DUITSCHLAND. GROOT-BR ITANNIE. B E L G I E. Men was van oordeel, dat het, na het metBelgie gesloten vredes-tractaat, riet meer te pas komt, om afloopende betalingen, In de vroegere Zuid gewesten te htiis behoorende, voortdurend uit te trekken. Men beichouvvde de betioefte naar eene betere regeling der paardenposterij onwederlegbaar, en vermits de Regering reeds een en andermaal heeft te kennen gegeven, dat de raadplegingen hierover reeds tot die hoogte waren gevorderd, dat de zaak eerlang afgedaan konde worden, wenschte men hec eindeifik effecc dier overwegingen te mogen zién voordregen. Eindelijk, wat aangaat de loterij, was men van gevoelen, dat de hooge nood van de schatkist voor het behouden van dit middel wel voornamelijk pleitte, en dat het eene wenschelijke zaak zoude zijn, bij voldoende mid delen voor onze gewone behoeften, de ingezetenen niet tot eene vrijwillige opbrengt uit te lokken, welke zoovele treurige gevolgen na zich sleept, en waarvan daarenboven het definitief rendement aan de schatkist, niet in even, ïedigheid staat met hetgeen wezenlijk door de ingezetenen wordt uitbetaald. Baar men zich nu overtuigd houdt van de onmogelijkheid, om alsnog dit middel van inkomsten te verlaten, gaven sommigen in overweging, of er geene middelen ter verbetering van deze revenuen van den Stiat zouden te beramen zijn, en men vraagde of de Regering hierrde niet een gezet onder zoek zoude kunnen doen plaats hebben omtrent zoodanige hiertoe strekkende denkbeelden, als aan de Regering en aan de Kamer door den heer A. D. Meijer, van Amsterdam, zijn medegedeeld gewordenen welke aan sommigen zijn voorgekomen van veel gewigc en onderzoeking waardig te zijn. Met belangstelling worden de antwoorden der Regering op een en ander te gemoet gezien. Voorleden week is er bij den Baron IVestreentrs van Tietlandt eene soirée gehouden, welke door onderscheiden leden der Koninglijke famieije is bijgewoond. Op de acheepstimmerwerf Hollands Trouw, van den scheepsbouwmees. ter E. van der Hoog, te Maassluis, is den 2den geregeld van stapel geloopen het fregatschip Europa, groot 650 lasten, gevoerd door den Kapitein D. G. Niesen, voor rekening van de heeren A. van Hoboken en Zonen, te Rotter dam, voor welke op dezelfde helling weder de kiel werd gelegd voor een fregatschip ter gelijke grootte, genaamd Rotterdam. Uit Utrecht meldt men van den 2 April: Op gisteren is de nieuwe schipbrug tusschen Vreeswijk en Vianen openge. aceld, en daardoor al zoo de gemeenschap over de beide oevers van de Lek verzekerd. Naar wij vernemen, voldoec die werk, zoo in den aanleg als de uitvoering, volkomen aan de verwachting. Den 30 Maart overleed te Groningen de Hoogleeraar in de Oostersche Letteren J. H. G.lVolters, in den ouderdom van 63 jaren. In de omstreken van Eindhoven worden tegenwoordig onderscheiden brandstichtingen opgemerkt. Den iscen April is de Roomsche kerk van Luiks-Gestel bestolen en in brand gestoken, zoodsc van dezelve niets dan de toren en de muren staande is gebleven. Ook in de kerk te Lommei is inbraak en diefstal gepleegd. Te Bergeik is den 30 Maart brand gestichc in hec huis van eenen slagter Kleijn, welke echter door een voorbijgaand amb. tenaar spoedig genoeg oncdekc is, om het buis en deszelfs zich te bed be vindende inwoners, benevens de belendende huizen te bewaren. Een zekere van Gerven, welken die ambtenaar even te voren was tegengekomen, is ge. vangen genomen. Eenige dagen te voren waren in de gemeente Gescel 3 huizen