December 1. lellende in het gezigt van Napels; de gezondheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, alsook die van de verdere officieren en manschappen, liet niets te wrnschcn over. De verelschte bevelen zijn uitgevaardigd tot het met groot verlof naar hunne haardsteden terugzenden der manschappen, behoorende tot de ligting van 1837. Men verneemt, dat binnen kort de manschappen, behoorende tot de ligting van 1835, finaal zullen worden ontslagen. Naar men verneemt, zal eerlang Worden overgegaan tot de openbare aanbesteding eer,er ringvaart en dijk, van de grenzen van Noord- en Zuid- Holland tot am het dorp Kaag, alsmede van gelijke vaart en dijk in den Rietwijkerpolder. Deze werken ataan in verband met de droogmaking van het Haarlemmer Meer. Uit Delft meldt men van den 5 Januarij Het fraaije orgel in de Nieuwe Kerk der Hervormden alhier werd heden ingewijd, door den Wel-Eerw. Heer IV. Storm, met eene plegtige leerrede over Psalm 33 v». 13. Allenalrijkst was de te zamen gevloeide menigte, welke veilig op tusschen de 3- en 4000 menschep kan worden geschat, want behalve de vele doelmatige zitplaatsen was er bijna geen plekje meer over om te staan. Kenners prijzen dit orgel zeer-, hetwelk door de heeren Bet* C°,, te Utrecht, vervaardigd is, en de gemeente 18,500 kost. Vele doelmatige beurtgezangen werden heden door netzelve begeleid en ten •lotte een stukje uit de Schepping van Haydn gespeeld, opdat du over- schoone orgel,door eik-een konde bewonderd worden. Van den 8 Januarij. Had er op Oudejaars-avond hier het ongeluk plaats van het verdrinken eener weduwe, heden was er weder zulK een noodlottig toeval, zijnde de wed. v. d. C... tegen den avond in het water gevallen en niettegenstaande zij dadelijk daatuit ia gehaald en doelmatig be. handeld gewordentoch niet meer bijgebragt kunnen worden. Gisteren is hier zeker jongeling uit -den fatsoenlijken stand geipprehen. deerd, welke door het leggen van eenen brandbrief, eene vreesachtige juf vrouw hier ter stede zeer verontrust moet hebben. Uit Dordrecht meldt men van den 10 januarij: Ten gevolge der gisteren ingevallen felle vorst heeft zich heden voor het eerst ijs in de rivier vertoond, en liep dezen morgen de Noord zelfs dlgt. Met dat al is de stoomboot in het veer tusschen deze stad en Rotterdam heden morgen ten 6 ure nog van hier gevaren, en, ofschoon met groote moeite, nog wederom voor den middag door het ijs teruggekeerd. Daar- mede heeft dan nu ook, voor het oogenblik, alle vaart opgehouden. Bij het ter perse gaan dezer was er, voor deze stad, met de eb, maar weinig drijfijs in de rivier. In de laatste, den 3isten Augustus jl., te Amsterdam gehoudene alge. nteene vergadering van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden der districts. Commissien van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge* wapende dienst in de Nederlanden, is beilóten: I. Met betrekking tot deeigeregtigden uit torlogen, vóór November 1813 gevoerd: Dat weoerom, onder de vastgestelde bepalingen voor één jaar zal worden voortgegaan met de uitbetaling der gratificatiën aan de aangenomen deeigeregtigden met instandhouding der bepaling tot geene verdere aanne ming in het fonds, noch tot de opname van de bereids gegratificeerden ih het Invalidenhuis. II. Ten aanzien van de geregtigden uit oorlogen, sedert November 1813: a. Dat geene verhooging boven de gratificatie zal worden toegestaan, dan alleen aan die militairen, welke hunne verwonding of verminking op het slag veld hebbfen verkregen, gelijk ook, aan deze militairen alléén, de dadelijke opname in het Invalidenhuis zal worden toegestaan. b. Dat alleen aan degenen, die in den slag van Waterloo zijn verwond of verminkt geworden, en aan de weduwen en ouders van aldaar gesneuvelden, een dadelijke op»ame in het fonds blijft verzekerd, terwijl alle anderen, zoo veteranen alt infirmen, alleen bij plaatsvervulling voor soortgelijke militairen zullen vermogen aangenomen te worden, en blijvende de gratificatiën bere kend naar den maatstaf der gewone pensioenen alhier gegeven, ongeacht er verlidogdé pensioenen in Oost- of West-lndie niögten zijn toegékehtf. III. Met ópzigt der te verleenen provisionele gratificatiën aan de slagtojfers amfa lAr.s Sr1.