A\ 1840. LEYDSOHÉ) O V R A N WOENSDAG, 5 FEBRUARIJ; NEDERLANDEN. Leyden, 4 Februarij. wy vernemen, dit van wege de Leden van hec Muzijkgezelschap van HH. Studenten, Sempre-Crescendogisteren eene Commissie aan Z. K. H. Prim Alexander is afgevaardigd geworden, om aan Hoogitdenzelven het Ho. norair Lidmaatschap aan te bieden. Z. K. H. heeft de Commissie zeer min. Ziim ontvangen en het aangeboden diploma met de meeste welwillendheid 'aangenomen. Men vleit zich aus, dat het Invitatie-Concert van heden avond tnet Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid zal vereerd worden. De Komeet, die op den 25 Januarij II. door den heer Galle te Berlijn Is ontdekt, is in den nacht van den 2den op den 3den dezer ook op het Observarorium alhier waargenomen. Den 3den des avonds ten 11 J ure stond zij op 336° 27' regte opklimming en 590 18' afwijking, en dus tusschen de sterren Alderamin en Schedir. Dagelijks omtrent 3 graden vorderende, be. weegt zij zich naar laatstgenoemde ster toe. Het licht der Komeet is flaauw en voor het ongewapend oog te zwsk. Zij vertoont noch kern, noch staart. Zijne Mij. heeft benoemd tot Procureur bij de Arrondissements-Regtt bank te Haarlem, den heer F. L. Kist, aldaar, en zulks ter vervulling der plaats, opengevallen ten gevolge der benoeming van den hetx IV.van Haar lem, tot Notaris aldaar, en tot Regter-Plaatsvervanger in de Arrondissements. Regtbank te Ro.terdam, Mr. C. D. Beels, Advocaat aldaar. Zijne Maj. de Koning heeft een gewijzigd reglement omtrent de ge. neeikundige dienst in de gevangenissen goedgekeurd. Zijne Maj. de Koning heeft den heer Luiz Carlo RebeUo erkend als Consui-Generaal van Portugal in het Koningrijk der Nederlanden, verblijf houdende te Amsterdam. Naar men verneemt, bedroeg de bevolking der Residentie volgens de alsnu geëindigde tienjarige vo.ks-telllingop 1 Januarij 1840, ruim 65,520 zielen, waaronder echter Scheveningen niet is begrepen. Die zeeplaats telt ruim 5,500 zielen, zoodat, met dit dorp mede gerekend, hetwelk eene wijk (GO der stad uitmaakt, de geheele bevolking der stad en derzelver juris, dictie, ruim 71,020 zielen bevat. Te Rotterdam is den 2den dezer aangekomen Z. D. H. de Prins de Montfort 'Jeróme Bonaparte}, vroeger Koning van Westphalen. Uic Haarlem meldt men van den 3den Februarij: Gisteren is alhier, in den ouderdom van ruim 60 jaren, na eene lahgdu. rige ongesteldheid, overleden de heer Hendrik Polman Az., in leven onder, wijzer der godsdienst; zeer betreurd om zijne zeldzame kunde en bekwaam, heid, inzonderheid door het overgroot aantal dergenen, in welker jeugdige harten hij de zaden van braafheid en echt christelijken godsdienstzin heefc gelegd, en bij welke zijne lessen gewis'selijk nog lang in gezegend aanden ken zullen blijven. Van Ameland schrijft men van den 23 Januarij: Bij de hevige stormen, welke gepasseerden Zondag, zoomede Dingsdag en Woensdag uit het Z. W. gewoed hebben, zijn op dit eiland vele woningen .«nmeriEeivk he.ch.digd gewordenzoo door het instorten van derzelver muren, het omverwaaijen van schoorsteenen als anderzins. Daarbij zijn door den buitengewoon hoogen vloed, de dijken der Hollumer en Ballumer mie- den, op onderscheiden plaatsen doorgebroken. Ook hadden wij thans op nieuw het gemis te betreuren van eene geschikte lig- of bergplaats in den winter voor de op dit eiland behoorende schepen. In de zoogenaamde Menit bij Nes sloegen onderscheidene derzelve voor hunne ankers weg. In den ®ogt van Ballum was zulks mede met eene vistchers-aak en tusschen Nes en Buren met nog twee andere vaartuigen het geval. Gelukkig dat de wind ■naar land woei en de schepen dus niet konden wegdrijven, in welk geval dezelve, als allen zonder bemanning, naar alle waarschijnlijkheid zouden zijn verloren geweest. Zij werden allen hoog op land geworpen en min of meer beschadigd. Zoo hebben de Amelanders, zelfs dan, wanneer zij door geene daadwerkelijke vaart zich aan de gevaren der zee bloot stellen, immer het verlies hunner schepen te duchten. Mogt dan toch eindelijk een hunner duurste wenschen bekroond worden en zij zich, gelijk de eilanden Terschel ling, Vlieland, enz., in het bezit eener veilige haven verheugen!' Dan behoefden hunne vaartuigen niet meer aan den moedwil van winden en golven te zijn overgelaten en kon ook de vreemdeling