Uit Utrecht wordt gemeld, dat den pden dezer, onder behoorlijke mi. litaire begeleiding, per scheepsgelegenheid, uit de gevangenis te Gend in die van Woerden aangekomen zijn 12 gevangenen, Noord Nederlanders van geboorte, -Èn 15 uit Vilvoorden, verctansporteerd door matécbanssés; van beide transporten was den ijden dezer één gevangene naar bet Huis van Correctie te Hoorn ovérgebragt, als zijnde in België inmiddels van den cri. ininelen tot den cörrecticnelen term overgegaan. Te Borselen in Zuid-Beveland is den 7den dezer, op de hofstede van den landman J. C. op 't Hof, in het achterste gedeelte eener uitmuntende vóór 6 jaren nienw gebouwde schuur, brand ontstaan, met dat noodlottig -gevolg, dat dezelve niet alleen met al wat er in was, maar ook bijna het geheëie 'huis met een aantal fraaije meubelen door de vlammen zijn vernield. De schade wordt op ongeveer ƒ30,000 begroot, terwijl er niets tegen brand, schade verzekerd was. Door den Raad der stad Middelburg is tot Rector der Latijnsche scho len beroepen Dr..ff. Polman Kruseman, thans Rector te Wageningen, en zulks in plaats van Dr. G. A. Schneither, beroepen tot Rector der Erasmi- aansche scholen te Rotterdam. CIIIN A. ïn een berigt uit Canton, van hec laatst van Mei, over Batavia ontvangen, wordt nog het volgende gemeld: Na de geheele overgaaf vati den voorraad van opium, in 30,283 kisten bestaande, en de loslating van de tot hiertoe gevangen gehouden 10 Euro. pescbe kooplieden, is door des Keizers Afgevaardigde Lin, op den 23 Mei daaraanvolgende openlijk bekend gemaakt, dat voormelde tien personen, cf. schoon ten volle verdiend hebbende, om wegens hunne vorige snoode han. delingen, naarvoigeis de strengheid der wetten van het Hemelsch Keizerrijk te worden te regt gesteld, nogcans op grond van bovengemelde omstandig, heid, zich 's Keizers onuitputtelijke goedheid wederom eenigermate hadden waardig gemaakt; dat zij dus vergiffenis ontvingen, met uitdrukkelijk bevel om ten spoedigste naar hun land terug te keereu en nimmer weder te komen; dat zij zich echter tot deze laatste voorwaarde, éérst bepaaldelijk bij eene behoorlijke acte moesten verbinden; en dat, mogten zij het durven wa. gen, later in weerwil hiervan, terug te lceeren, alsdan hunne tuvelda. den, zonder de minste verdere toegevendheid, nadrukkelijk zullen worden gestraft. Voor hunne afreize van Canton, hebben de meeste der alstoen (23 Mei) nog aldaar verblevene Engelsche kooplieden een adres opgemaakt aan den Lord Burggraaf Palmenton, Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken, hetwelk voorzien van hunne handteekeningen in Canton register is opgenomen. Zij maken dien hoogen ambtenaar daarbij hunne bezwaren be. kend over de geweldadige maatregelen van het Chinesche Gouvernement in de laatste maanden, bestaande hoofdzakelijk: i°. In het geheel sluiten van den wettigen handel te Canton, en het tij delijk in beslag nemen van vol geladen schepen, die slechts op hunne uit. klarings—bil jetten nog wachtende waren en waartegen geene klagten of be- zwaren waren aangevoerd. 2°. In het wederregtelijk gevangen houden te Canton van alle vreemde, lingeti, en mede van llarer Majestets beide superintendenten over den han. del, met last om de vermoedelijke bezitters van opium, te dwingen tot de overgave van dezen, hun niet alleen, maar ook anderen zoo in Indie als Europa gevestigde personen, toebehoorende eigendom, ter waarde van twee a drie midioen sc, 30, In de openlijke en niet verbloemde bedreiging, om de vreemdelingen met hun leven, voor deze overgave, en de minste overtreding in den ver. voige van de Chinesche wetten, verantwoordelijk te stellen, 40. In de gemaakte