Ar. 1S40. leydsche w x C O m IV T WOENSDAG, s6 FEBRUARIJ, kennisgeving Van de Dagen der Loting voor de Nationale Militie burolmtïsteb en wethouders der stad leyden, Ontvangen htbbende de Alphabetische Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen Jare 1840. deel moeten nemen; Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat vournoemde Naamlijst ter visie van elk en een iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raadhuis, van Maandag den 24 February tot Dingsdag den 3 Maart aanstaandedes morgens van 10 tot des namiddags ten één ureten einde een ieder in staat zoude zijn, om, in geval hem op die lyst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooien te worden aangeteekend of daarvan moeien worden weggelaten, hiervan aan den Heer Kolonel Militie Commissaris kennis te ueveii; alsmede, 'dat de Loting zal plaats hebben op de Grootk Pers van het Raadhuis; en welï Op Woensdagden 4 Maart 1840, des morgens ten 9 iifè\ voor de Ingeschrevenen, wier Fainilie-Naam begint met de letters; A, BC, D, K, F,. G. H. I. J, K en L. En op Donderdagden 5 Maart 1840, des morgens ten 9 ure, voor de Ingeschrevenen, wier Familie Naam hegmt met de letters; M, N#' O, P, QR S, T, U, V, WX, Y en 7,. Zullrnde ieder opgeschrcvene bij een biljet worden opgeroepenom tot de voorzeidc plaatse op te komen, op den dag en het uur, in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl door hun, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave niet is te ontdekken, en weike uic dien hoofde zondanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der Loting, ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de Lotelingen het regt, om hij de oprolling van de Loting hommers, op den 4 Maart 1840des morgens ten gure, zien te komen overtuigen, dat al de Nommers, weke daartoe worden vereischt, werke lijk zyn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen wien zulks zoude mogen aangaan, 0111 tot de Loting op te komen op de plaats, dén dag en het uur, in het oproepin s oiljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris op te geven. Aidus gedaan eu gepubliceerd, bij H H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 24Sten February 1840. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, V. PuTTKAMMEJt. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, - Gehad heugende het verzoek van Jan Blansjaar, Smidsknechtwonende op de Haar- len.Mraat. Wijk VI. N°. 347, strekkende tu bekoming van de Vereischte vergunning, om eene Smidsschoorsreen te mogen bouwen, in e<rti Huls, staande en gelegen 'op de langere LaugegrachfWijk V. N°. 777; Gezien Zijner Majesreits besluit van den 31 January 1824, rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Bewoners van huizen naast het bovengenoemde Perceel gelegen, ten opzigte der infor mation, de commodo et incommododoor de Commissie van Fabricagezal worden geva ceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsuag aen %den Maart 1840, des middags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligt zijp, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in t« brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging van hetzelve, niet te hebben verzet. Leydenden 24Sten February 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. de M e r. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer, NEDERLANDEN. Leyden, .5 Februirij. Door het GenootichipNatura Artis Magistra, te Amsterdim, liin tot honoraire leden benoemd, de heeren: H.Schlegel, Comervateur van 's Rij ka Museum alhier, schrijver van. dt Diergaard»welk werk bij den heer Wester, man het licht ziet, en eene beschrijving bevat van de levende dirren in de menagerie van hetzelve Genootschap aanwezig; S. Muller, den verdienite Ijjjlten natuurkundigen reiziger, thans hier ter stede woonachtig, om de vruchten der onderzoekingen van hem en zijne togtgenooten, door hetprach. tige werk: ferhandelingen enz. bekend te maken, en F. von Sieboldt, insge. lijka alhier, en door zijne Japansche wederwaardigheden, japansche verza. melingen en geschriften over dat land algemeen bekend. Men meldt uit 'sGravenhage van den a+sten Februarij: Naar men verneemt heeft het Zijne Maj. behaagd den heer f. van IVu'.m venhorst te benoemen tot Houtveater in het eerste jagtdistricr van de pro. vtneie Holland, zuidelijk gedee te, en zulks ter vervulling der plaats, open. gevallen door het overlijden van den heer P. Cunaeus. Zijne Majesteit