.2$. A\ 1840. leydsche VRIJDAG, Burgemeester en Wethouders der Stad Lf.yden,— Gehad hebbende het verzoek van Jan Blansjaak, Smidsknechtivonende op de Maar- letnstraat, Wijk VI. N°. 347, strekkende ter bekoming van de vereischte vergunning, om eene Sinidssclioorsteen te mogen bouwen, in een Huls, staande cn gelegen op de langere Langegracht, Wijk V. N°. 777; Gezien Zijner Majesteits besluit van den 31 January 1824, rakende de vergunningen ter oprigting v-an sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daamij belanghebbendendat tot het hoorcn der Bewoners van huizen naast het bovengenoemde Perceel gelegenten opzigtc der infor matie», de commodo et incommododoor de Commissie van Fabricagezal worden geva ceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsaag acn iden Maart 1840, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan^ zy gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging van hetzelve, niet te hebben verzet. Leydenden 24Sien February 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. G. de M e y, Ter ordonnantie van dezelve, V. P UTTKAMMER, nederlanden. Ley den, 27 February. Heden morgen heeft Z. H. E. G. oe Colonel Bouivens van der Boeijen het commanoo fver de aideeling Curassters N°. 3., alhier in garnizoen, overge. dragen aan Z. H E. G. den Colonel van Kampen Men meldt uu ^sGravenhage van den 26sten Februari): Men vetzekeii, tiat oe jaarlijk>cne reit van Zime Majesteit den Koning en het Koningliik gezin naar Amsterdam, dat gewoonlijk in de maand April piaats heef:, dit jaar eerngzins vroeger voortgang zal hebben. Men verzekert, dat de Luienant-Colonel de Pestte, Adjudant van Zijne Maj., Hoogstuenzelven neeft verzocht, uit die betrekking eervol te worden ontslagen da' de Koning dat verzoek zou hebben ing'ewilligddenzelven met net volle aan dien rang verknochte pensioen zou hebben begiftigd, en den Lnitenini-Colonel tevens tot Ridder der militaire Willemsorde zou hebben benoemd, als een new ijs van Zijner Majs. tevredenheid over de door den. zeiven aan Hoogsidenzelven hewezene getrouwe en ijverige diensten. Als Pottugesche V ce-Consuls zijn erkend de heeren: /I. de Haan, IV. A. C. van Dam en P. van Gijn, respectivelijk te Amsterdiin, Rotter dam en Viaarüingen, Als Consuls van Belgie zijn erkend de heeren: J. B. dt Groef en C. Ser ruijs, de eerste te Vlusingen en de tweede te Rotterdaal. H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heeft voor de nood lijdenden op het eiland Urk f 100 gegeven. Heden ochtend ten elf ure is van Scheveningen vertrokken eene En gelsche stoomboot; onder de passagiers bevond zich de jonge Graaf ven Nesselrode, komende van Berlijn, en met dépêches belast naar Londen. Aan ounets eu voogden is door den Directeur-Generaal van Oorlog ter kennis gehragtdat in Mei ar-nstaande wederom een vergelijkend examen der idspitanten tot admissie als kadet aan de Koninglijge militaire Akademie zal plaats hebben. De aanvragen voor zonen of pupillen van 14 tot 17 jaren moeten vóór den (sten April aanstaande gedaan worden. Aan de Gouverneurs der onderscheidene provinciën is kennii gegeven, dit ook minderjarige Surnumerairs tot de interimaire waarneming van ontvan gers-posten kunnen gedetigneerd worden, bjj ontstentenis van meerderjarige Surnumeraira. Hei Hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en onderateuniAg van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft naar gewoonte eene circulaire aan de onderscheiden districts-commissien gezonden, ten einde dezelve uit