óiir, in plaats van in de slechts ten halve veiligen bogt van Ballum, éene schuilplaats tegen storm en ijsgang vinden. O O S T - I N D I E. Batavia den 16 October. De couranten van deze dagteekening melderi, dat Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal den inden September met veel pleg. tigheid zijn nsjarig huwelijksfeest op Buitenzorg had gevierd. Verder leest men in die bladen: De Engelsche kerk te Parapattan, die sedert eenige maanden gesloten was gewetst, wegens eene hoogst noodige reparatie, werd heden weder geopend. Het was voor die gemeente een heugelijke feestdag. Des morgens hield haar Leeraar, de heer IV. H. Medhursteene leerrede over Jet. 56: 7. waarin hij sprak over den grooten eigenaar van hun Bedehuis, over het doel, waar. toe het bestemd is, en over hen tot wier heil het is gebonwd: en waarmede hij zijne gemeente opwekte tot gevoelens van eerbied, gehechtheid, liefde en milddadigheid jegens het Huis des Heeren. Die feestdag leverde tevens een bewijs op, hoe het Christendom alle volkeren en talen omvat en allen broeders doet zijn van één huisgezin, waarvan Christus het Hoofd is. Im mers des avonds had zich een groot getal inwoners van Batavia, die tot de Nederduitsche gemeente behooren, vereenigd, om met hunne Engelsche broeders zich te verblijden in het voorregt, dat dezen laatsten was te beurt gevallen: een voorregt, waarvan zij de waarde te levendiger gevoelden, dewijl zij zeiven nog onlangs de voltooijing van hun eigen kerkgebouw godsdienstig mogten vieren. De heer W. R. van Höevell, Theo!. Doet. en Predikant te Batavia, hield bij die gelegenheid eene leerrede in de Neder- duitiche taal over I Cor. 13: 4-8a, en wekte zijne toehoorders op, om de beminnelijke eigenschappen der liefde, welke in dien tekst worden opge noemd, meer en meer na te jagen, opdat zij op onze maatschappij, onze huisgezinnen en ons persoonlijk geluk, eenen gunstigen invloed mogen uit oefenen. Wij zijn vroeger in de gelegenheid geweest onzen lezers mede te dee- len, dat de gezagvoerder van het Engelsch schip Pacific, George Coffin, in de maand April 1838, het Nederlandsch barkschip Sumatra, in deze zeeën, zonder gezagvoerder of stuurman, op Gods genade drijvende ontmoet heb bende, met belangelooze edelmoedigheid en zijne eigene bestemming voorbij ziende, uit dezen benarden toestand heeft gered, door den schepelingen 'al het noodige te bezorgen, zijnen eersten stuurman daar aan boord te plaat sen, en dien bodem vervolgens, onder geleide van zijn eigen schip, behou. den ter reede van Banjoewangie binnen te brengen. Met genoegen vernemen Wij thans, dat het Zijner Maj. onzen geëerbiedig. den Koning heeft behaagd, om den Engelschen scheeps-gezagvoerder Cojfiit voornoemd, tot belooning van deszelfs in dezen aan den dag gelegde mensch- lievende hulpvaardigheid, en als eene gedachtenis aan deze brave daad, eene opzettelijk hiertoe in Nederland vervaardigde zilveren bokaal, van beduidende waarde en keurig bewerkt, ten geschenke te geven, welke in den vorm èener vaas, met een sierlijk deksel bekroond en van een toepasselijk opschrifc voorzien is. Dit geschenk zoude, vergezeld van eenen vereerenden geleide-brief van 's Konings wege, door Zijner Maj. Gezant ce Londen, ten behoeve van den waardigen Coffin aan de reeders van het schip Pacific worden uitgereikt. P E R S I E. Van de Turksche grenzen heeft men het berigt, dat de Vorst Kamram, van Heratdie reeds zoo langen tijd zijne hoofdstad tegen de gansche Per. sische krijgsmagt verdedigd heeft, in vrijwillige onderwerping en erkenning van den Schach van Persie gekomen is. Men meent, dat hij dezen stap gedaan heeft, om met vereende magt de Engefschen tegen te gaan, die, na het vermeesteren van Kabul, ook Herat in bezit zouden willen nemen. GRIEKENLAND Omtrent de ontdekte zamenzwering te Athene, waarvan wij bereids in onze vorige hebben melding gemaakt, verneemt men thans nog uit de uit voerig medegedeelde berigten, dat het doel derzelve zou geweest zijn, den Koning Ötho op nieuwejaarsdag in de kerk te overvallen, en tot het aanne- men der Grieksche godsdienst te dwingen; ingeval hij mogt weigeren, zoo. wel hem als zijne Roomscbe geloofsgenooten te vermoorden. De stad zou door 1000 gewapende manschappen zijn omring geworden, terwijl ioo ande. ren bestemd waren de kerk te