34,809 en van het vrouwelijk geslacht 43,289, zijnde van de volgende gods- dienstige gezindheden: 51,965 Protestanten, 23,295 Rooraschen, 2,778 Is. raëliten en 60 tot geen dezer gezindheden behoorende. Laatstleden Donderdag, is te Amsterdam met het beste gevolg, van stapel geloopen het voor rekening vin de heeren Trakranen en Conip.. door den scheepsbouwmeester J. Knol, op de werf de Zwarte Haaf, aan het einde der Kleine Kattenburgerstraat, gebouwde fregatschip, genaamd Ambarawa, groot circa 500 lasten, hetwelk gevoerd zal worden door Kapitein IV. H. Buiskes, en bestemd is voor de vaart op Oost-ïndte. Tevens is op dezelfde werf, voor rekening van hetzelfde huis van negotie, de kiel opgehaald voor een schip van gelijke grootte, hetwelk den naam zal voeren van Jacob Rog geveen. Dr. H. Haakman te Amsterdam is door de Academia de' Lincei te Rome tot corresponderend lid benoemd. Professor A. C. G. Suerman te Utrecht, is den loden dezer, aan de 'gevolgen van eene hevige zinkingkoorts, in den bloei zijner jaren overleden. Te Kampen is in den nacht van den '6den dezer een nachtwacht door 'drie lieden aangerand en op eene moordadige wijs gesneden en gestoken ge worden; twee der daders zouden bekend zijn. Den gden dezer is te Vlissingen, van 's Rijks werf, van stapel geloo. pen de nieuw gebouwde brik Courier. Met het beste gevolg kwam dit vaar. tuig te water; hetzelve zal binnen kort in dienst worden gesteld. De be- stemming is echter nog niet bekend. Verder schrijft men van daar, dat, vol. gens berigten van binnengekomen schepen, de Noordzee als overdekt is met planken, stukken hout, gebroken masten, enz. Verschillende wrakken zijn er drijvende gezien; treurige bewijzen der schrikbarende verwoestingen, welke de jongste stormen hebben aangerigt. De landbouwer J. J. Rienkt, te Kloosterburg in de provincie Gronin. gen, heeft eenen wagen uitgevonden, welke zonder stoom en zonder paar. den voortgestuwd wordt. T U R K Y E. De beide volgende besluiten zijn door den Sultan afgevaardigd geworden; wij zien uit het laatste hoeveel gematigdheid en omzigtigheid de Sultan tot hiertoe gebruikt: „Daar Achmed-Fethi-Pacha, lid van den Raad van Justitie, een door ver. stand en bijzondere bekwaamheid uitblinkend persoon is, hebben wij ons, in de volle grootmoedigheid van onze Keizerlijke gunst, verwaardigd, om hem onze waarde zuster Attie-Sultane ten nuwelijk te geven, terwijl wij hem te gelijker tijd aan het hoofd van het Ministerie van Koophandel plaatsen. „Het is der geheele wereld bekend, dat onze Keizerlijke vloot zich tegen woordig na Dij Alexandrie bevindt, en daar die wateren mede onder de heer. schappij van onze verhevene magt begrepen zijn, is er geenerlei ongelegen, heid in, dat zij haar verblijf aldaar verlenge, te minder vermits er geen twijfel bestaat, dat hare officieren en manschap aldaar op eene behoorlijke wijze behandeld zullen worden. Daar evenwel het aantal nieuwe schepen van onze keizerlijke zeemagt aan de werven alhier gestadig vermeerdert, en het noodig wordt om in het beheer van al wat het zeewezen alhier betreft, te voorzien en daar Achmed-Pacha zijne afwezigheid een weinig te zeer verlengt, hebben wij het van dringende noodzakelijkheid geacht, om tot de betrekking van Kapudan-Pacha iemand te benoemen, die de vereischte hoe. danigheden bezit, en wij hebben het dienvolgens gepast geoordeeld, om den gewezen Minister van Koophandel, fta/V-Pachadaartoe te verheffen, die Zich altijd niet minder door zijne regtschapenheiddan door zijne bekwaam, heid heeft Joen kennen." De heffing