d8 en 30 graden koude vólgens den thermometer van Reauntur gehid. Men klaagt daarover, dat het gansciie zuiuelijk gedeelte' des Rijks, aan gene zijde van Moskan gelegen, bij even zoo sirenge koude de beuekking van sneeuwmistzoodac ae ontblootie velden aan de geheele ruwheid van het noordelijk klimaat blootgesteld zijn, hetgeen een nieuw misgewas van het winterkoren voor den naderenden zomer doet vreezen. Met hét niedw aftgevangen jaar heeft onze temperatuur eene geheele verandering ondergaan. De strenge winter is plotseling geweken, sedert twee weken (het berigt is van 28 Jannarij) houdt het dooi-vveder aan. De thermometer van Reaumur teeltent reeds sedert vele dagen 2 tot 3 graden warmtehet weerglas staat voortdurend onder regen. Hoe hec er in deze gesteldheid aan gdne zijde van Mosknu uitziet, hebben óns tot nog toe brieven van daar niet berigt. Vele Gouvernementen der midden- en zuide. lijke streken van het Rijk lijden drukkend gebrek aan koren, wegens den schralen oogst van het voorleden jaar in de groorsre helft des Rijks. De Russische Gezant bij het Ooscersche Hof, de heer van Tatitschejf is van zijnen post teruggeroepen eu door den Graaf Tzérnitscheff vervangen geworden. in geen land vindt men welligt op dit oogenblik zoo vele en zulke, hoogbejaarde menschen als in Rusland. De jongste volkstelling heeft doen zien, dat in het Russische Rijk 858 personen leven in den ouderdom van 100 tot 105 jaren; 130 van no tot 120; III van 121 tot 125; 3 van 120 ■tot 130; 5 van 131 tot 140; een was 145 jaren oud; 3 stonden tusschen 150 en 155; een telde 160 en een ander 105 jaren. SPANJE, Men houdt het thans voor stellig dat de Cortes-vergadering den 18 Fe. bruarij zal geopend worden, en men geene reden heeft, om te vreezen, dat dezelve dadelijk zal worflen geprorogeerddaar het grootste getal der nieuwe leden het Bestuur toegedaan is. Hare Ma.j. de Koningin-Regentes heeft Marottodie de zaak van 'Don Carlos verraden heefc en zich thans te Madrid bevindt, waar hjj een bal heeft bijgewoond door den Franschen Gezant gegeven, benoemd tot lid van het hoog'militair Geregtshof. In de aanscelling daartoe vindt men de woorden: tot belooning van ie bijzondere dienstdoor hem aan de regtvaardige zaak der natie en der grondwettige monarchie bewezen. Van den 9 Februarij wordt uit het hoofdkwartier van EsparteroMas de las Matasgemeld, dat hij een bataljon naar de zijde van Segura had gezonden, om de belegering van dat gewigtig punt te gaan volvoeren. gij het sluiten van het tractaat of de conventie van Bergara schijnt de Generaai Espartero onvoorzigtiglijk te ver gegaan te zijn' in zijne beloften betrekkelijk het waarborgen der oude voorregten van de nu bevredigde pro. vincienten minste is deswege nog niets tot stand kunnen gebragt worden en weigert Biskaye dientengevolge een Afgevaardigde voor de Cortes te ver. kiezen, terwijl de Gedeputeerde die voor Bilbao verkozen is, verklaart zich niet naar zijnen post te zullen begeven. Het is zeer te beklagen dat de Cortes ontbonden geworden zijn alvorens in de zaak der fueros tot een besluit te komen, daar het thans hoogst moeijelijk zijn zal om de zwarigheden, die zich van dag tot dag ophoopen uit den weg te ruimen. Er is in onderscheiden deelen van Spanje dezen winter veel sneeuw gevallen en heerscht eene voor die gewesten vrij strenge koude. Het Engelsch blad ie Times behelst de volgende