verordening waarbij alle vreemdelingen worden ge. noodzaakt verbindtenissen te teekenen, die niet slechts hen, maar tevens alle verder naar Cnina komende personen, over wien zij niet hec minste ge- zigt of gezag uitoefenen, aan de Chinesche straffen onmiddellijk onderwor. pen maken; en in de verklaring dat, ten gevolge der weigering hiertoe van den kant der vreemdelingen, des Keizers Afgevaardigde, middelen van ge. weid zal te baat nemen. Na eene korte recapitulatie daarop, van de geschiedenis des opiumshandeis sederc het jaar 1795 tot op onze dagen, en na de ongelijkmatige handelin gen te dien opzigte van het Chinesche Gouvernemt, door eenige voorbeel. den, te hebben trachten te bewijzen, eindigen zij aldus: Na de geheele overgave van den opium-voorraad, heeft de hooge Afge. vaardigde het voornemen aangekondigd tot wederopening van den wettigen handel onder nieuwe bepalingen; doch de omstandigheden laten ons niet toe te verwachten, dat deze nieuwe verordeningen, voor hec behoud van ocs leven en bezittingen eenige zekerheid zullen opleveren. Wij vertrouwen derhalve, dat Uwe Lordschap uit dit alles de overtuiging zal erlangd hebben, dat eenige gewigcige wijzigingen, in onze betrekkingen met dit Keizerrijk, volstrekt noodig zijn; en dat de Britsche handel nimmer kan bloeijen in een land, waar onze personen en eigendommen geheel aan een wispelturig en verdorven Gouvernement zijn prijs gegeven. Ten slotte blijft ons alleen nog over, Uwe Lordschap en Hare Majesteits Gouvernement ten ernstigste opmerkzaam te maken, op het grooce belang eener spoedige erkenning onzer raclames, ten opzigte van de voor Harer Majesteits dienst (op last van den chef superintendent) overgeleverde opium; zoo mede op de hooge, dringende noodzakelijkheid om den geheelen handel der Britsche onderdanen voortaan op eenen zekeren en duurzamen voec te waarborgen. RUSLAND. Den 2 November heeft Zijne Maj. de Keizer eene groote wapenschouwing over de troepen der garde gehouden; dezelve waren ten getale van rnirn 40,000 man tegenwoordig; de verschillende regimenten hebben, naafloop der revue, hunne gewone winterkwartieren betrokken. Ten behoeve van de kroonhoeren zijn nieuwe bepalingen op hoog bevel gemaakt en in werking gebragtvolgens dezelve zal hun aandeel in de be. lastingen naar den toestand van ieders land berekend worden. Uit de zuidelijke Russische havens Sebastopol en Odessa wordt gemeld, dat een gedeelte der aldaar liggende oorlogsschepen reeds onttakeld is. ZWEDEN. Zijne Maj. de Koning heefc op den 17 October voor Noorwegen een comité van acht personen benoemd, hetwelk, onder het voorzitterschap van den vice- Kanselier der Universiteit, te Christiania bijeen zal komen, en belast zal zijn met een naanwkeurig onderzoek van den coestand van het openbaar onder, svijs, en met de vervaardiging van een volkomen ook het technische element omvattend plan voor de toekomstige inrigting en werkzaamheden van de ge. zamenlijke openlijke gestichten van onderwijs, van het normale schoolonder. rigt af tot aan de Akademische lessen zullende die Commissie, bij de aan. bieding van dit plan aan de Regering, tevens moeten aanwijzen, hoe het. zelve het doelmatigst kunne ingevoerd worden. Een der leden van dit comité heefc vroeger reeds op lands kosten eene reis door Europa gedaan, en de meeste schoolinrigtingen en manieren van onderwijs bestudeerd. Een Zvveedsch dagblad deelt dezer dagen het navolgende opmerkelijke berigt mede, dat het getal der inwoners van Zweedeu in de laatste 30 jaren, van 18051835, met 603,000 personen vermeerderd is, en dat toch in die zelfde 30 jaren het getal der civ.ie ambtenaren met 455 en dat der miiitaiis met 