PORTUGAL. Lissabon den 14 October. Bijzondere berigten maken gewag van zekere bij het Portug'esclie Goavernement in overweging zijnde financiële plannen, ten einde binnen kort in Londen 23,000 st. aan verschenen intrest op de Portugesche 3 pCts. leening te kunnen voldoen. Op Portugal was thans reeds bij de 12,000,000 st. rustende, wegens buitenlands aangegane leenin gen, benevens een achterstallige en verschuldigde intrest van 2,140,000 De Koningin heeft de Kamer der Municipaliteit te Lissabon ontbon den, omdat bij het aannemen van rekruten voor het leger onbehoorlijkheden gepleegd waren; de zaak zou naauwkeurig onderzocht en de schuldigen ge straft worden. Espartero is door de Koningin van Portugal met de Ridder-orde van 'den Toren en het Zwaard begiftigd. SPANJE. De Koningin Isabella II heeft van den Patriarch van Indie het vormsel 'ontvangen. Door het Ministerie is aan de Cortes een ontwerp van wet, in drie 'artikels,, voorgedragen, waarbij het Gouvernement zou gemagtigd worden, 'ïchulbrieven uit te geven tegen 5 pCt. tot een bedrag van 200,000,000 rea. 'len, op rekening van de leening van 500,000,000, daargesteld bij de wet van April 1838; welke schuldbrieven zouden moeten verwisseld worden tegen de inschrijvingen, die men bij de te geldemaking van de gezegde leening zou afgeven. Het Gouvernement zal dezelve niet mogen negotieren, maar dezelve geheel of gedeeltelijk in waarborg geven, tot zekerheid van de bijzondere contraetenwelke de dringende behoeften der militaire dienst kunnen nood- zakelijk maken. Ook zullen de contractanten aan het Gouvernement eenen borgtogt moeten stellen, om hunne schuldbrieven niet te alienerenten zij het Gouvernement aan de voorwaarde, hetzelve opgelegd, niet voldeed. Eene telegraphische depeche uit Bayonne den 25Sten te Parijs ont. vangen, meldt, in Cabrera eenen zijner Adjudanten naar het hoofdkwartier van Espartero gezonden had. De reden waarom, wordt niet gemeld; waar. schijnlijk echter zou het zijn, dat hij in onderwerping wilde komen. De strijdkrachten van Cabrera waren tusschen Cantavieja en Morelia ge. cantonneerd. Espartero zonvolgens bijzondere berigten, in eene schermutseling met de troepen van Cabrera, eene wond ontvangen hebben. Er zouden met twee legerhoofden onder Cabrera, Forcadel enLIangos- ■tera, reeds onderhandelingen aangeknoopt zijn, die men geloofde eenen goeden uitslag te zullen hebben. Het Memorial Bordelais berigt, dat de Engelschen, welke tot hiertoe Los Passages en San Sebastiaan bezet hebben, die plaatsen tegen het eind dezer maand zullen verlaten, terwijl Fransche en Engelsche stations zich naar de kusten van Katalonie zullen begeven, om de krijgsbewegingen van Espartero tegen Cabrera te onderstennen. De bevolking op het platte land in de Baskische provinciën topnt zich nog niet geheel en al op de hand der Christinos; gedurig moeten de over sten op hunne hoede zijn, om botsingen voort te komen en de troepen van de eene naar de andere plaats verleggen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn schrijft men van den 22Sten dezer: Sedert eenige dagen, is Z. K. H. Prins Wilhelm, zoon van Z. M.alhier 'terug gekeerd, die, zoo als bekend is, zich uit hoofde zijner gezondheid naar Ems had begeven, en van daar verdere reizen heeft gedaan. Men had, eenigen tijd geleden, juist geene zeer gunstige berigten omtrent de gezond, heid van Z. K. H. ontvangen, doch blijkbaar is Hoogstdezelve thans zeer welvarend heeft al de dienstverrigtingen als Commandant van de garde weder overgenomen, en ook reeds gisteren eene jagt mede bijgewoond; hetwelk een duidelijk