aankondiging:! Nieuwe leening voor Spanje. Het committé der houders van Spaansche effecten vernomen hebbendedat er zich thans te Madrid agenten bevin. den, ten einde het sluiten eener nieuwe leening te bewerkstelligen, brengen hierdoor ter kennis, dat zij geene pogingen onbeproefd zullen laten, om het fluiten van zoodanig eene leening te verhinderen, ten ware dat daatbij billijke en zekere voorzieningen wierden gemaakt, wegens de reeds aan de buitenlandsche schuldeischers van Spanje verschuldigde kapitalen en interessen. ITALIË. Uit Napels schrijft men, dat de Koning besloten heeft de zeemagt groote. liiks te vermeerderen, zoodat dezelve uit 12 linieschepen, 15 fregatten en so eorvecten en brikken bestaan zou, om welke vloot te vervaardigen, overal druk gearbeid wordt. De Koning is tot dit besluit gekomen, uit aanmerking, dat de Turksche en Aegyptische zeemagt in den laatsten tijd zeer was toegenomen en hij daarbij niet onverschillig kon blijven, daar het ziin vast voornemen was den hem toekomenden invloed in de Middellandsche zee te handhaven. Hij schatte Napels rijk genoeg om zulk eene vloot te onderhouden en meende dezelve allezins genoegzaam, om, zoo er moeije lijkheden over de bezitting der Middellandsche zee mogt ontstaan, het gezag van Sicilië re kunnen handhaven. In den voormiddag van den 5den Februarg is de Hertog van Bordeaux met lijn gevolg, waartoe de Hertog de Levis en de Graven de Montbel en de Loe Maria behooren, nit Rome naar Florence vertrokken. Hem is door de zich te Rome bevindende Fransche legitimisten op eene eervolle wijze uitgeleide gedaan. Vroegtijdig hadden zij zich reeda naar zijne woning be geven, en toen het rijtuig des Hertogs gereed was, vergezelden 40 jonge, lieden hetzelve te paard tot aan de eerste station, terwijl de anderen in rijtuigen gezeten, hem op die plaats nogmaals toespraken en van hem afscheid namen. De hem vergezellende Hertog de Levis gaat wegens familie-zaken van Florence naar Frankrijk. FRANKRIJK. Pakijs den i8den Februarij. De Generaal Galbois, die in de provincie Constantine het bevel voert, deelt het volgend rapport over den toestand derzelve mede: In deze provincie heerscht voortdurend kalmte en rust, en gaat alles goed voorwaarts. Mijne betrekkingen met de inlandsche hoofden en de volks, stammen zijn van eenen zeer vriendschappelijken aard. Ik heb naar onder, scheidene kanten zendelingen afgevaardigd, om van hetgeen er voorvalt on. derrigt te zijn. Achmed-Beyis naar Dyr teruggekeerd. Abdel-Kader zet zijne kuiperijen voort, en zendt brieven aan de stammen af, om dezen tegen ons op te ruijen. Tot nu toe is hem dit in het geheel niet gelukt, en het laatste gevecht bij Belida, waarbij zijne geregelde troepen geslagen zijn, heeft hem zelfs in de schatting der Arabieren zeer doen dilen. Ik begin met de inlandsche hoofden in den omtrek van Gigelly in betrek king te komen. Verscheidene scheiks hebben verzocht, mij te Constantine te mogen bezoeken en zullen aldaar wel ontvangen worden. De buitengewoon toenemende bloei des handels, die zich te Philippeville openbaart, en de aldaar heerschende ijver tot vergrooting en uitbreiding, hebben geheel mijne aandacht op dat punt moeten vestigen. Ik heb mij mijn verblijf aldaar ten nutte gemaakt, om dien vooruitgang gade te slaan en daar- door noodig geworden beschikkingen te nemen. Daar heeft, even als te Gigelly, toenadering der Kabylen plaats. Ik