te noodigen orde te stellen op de jaarlukache collecte. Uit het verslag nopens den staat der Hoogescholen, in 1838, blijkt, dat de gunstige staat dier scholen in het algemeen, ook in dac jaar heeft voortgeduurd, en men, voor zoo veel de omstandigheden en de bescnikbare middelen zulks veroorloofden, getracht heeft, denzelven, daar, waar zulks noodig was, nog allengs te verbeteren en aan te vullen. De volhardende ijver van hen, die met het onderwijs ssn de hoogescholen beisst zijn, en de zucht der kweekellngenom hunne kennis te vermeerde ren en uit te breiden, hebben over het algemeen dien levendigen en gestk' digen gang der atudien onderhouden, die voor dezelven het meeic wensche lijk schijnt. Ook het gedrag der atudenten is, volgens de ingekomen bengtenop weinige uitzonderingen ns, allezins loffelijk geweest. Het getal Studenten aan de drie Hoogescnolen bedroeg op den 31 Decern, ber 1838: te Leiden 681, zijnde 31 minder dan in 1837; le Utrecht 510, zijnde 23 minder dan in 1837, en te Groningen 258, zijnde ééo minder dan in 1837. De Academische instellingen en verzamelingen zijn niet alleen in goeden Stand gehouden, masr de gelden, die, krachtens de bepalingen van Ziiner Maj. besluit vtn den 13 October 1836, N°. 91, bij de Hoogescholen ver- zameld worden, met het doel, om eenigermate te gemoet te komen aan het ontoereikende der subsidien, welke jaarlijks uit 's Rijks kas aan de Hooge scholen kunnen worden verleend, om behoorlijk in tl de behoeften dier instellingen te voorzien, hebben het mogelijk gemaakt, thans san de meeste eenige meerdere subsidien dsn vroeger, ja zelfs san aommigen vrij aanzien lijke onderateuning te verschaffen. Te Leiden heeft in de eerste plaats de bibliotheek een ruim deel in dit voorregt gehadzoodat in verscheidene be hoeften dier inrigting is voorzien, en vele werken voor dezelve aangekocht zijn kunnen worden. Ook het sterrekundig ebtervatorium der Leidsche Hoo geichool is uit de boven bedoelde gelden krachtdadig ondersteund geworden. De roet den uitmuntenden kijker uit het ootisch instituut te Munchen be feids genomene proeven schijnen de voortreffelijkheid van het werktuig bui ten twijfel te stellen, en het is te verwachten, dat deze belangrijke aan winst, onder het beheer van den volijverigen Lector in de sterrekunde, veel zal bijdragen om de beoefening van dat vak in het vaderland, en in het bij zonder bij de Hoogeschool te Leiden, aan te moedigen en te bevorderen. De bibliotheek der Utrechtsche Hoogeschool, heeft wederom aanzienlijke aanwinsten gedaan, zoo door de welwillendheid vin mevrouw de Douairière van Utenhoven, die de belangrijke verzameling vin astronomische en natuur kundige werken, door wijlen haren echtgenoot nagelaten, nn gemelde in rigting ten geschenke heeft gegeven, als door de uiterste wilsbeschikking van den Hoogleeraar G. Moll, die zijne uitgebreide verzameling van boeken en landkaarten aan de boekerij heeft gelegateerd Uit de door heeren Curatoren der Hoogeschool te Utrecht opgegeven bij zonderheden betreffende de studiën, blijkt, dat eenige Studenten in de god. geleerdheid lich met buitengewone:) ijver hebben toegelegd op de patristiek. COURANT. 