bewijs is, dat Hoogstdezelve zijne vorige krachten heefc herkregen. Onder de Overheden der steden, die petitien aan den Koning van Ha nover hebben ingediend, ten einde te verzoeken, dat de Stendenvergadering ontbonden wierdbehoort ook die van de stad Góttingen. Aan de herbergiers is in het Koningrijk Hanover, op straf van boete, verboden, om ten hunnen huize bijeenkomsten te laten houden, waarbij vreemdelingen tegenwoordig zijn, zonder vooraf aan de Regering daarvan kennis gegeven en het noodige verlof ontvangen te hebben. De Prins von Metternich, van wiens verblijf op den Johannesberg en de conferentien, die hij aldaar met onderscheiden grooten gehouden heeft, de dagbladen Zoo veel geschreven hebben, is den 22Sten van daar te Frank, fort aangekomen, om naar \tfeenen terug te keeren. De wijnoogst valt in de Rhijn-provincien, jzoowel wat de hoedanig, heid als de hoeveelheid van den wijn aangaat, boven verwachting goed uit. GROOT-BRITANNIE. Londen den 23 October. H. M. heeft, in tegenwoordigheid van de beide Prinsen van Saksen-Koburgeene revue over de troepen van het garnizoen, In het park van Windsor gehouden. Het Parlement is, bij order van H. M. van.24 October aanstaande tot den 12 December geprorogeerd. De Ridder Dedel, Gezant van Z. M. den Koning der Nederlanden, heeft, op last van zijnen Meester, aan den Gezant van Spanje alhierfoffi. cieel der erkenning van Z. M. den Koning voornoemd, van H. M. de Ko- ningiif-Regeiues van Spanje aangekondigd. Op onderscheiden plaatsen in Schotland hebben, eenige dagen geleden, vrij hevige schokken van aardbeving plaats gehad, en werden onderaardsche geluiden gehoord. In de laatste 37 jaren had men in dat land geene aardbe. vingen opgemerkt. FRANKRIJK. Parijs den 25 October. Stephanie Girondellc, die eenen steen in het rij. tuig van den Koning geworpen heeft, is thans door de geneeskundigen voor krankzinnig verklaard en naar een krankzinnigen-huis vervoerd. De Moniteur verklaart in zijn officieel gedeelte, dat al het geschrijf der dagbladenals of aan Don Carlos reeds passen gegeven waren om Bourges te verlaten en naar Duitschland of Italië te vertrekken, geheel bezijden de waarheid was. Uit dat artikel van den Moniteur zou mén kunnen opma. kendat Don Carlos niet eer passen zou verkrijgen voor de oorlog in Spanje opgehouden had. De Luitenant-Colonel de Senilhes, welke reeds tweemalen met eene zending bij het hoofdkwartier van Esparterovan wege de Fransche Rege- ring, belast is geweest; is thans naar Madrid vertrokken, om, zoomen meent, te handelen over de middelen, die de geheele bevrediging van Spanje röuden knnnen daarstellen. Dezer dagen heeft een zekere Eulriot eene proef met eenen luchtbol genotnen, welken hij door twee aan de zijde van het onderhangend schuitje aangebragte kleine windmolens en twee roeren achteraan, meende te kunnen rigten, daarheen waar hij wilde; de proef is echter zeer verkeerd uitgeval len, daar de bol, zoodra hij in de luchtstroom kwam, tegen de werking van Eulriot in. is weggevoerd. Hij is echter onbeschadigd nedergekomen. Een der Fransche bladen kondigt de proefneming aan met eene lucht- ijzerbaan, die de uitvinder met den naam van Veloposte bestempeld heeft. Langs eenen ijzeren kabel, welke van 100 toe too metres afstand door rust punten wordt geschraagd, gaan twee in evenwigt zijnde bootjes, die elk twee personen kunnen bevatten, en, zor.der behulp van eenige iocomoricve-, met eene snelheid van drie mijlen in het unr voortwerkt. Door een vin dingrijken, doch tevens eenvoudigen toestel, worden de bootjes, over de rustpunten van den