A#. 1840. LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, NEDERLANDEN. 13 MAART* O O S T - I N D I E. T U R K Y E. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. Letden. 13 Maart. Men meldt nit 'a Gravenhage van den uden Maart: Bij bealuiten van den 8»ten dezer, N°. 34 en 35, heeft Zijne Maj. de heeten Mr. D. J. van EvijekGouverneur van Noord-HollandMr, IV. D. CramerBurgemeester van Amsterdam, en den heer Mogge MuilmanPre lident der Nederlandsche Bankbenoemd tot deszelfs Staatsraden in buiten gewone dienst. By Zijner Majs. besluit zijn de hoofd-amhtenaren van de registratie zonder onaerscheid. Bevoegd verklaard om ae kassen der ontvangers van dat bestuur en der bewaarders van de hypotheken en het kadaster telken drie maanden op te nemen. - Btj Koninglyk besluit is bepaald: dat het te Willemsoord liggende fregat de Zaanhetwelk, ter vervanging van het fregat de Maasnaar Oost- Indië Destemd was, met den laatsten dezer maand zal worden buiten dienst gesteld en opgelegd; a°. dat het fregat de Sambreliggende te Ams erdam, met t April aanstaande zat worden in dienst gesteld, en bestemd naar Oost- Indtë, ter «flossing van het gemelde fregat de Maas, met bepaling tevens, dat de Kapitein ter ree D. Buys, thans het frega de Zaan commanderende, met deszelfs Êtat-Major en equipage, zal overgaan op het fregat de sambre, en daarover het bevel voeten. Naar men verneemt zoude dezer dagen door Zijne Maj. aan de Neder landsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam, de vergunning zyn verleend, tot het aanleggen van een spoorweg van die stad op 's Gravenhage; dit zoo zijnde, is het te verwachten, dat deze weg in verband met die van Amster dam op Haarlem zal worden gebragt. Men meent te weten, dat drie Ministers, de heeren van Mannen, Verstuik van Stelen en van Deern van iVesteapelledoor Zijne Majesteit zijn belast geworden met het ontwerpen van eentge veranderingen en bijvoegin gen in de bestaande grondwet. Aan de wed. IV. Kuypcr Gxn. en haar kroost, is door den Koning eene gratificatie van twee honderd guldens geschonken. Bil eene ministeriële aanschrijving aan de Gouverneurs der provinciën van 31 Junij 1834. is de vraag toestemmend beantwoord geworden, dat als schepen, bedoeld bij de 5de en 6ae afdeeltngen der 16de tabel, gevoegd bij de wet van 6 April 1833, moeten worden aangemerkt ai de zoodanige die bestemd zijn om wekelyks of dagelijks een ot meermalen van de eene bepaalde plaats naar de andere te varen, zonder onderscheid of de direcrievoerders al dan niet door publiek gezag zijn aangesteld. Dezer dagen is echter bii nadere circulaire den Gouverneurs te kennen gegeven, dat het de Administratie is voorgekomen dat op den duur het daarbij aangenomen beginsel in de toepas sing aan bedenkingen onderhevig is, en derhalve voortaan onder de schepen, waarmede vaste beurten of veren worden bevaren, alleen die begrepen be hooien te worden, welke als zoodanig do<-r net openbaar gezag zijn ingesteld of eikend. De rel» van. Z. K. H. den Grootvorst Troonopvolger van Rusland naar herwaarts, is uitgesteld tot in den aanstaanden zomer. Het huwelijk van dien Prins met de Prinses Maria van Hessen-Darmstad is eene vastbesloten zaak. Men zegr, dat de heer Green van Prinsteren zich onledig houdt met het ontwerpen eener proeve van herziene grondwet. De bevolking van den Brielle bedroeg van het mannelijk geslacht 1,965 ongehuwden 1,166, gehuwden 730, weduwenaar: 69; waaronder 333 man schappen van het garnizoen; van het vrouwelijk ge.lacht 3,307; ongehuw den 1,343, gehuwden 738, wedawen 336. Het getal der Hervormden is 3,5371 Roomach-Katho'iiken 574; Evangelisch Luterschen 65. Remonstran sen 3 Israëliten (Hoogd.) 