste verhouding plaats heeft; u°. dat er ditmaal, ten aanzien der geboorten, eene afwijking van het gewone verschijnsel plaats vond, als zijnde het maxi mum daarvan niet in Februarij maar in Maarc voorgevallen; 12°. dat het minimum als naargewoonte in de maanden junij en Ju lij heeft plaats gevon* denen 13°. dat de sterfgevallen sla nu een minimum in September en een maximum in Januarjj hebben vertoond. Den 3den Maart heeft de aanbesteding der gedeeltelijke omdijking van de Nootdorpsche plasten plaats gehad, en la dit werk aangenomen door A. Dekker, voor eene som van 76,900. Uit Utrecht achrjjft men van den 4 April: Den 3den dezer Is alnier uit Brussel aangekomen, alt derde Commissaris van de Belgische zijde.de heer deCaille, welke met de overige leden van de Commissie tot liquidatie der Belgische schuld dagelijks de zittingen bijwoont. Uit Arnhem schrijft men van den 4 April: Gepasseerden Donderdag verspreidde zich alhoewel zeer bedektelijk het berigt, dat de decisie van Z. M. omtrent de drie Kuilenburgsche booswich ten terug was gekomen. Heden verneemt_ men daaromtrent dat het verzoek om gratie van van Feen en van Harp is 'gewezen van de hand, terwijl het vonnis van Ladru in geesseling met brandmerk alsmede tot gevangenisstraf is veranderd. Terwijl op aanstaanden Dingsuag het vonnis aan hen te Kui- lenburg zal worden voltrokken. Uit Vliesingen meldt men van den 3 April: Men verneemt van Neuzen, dat aldaar andermaal eene aanmerkelijke be. schadiging, door afval van grond, aan het havenhoofd heeft plaats gehad; de verschillende achtervolgens plaats gehad hebbende verzakkingen en grond- wegspoelingen, aan den zeekant, op het terrein van oorlog, zijn oorzaak van aanmerkelijke kosten voor het rijk, om deze toevallen, welke slechts gelenigd, doch zeer moeijelijk geheeld kunnen, worden te herstellen. De bevolking van Geertrnidenberg was, op 1 Januarij jl.van het man. neljjk gealacht 1148, te weten: 878 ongehuwden, 248 gehuwden en 22 weduwenaars; van het vrouwelijk geslacht 932, als: 600 ongehuwden, 245 gehuwden en 87 weduwen, te zamen 2080 inwonera (het garnizoen van 455 personen daaronder begrepen)waarvan behoorden 1347 tot den Roomsch. Katholjjken eeredienst en 706 tot den Protestantschen; voorts 26 Joden, niet genoemde gezindheden 1. Het aantal huizen was 298; dat der huisge. kinnen 374. A E G Y P T E. Berigten uit Alexandrie van den 7 Maart melden bij voortduring, dat de Onderkoning middelen van verdediging gereed maakt en zijne krijgsmagt Vermeerdert. Hij was naar Cairo vertrokken om de vestingwerken aldaar in oogtnachouw te nemen. De krijgsmagt die in en bij Alexandrie vereenigd Was, bestond uit de volgende troepen: de zeelieden en soldaten der Turk- Sche vloot 15,000 man; die der Aegyptische vloot met de werklieden van het arsenaal, 20,000 man; twee regimenten infanterie, 6400 man; een regi. Went artillerie, 2400 man; de nationale garde van Alexandrie, 6000 man: te zamen 49,800 man; waaronder echter een goed aantal kinderen en on. bruikbare manschappen; voorts stonden in en bij Kalro nog vijf regimenten infanterie, 2 andere in Opper-Aegypte en 4 waren er in aantogt uit Arable. Bovendien werden er nog een groot aantal Bedulnen uit Barmanhur verwacht. Ook In Syrië, waarvan de berigten tot het laatst van Februarij loopen, werd druk aan de wapening gearbeid; de nationale garde bestond daar uit 60,000 man. De Onderkoning heeft pogingen aangewend om in Turksch-Albanië troe. pen voor zijn leger te werven; de Lord Ópper-Commissaris echter der joni. sche Eilanden, Sir Hotoard