heb al degenen van dit volk, die werk begeerden, door de genie in dienst doen nemen. Er is geen twijfel aan, dat het aantal dezer vrijwillige arbeiders, waarover door een daartoe benoemden caïd toezigt wordt gehouden, nog aanmerkelijk zal vermeerderen. Behalve degenen die bij den bouw van het hospitaal en de verblijfplaatsen der troepen te Philippeville gebruikt worden, zijn nog honderd dezer Kaby len aan het herstellen van den weg naar Constantine bezig. Men arbeidt voorts aan het effen van den grond, waarop de nieuw in Frankrijk vervaar digde, houten loodsen zulien worden geplaatst. Deze zullen binnep veertien dagen worden opgeslagen. Aan het nieuwe hospitaal zijn 350 werklieden onophoudelijk bezig. Aan de onderscheidene nieuwe gebouwen te Constantine arbeiden dagelq'ks 00 werklieden. B E L G I E. De-Belgische geneesheerendie zich, tijdens de zware ziekte te Groningen in 1827, derwaarts hadden begeven, hebben dezer dagen van Zijne M-j. den Koning der Nederlanden medailles ontvangen. Van 'net Bisdom van Luik is door den Paus het aan Nederland toeko. mend gedeelte van Limburg afgescheiden. Van deze bepaling is aan de Kamer der Vertegenwoordigers mededeeling gedaan. Naar men wil, zou de Regering van voornemen zijn, binnen kort tusschen Antwerpen en New-York eene dienst van stoomvaartuigen aan te leggen. De jaarltjksche kosten, door den Staat ten dien einde ce dragen, worden op 5005000 i'r. begroot; welke som echter zou kunnen gevonden worden uit hek fonds tot aanmoediging -der nijverheid en uit onderscheiden posten van marine eu openbare werken. De beraadslagingen der Kamer van Vertegenwoordigers leveren tegen, woordig niets belangrijks op; het getal der leden, dat ter zitting verschijnt; is ook zoo gering, dat de beraadslagingen naauwlijks voortgang kunnen hebben. ZEE- T IJ D N G. in Tesrel binnengekomen H. W. Smith, van Londen, J. H. Mulder, van Huil. In het Vlie en Tersch. niets gepasseerd. De Schepen de Koningin der NederlandenKapt. F. B. A. Begeman Siedses, van Dordrecht naar Batavia, en AntoniaKapt Speelman, van' SufinSmén naar Amster dam, beide te Falmouth binnen, hebben den n Febr. een aanvang gemaakt met lossen. Het schip de AmstelKapt. D. H. Visser, van Charleston naar Amsterdam, te Fal mouth binnen, zoude de geledene schade zonder lossen herstéllen. De schepen -ElizabethKapt. H. Pothoff, van Rotterdam naar Liverpool, de Hoop Kapt. A. rioogeiidykvan Vlaardingen naar Lissabonte Falmouth binnen, waren oen 9 Fébr. nog bij St- Mawes liggende. Het Schip Anna AgathaKapt. J. R. Berghuis, van Liverpool naar Rotterdam, is den 10 Febr. te Melforch binncngeloopenen bij Angle aan het strand gehaald om een lek te stoppen. Hec sciiip de 4 GebroedersKapt. H. C. Schuth van Marseille naar Rotterdamte Cadis binnen (bevoiens gemeld), w^s, volgens een brief vandaar van den 30 Jan. na wfdcr inneming der lading, gereed tot het voortzetten der reis. Tiet schip FranklinKapt. Farwell, met 2250 kisten suiker, den 18 Dec. van'Havana naar Cowes en Amsterdam vertrokken, heeft volgens een brief van Key West van deu 5 Jan., na bereids den 19 Dec. zwaar lek geworden te zijn, naar die plaats afgehouden; door den stroom op het Carijsfort rif geraakt, was hetzelve, 11a het overboord werpen van omstreeks 200 kisten suiker, zonder hulp vlot geworden en te Key-West binnenge- loopen, alwaar de 'lading gelost werd, men vreesde, dat het schip, hetwelk zeer oud, en niet in vaarbare staat was, zoude afgekeurd worden. PARIJS-CO.URANT van EFFECTEN. Amsterdam, 19 Februarij 1840. Nederlanden. Hferkel. Schuld Dito 5 Uicg. Kans-Biljetten Amort.Syndic. 