28 FEBRUARIJ; en dat een grootcr getal dan in de vorige jaren getracht heeft zich bekend te maken met het kerkregt, hetWelk men verneemt, dat tot hiertoe bij die Hoogeschool ie veel weid verwaarloosd, Te Delft bedroeg den isten Januarij dezes jaars de bevolking 17,037 personttt, waarvan tot het mannelijk geslacht behooten 5,217 ongehuivden 2,620 gehuwden en 305 weduwenaars, te zamen 8,142; tot het vrouwelijk geslacht 5 338 ongehuwden, 2,629 gehuwden en 928 weduwen, te zamen 8,895. Het aantal Protestanten bedraagt 10 468, dat der Roomsch-Kitho lijken 6,483, dat der Israëliten 68 en der niet genoemde gezindheden 18. Te Amsterdam is in den nacht van den 25Sten dezer, brand ontstaan bij den broodbakker F, Götte, in de Uilenburgerstraat, met dac gevolg, dat het huis vernield is; hetzelve was echter voor brandschade verzekerd. De meubelen zijn gered. Als eene bijzonderheid meldt men uit die stad, dat de Afrikaansche lui paard (Fells Leopardusj, uit de diergaarde van het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, Maandag jl. een jong geworpen heeft. Men verneemt tevens, dat de belangrijkheid van gemelde diergaarde ver meerderd is met twee fraaije Indische buffel» (Bos taurus var, Ind.j, die onlangs asngekomen zijn. Uit den itaac der bevolking van de stad Utrecht blijkt, dat dezelve op den isten Januarij dezes jaars bestond uit 46,708 personen, behalve het gar- nizoen. Van deze bevolking waren 21,130 personen vin het mannelijke ge slacht, te weten: 7,^97 gehuwden, 13,069ongehuwden en 737 weduwenaar» en 25 578 v,n het vrouwelgke geslacnt, namelijk, 7,343 gehuwden 15,886 ongehuwden en 2,349 weduwen. Het getal der Proteitanten bedroeg 28,195; dat der Roomsch Katholtjken 17,827; dat der Israëliten 626, en dat der niet genoemde gezindheden 60. Het aantal huiagezinnen was 9,974, en dat der huizen 8,019, Het garnizoen bedroeg op 1 January 1840 een getal van 1,783 militairen, Uit Arnhem meldt men van den 14 Febraarjj: De persoon van Alexander van der Star, fuselier by het reserve bataljon der 3de afdeellng infanteiie., welke zich in den nacht van den 3 op den 4 December I, I. tijdens hij op post stond voor het huia van den heer Gene raal-Majoor Provinciale Commandant alhier, heeft ichuldig gemaakt aan diefstal met braak en daarvoor aoor den krijgsraad tot tchavotsiraf benevens 7 jaren confinement werd verwezen en van dit vonnis in appel was gekomen, beeft in den afgeloopen nacht middel gevonden uit de militaire gevangenis te ontkomen, zoo men meent ten gevolge van onattente opsluiting van een der suppoosten. Te Zwolle bedraagt de bevolking 16,562 personen, en wel van het mannelijk geslacht 4,767 ongehuwden, 2,494 gehuwden en 284 weduwenaars en van het vrouwelijk geslacht 5,627 ongehuwden, 2,530 gehuwden en 860 weduwen, zijnde van de volgende godsdienatige gezindten: 11,988 Protes tanten, 4046 Roomsch-Katholijken en 52X Israëliten. De bevolaing van Hertogenbosch bestond op 1 Jannarij 1840 uit 18,901 Inwonerste weten 3,348 van het manneliike eeslacht. waarom'-- - -- gehuwden, 2,912 gehuwden, 307 weduwenaar»; 10,553 van net vrouwelijke geslacht, waaronder 6,623 ongehuwden, 2,945 gehuwden, 985 weduwen. Het getal Roomsch-Katholijken bedroeg 16,065; dat der Protestanten 2,450; dat der Israëliten 380; tot niet genoemde gezindheden behoorden 6 ingeze tenen. Er waren 3,298 huizen, bewoond door 3,880 huisgezinnen. Het aantal gevangenen was 112. In 1830 bestond de bevolking uit 17,283 inwo, ners, waaronder 14,659 Roomich-Katholyken, 2,393 Protestanten, 218 Israëliten. Sedert de heropening van de vaart tot en met den I5den dezer maand, zijn bij het kantoor van expeditie te furt Batb uitgevaren 117 achepen onder Nederlandsche en 30 onder Belgische vlag, en ingevaren 30 onder Neder landsche en 16 onder Belgische vlag. Wegens de ingevallen vorst is de vaart van Middelburg op Holland andermaal