van de belasting, welke iedere Raja of ongeloovige aan de ïurksche Regering betalen moestwordt thans niet meer door pachters geïnd welke de Raja's geducht knevelden, maar de heffing daarvan ia nu aan de gemeenten overgelaten, die ze thans naar goedvinden over hare leden mag omslaan en innen. Ook behoeven de Raja's hunne kaart, waardoor hun verzekerd wordt, dat zij de belasting betaald hebben, niet meer btj zich te dragen, noch aan iederen Turk, die dezelve vraagt, te vertoonen. Door Kiamil-Pacha, die te Konstantinopel uit Aegypte is weder ge keerd, waarheen hij het bekende Hatti-Scheriif van den Sultan aan Mehemed- Ali had overgebragt is een brief van den Onderkoning aan den Sultan mede. gebragt, waarin hjj onder vele betuigingen van onderdanigheid en ge hechtheid aan den Sultan, verklaart, dat hij. als een getrouw vasal allemaal, regelen genomen heeft, welke de bekendwording van het Keizerlijk bevel, schrift kon bevorderen. Hij zegt in dien brief verder, dat hij geheel en al instemt, met de daarin bevatte grondstellingen, en hij bewijst, hoe het zijn langdurig pogen geweest is, zoodanige beginselen in de aan zijn gezag 011. derworpen provinciën in werking te brengen. Hij was reeds lang overtuigd, dat het geluk der natiën alleen kon bevestigd worden door volkomen bevei liging van het leven, de eigendommen en de eer der onderdanen. In de AUgemeine Zeitung komt een brief uit Parijs van den tsten Fe- bruarij voor, waarin gezegd wordt, dat de Pruissische Gezant, de heer von Armin, te Parijs, aan den eersten Minister aldaar, den Maarschalk Soult officieel kennis had gegeven, dat Oostenrijk en Pruissen tot de tusschen Lord Palmeriton en den heer van Brunow, ten aanzien der Oosterscbe aan. gelegenheden gesloten overeenkomst toegetreden waren, en daarbij het ver. zoek gevoegd hadden, dat Frankrijk dit voorbeeld mogt volgen. Soult zou hierover zeer verwonderd geweest zijn, omdat hij meende, op grond nat de Fransche Gezant te Londen, Sebastiani, hem nog niets daarvan gemeld had, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland nog tot geen stellig besluit geleid hadden, RUSLAND. De tegenwoordige bevolking van Rusland bedraagt, over de 53 gouver. hernemen, 52,000,000 zielen. Hierbij echter moeten 4,250,000 inwoners van Folen, 1,250,000 van Finland, ongeveer 2,000,000 Kaukasers en bewoners der Russische koloniën in het Noord-Westen van Amerika, 1,000,000 man schappen der geregelde krijgsmagt en 1,500,000 binnen het Rijk gevestigde Kaukatitche bergbewoners gevoegd worden, zoodat dan het geheel der be volking 62,000,000 zielen bedraagt. In de laatste jaren ia de bevolking in dat uitgestrekte Rijk zeer toegenomen, want in 1837 werden er bijna twee en een half millioen kinderen geboren en stierven er slechts een en een half iniilioen, hetgeen dus in één jaar een aanwas van omstreeks een millioen zielen uitmaakte. In berigten uit Polen wordt gewag gemaakt van de inhechtenisneming Van eenige Roomsch-Katholijke Geestelijken, ter zake van woelingen, we. :gens den overgang van ingezetenen tot de Grieksch-Russische Kerk. Uit Warschau meldt men, dat met dit voorjaar de werkzaamheden be- ginnen zullen, tot het aanleggen van den ontworpen ijzeren weg, van die -stad naar Weenen. SPANJE. Naar de berigten uit Madrid, heeft de gematigde partij bepaald de over. hand in de verkiezingen gehouden. Een blijk daarvan is wel, dat een der voornaamste organen van de bewegings-partijl'Eco del Comercio, genood, zaakt is de meerderheid zijner staatkundige tegenstanders in de nieuwe Cor. tei, te