5,301 verminderd is geworden. S P E. A N J Volgens sommige berigten uit het leger van Esparterzou deze veld- heer, voorziende, dat hij er dezen winter niet in zou kunnen slagenom Cabrera teil onder te brengen, zijn zwaar geschut hebben teruggezonden e t zich alleen zou blijven bepalen bij het daarstellen van mobiele colonnes, om' de bewegingen der Carliscen in Neder-Arragon te verhinderen; hij zou ceders de vestingen en versterkte stellingen der Cariisten insluiten, om hec overioo. pen der soldaten van Cabrera te begunstigen daar reeds onderscheidene krijgs lieden van Morella en Segura cot hem overgeloopen zijn. De onder-Koning van Navarre en der Baskische provinciënde Generaal Ribero, kan zich in die streken zeer goed staande houden, daar niet alleeii door de bevolking niets tegen hem wordt ondernomen, maar hij zelfs in groote mate de gunsc van het volk geniet. Ook leven thans aldaar de Chris, tinos en Carliscen in voikomene eensgezindheid. De sterkeen, die de laatst» genoemden opgeworpen hadden, zijn vernietigd geworden. Aan al de inwoners is in Navarre een bevel uitgevaardigd, waarbij huil bevolen wordt, cm zonder uitstel de wapenen, die zij mogen bezitten, aara de Regering uit te leverendoor-de troepen van den onder-Koning zal ge» strenge huiszoeking gedaan en de nalatigen gestraft worden. Volgens eene statistieke opgaaf blpt, dat de bevolking van Navarre op 1 Januarij 1833 bedroeg ongeveer 332,000 inwoners en die der Baskischë gewesten, namelijk Alava, Biskaije en Guipuscoa 715,000, te zamen alzot» 1,047,000. Op dit aantal hebben nagenoeg 120,000 achtereenvolgend de wa» penen gedragen; 40,000 zijn daarbij strijdende gesneuveld15,000 aan de gevolgen hunner wonden bezweken; 12,000 naar hunne haardsteden terug, gekeerd, ten gevolge van het verlies van verschillende hunner ledematen;, en twee derden der overigen minder of meerder zwaar gewond. Onder ce gedooden telt men 300 vrouwen en 200 kinderen, beneden de 12 jaar. De- tegenwoordige bevolking der drie provinciën, en van Navarre, is tot minder- dan 800,000 zielen gesmolten, hetgeen,eene vermindering daarstelc van meer dan een vierde. Wanneer men nu daarbij voegt de verliezen, door hec con stitutionele leger geleden, en de vernietiging der Engelsche, Belgische,. Fransche en Portugesche legioenen, dan kan men het getal der slagtoffers,. welke in dien noodlottigen krijg zijn gevallen, zeer hoog opvoeren. Men beschouwt de afzetting van den Carlistischen bevelhebber in-, Cataionie, Graaf d'Espagna, aan de zijde der Christinosals eene zeer gev wigtige gebeurtenis, daar hij, hoewel een wreed dwingeland, een zeer ge oefend krijgsman was en zijn opvolger, Segarrageschikt wordt gemeend, om met de Christinos een verdrag te sluiten. De Graaf d'Espagna had in den. laatsten tijd aanmerkelijke voortgangen gemaakcien Solsona bijna vermeesterd.. DUITSCHLAND. Te Frankfort werd verzekerd, dac er een huwlijk aanstaanstaande Was tusschen Prinses Maria, oudste dochter van den Koning van Wurtemberg, met den Graaf Leipperg, een Oostenrtjksch edelman van de Roomschè godsdienst. Van wege de Kamer van Koophandel te Neurenberg, is bekend ge maakt, dat de de Frederich-d'ors noch aan openbare kassen, noch bij de betaling van wissels worden aangenomen, omdat in den laatsten tijd zoo vele van die geldstukken van Hanoversche, Brunswijksche en Deensche oor. sprong zijn ingevoerd, die ver beneden de waarde zijn, welke zij moeten hebben. In Stuttgart daarentegen zullen zij in betaling worden aangenomen, doch. naar eene om de 14 dagen op te maken prijscourant. De waarde is nu vastgesteld op 5 th. 17 sgr. Uit Lubeck meldt men van den 4 November, dat de Senaat dier