heetc bepaald, dat van de twee bataljons van het corps mineurs en sappeurs er slechts één zal worden ramengestelddat he' perso reel van het gesupprimeerd bataljon bij het nieuw te formeren ha a'jon zal worden ingedeeld, en dat aan de officieren, die daarbij niet kunnen dienen, eene andere bestemming zal worden gegeven, en zij in afwachting van die be. stemming voorlooping bij liet bataljon k la suite zullen worden gevoerd. Het nieuw te formeren bataljon aal zijn zimengeateld pit een Luitenant- Colonel, een Majoor, een Adjudant, een Luitenant-Kwartiermeester, een Officier van gezondheid der 2de klasse, een Officier van gezondheid der 3de klasse, een Administrateur van klecding, een onder-Adjudanteen tamboer majoor, een korporaal-tamboer, een meester-kleedermaker, een meester- achoenmaker en twee meeatera-geweermakera; vervolgens zes Kapiteins, zes eerste Luitenants, twaalf tweede Luitenants, zes aergeanten-majoors, zes en dertig sergeanten, zes fouriers, acht en veertig korporaal», twaalf tam boers, tea elèves-tamboer» en negenhondera soldaten. Naar men verneemt, is bij bealuit van den tpden dezer, door Zijne Maj. den Koning, aan A. H. Schermenwonende te Rotterdam, de concessie ver leend tot het aanleggen van eene stoombootvaart tusschen Rotterdam en Ant werpen vice veria, voor passagiers en goederen. Heden avond wordt er bij den Engelschen Gezant aan het Nederland, ache Hof, eene zeer luisterrijke partij gehouden, ter viering van het huwe lijk van deszelfa Souvereine met den Prins Alhert van Sakaen-Koburg. Vele leden van het Koninglijk gezin,het Corps Diplomatique en de aanzienlijksten der Residentie, woonden dit feeat bij. Het hdtel de» Minister» was vah huiten schitterend verlicht. Eene fraaije eerepoort luisterde den ingang van hetzelve op. Schoone guirlandes, met allerlei lichtaoorcen prijkende, gaven aan de woning een heerlijk aanzien Aan beide zijden der eerepoort en boven de guirlirde» waren twee schitterende aterren geplaatst, te midden waarvan het naamcijfer van de jonge echtelingen (A*. en A.") uitkwam. Het Provinciaal Geregtshof van Holland heeft heden een treurigen pligt te vervullen gehad. Het heelt het doodvonnis uitgesproken tegen H. Ugtlyf en F. de bitser, schuldig verklaard, de eerste aan poging tot moedwilligen doods'ag niet voorbedachten rade en geleider lage (moord,) welke poging, door uiterlijke daden gebleken, reed» tot een begin van uitvoering waa over. geslagen, en niet dan door toevallige. Van defi wil des daders onafhankeliike omstandighfdenderze.ver gebeele nittverking lieeft gemist en^de tweede, aan medepi gneheid aan die strafbare poging, door des bewust den dader te hebben bijgestaan en geholpen, met oogmerk om den moord voor te bereiden en te doen gelukken. Het Hof heeft tevens in deszelfs arrest beslist, dat de strafte des dooas te Rotterdam zou werden ten uitvoer gebtagr. Wij gaven dezer dagen een overzlgc van dit merkwaardig en treurig regts. geding. In N°. 77 van het Weekblad van het liegt, dat dezen avond het licht heeft gezien, komt thans een zeer breedvoerig verslag nopens di-ze droevige procedure voor. Wij vinden daarin bijzonder ook medegedeeld de treffende ïededoor deD Advocaat-Generaal Piepers bij deze gelegenheid gehouden. Men berigt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaam heden den i8den Maart zonde aanvaarden, doch dat de antwoorden der Regering op de door de afdeelingen der Kamer gemaakte bedenkingen als. dan nog niet gereed zouden zijn en er slechts over zaken van ondergeschikt belang zou gehandeld worden, Er zouden dezer dagen onderhandelingen met de Belgische Regering aangeknoopt zijn, om de Belgen, die na het jaar 1830, als getrouwe amb. tenarenin ons Vaderland eene wijkplaats gezocht en wachtgeld gekregen hebben, in Belgie wederom in eenige betrekking op te nemen. Men verzekert, dat de Belgen hebben aangeboden om voorloopig i\ millioen té betalen, onder reserve hunner regten, die zij meenen te kunnen doen gelden wegen» hetgeen wij aan hen zouden schuldig wezen. Men verhaalt ook dat de attributien van het Syndicaat zullen worden overgedragen op eene divisie van het Ministerie van Ftnancie, en dat het deficit van 4 millioen 'ajaara op het gewone budget zal gebragt worden. De raad van Ministers beeft een rapport aan den Koning uitgebragt op de aanmerkingen der sectien betreffende de revisie der grondwet, en het adiys der Ministers is eenstemmig geweest, dat het wenschelijk wate