- mcF ZtetgtC i D«t dc fc-t (klirffj diT.i -VW" ó'uin'r hvr jaar 1840, wordt toegestaan aan de bereids aangenomene deeigeregtigden, en deze gratificatiën verder alléén worden toegekend aan zoodanige militairen, welke van het begin van den Belgischen opstand, tót en met den jare 1834 inge sloten, zijn verwond of verminkt geworden, of ook aan de weduwen, ouders of kinderen van de in dien veldtogt gesneuvelden. Dat ook de dadelijke opname in het Invalidenhuis aan zoodanige gewonde of verminkte militairen blijft voorbehouden: doch dat de plaatsvervulling van infirmen alléén vermag toegestaan te worden aan militairen, welke hunne infirmiteitenvan de jaren 1830 tot 1834 ingesloten, in bevolen dienst hebben verkregen. IV. Ten aanzien van het getal der Invaliden: Dat het getal manschappen in het Gesticht bepaald blijft op 136 man, ongerekend de uitzonderingen hiervoren bij N°. a en 3 vermeld. V. Is het Hoofdbestuur gemagtigd; a. om, overeenkomstig het Koning, lijk besluit van 16 November 1821, N°. 81, de collecte in het jaar 1840 wederom te doen plaats hebben; b. om, naar gelang der behoeften, en nadat daarvan zal zijn afgezonderd het vereischte tot betaling der deeigeregtigden uit vsoegere oorlogen, de helft of twee derden dier collecte aan te wenden voor de slagtoffere uit den strijd met Belgie, en voorts, om zoodanige maat- regelen tot bijzondere ondersteuning van het tweede fonds te nemen, als de omstandigheden het meest geraden zullen doen voorkomen. VI. Terwijl eindelijk het Hoofdbestuur gemagtigd ia, om, door een ver' koop van fondsen; zoo veel des noodig, te voorzien in de kosten, die op de onderscheidene ramingen zullen blijken te ontstaan. De Vergadering heeft tot Commissarissen van het Invalidenhuis te Leiden verkozefi, dé heeren: Jhr. Mr. G, L. H. Hooft, van 'a Gravenhage, Mr. J. A. Kluppel, van Alkmaar, en Mr. P. F. Hubrecht, van Leiden, en zulks in plaats van de in dit jaar aftredende leden, de heeren: H. C. Schluiter van Amersfoort, Mr. F. Frétsvan Rotterdam en Jhr. D. F. van Alphen, vap Leiden. Uit de rekening van het primitive fonds voor de geregtigden uit de oorlo gen sedert November 1813 Is, onder anderen, gebleken, dat het gezamenlijk bedrag van hetgeen voor de geregtigden aan gratificatiën en onkosten is uit gegeven, bedraagt ƒ78,192. 965, terwijl daarentegen de^ontvangsten slechts beliepen/00,754.72, zoodat er één tè kort was van 17,43$. 24r- I" we|k te kort door den verkoop van 15,000 inschrijvingen 5 pCts. Wetkelijke schulden het saldo van een vroegeren verkoopvoorzien is. Bij het jaarlijks te gelde maken van een gedeelte van het kapitaalver minderen ook, natuurlijk, telken jaren de inkomsten; hierbij komt, dat, be halve 50, geene buitengewone giften bij het fonds zijn ontvangen terwijl de collecte (vermoedelijk almede door den dood eener edele geefster) 1000 minder opbragt, en eindelijk, de onkosten voor het Invalidenhuis 800 meer (i'édróégen dan in het vorige jaar. Een en ander maaktdatniettegenstaande het-afvallen van eenlge deeigeregtigden, het te kort ongeveer f 3,000 grooter is dan in het laatstgemelde jaar. De 5 pCts. inschrijvingen van dit fonds be dragen nu een kapitaal van f 1,125,700, en die van