kabel gaande, genoegzaam opgeligt, om steeds als over eene reeks van hellende vlakken met eene golvende beweging te worden voortgestuwd. De proefneming, die te Brest op eene lengte van 800 mêtres is genomen, heeft volkomen aan het doel beantwoord, en men zegt, dat binnen kort een zoodanige weg tusscnen Parijs en de Batignolles zal worden aangelegd. Te Havre zal eene maatschappij worden opgerigt tot daarsteiling eener geregelde stoombootvaart op Petersburg en daartoe eene leening van 2,500,020 worden gedaan, bij actiën van 1000 fr. Buiten de 16 linieschepen, welke thans zijn uitgerust, bezit Frankrijk nog slechts 5 linieschepen, welke in dienst zouden kunnen worden gesteld; dóch er staan er 27 van 80 tot 120 stukken op stapel, waarvan verscheiden spoedig zouden knnnen gereed worden gemaakt, Z. K. H. de Hertog van Orleans heeft in Algerie, Bona'en Stora bezöcht en is vandaar, onder geleide van het 3de regiment jagers te paard, naar Constantiue vertrokkenwaar hij den I2den aangekomen is. B E L G I E. De Moniteur van den 25Sten dezer, bevat bet berigt, dat de heer von Munchhauten, Gezant van Hanover bij het Kabinet van St. James, met eene bijzondere zending bjj den Koning der Belgen belast, door Z. M. te Wies. baden in een bijzonder gehoor is toegelaten geworden. Deze zending ge. schiedt ter gelegenheid van de officiële betrekkingen tusschen die beide landen. Tnsschen de beide Vlaanderen bestaat thans eene ernstige oorzaak van geschil. Terwijl Gent bij het Gouvernement aandringt op de verkrij. ging van den zouthandel regtstreeks langs het kanaal van Terneuzen, ziet 'Ostende daarin eenen doodslag voor zijne reeds zoo zeer vervallene haven. Men gelooft echter algemeen, dat Koning Leopold het verzoek der Gentsc'.ie kooplieden zal inwilligen. Bijna al de pachters der colhekken in Luxemburg, gebruik makende van de op het vredestractaac gevolgde interpretative wet, hebben aan het Gou. vernemetit hun voornemen kenbaar gemaakt, dat zij zich op 1 Januarij 1840 naar Belgie willen begeven. In den Independant van gisteren, leest men het volgende: Ten einde de aantijgingen der Hoilandsche drukpers te doen ophouden, welke eindelijk, in de oogen der vreemdelingen, eenen ongunstigen indruk rèn opzigte van Belgie zonden kunnen doen geboren worden, gelooven wij dac onze Regering wel zoude doen, de redenen kenbaar té maken van hare schijnbare nalatigheid in het voldoen van het eerste halfjaar der schuld. Eene verklaring dienaangaande is te noodzakelijker, daar het, wel bezien, schijnt dat deze eerste betaling onder reserve zou kunnen geschieden, zoo dat daardoor geenerlei hindernis zou toegebragt worden noch aan de com. pensatien, welke tnen later een gevolge der te Utrecht geopende onderhan delingen, als billijk zoude beschouwen, noch aan de regeling der beste wijze van overschrijving van het ten onzen laste gebragte schuldgedeelte. In de Belgische dagbladen leest men, dac sedert Dingsdag vier nieuwe schilderijen op de tentoonstelling te Brussel zijn opgehangen, als: een win. tergezigc (ondergaanden zon) van den heer Schelfhout5 een landgezigt van den heer Waldorp-, en twee tableaux de genre van de heeren Verheijden en van Hove. De fabrijken van J. Cockers 11 te Seraing zijn tegen den isten Maart 1840 ter publieke verkooping aangeslagen. MENGELINGEN. DE STRIJD over QUAMQUAM en KAMKAM. De beroemde laRamèe, meer bekend onder zijnen Lacijnschen naam Ramus, was een dier geleerden, aan wier onvermoeiden ijver wij verschuldigd zijn, dat de middeleeuwsche duisternis van Europa week en de fakkel van Rome en Athene de geesten weder