aan sommige der wenschen door de Staten-Generaal uitgedrukt, te gemoet te komen. Het Journal de la Haye bevat eenen brief, omtrent het ongeluk aan de stoomboot de Komeet bij Millingen overkomen, (zie ons vorig noinmer), waarin hetzelve geheel op rekening van den Kapitein van genoemde h.rut geschoven wordt, daar de Kapitein van de andere stoomboot, de Stad Keulen die ooit veel schade moet beloopen hebben, een zeer bekwaam mensen /.ou zijn. Daar echter de steller van den brief niet op het dek was, toen de atoombooten tegen elkander aanvoeren en dus niet legt over het gebeutde kan oordeelen, houden wij dat schrijven van weinig belang. Te Amsterdam hebben de zilversmeden Furstenhampt en D immerval een verguld zilveren toilet voor H. K. K. H. Mevr. de prinses van Oranje vervaardigd, hetgeen zeer geroemd wordt en legen het beste buitenlandsche werk van dien aard opweegt. De bevolking der stad Schiedam bestond op 1 Januarij dezes jaars uit 1205! personen; daarvan behoorden 5702 tot het mannelijk gealachr, te we ten 3597 ongehuwden, 1921 gehuwden en 184 weduwenaars, en 6349 tot het vrouwelijk geslacht, als 3808 ongehuwden, 1918 gehuwden en 623 we duwen. Ten aanzien der gezindheden was deze bevolking aldus zamenge sield: 7090 Protestanten, 4939 Roomsch-Kaiholijken en 22 Israeliten. Op genoemd tijdstip telde Schiedam 1949 huizen, bewoond door 2580huisgezinnen. De bevolking der atad Middelburg bestond op den isten Januarij jl. uit 15,858 personen. Daarvan behoorden 7261 tot het mannelijke geslacht, te weten: 4,452 ongehuwden, 2,476 gehuwden, 333 weduwenaars; en 8,597 tot het vrouwelijke geslacht, te weten: 5,105 ongehuwden, 2,474 gehuwden en 1,018 weduwen. Ten aanzien der gezindheden was deze bevolking aldus zamengeiteld: 13,536 Proteatanten1,950 Roomscn-Katholijken315 Israëli ten, ongenoemde gezindheden 57. Op genoemd tijjitip telde Middelburg 2,776 huizenbewoond door 3,693 huisgezinnen. Het garnizoen bestond uit 545 man. Uit Kloosterburen in Groningen wordt van den 2tsten dezer geschreven Heden heeft men eene proef genomen met den door den alhier woonachti gen landbouwer .7. J. Rienks uitgevonden wagen met drie of vier raden, welke zonder stoom en zonder paarden wordt voortgestuwd. Deze Rienks- wagen heeft zoo zeer voldaan, dat het rijtuig, zoowel om zijne snelliéid, als om zijne gemakkelijkheid in 't besturen, gewis in korten tjjd veler aan dacht zal tot zich trekken. RUSLAND. Het voorstel van den Gouverneur van de provincie Beasarahie, om aan de Joden toe te staan, zich in de aldaar sedert kort gestichte stad Kagul te vestigen, is niet alleen door den Keizer niet toegestaan, maar heeft hij zelfs bij een eigenhandig schrijven verordend, dat het voortaan aan de Joden niet zal toegestaan worden, zich in nieuw aangelegde steden of vlekken te vesti gen, ten zij dezelve meer dan 100 wersten van de grenzen verwijderd zijn. Waaraan men deze strenge verordening van den Keizer, die overigens goed- gezind jegens de Israëliten scheen, moest toeschrijven, wist men niet. Er zijn wederom nienwe berigten ten aanzien van den togt naar Chiwa door den Generaal Perovsky medegedeeld, welke onder dagteekening van 12 Januarij meldt, dit het onderzijn bevel naar Chiwa trekkende legercorps, na eene korte poos bij de Atu-Jakschasche verschansing aan de Emba ver toefd te hebben, zijnen togt, even als vroeger in vier kolonnes, naar de tweede verschansing bij Ak-Bulak voortgezet heeft, met teruglating van eene bezetting en van de zieken. De koude had eenigzins afgenomen, maar de diepe sneeuw belemmerde den marsch ongemeen. De soldaten verdroegen de bezwaren van den togt zeer goed, her getal zieken verminderde; de paar den hadden het tot dus verre goed uitgehouden. De bevelvoerende Sultan: Overste-Luitenant Bei-Muhammei Ait-bchüwakof, had zich met eenen troep zijner onderhoorige Kirgizen bij het legercorps gevoegd. Van den viiand, die na de eerste vroeger vermelde ontmoeting in de rigting van Karatamau afgetrokken was, had men verder niets vernomen. Uit een overzigt van den handel in Petersburg gedurende het jaar 1839 blijkt, dat de geheele waarde des uitvoets 132,018,295 en die van den invoer 198,961,386 roebels bedragen heeft. SPANJE. Telegraphische Depêches. Madrid, 18 Februarij. De Koningin-Regentes, vergezeld door Koningin Isabella, heefc heden de zitting der Cortes geopend. Hare Majesteiten zijn in den boezem der

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1