afgebrand. SPANJE. De Spaansche Regering zou in de onlangs bevredigde Baskische provin ciën, en vooral in Guipuscoa, onderscheiden gevangennemingen doen;onder de gevangene personen behoort de aanvoerder der bekende Chapelgorrislbero. Onderscheiden Cariistische ofncieren zijn In de citadel van Sc. Sebaiiiaan opgesloten. Cabrera zou, met het doel om voor zich eene afwending te maken, eene leger-afdeeling naar de Noordelijke streken gezonden hebbenen het voormalige Cariistische legerhoofd Balmacedazou wederom met 6 bataljons en 400 ruiters in de omstreken van Soria verschenen zijn. Men wilde re Madrid den 24iten wetendat een Carlistisch opperhoofd, Torcademet Espartero in onderhandeling was gekomenom hec gezag der Koningin te erkennen. In de Madridsche Cortes beriadslasgc men thins over het antwoord op de troonrede. Als hetzelve aangenomen is, zou de Minister van Financien een voorstel doen van eene leening van 61,500,000 gulden 1 5 pCc. "Een voorstel der Regering In de Tweede Kamer der Hanoversche Stenden den 30Maart gedaan, is door alle leden, met uitzondering van een, verwor pen. Het vooratel bevatte, dac voortaan bij de berekening van hec aantal leden, hetgeen noodig is, om te kunnen beraadslagen, niet het getal zelve in aanmerking zal genomen worden, waaruit de Kamers volgens de Staats regeling van 1819 bestaan moeten, maar slechts hec getal der beëedigde en reeds zitting hebbende leden. De Regering had dit voorstel gedaan, ten einde zij niet meer van de willekeur der Iriescollegien of van de benoemde leden zou afhangen, om, door het weigeren van verkiezingen, of door de benoeming niet goed te keuren, óf door geen deel aan de zitting der Kamers te nemen, de beraadslagingen der Stenden-vergadering te beletten. De Tweede Kamer echter meende, dac het gepaster zou wezen, om later, bij de aangekondigde beraadslaging over een nieuw reglement voor de Stenden- vergadering, nadere bepalingen omtrenc die aangelegenheid te maken, daar nu toch eau genoegzaam aancal leden om te beraadslagen, tegenwoordig was. Te Berlijn is den 3oscen Maart aangekomen Lord IVilliam Russell, bui - tengewoon Gezant en gevolmsgtigd Minister van H. M. de Koningin van Engeland aan het hof van Pruissen. Twee beroemde Duicsche Hoogleeraars, de een te Heidelberg, de Ge» heimraad Thibaut, Professor in de Regcen, de tweede te Greifswalde,Klaus- sen, Professor in de ietteren, zijn dezer dagen overleden. In onderscheiden streken van Zwicserland is hec weder onrustig; in Opperwalliserland is hec zelfs tot een bloedig gevecht gekomen, waarin eenige dooden gevallen zijn. De Paus zou den 20 Maarc een geheim consistorie houden; hec is echter, zoo men meent, tot na Paaschen uitgesteld, Z. K. H. de Grootvorst Troonopvolger van Rusland, ia den 27 Maart Uit Warschau afgereisd. Z. H. de Sultan heeft bepaald, ten einde de te doene menigvuldige werkzaamheden spoediger te voleinden, dat de wetgevende Commissie, in plaats van 3 dagen rustdag te houden, voorcaan slechts eenen dag in de week rust zal mogen nemen. Londen den 1 April, Men begon hec voor waarschijnlijk te houden, dac het Parlement den iodeu dezer zou ontbonden worden. Met eene groote meerderheid van. stemmen is den 31 Maarc in hec ï-ager-Hnii bealoten aan den voormaligen Gouverneur-Generaal van Canada, Sir John Colborne, die thana den titel van Lord Seaton voert, een jaargeld van 2000 st. toe te scaan, hetgeen op zijnen oudsten zoon en kleinzoon zal overgaan. Het Ministerie schijnt met angstige