stad een besluit had genomen, dat de herbergiers en kroeghouders voortaan geen regt zullen hebben op schuldvorderingen ten gevolge van gebruikten ster ken drank; voorts wordt hec den herbergiers, op boete en straffe, ja, zelfs j intrekking van hun patent verboden, om aan personen, die slechts den schijn I van dronkenschap hebben, sterken drank te tappen. Men meent, dat hec een en ander veel tot bevordering der matigheid zal toebrengen. Volgens een berigt uit Athene van 27 October had de Minister van Financien, Spaniolakiszijn ontslag gevraagd en gekregen. Waarschijnlijk zon zijn post niet weder vervuld, maar het beheer der financien aan eene Commissie worden opgedragen. De Admiraal Roussin, gewezen Gezant van Frankrijk in Turkije, is van Konstantinopel in den Piraeus aangekomen. Men spreekc van opstanden, die in Syrië en te Jerusalem tegen hec gebied van Mehemed-Ali uitgebarsten waren. GROOT-BRITANNI-E. Londen den 13 November. De gedachten, dat hec huwlijk tusscheiï- Hare Maj. de Koningin en Z. K. H. Prins Albert van Saltsen-Coburg voort, gang zal hebben, wordt, hoewel daarvan nog niets officieels bekend is ge- maakt, voor uitgemaakt zeker gehouden. Dr. van Hom heeft reeds eene' levensbeschrijving van dien Vorst in hec Engelscb uitgegeven, welke zeer vele lezers vindr. Een noodlottige brand heeft onlangs'wederom in Londen plaats gehad, waarbij slechts twee huizen verbrand, doch acht menschen omgekomen zijn. De brand moest aan de onvoorzigtigheid van een' der bewoners worden toe geschreven, die zwaar beschonken te huis was gekomen. Eene statistieke opgave van de zelfmoorden, gedurende de laatste jaren in een gedeelte van Londen, namelijk Westminster, gepleegd, spreekt hec algemeen gevoelen tegen, dat de Engelschen zich hec meest in de maanden November en December, als het bij uitstek dampig en nat weder den geest nederdrukt, van het leven berooven. Men vindt juist in die maanden de minste zeifmoordendaarentegen schijnen de maanden Julij, Augustus, Januarij en Februarij in dit opzigt de noodlottigste te zijn, als of groote hitte en groote koude, op het hoofd werkende, dien waanzin bijzonder bevorderden. Voor het overige is, volgens deze beperkte opgaaf, van degenen, die zich van het leven berooven, het getal der mannen tot dat der vrouwen ais drie tot een. Laacsdeden Vrijdag 'ochtend hebben een twaalftal werklieden, behoov rende tot de Well-way steenkolenmijn te Radstock, in het graafschap Dath, door het breken van het touw, waarmede zij nedergelaten moesten worden, eenen piotselingen dood gevonden. Zij zijn in eenen afgrond van 756 voeten reêrgestorc en letterlijk geheel verbrijzeld geworden. Het vermoeden, dat dit touw, hetwelk zeer sterk en nieuw was, door één of meer personen opzettelijk bijna geheel doorgehakt, en daaraan die ongeluk toe te schrijven zou zijn, schijnt verre van ongegrond te wezen. Uit Lissabon is geen politiek nieuws van belang ontvangen. Het was der politie gelukt, niet minder dan drie en zestig der boosdoeners, welke sedert eenigen tijd de wegen en straten onveilig gemaakt en talrijke moor den gepleegd hadden, in handen te krijgen. Daaronder bevinden zich slechts twaalf Portugezen, de overigen zijn allen Spanjaarden. Brieven van de Kaap de Goede Hoop behelzen, dat het Kaffer oppier- hoofd Dingaan, het geroofde vee, dac hij beloofd had terug te zuilen ge ven, weder met zich gevoerd had, en dat de Kaffers op nieuw rooverij v-att vee der uitgeweken boeren gepleegd hadden. spl leg ger bur geti mei regi jaar waa noo toci buit dat lasti H en il held' Zc hit li te It fetus tot H bet v van De zijn j ven, gaan evenv

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2