verlichtte. Leo XFrans en het geslacht van Medicis hadden veel gedaan om den sluimerenden genius der raensch heid te wekken; maar in strijd hunner edele pogingen was de barbaarsch» heid nog overal zigtbaar; de taal des volks was een ruw mengsel van ver schillende tongvallen; Latijn en Grieksch werden door de zoogenaamde Go. thische uitspraak, welke men zelfs op de katheders der Parijsche Hooge- school hoorde, geheel verbasterd, en Ramus bezat smaak genoeg om hec belagchelijke dezer uitspraak te voelen, moed genoeg om dezelve te be strijden, en de ware maat van energie om hare heerschappij geheel te ver nietigen. Nadat hij verscheidene jaren aan het Collegie Presla de wijsbegeerte had onderwezen, bekwam Ramusop aanbeveling des Kardinaals van Lot haringen, dé plaats van Professor der welsprekendheid aan het Koninklijk Collegie. Thans bezielde hem nieuwen ijver, om de wetenschap van hec baar besmettende te zuiveren en dezelve aan te moedigen. Het eers:e misbruik, dat hij aangreep, was de Gothische uirspraak, krachtens welke Qu als K luidde; men zeide Kis voor QuisKiskis voor Quisquis en Kam - kam voor Quamquam! Ramus maakte zijne toehoorders op hec gebrekkige dezer uitspraak aandachtig, en bewees hun, zeer geleerd, dat zij aan de verschillende letters derzelver geluid niet vermogten te onthouden. Meer dere Collegiën volgden zijn voorbeeld, en weldra hoorde men in de scholen geen Kamkam noch Kiskis meer. Maar de Doctoren der Sorbonne namen het zeer kwalijk, dat eene zoo aanzienlijke hervorming buiten hun toedoen was daargesteld geworden; zij stelden een grondig onderzoek omtrent de K- en ()-vraag in, en concludeerden, zoo als wel te denken was, ten voordeele van het eerste geluid. Aan deze decisie hechtten zij het besluie, dat een ieder, die voortaan nog Quamquam uit zoude spreken, in de onge nade der Sorbonne zoude vervallen. Kort na dit hooge besluit waagde het een jonge geestelijke, Pillorge naamd, bij gelegenheid van een openbaar dispuuthet beruchte Quamquattt te laten hooren. De aanhangers van Kamkam maakten dit dadelijk ruchtbaar, en de eerwaardige vader» der Sorbonne gingen in hunne verontwaardiging zoover, dat zij eene aanzienlijke prebende, in wier bezit Pillorge was, va* canc verklaarden. De schuldige had vele vrienden onder de studenten, die, zoodra zij van deze willekeurige handelwijze kennis droegen, voor hem te velde trokken. Zij verzamelden zich in groote menigce op het Cambray-pleinen marcheer, den toen, met eene roode en witte vaan, tegen de Sorbonne op. Op de vaan stonden in monster-letters de woorden: Leve de Koning! Leve de Hoo geschool1 Weg met het Kamkam!'*'' De tegenpartij had intusschen ook niet stil gezeten; van den naderenden storm onderrigt, rukten de studenten der theologie uit hunne cellen in de straat Touarre, en staken eene vaan op met het opschrift: „Leve de Sorbonne! Weg met het Quamquam!'''' Reeds waren deze heiren elkander zeer nabij, reeds hieven de jonge razen- den hunne stokken omhoog, en dreigden zij met hunne pennemesscn en krabbers toen plotzelijk Ramusvergezeld van den stads-provoosc en eenige pedellen op de strijdplaats verscheen, en zeide: „Wat is dit voor een gedrag mijne commilitonen. Hoe? om een woord, een armzalig woord, zoude de eene broeder des anderen bloed vergieten? Foei, toch niet 1 Legt deze moord tuigen neder, mijne geliefden legt ze weg, en omarmc mij? Laat aan liet Parlement de zorg over den strijd te beslechten, welke u verdeelt, en de handeling te beoordeeleuwelKe daarvan het gevolg geweest is. De hooge

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3