Douglas, daar aebter gekomen zijnde, heeft twee schepen, die van Korfu naar Syra uitgeklaard waren, doen achtervólgen en dezelve zijn niet in genoemde haven, maar in Porto Palermo aan de Albane. sche kust aangetroffen, waar de /Egyptische Agent, die zich op een dier schepen bevond, reeds bezig was manschappen te werven en (n te schepen; bij is dadelijk op het Engelsche fregat, dat hem achter na gezonden was, ontboden, aldaar gevangen gehouden en naar Korfu gebragtwaar een uaauw- keurig onderzoek omtrent de zaak gebeuren zal. GRIEKENLAND. Athene den I5den Maart. Den itden dezer is 's Konings fregat de Rijn, gevoerd door den Colonel Arriens, aan boord hebbende Z, K. H. Hendrik, voor den Piraeus geankerd, en daags daarna behouden in die haven Binnen gekomen, na gedurende 13 dagen op de reis van Maltha derwaarts, allerhe. vigste stormen te hebben Uoorgestaan. Z. K. H. is in Griekenland op eene illervoldoendste wijze ontvangen geworden. Bij Hoogstdeszelfs ontscheping aan den Piraeus, zoowel als voor het oude paleis te Athene ter bewoning voor Z. K. H. bestemd, bevonden zich eerewachten. Bij het binnenkomen der stad werd Z. K. H. door het volk op de straten deelnemend begroet en men ontwaarde algetneene belangstelling in de komst van eenen telg uit hec doorluchtig Nederlandsche Vorstenhuis. Nadat Z. K. H. met deszelfs gevolg de Koning en Koningin was gaan begroeten, stapte Hoogstdezelve af in hec Nederlandsche Consulair Generaal, alwaar Z. M. de Koning den Prins een tegenbezoek kwam maken en vervolgens Hoogstdenzelven ten diner ten Hove liet afhalen, nadat alvorens door Z. K. H. aan eenfge personen gehoor was verleend. Daags daarna zijn de leden van het Corps Diplomatique, de Staats raad, de Miniiter van marine met het corps zee-officierende Minister van oorlog met de Hoofd-officieren van het garnizoen, benevens de overige Mi nisters en plaatselijke Autoriteiten hunne opwachting komen maken. Heden is er groot diner ten Hove en men verwacht Z. K. H. heden avond in den schouwburg te zullen zien. Zoo ras de sneeuw, welke ons geheel ingeslo ten heeft, door bet gisteren avond ingevallen zachte weder, de communica tie niet meer stremt, verwacht men, dat Z. K. H. bet merkwaardige in onze omstreken zal gaan bezigtigen. Reeds heeft Hoogstdenzelven eenen aanvang gemaakt met den Akropolis en de oudheden in de stad zelve. Aan boord van ie Rijn is alles wel en HH. MM. zullen dat schip eerstdaags me: een bezoek verearen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt van den 26 Maart geschreven, dat die stad; welke reeds zoo vele wetenschappelijke inrigtingen in haren schoot bevat, een Koninglijk Museum zal bekomen, waarvoor een groot gebouw naast hec winterpileis zal worden opgecrokken. Te Kiew wordt door Professor Troutvetter eene Flora Rusiii in hec licht gegeven, hetgeen zeer veel bijval vindt. Een werk, eenige schetsen bevattende nic het leven van den Veldmaarschalk Paskewitsch, is zoo sterk getrokken, dat de oplage van 1200 exemplaren in weinige dagen uitver kocht was. Men heeft te Warschau een begin gemaakt met den ijzeren spoorweg naar Weénen. SPANJE. Men vreesde op de Spaansche grenzen, volgens tijdingen van den 31 Maart, dat er in Navarre een nieuwe opstand zou uitbreken. Onderschei, den Carlistische officieren, die in Frankrijk gevangen waren, zijn ontvlugc en zouden zich aan het hoofd der opstand plaatsen. Velen hunner zijn nog op de grenzen aangehouden en zullen, zoo men meent, naar Parijs gevoerd en aldaar onder goede bewaking gesteld worden. Volgens berigten uit Saragossavan