het prijs-fonds zijn ge bleven op 57,100. Wat aangaat het fonds van alagtoffers uit den strijd met Belgie, hebben twee derden van de opbrengst der collecte en ruim f 2900 aan verschillende giften, gevoegd bij de rente van dit fonds, en het verbruik van het grootste gedeelte van het batig saldo van het vorig jaar, het Bestuur in staat gesteld de uitgaven voorde deeigeregtigden te bestrijden, zonder dat er eenige ver koop van kapitaal heeft behoeven plaats te hebben. Wat de geregtigden aangaat; i". op 31 December 1838, beliep het getal primitive deeigeregtigden 1609, als 1358 verminkten, 242 aangebleveren.en 9 kinderen, zijnde elf personen mineer dan op den 31 December 1837. In de eerste zes maanden van 1839 zijn minder aangenomen 28 deeigeregtigden; 2°. van de verminkten uit oorlogen, vóór November 1813 gevoerd zijn in 1838 afgevallen 9 personen, zijnde 2 minder dan in 1837. Het getal deeigeregtigden uit den strijd Wet Belgie bedroeg op 31 December 1838, 897, als: 621 verminkten, 144 nageblevenen en f32 kinderenterwijl in de eerste zes maanden van 1839, nog zijn aangenomen 13 deeigeregtigden. 'Vervolg en slot in ons volgend Nommer. Te Harderwijk zijn, volgens de registers van den burgerlijken srard, gedurende het jaar 1839, geboren 90 zonen en 92 dochters, te zamen 182 kinderen, 176 in echt en 7 in onecht, waaronder 6 tweelingen. Overleden 17J personen, te weten: 103 van het mannelijk en 70 van het vrouwelijk geslacht; onder dit getal 8 levenloos aangegevene kiiiaeren, als 5 zoons en 3 dochters, benevens 6 personen elders overleden; 21 huwelijken en geen echtscheidingen. Uit Nijmegen schrijft men van den 10 Januarij: ï)e strenge koude, welke zich sedert eenige digen doet gevoelen, heeft reeds eenig drijfijs op onze rivier gebragt. De gierbrug islgisteren namiddag weggenomen en in de haven gelegd. Het veer wordt zeer geregeld poor ponten en schuiten onderhouden. In de rivier de Maas dreef heden morgen reeds veel ijs. Het water in de Waal blijft sterk vallende; II. Woensdag stond het zelve ter hoogte van 4 el 5 duim, gisteren van 3 el 84 duim en héden morgen van 3 el <5o duim. Te Groningen is Dingsdag 11. de schavotstraft, bestaande in het zwaaljen van het zwaatd over het hoofd, voltrokken aan P. Jam Mulder, die ih dronkenschap een manslag begaan had. Gedurende het jaar 1839, zijn in de stad Goes en hare jurisdictie, geboren 104 kinderen van het mannelijk en 106 van het vrouwelijk geslacnt; te zamen 210. Overleden 84 mans en 70 vrouwen, te zamen 154. Dood. geboren 8. Huwelijken zijn er gesloten 44. CHINA. Over Marseille heeft men berigten uit China tot ro September; dezelcé melden liet volgende Op den 20 Augustus hadden alle Engelschen het bevel bekomen om Macao binnen uren tijds te verlaten; zij zijn dientengevolge genoodzaakt ge weest met zooveel overhaasting scheep te gaandat zij ter naiuwemood den tijd hebben gehad om hunne tilbare have en handelsboeken mede te liemen. De dood van eenen Chinees, die in eenen twist te Hong-Kong het leven verloor is de oorzaak van de uitdrijving der Engelschen. De Gouver neur van Canton had den Kapitein Elliot opgeëischt om den moordenaar uit te leveren daar men zulks echter niet heeft kunnen doen omdat de dader onbekend was, heeft hij aan de Portugesche Overheden te Macao den last gegeven, om de Engelschen te verdrijven. De oorlog is mitsdien verklaard. De Kapitein Elliot heeft, onder deze omstandigheden, instructien afge- zonden, om op de Engelsche vloot de meeste waakzaamheid in het werk te stellen, want men wil weten, dat de Chinezen zich tot eenen aanval voor- bereiden. SPANJE. Zooals vóór eenige dagen berigt ia geworden, had het Kabinet van Madrid van de heeren Lafitte, Ardoin en andere