verwachting het voorstel van Sir J. Graham tegen deMinisceri, omtrent de zaken van China, den 7den dezer te gemoet te zien. Men meenc dac daarmede de geruchten, omtrenc hec ontbinden van het Parlement in betrekking zouden staan, daar men vreest, dat de Miuisteri eene grooce nederlaag zullen lijden. De Engelsche bladen houden zich nog steeds bezig mee den twist tusschen de Regering en Napels over den zwavelhandel. Zij beweeren, dac bet aan laatstgenoemde niet vrijstond met particulieren een voerdeeiiger tractaat te sluiten, dan met Engeland in 181 <5 gesloceB was geworden. Negen stoombooreu worden gewapend, om deels naar China, deeis naar de Middellstïdsche zee gezonden te worden. Daarom is van wege de Admiraliteit voor het Koningrijk dok te Woolwich eene versterking van 500 scheepstimmerlieden aangevraagd. Men wi! weten, dat eene bijzondere ge. wapende stoomboot vertrokken zou zjjn met kaperbrieven door de Admira. liteit tegen China afgegeven. In Londen vertoont men thans stalen vin wollen stof, van het fijnste laken af tot de grofste karpetten toe, welke niet, zoo als gewoonlijk, door weven zijn vervaardigd, ïnaar door zamenpersen. Het is eene Amerikaan, sche uitvinding; twee kinderen kunnen, in den rijd van 12 uren, 100 ellen laken vervaardigen, tegen ƒ3.60 de el, terwijl laken van dezelfde fijnheid door weven bereid, f 14.40 kost. Nog vertoont men in die stad stalen van zijde met goud en zilver doorweven, doch waarin geweven glas hetzelfde uitwerksel doet als anders het ware goud en zilverdraad; de uitvinder behoort in Frankrijk te huis. F R A N K R IJ K. Parijs den 3 April. De Turksche Gezant alhier, Nourri-Ejfendiis naar Londen vertrokken, ten einde deel te nemen aan de beraadslagingen, die aldaar omtrent de Oostersche aangelegenheden zullen plaats hebben. Door den heer de Rémillj, van de behoudende partij, is in de Kamer van Vertegenwoordigers het volgend vooratel ingediend, strekkende om de zeifittndigheid en onafhankelijkheid der Afgevaardigden re handhaven: De leden van de Kamer der Gedeputeerden zuilen, gedurende den tijd hunner functien, es gedurende een jaar daarna, geene bezoldigde ambtsbe. trekkingen of bevordering mogen aannemen. Daarvan zullen echter zijn uit gezonderd de betrekkingen van Minister of onder-Secretaris vin Staac; de diplomatieke functien; de militaire commandementende gewone bevordering bij de zee- en landmagc, en de hooge waardigheden, ten gevolge van ge. wigtige aan den Staac bewezene diensten. De leden van de Kamer der Gedeputeerden vermogen geene aanbevelingen re verleenen, ten aanzien van bijzondere, persoonlijke, of plaatselijke be. lsngen. Zoo als de bepaling in de Fransehe grondwet medebrengt, moeten nieuwe Ministers, zoo zij leden der Kamer van Afgevaardigden Zijn, zich weder aan eene herkiezing onderwerpen. Dit is thans het geval met alle nieuwe Mi nisters geweest; allen zijn weder ingekozeo, en de heer Thiers heeft ce Ais van de 355, 354 en de heer Remusat te Muret van de 311, 307 stemmen behsald. De Hertog van Orleans is heden naar Toulon vertrokken, ten einde van daar naar Algiers over te steken en in den aanstaanden krijgscogt eene leger, afdeeling onder den Maarschalk Vallie te kommanderen. Meer en meer winc hec gerucht veld, dat de Maarschalk fallie door den Minister Thiers zou teruggeroepen worden, doch dat hij eerst nog den voorgenomen groocen veldcogc zal volbrengen. Uit eenendoor den chef der marine dienst aan het Marieillainsche nieuwsblad !e Sud gerigten