erkennen. - Ofschoon de rust te Madrid niet gestoord was, geloofde men toch dat de rondom de hoofdstad samengetrokken troepen, onder de bevelen van den Brigadier Balbao, naar hunne vroegere garnizoensplaatsen niet eerder zullen teri'gkeeren dan na de opening der Cortes-vergadermg en de waar. schïjnlijk zeer onstuimige discussien over de verificatien der volmagten. De bekende Ouvrard bevindt zich thans te Madrid, en leeft aldaar, althans uiterlijk, zeer afgezonderd. In de gewone briefwisseling uit Madrid, worden eenige bijzonderhe den aangaande de jonge Koningin habtlla medegedeeld. Zij is zeer teeder van gestel, ernstig en stil van karakter. Hare jongere zuster, de Infante, is daarentegen zeer gezond, levendig en vrolijk van aard. ITALIË. Den 27 Januarij is Z. K. H. de Hertog var. Bordeaux uit Napels te Rome teruggekeerd, en heeft zijnen intrek genomen in het paleis Conti, heigeen reeds door hem betrokken is geworden, bij zijn eerste verblijf in laaistge. noemde stad. Door de Pausselyke Regering was, om alle verdere onaan. genaamheden met het Fransche Hof voor te komen, aan een aantal jonge Franschen van de legitimistische partij te Rome de waarschuwing gedaan, om zich, gedurende dat de Hertog te Rome vertoefde, (betgeen waarschijn lijk tot in de eerste week van Februarjj zou zijn), van alle openlijke eer. bewijzen, aan hem te betoonen, te onthouden. Den 29 Januarij werd, volgens een berigt uit Gratz, de Hertogin van Berry te Rome verwacht. DUITSCHLAND. ïn het jaar 1839 zijn er te Berlijn 9501 kinderen geboren en 8558 per sonen gestorven; er werden gehuwd 2493 paren. De geheele bevolking van Berlijn beliep 271,968, hetgeen eene vermeerdering tegen 1838 oplevert van 7372 zielen. Den 28sten Januarij heeft een zekere George Sontageen wijngaarde nier zijne moeder, te Buffach bij Straatsburg, op eene allergruwzaamste wijs om het leven gebragt. Na het plegen der misdaad heeft hij zich zon. der verzet laten gevangen nemen. In het dorp Erkirch, aan den Moezel, zijn den 4den dezer, door een zwaren brand, ruim 70 huizen in de asch gelegd en eenige menschen daarbij omgekomen. Uit Griekenland worde geschreven, dat de Russische Gezant den En gelschen zou beschuldigd hebben, van te grooten ophef te hebben gemaakt van de ontdekte zamenzwering; laatstgenoemde, Sir Edm. Lyons, zou daarop de openlijke bekendmaking van de papieren der zamengezworenen en de openbare teregtstelling van dezelven gevorderd hebben. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 8 Februarij. Z. K. H. Prins Albert is den 6den te Dover aangekomen, van zijnen vader en broeder vergezeld; eene eerewacht heefc hen ontvangen en een luid gejuich verwelkomden hen. Den 7den is de Prins, na van zijne vermoeijenis der zeereis uitgerust te zijn, naar Canterbury ver trokken, alwaar hij de avond-godsdienstoefening in de Groote Kerk bij. woonde. Den 8sten des voormiddags zou Z. K. H, naar Londen vertrekken. Bij gelegenheid van het huwlijk van H. M. zal er op het midden-plateau van de disch eene bruilofts-taart geplaatst worden, die 300 pond weegt, waarvan 270 pond aan commestibles met deviezen. Dezelve is het werk stuk van den heer John Maudittpastijbakker der Koningin. Hij heeft daarin eene mythologische allegorie voorgesteld. Een jongeling, In eene tunica gekleed, geeft de hand aan eene jonge Koninginoie eene kroon en schepter draagt; terwijl Minerva, den dnetant en de lans van Engeland in de hand houdende, hunne verbindtenis bekrachtigt. Rondom het basement des koe. peldaki, onder hetwelk het gelukkige paar vereenigd