bankier» een aanzienlijk depót van fondsen teruggevorderdwelke in waarborg van de jongste leening en der betaling van het dividend aan hen was toevertrouwd; thana verneemt men, dat het Parijssche-committé van de houders van Spaansche fondsen zien gehaast heeft om in de harden der bankiers eene oppositie tegen de rfk-vering dier fondsen te stellen. De Voorzitter van hecCommitté heeft deze oppositie aan den Spaanschen Minister van Financien doen beteekenen, door tusschen komst van den Piocureur des Konings te Parus. Het Cotnmillé heeft ztch ook gewend tot den Raadspresldenc en den Franschen Minister, ten einde hem Uit te noodigen om zooveel mogelijk de maatregelen te voorkomen; welke zij als eene berooving der ongelukkige schuldeischers van Spat beschouwen. Een berigt, door een Parijsch blad medegedeeld,hetgeen echter weinig geloof vindt, is, dit Cabrera ernstig ziekjzou zijn, en dc Sacramenten der Roomsche Kerk reeds zou ontvangen hebben. Uit Saragossa meldt men, dat twee bataljons van het centrum-leger der Christinos uit verbittering over wanbetaling en over het gebrek dat zij lijden, aan het muicen zijn geslagendoor Èspartero ontwapend en naar Teruel ge leid zijn. De typhus zou in het Christinos-leger vele verwoestingen aantigten, DUITSCHLAND. Te Stuttgardt zijn in 1839 geboren 1222 kinderen, gestorven 931 vol trokken 243 huwelijken. Te Posen zijn het eerst op Kersmorgen de klokken weder geluid, het geen sedert de gevangenneming van den Aartsbisschop geene plaats heeft gehad. Te Gnezen was dit nog niet geschied. GROOT-BRITANN IE. Londen den 8 Januarij. Door de fabrukapten van zijde linten te Coventry is eén rekwest aan Hare Maj. de Koningin ingediend, hetwelk door baar goedgekeurd is, om namenlijk te verzoeken, dat de kleur van alle lint, dat bij gelegenheid der feesten bij het huwelijk van Hare Maj. zal gedragen worden, het zuiver zoogenaamd Engelsch wit mogt zijn. In het laatste vierendeeljaars van 1839 hebben de lands-lnkomsten 342,245 st. minder dan in 1838 opgebragt. Echter bedraagt de geheele opbrengt van de inkomsten van het verloopen jaar 824 395 st. meer dan in 1838. In eene nadere vergadering te Dublin is door O'Connell het ontwerp van adres aan de Koningin voorgelezen, waarin hare bescherming der Ier- sche bevolking tegen de Torys ingeroepen wordt. De tegenwoordigen heb ben zich daarmede vereenigd. Daarop heeft de heer O'Connell zich aange boden om dit adres, nadat het van talrijke onderteekeningen voorzien zal wezen, in persoon aan Hare Maj. over te brengen, In Ierland heeft zich den 21 December te Farrandayle, bij Kamnrk, een hooggelegen moeras, groot 300 scres, verplaatst. De stof bewoog zich in eene digte massa, op sommige plaatsen tien voeten hoog, en gol vende als de zee, naarmate dezelve beletselen ontmoette, gaande over lan. derijen, en slepende huizen en boomen met zich, tot dat dezelve eindeliik vier mijlen verder tot staan gekomen is, en nu 1200 acres weiland ter hoogte van tien voeten bedekt. Gelukkig heeft niemand hierbij het leven verloren. De beweging is in het midden van het moeras begonnen. Het getal der schepen, dat in de eerste helft der maand December op de kusten tnsachen Varna en Konstantinopel vergaan is, bedraagt meer dan 6c. De Engelschen, in AleXandrie gevestigd hebben de noodige fondsen bn eengebragt, om in genoemde Aegyptische handelsstad eene Protestantsclie kerk te atichten. Reeds is de eerste steen van die kerk gelegd. F R A N K R IJ K. P/Rijs den 10 Januarij. De Commissie belast om een antwoord op dc troonreden op te stellen, heeft hare taak voleind en het concept-antwoord •in de Kamer van Afgevaardigden aangeboden, In hetzelve merkt men de

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3