gestremd geworden, S P A N J E. In de aanspraak, waarmede Hare Mij. de Koningin-Regentes, vergezeld van de jonge' Koningin Isabella, de Cortes den 18 Februarij geopend heeft merken wij het volgende op Heeren Senateurs en Afgevaardigden I Ik gevoel liet streeleiidst genoegen, door mij ce midden van u te bevinden, verge zeld van* mijne zeer verheven dochter de Koningin Dona Isabella IIwier troon op de liefde en getrouwheid der Spanjaardeu rust, en op den hechten en getrouwen steun der Cortes van het Koningrijk. i, Onze betrekkingen met de MogendhedenWelke bet viervoudig verbond hëbbén onderteekend, zijn steeds voldoende. Frankrijk en Groot-Bntannie geven mij dagelyks bewijzen hunner "belangstelling en van hunnen vasten wildat de goede zaak zegeviere. Met de andere bevriende volken blijven wij steeds op denzelfden voet van goede cn opregte verstandhouding. De Koning der Nederlanden heeft de regten mijner Doorluch tige dochter erkend; onze handelbetrekkingen met het Koningrijk Sardinië zijn hersteld met het Gemeenebest van de Escuador is een tractaat van vrede en vriendschap gesloten v hetwelk weldra door een handelsverdrag zal gevolgd worden; ook de andere Staten van het vaste land van Amerika toonen dezelfde geneigdheid, om de geschorste betrekkingen met ons te hernieuwen. „Onze Overzeesche Bezittingen zijn voorbeelden van getrouwheidJ zy gehieten ecnen ongestoorden vrede, in welks schaduw hun voorspoed dagelijks venneerdere. Het grootste gedeelte der provinciën van het Schier-Eiland smaakt de weldaden des vfedes, en oogst overvloedig, eu met openlijke bewijzen van dankbaarheid, de vruchten in van'de gedenkwaardige overeenkomst van Bergara. uank zij den weldadigen invloed, den ijver en der vastheid der Authoritcitenen der'ondersteuning van de zeer verdienstelijke nationale militie die, ter bereiking van het belan«ryke doel harcr instelling heeft medegewerkt, zijn de oroe en rust door geneel het Koningrijk, zonder dat er eenige buitengewone uitzonderingen hebben plaats gegre pen, bewaard gebleven; de voorzieningen van mijn'Bestuur waren voldoende het gevaar af te wenden en de heilzame teugel der wetten zal de herhaling daarvan verhoeden, De gestrengheid van het jaargetijde heeft de voortgangen onzer wapenen belet. Het grootste gedeelte van ons leger is in Nieuw-Arragon geconcentreerden bereidt zich voor, om nieuwe overwinningen te behalenhetwelk ik van de dapperheidde krijgstucht en den vasten wil van deszelfs manschappen durf hopen. Intusschen is de rust m de provinciën van Galicie, Toledo en Cuindad Real hersteld, en^ofschoon andere nietzoo als ik wenschteeene dergelijke weldaad dndervinden heeft eenter mijn Gouvernement voegzame maatregelen genomen, opdat eene zoo zeer begeerde uitkomst worde-verwezenlijkt. h Na eenen heilloozcn oorlog van zeven jarenis de staat der financien niet zoo ver blijdend als wel te wenschen ware. Er bestaan echter, zonder buitensporige bezwaren, voldoende hulpbronnen, om het crediet der natie te herstellen; en hare nimmer gelogen strafte goede trouw ongeschonden te bewaren. Onverwijld zal mijn Gouvernement u de voorstellen en andere wetten voorleggen, welke als noodzakelijk en dringend voor eeue geregelde administratie worden beschouwd zoo nuttig ter bevordering van den nattonalen rijkdomen ter opbeuring der zoo wel binnen- als buitenlandsche schuldeischers van den Staat, alles gepaard met de beginselen der striktste spaarzaamheidwelke onze toestand vordert."

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1