Cirlistischen oorsprong en den 28 Maart gedagteekendheeft het leger van Espartero bij de belegering van Castellote uoor ziekte, koude en den moedigen tegenstand der bezetting, meer dan 5000 man verloren. Die bezetting bestond uit 400 man; zij heeft drie dagen achtereen een moorddadig vuur tegen de belegeraars gerigt, en zich niet overgegeven, dan nadat de helft dier kleine magt onder de bonw. vallen der sterkte begraven was, en bijna al de officieren gesneuveld waren. Men meent in deze berigten, dat indien Espartero al de vestingen van Ca brera tot zulk eenen duren prijs moet koopen, hem nog eene zware en bloe. dige taak wacht. Tusschen de heeren Rothschild, Collado en de Bank van St. Fernando, Is eene overeenkomst getroffen tot het voorschieten van 40 millioen realen, ett de tabak is op zekere voorwaarde aan het huis Ceriola verpacht, tot hec doen van militaire leverantien. Een gedeelte der aan Espartero te zenden gelden zullen, naar men verzekert, wotden besteed aan het tot staud brengen van eene transactie met Forcadeli in Arragon. ITALIË. Napels den 24 Maart. Heden werd algemeen verzekerd, dat de aange. legenheid wegens het zwavel-monopolie, dank de bemiddelende tusschentre. ding van den Graaf von Llbzeltern, Oostenrijkscb Gezant, geschikt is; ten minste heeft de Depoiatie, welke naar Engeland zou gezonden zijn gewor den en bestaan zou uit den Vorst Casteleicala en den heer Cacacc, een' der voornaamste regtsgeleerdenhet bevel ontvangen bare afreize tot nadere aanzegging uit te «tellen. De «chüldbrieven zijn daarop weder gerezen. Z. M. dé Koning heeft het ontslag van den Prins Cassaro, als Minister 1 van Buitenlandtche Zaken, die in de zaak van het zwavel-monopolie sterk moet gecompromitteerd zijn, aangenomen en in zijne plaats Prins Sciila- Ruffö benoemd. De onlangs met verlof naar huis gezonden soldaten, bijna 8000 man sterk, zijn weder opgeroepen; zoo ook houden de troepen bewegingen aan en de Generaal FilangieriPrins van Sadriano, is door Z. M. tot Opperbe. velhebber in Sicilië benoemd. Na eenen zomerschen winter is hier eene wintersche lente begonnen; buiten de massa sneeuw, welke op de bergen ligt, heeft het ook heden den geheelen dag over de stad gesneeuwd, doch de sneeuw blijft niet liggen, maar ontdooit dadelijk als dezelve op den grond nedervalt, De beroemde zangeres Franeillo Pixis heeft te Napels eene massief gouden laurierkroon met edele geateenten bezet ontvangentoen zij in ds rol van Norma gespeeld had, en is na den afloop door meer dan 1000 men. ichen bij fakkellicht naar hare woning geleid. DUITSCHLAND. Uit Weenen meldt men van den 29sten Maarc, dat de ziekte-staat in dié hoofdstad van Oostenrijk nog steeds toenam; in hec algemeen hospitaal waren er alleen 2855 zieken. De Koning van Pruissen zou, volgens een berigt te Amsterdam ontvan. gen, eenen aanval van beroerte gehad hebben, die van vrij gevaarlijken aard moet zijn. Regtstreeksche berigten uit Berlijn van den aden spreken slechts van eene ligte ongesteldheid wegens gevatte koude. Z. M. de Koning van Wurtemberg heeft voor het oprigten van een gedenkteeken voor den dichter Schiller, 8,500 fl., dié Dog ontbraken, uit de staatskas aangewezen. Er zijn nu reeds 26,900 fl. bijgedragen voor het oprigten eens gedenk- («ekens voor Frederik den Groote. -- Z. K. H. oe Grootvorst-Troonopvolger van Rusland, is den 28 Maart te Breslau aangekomen en den volgenden dag van daar over GSrlitz naar Dresden gereisd alwaar Hoogstdezelve den 30iten ten drie ure na den middag

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3