wordt, schijnen cupi. do's hun voorbeeld te volgen. Het overige der taart is met bloemen, fes- toenen, enz., omslingerd. De optogt bij gelegenheid van bet huwelijk zal in de volgende orde plaats hebben: Trommels en trompetten; de sergeant trompetter, gevolgd door den cere monie-meester; daarna de edellieden van het Huis des Bruidegomstusschen twee herauten; de Lord Kamerheer en de vier Kamerheeren van H. M.; de Bruidegom, versierd met de orde van den Kousenband, en begeleid door HH. DD. HH. den regerenden Hertog van Saksen-Coburg en Gotha, enden Erfprins van Saksen-Coburg en Gotha, vergezeld van de officieren van hun gevolg. Bij het binnentreden der kapel, zullen de tromslagers en trompetters zich buiten de deur der kapel scharen. Prins Albert naar de voor hem bestemde plaats, ter linkerzijde van het altaar, geleid zijnde, keeren de Lord Kamer heer en Vice-Kamerheermet de trommelslagers an trompetters, terug, om H. M. te vergezellen. De optogt der Koningin zal in de volgende orde geschieden: Trommels en trompetten, de ridder Marshal en gevolg, herauten, paadjes van H. M., vier sergeanten at arms; de Lord Opper-Kanselier; de oudste Kamerbewaar. der; de Bewaarder van het Zwaard van Staat en die vaD de Zwarte Roede de Wapenkoning van de orde van den Kousenband; de Graaf Marshall HH. KK. HH. de Prinsessen van het Koninglijke Huis, onder welke de moeder van H. M., de Hertogin van Kent, alle vergezeld van hnnne eerste Staatsdame; HH. KK. HH.de Hertogin van Cambridge en Sussexvergezeld door een' hunner Edellieden; de Vice-Kamerheer van H. M. Huis, Lord Melbournedragende het Zwaard van Staat, en de Lord Kamerheer van het Huis van H. M.; de Koningin met alle de decoratien harer order omhangen; de sleep van het kleed van H. M. wordt door twaalf ongehuwde Lady's ge dragen, vergezeld van den opzigter der kleedkamerde Opper-Stalmeester van H. M. en de Intendante der kleedkamer, de Hof- en Statiedames van H. M. De Drager van den gouden stok; ter wederzijde van denzelven, de Kapitein van de-yeomen der garde en dien der gentlemen at arms; de bij. zondere Schatmeester van H. M-; zes gentlemen at arms. De optogt zal in dezelfde orde uit de kapel terugkeeren, met dat onderscheid, dat Prins Albert H. M. alsdan zal geleiden. De Ridders der verschillende orden, die bij de plegtigheid zullen tegen woordig zijn, zullen de colliers van die orden dragen, versierd met witte rosetten. Het getal der plaatsen voor de verschillende appartementen, door welke de optogten zullen gaan, wordt thans op 1,760 gesteld; de geheele vloer der genoemden appartementen is met een prachtig scharlaken tapijt belegd. Hare Maj. heeft bevolen, aan Prins Albert den titel van Koninglijke Hoogheid te geven, en hem vergund de wapens van Groot-Britannie met die van zijn eigen Huis te mogen voeren, Den dag van het huwelijk zullen de bureaux van het Gouvernement en de winkels gesloten wezen, opdat ieder zich aan de vreugde zou kunnen overgeven. De schouwburgen zullen des avonds gratis spelen. Op het adres van het Huis der Lords, waarbij aan Hare Maj. verzochc wordt, een onderzoek te bevelen naar de verspreiding van godslasterlijke én onzedelijke geschriften, heeft de Koningin geantwoord, dat zij last zou geven, om een onderzoek te doen plaati hebben, naar de belangrijke zaken, die het onderwerp van het adres uitmaakten, zoodat het Huis rekenen kon op hare ijverige pogingen om alle leerstelsels tegen te gaan, die voor de be langen der goede zeden en der godsdienst gevaarlijk schenen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3