brief blijkt, dat de maritime Prefect te Toulon geene officiële mededeeling hoegenaamd heeft ontvangenwelke de vrede, breuk tusschen den Keizer van Marokko en Frankrijk zoude bevestigen. Langs de geheele kust van Spanje zijn vaartuigen geëchelonneerd, en de corvee Isère, welke Uit den Oceaan is aangekomen, en de zeeëngce in on- derscheiden rigtingen beeft doorkruist, heeft geene de minste verdachte krijgstoerusting opgemerkt. Te Tunis hebben de Christenen het thans zeer kwaad, daar zij door de Turken vrij kunnen mishandeld worden, zonder dat de Regering zich moeite geeft, om de achuldigen te straffen. Onlangs zijn twee winkels van Malthezer kooplieden uitgeplunderd en een hunner vermoord. De zitting der Kamer van Afgevaardigden van den 2 April leverde bijzon, dere belangstelling bij het publiek op, daar men wist, dit in nasm der Miniscers een nieuw voorstel omtrent den Generaal van der Smissen zou ingediend worden. Dit had ook werkelijk plaats, daar het lid Zoude het voorstel deed, om de Regering te msgtigen om den Generaal peniioen te verleenen, zoodac hij wal voortaan eene jaarwedde zou trekken, maar niet meer in de kaders des legers verschijnen. Men meent dat, zoo dit voorstel doorgaat, het Ministerie niet zou aftreden. Ondertusschen hebben de heeren lebeau en Rogier, Gouverneurs van Luik en Antwerpen, als zoodanig hun ontslag genomen, om de Ministers meer vrij te kunnen bestrijden. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCÜOOL. Den 30sten Maart, de Heer B. H. F. BantzingbRvan Gouda, in de Rcgten, nt het verdedigen zijner Dissertatiede Tutela dativaJure Belgico. Den gden April, de Heer P. a. Borger, van Leyden, in de Godgeleerdheid, na het verdedigen zijner Dissertatie: de Parte Epïstolae Paul's ad Romanos Paraenettca. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam, 4 April 1840. Nederlanden. Werkel. Schuld 2}pC. 52U 52^ Dito 5 98JA 99 Uitg. 4 Kans-Biljetten23!* 24 Amort.Syndic. 4J91 9i| 3t 75i* 75a Hand.-Maacs. 4^-180 4i8i} Nieuwe dito.. 4{ 4 Aandl.H.Spoorw. Rfin-Spoorw. 4{ 99^ 99J [Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCc. Rusland. Gb.ff.&C°.i798 spCt.1054*106 5 Ins. en Certif. 6695-2 70 ,8|| 598I* 99Ê Gcbl. 5 Sl »3rl 9 IT sill 99i tosi 691 99 Pruissen. Geidl. te Lond. 4pCc. 4 Aandeelen van dito i Spanje, Nieuwe 1835 83 5pCt. 24^25 Ditoonbep.se....4 Dito passive4— Dito uitgest4— Coupons ArdJ9t*— Oostenrijk. Cibi.GollC°. 5 pCt. 4 Certificaten.2} Neg. Metaliek 2 j 4 Idem5 4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt. 96^4 96^ Dito in Napels. 5 97 J4 97» Gebi. 241 961 97a De Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Levden. Zaturdag den 4. April 1840. Van 32 tot 35 gulden. PROGRAMMA. Het Bestuur der Akademie van Beeldende Kunsten. Bouw-. Toegepaste Werktuigeit Zeevaartkundeonder den naam MINERVAte Groningen, heeft, m deszelfs Vergade ring van den 18 Februarij 1840, in gevolge Aft. 59 van de Wét dier Akademie, besIo« ten, onder opgave van de daarbij vermelde Onderwerpen, aan de Binnenlandsche Kunst* oefenaars uit te loven de navolgende Prijzen: I. In her Vak der Schilderkunstvoor de best geoordeeld wordende Schilderij, ge heel afgewerkt, hoog 62, breed 52 Nederlandsche Duimen, een Stadsgezigtvoor stellende eene Binnengrachtop den voorgrond eenige oude gebouwenter regterzijdè van den aanschouwer een toren in het verschiet, en verdere sloffaadje, een GR- tuigschrift en vijftien Vijfguldenstukken.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3