103 Niet genoemde gezindheden 1. Te zamen 4,373. In het llgemeen Handelsblad van den I3den dezer leest men het volgend artikel, aan welks hoofd men de woorden van Virgilius vindt: Hec Itaeus veilt, et ntagne mercentur Atridae „Wij hebben als dagbladschrijvers eenen treurigen pligt te vervollen, door te melden, hetgeen wij tot heden toe niet konden gelooven, doch hetwelk ons nu uil ontwijfelbare bronnen wordt medegedeeld, dat namelijk Zijne Majesteit de Koning het stellige voornemen heeft opgevat, zich in den echt ie begeven met Mevrouw de Gravin Henrietta d'Oultremenl. Het is overbodig te verzekeren, dat de denkwijze van alle ware vrienden van het grondwettelijk Koningschap in Nederland, omtrent deze gebeurtenis eenstemmig is. De droefheid, daardoor ontstaan, ia te meer levendig en te meer alge meen, naarmate des Koning» welverdiende roem zelfs de mogelijkheid van zulk eene handeling scheen uit te sluiten. Elke stand heeft zijne eigendommelijke voorregten; tot die van den hoog Ken rang behoort niet, de openbare meening te kunnen trotseren Handelingen, in anderen schier onopgemerkt of slech-s als geringe feilen of gewone zwakheden gegispt, verkrijgen een ernstiger aanzien, wanneer tij plotseling den luister eener Kroon, gedurende een vierae eener eeuw mei eere gedragen, benevelen of ontsieren. De Staatswet bevat geeo verbod; maar niet al hetgeen geoorloord is, Ie eervol. Het Koningschap behoort, vooral in de eeuw, waarin wij leven, vrij te Sijn van elke vlek; dit is.de opregte wentch van hen, die in den troon tevens het bolwerk zien van ons volksbestaan. Moeijelijkheden en gevaren van velerlei aard omgeven het Nederlandsche Staatsgebouw; het ia roekeloos het getal te vermeerderen, gelijk het on staatkundig is, den eerbied voor den schepter te verzwakken op een lijd- aiip, dat al de kracht der liefde van een getrouw volk naauwelyks het ver laden vermag te herstellen en de toekomst te verzekeren. Nimmer was het van hooger gewigt, dat zij, die des Konlngs vertrouwen bezitten, de taal der waatheid doen hooren, en het gevoelen der Natie, hetwelk zy kennen, rondborstig vertolken. Mogt het hun gelukken, eene gebeuitenis af te wenden, voor niemand heugelijk, dan voor de vijanden van hei Stamhuis van Oranje." In een daerop volgend schrijven uit *1 Gravenhagewordt de tijding in bovenstaand artikel medegedeeld, bevestigd, tevens daarmede in verband gebrsgt de vervroegde rela van den Koning naar Amsterdam, en de redenen ontwikkeld, waarom dit huwelijk van Zijoe Maj. der Natie niet welgevallig kan wezen. Mevrouw S. te Arnhem heeft In het begin van deze maand een jonge- lingvdle door het ijs gevallen we», gered, doer hem hare boa toe te wer. pen en aitdo naar den fcenr te trekken. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland eb Portugal zijn in 1839 van minder belang geweest dan in vroegere jaren, hetgeen daaraan mag wor den toegeschievenaai de landbouw zich in Portugal meer en meer uitbreidt, dat de invoer duor zware regten ia belast en dat het gebruik van kaas aan. meikelyk vermindert. De meest gezochte artikelen blijven evenwel kaai, boter, tabak en eenige andere van mindere waarde; alhoewel de,handel, door de algemeen heer. ichende armoedein geen zeer bloejjendcn staat verkeert. Berigten uit Java loopen tot 3 November. Dezelve bevatten geene bij. zonderheden. Het volgend besluit is door Zyne Exc. den Gouverneur- Generaal afgevaardigd Datals een uitvloeisel vin bet gesloten 34 srtikelen-trsctsst (openbaar gemaakt in de Nederlandsche Staatsceurant vin den 11 July jl.)door den Koning is bevolen te bepslen, geluk bepaald en vastgesteld wordt bij deze: Eerstelijk, dat de schepen, vstende onder Belgische vlag, in de havens van Nederlandsch Indie voortaan zullen worden toegelaten op denzelfden voet als de vaartuigen van andere bevriende natiën, en ten tweede, dat, In verband hiermede, alsnu niet verder op de Belgische wollen en katoenen atoffen zal worden toegepast de bepaling der resolutie van den isten Julij 1834, N°. 4 Staatsblad N°. 