overrompelen. Onder de hoofdaanleggeu wordt niet alleen Kapodistriasmaar ook Nikitas en Kolokotronizelfs de Minister van Binnenlandsche Zaken Glakaris genoemd, die van zijnen post reeds Ontzet is, en door de hooge betrekking, waarin hij stond, de zameii- 1 zwering zeer in de hand heeft kunnen werken. Ondertusschen is de rust, door het ontdekken der zamenzwering, niet gestoord geworden. Toen HH. MM. zich op nieuwejaarsdag naar de kerk begaven, om eene plegtige dienst aldaar bij te wonenwerden zij begroet met kreten van de levendigste vreugde, en toen de Koning van zijnen troon afklom, had men nimmer met meer geestdrift vreugdekreten hooren aanheffen. Men kon in deze teekenen van blijdschap de liefde der onderdanen voor hunnen Souveretn niet miskennen, noch ook het geluk, dat zij gevoelden, van hem aan een zoo groot gevaar te zien ontsnapt. Deze demonstratie bewijst de verontwaardiging, welke deze zamenzwering bij het volk heeft veroorzaakt, en men kan met alle vertrouwen verzekeren, dat Griekenlands troon op ste. vige grondslagen rust, SPANJE. Men schrijft uit Mai las Matashet hoofdkwartier van Espartero, dat den 20 Januarij een aantal Carlistische scherpschutters zich op de naburige hoogten vertoond en een groot aantal afdrukken van eene proclamatie van Cabrera hadden rondgestrooid, waarin de Christinos-soldaten worden aange. spoord om naar Cabrera over te loopen. w Eene door den Christinos-Overste Zurbano beproefde krijgslist, om namenlijk met als Carlisten verkleedde Christinos-soldatenSegura te ver- rassen, is mislukt, daar de bezetting hem herkend en eenen gevoeligeu slag toegebragt heeft. DUITSCHLAND. Den ijjden September aanstaande zal er te Berlijn eene tentoonstelling van schilderijen van levende meesters plaats hebben, waartoe allen, ook bijzon der de Nedrlandsche worden uitgenoodigd. Zijne Maj. de Koning van Hanover beeft zijn voorgenomen plan om het huwelijk van zijne nicht, Koningin Victoriabij te wonen, laten varen, daar zijne voortdurende tegenwoordigheid in het land gevorderd schijnt te worden. Men is in Hanover van meening, dat de nieuwe wet omtrent de dsn"bïmvèn korc' aliWa^tfeïL niec zal erlangen, maar de^ Sten- handelen, In het Wurtemhergscbe hebben in den nacht van den 24 op den 25 Ja nuarij zich schokken van aardbeving doen voelen. Men schrijft uit Petersburg van 23 Januarij, dat de bevolking dier stad thans 476,386 zielen bevat, als 338,512 personen van het mannelijke eu 138,874 van het vrouwelijke geslacht. Sedert 1838 was de bevolking inet 6,666 zielen toegenomen. GROOT-BRITANNIE. Londen den isten Febrnarij. Daar men in het Hooger-Huis, zoo als gemeld is, zich niet vereenigen kon met de bewoordingen, waarin de natil- ralisatie-wet van Prins Albert was opgesteld, zoo heeft de Lord-Kanselier kennis gegeven, dat in dezelve zal gesteld worden, dat hét de Koningin vrij zal staan hem zulk een rang te geven, welke beneden dienis, door den vermoedelijken erfgenaam des troons bekleed. Hiermede echter nog niec te vreden, zal de oppositie in dit Huis er nog bij trachten in te voegen, dat die bepaling alleen gedurende het leven der Koningin van kracht zal zijn. In hec Lager-Huis, welks zitting van den 3isten Januarij tot half zes ure des morgens is voortgezet, is het pleit ten voordeele van het Mi nisterie, hoewel met eene kleine meerderheid, beslist; daar de motie van der. heer Buller, dat het tegenwoordig Ministerie het vertrouwen van het Huil en derNatie niet meer bezat, met 308 tegen 287, en dus met 21 stem. men, verworpen is. Drie dagen lang hebben de beraadslagingen over die motie geduurd, en Sis voorname verdediger derzelve kan Sir R. Peel aangemerkt worden, die in den laten nacht eene redevoering van drie uren lang heefc uitgespro ken, waarin hij ontwikkelde, dat het land niets gewonnen had, sedert den val van zijn Ministerie in 1834; integendeel de handel kwijnde veelzins, de inkomsten waren verminderd, orde en rust waren verstoord, Engeiands ze. delijk overwigt liep gevaar, en was tot den grond toe geschokt. Hij laakte het, dat het bewind zoogenaamde opene quaestien" liet bestaan; met andere woorden bezat bet kennis noch moed om door te tasten, terwijl hartstogcen en partijen om hetzelve woelden, en het vaderland teil zeerste bedreigden.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1