4} 3} Hand.-Maats. 4J Nieuwe dito4} Aandl.H.Spoorw. Rijn-Spoorw. 4* pc. 52^ 52!- 984k 984 4 23ji 23I 92|k 92| 76 i 76I 1764*1774 1044*105* 97*4 98 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 4 Rusr.ANn. 4 Gebl. 52T7e 23,. 92; 704 '764 105 974 105! '°5« 3$ 24 Pruissen. i Gebl, Geldl. te Lond. 4pCc. \andeelen van dito.. 129 il30ji 129J Spanje, Nieuwe 1835 *5 5PCt. 23^245 Dito onbep. se.k Dito passivefc— Duo uitgeat 7*4 7\ 7^. Coupons 1 Nov...z- j Oostenrijk. Obl. Coll C'°. 5 pCt. 1024*1034 103 Certificaten.2*- 4 Neg. Metaliek 2,4 Idem5 104*41054 105 Dito in Lond. 5 a Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten. 5 pCt. 4 Dito in March. s Z 179STE Koninklijke Nederlandsche Loterij. Trekking der Kijfde Klasse. 21ste Lijst. N". 12329 een prijs van 15,000. N°. 25119 een prijs van 1000. 22ste N°. 4151 eeii prijs van 1000 23ste Geene 24ste N°. 25947 een prijs van moo N°. 523 eene premie van 2000. De Kommissie van Landbouw in Zuid-Holland, maakt hiermede, ter voldoening aan Zr, Ms. Besluit van den 10 April 1822, N°. 12, bekend, dat de KEURING der SPRINGHENGSTEN, dit jaar zal plaats hebben ais volgt: Te Voorschoten, op Maandag den 2den Mairt, des morgens ten elf ure. Gorinchemop Donderdag den 5den Maart, des morgens ten negen ure. Dirksland, op Dingsdag den loden Maart, des morgens ten tien ure. Brittle, op Woensdag den nden Maart, des morgens ten negen ure. Oud Beijerlandop Donderdag den I2den Maart, des morgens ten tien ure. Zullende de Premie of vergelijkende Keur plaats hebben re Rotterdamop Woensdag den isten April, des middags ten twaalf ure. Wijders, dat de Kommissie na den afloop der verschillende Hengsten-Keu. ren, op dezelfde pliatsen en dagen Keuren zal de vierjarige Merriën, welke de Eigenaars, ingevolge Art. 31-38 van het Reglement voor 's Rijks Stoe terijen, (waarvan zij inzage kunnen krijgen bij de Burgemeesters hunner Gemeenten), zouden verlangen door Hengsten uit 's Rijks Stoeterij te doen dekken, ter bekoming der Premie van ƒ75. 's Gravenhage Uit Naam der Kommissie van Landbouw voorntemd, den 17 Februarij 1840. JOAN QUARLES van UFFORD, Secretaris. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Maandag 24 Februarij 1840. Buitengewone Voorstelling met den Heer J. C. van HANSWIJK. Het PUNTDICHT, Tooneelspel in 4 Bedrijven. Na hetzelve: De BOEZEMVRIEND, Blijspel met Zang. In het Voorstuk zal de Rol van Huppeldansen in het Nastuk die van den Boezemvriend, door den Heer van Hanswijk vervuld worden. De Aanvang ten zes ure. Heden verloste van een dood Kind MARIA HENDRIKA TUPKER, geliefde Huisvrouw van Leyden den 18 Februarij 1840. J. DESABLYN. Eenige Kennisgeving, Onze geliefde Vader, DIRK HOLTZ, werd ons heden morgen, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, door den dood ontrukt. Leyden Uit aller Naam den 17 Februarij 1840. J. HOLTZ. Voor de menigvuldige blijken van deelneming mij betoond, bij hec afsterven van mijn jongste Dochtertje, betuig ik, langs dezen weg, ook namens mijne Behuwd-Ouders, mijnen welmeenendsten dank. Leyden, 20 Februarij 1840. Mr. H. P. J. TOLLENS. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPERen ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2