33), «rekkende, dat van aoortgelijke goede- ren, afkomstig uit Landen waarmede de Nederlandsche Regering niet in vriendschap is, een verhoogd regt vin 30 en 70 per cent zal worden geheven. Voorts zijn door den Gouverneur eenige burgerlijke benoemingen gedaan. Men schrijft uit Smyrna van 30 February, dat het in de haven aldaar zeer levendig was, daar het geheele Fransche smaldeel, onder bevel van den Schout hij Nacht Lalande, tut 6 groote schepen bestaandein dezelve lag, benevens het Oostenrijksch smaldeel, onder bevel van den Schout bij Nacht Baudicra; op dit laatste bevindt zich de Aartshertog Fredersk, De Engelsche vloot lag nog te Vurla, en de Admiraal Stafford was, terstond na de aankomst van den Admiraal Lewisvandaar naar Maltha gestevend, ter herstelling ziiner gezondheid. De Fransche Aamiraat heeft een apiegelgevecht doen uitvoeren, om den beroemden Franachen schilder Herace Vernet eene levendige voorstelling van een gevecht ter zee te geven. SPANJE. De berigten uit het hoofdkwartier ven Espartcre rot 4 Maart melden, dat wegens de groote hoeveelheid sneeuw, welke op de bergen gevallen was, alle bewegingen der krijgsmagt belemmerd werden; er waren dan ook na de verovering vin Segnr, geene vijandelijkheden meer voorgevallen, doch allea werd gereed gema.kr, om, zoodra hel weder gunstig werd, de Cat listen op onderscheiden punten asn te tasten. Den 4 Maart heeft er eene uitwisseling van krijgsgevangenen, ren ge tale van 800, aan beide kanten, plaats gehsd. De soldaten der Koningin zijn te Saragossa binnengekomen, die der Carlisten op Cantavieja gerigr. Zoo men de berigten gelooven mag, zagen de gevangenen, die in Cabrera's magt geweest warener allerellendigst en havenloos uit en waren ten utter, ste verzwakt De ataat van beleg wat den men Maart te Madrid nog niet opgehe. ven; de «ad bleef echter ruatig en de vasten-avond-vermakelijkheden wer. den er, hoewel minder luidruchtig dan andera, door elk voortgezet. Uit Weenen meldt men van den 3 Maart: Heden voor den middag is Ziine Maj. de Koning van Saksen hier singeka. men, om de Keizerlijke fsmielje te bezoeken en is aan den Hofburg afge stegen. De Koningin, zijne Gemalin, bevindt zich reedt, zooala bekend is, sedert eenige weken hier aan de zijde van hare Doorluchtige zuster Me* vrouw de Erfhertoghi Sophia. Het gemetnzaatn oponthoud van Hunne Majs. zal zich s echts tot weinige dagen bepalen. De bevolking te Berlijn bedraagt, blijkens de jongate volkatelling in het begin van dit jaar, 398010 zielen. In een schrijven uit Frankfort wordt gezegd, dat het verschil vm de Chinesche Regering met de Éngelschen v.n den kant der eerste slechte een voorwendeel is, om de laatste geheel en al van hunne kusten te verwij. deten, daar zij reeds lang mer geheime ongeroatheid de voortgangen der En. gelschen in mtdden-Azie, Barmah, Nepual en in den Oostenlyken Archiepel gadegeslagen hebben en reeds lang in stilte ztclt hebben toegerust, om die voortgangen zoo mogelijk te belemmeren of wel te stuiten. Reeds hebben zij vroeger daarvan een voorbeeld gegeven, door het bemagtigen van Thibet, toen de Bntsche veroveringen zich tot aan de grenzen van Nepaul uitbreid, den, en later, toen de Burmezen onder de Éngelschen moesten bukken, vielen de Chinezen op Cochinchina aan, betnagtigden het en verzekerden aldus hunne grenzen tegen eenen inval der Éngelschen. De oosten-wind, welke in het begin dezer maand vrij hevig gewaaid heeft, is vooral zeer hevig in enkele streken van Duuichland geweest. Den 3 Maart is dezelve t» Priburg en in de omliggende plaatsen tot eenen ge weldigen orkaan toegenomen en heelt veel vetwoesting in Je zware boaschen veroorzaakt. Op verscheiden plaatsen waren de dikste stammen dtgt aan den grond als afgewrongen en alzoo losgerukt. In het dorp Horben, ander half uur van Friburgzijn bijna alle daken van de huizen gerucht, en is het kerkdak met het ondersteunend houtwerk meer dan 50 voet weggeslagen. Parijs den loden Maart. Ofschoon tot hiertoe stellig aangekondigd was, dat de Hertog van Orleans aan de op handen zijnde expeditie tegen Abdel- Kader deel zou nemen, zoo beginnen sommige bladen, waarin het gevoelen van den Minister Thiers opengelegd wordt, te beredeneren, dat het roeke loos zotr zyn den Erfgenaam van den troon, die zelf man en vader ia, tan dien gevaarlijken togt bloot te «ellen. Men meent daaruit te moeten op maken dat de Hertog van Orleans niet naar Algetie tal vertrekkenmaar in tfine plaat» de jonge Hertog van Aamalt zijne krijgskundige lobpbssu met dezen togt zou beginnen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1